СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА
ун. № 759/8232/20
пр. № 3/759/3770/20
24 червня 2020 року суддя Святошинського районного суду м.Києва Оздоба М.О., розглянувши матеріали, які надійшли від відділу контролю за благоустроєм Святошинської районної в м.Києві державної адміністрації про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер невідомий, за ст.44-3КУпАП,-
ОСОБА_2 18.05.2020 року приблизно об 11.10год. за адресою: м.Київ, бул.Кольцова, 13, здійснював реалізацію продуктів харчування в об'єкті торгівлі, з порушенням вимог п.п. 2, 8, 13 Вимог щодо якості реалізації продуктів харчування, а саме приготування та продажу їжі, чайних, кавових напоїв у тимчасових спорудах та засобах пересувної дрібно роздрібної торговельної мережі закритого типу затверджених Розпорядженням керівнимка робіт з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації від 25.03.2020р. №2 (із змінами), чим порушив Постанову КМУ №211 від 12.03.2020р.
В судове засідання ОСОБА_2 не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, заперечень проти протоколу про адміністративне правопорушення не надавав, передбаченим законом правом на правову допомогу не скористався, у зв'язку з чим вважаю за можливе розглянути справу за його відсутності.
Відповідно до ст.44-3 КУпАП адміністративним правопорушенням є порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб», іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.
Дослідивши матеріали справи, та приймаючи до уваги, що доказів на підтвердження відсутності в діях ОСОБА_1 події і складу адміністративного правопорушення не надано, вважаю, що в судовому засіданні встановлено порушення ним вимог Постанову КМУ №211 від 12.03.2020р., що повністю підтверджується матеріалами справи, зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення, актом комісійного обстеження робочою групою контролю за виконанням рішень комісії ТЕБ та НС, розпоряджень керівника робіт з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації ВО КМР (КМДА) від 18.05.2020, копією припису №2010119 від 18.05.2020р., фотокартками з місця порушення та іншими наданими матеріалами..
У зв'язку з викладеним, приходжу до висновку, що ОСОБА_2 своїми діями вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст.44-3 КУпАП.
Враховуючи особу порушника, який раніше до адміністративної відповідальності не притягувався, характер вчиненого правопорушення та його наслідки,з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, та запобіганню вчиненню нею нових правопорушень, відсутність обставин, що пом'якшують відповідальність, вважаю за необхідне застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу.
З урахуванням вимог ст.40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення, у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення, сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Враховуючи викладене, керуючись ст.40-1, ст. 44-3 КУпАП, ст.ст.275-280, 283-287 КУпАП , суддя,
постановив:
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.44-3 КУпАП, та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) грн. 00 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 420 (чотириста двадцять) грн. 40 (сорок) коп.
Строк пред'явлення постанови до виконання - три місяці.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду, через Святошинський районний суд м. Києва, протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя : М.О. Оздоба