Постанова від 29.04.2020 по справі 759/1600/20

СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА

ун. № 759/1600/20

пр. № 3/759/1062/20

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 квітня 2020 року суддя Святошинського районного суду м. Києва Кириленко Т.В., розглянувши матеріали, які надійшли з Управління патрульної поліції в м. Києві про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податку невідомий,-

-за ст.ст.122-4, 124, ч. 1 ст. 130 КпАП України

ВСТАНОВИВ:

Згідно протоколів про адміністративне правопорушення серій ДПР 18 № 066069, ДПР 18 № 066070, ДПР 18 № 066071 від 13.01.2020 р. вбачається, що 13.01.2020 року водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом Ssang Yong Kyron, д.н.з. НОМЕР_1 по вулиці Ф.Пушиної, перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння (запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови,порушення координації рухів), не вибрав безпечної швидкості руху, не дотримався безпечного бокового інтервалу та скоїв наїзд на чотири припаркованих автомобіля. Від проходження огляду на стан сп'яніння у лікаря нарколога водій відмовився у встановленому законом порядку в присутності двох свідків. Після дорожньо-транспортної пригоди, до якої був причетний, водій ОСОБА_1 місце дорожньо-транспортної пригоди залишив.

Вказаними діями, ОСОБА_1 порушив п.п. 2.5, 2.10 А, 12.1, 13.1, ПДР України, чим вчинив адміністративні правопорушення, передбачені статтями 122-4, 124, 130 Кодекс України про адміністративні правопорушення; нормативно-правовий акт № 8073-X від 07.12.1984 КУпАП.

В судовому засіданні адвокат Навродський О.В. вину ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, перебаченого ст. 130 ч. 1 КУпАП заперечував, посилаючись на те, що в стані алкогольного сп'яніння ОСОБА_1 не перебував та працівниками поліції не було запропоновано пройти відповідно до встановленого порядку огляду на стан сп'яніння, а тому він не міг відмовитися від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, тобто не міг вчинити правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП, що свідчить про відсутність в його діях події і складу адміністративного правопорушення.

Відповідно до ч. 1 ст. 130 КУпАП адміністративним правопорушенням є керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Наведена норма передбачає відповідальність за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження саме відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів.

Порядок огляду закріплений в ст. 266 КУпАП, відповідно до частин 1-3 якої, особи, які керують транспортними засобами, річковими або маломірними суднами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, річковими або маломірними суднами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.

Огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, проводиться з використанням спеціальних технічних засобів поліцейським у присутності двох свідків.

У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я

Відповідно до Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 р. N 1103 (далі - Порядок), огляду підлягають водії транспортних засобів, щодо яких в поліцейського є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - стан сп'яніння), згідно з ознаками такого стану, установленими МОЗ і МВС.

Пунктами 3-5 Порядку закріплено, що огляд проводиться - поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ і Держспоживстандартом; - лікарем закладу охорони здоров'я (в сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку). Огляд на місці зупинки транспортного засобу проводиться у присутності двох свідків. Не можуть бути залучені як свідки працівники Національної поліції або особи, щодо неупередженості яких є сумніви. Результати огляду, проведенного поліцейським, зазначаються в акті огляду, форма якого затверджується МОЗ за погодженням з МВС. У разі встановлення стану сп'яніння результати огляду, проведенного поліцейським, зазначаються в протоколі про адміністративнеправопорушення, до якого долучається акт огляду. Як вже зазначено вище, Акт огляду на стан сп'яніння за результатами такого огляду, проведенного поліцейським, складається у двох примірниках, один з яких вручається водію, а другий залишається у поліцейського та/або долучається до протоколу про адміністративне правопорушення в разі встановлення стану сп'яніння. Підтвердження стану сп'яніння в результаті огляду та згода водія транспортного засобу з результатами такого огляду є підставою для його притягнення згідно із законом до відповідальності.

Згідно п. 6 Порядку, водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я. Огляд може також проводитися в спеціальнообладнаних пересувних пунктах (автомобілях), що належать закладам охорони здоров'я і відповідають установленим МОЗ вимогам.

У разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду (п. 8 Порядку).

Отже, огляд в закладах охорони здоров'я проводиться виключно у випадку незгоди водія на проведення огляду на стан сп'яніння поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами. Проте, поліцейський зобов'язаний спочатку запропонувати провести огляд з використанням спеціальних технічних засобів. Направляти особу на огляд в закладі охорони здоров'я поліцейський має право виключно у випадку незгоди на проведення огляду на місці або ж незгоди з його результатами.

Згідно п. 12 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України 9.11.2015р. № 1452/735 предметом дослідження біологічного середовища можуть бути слина, сеча та змиви з поверхні губ, шкірного покриву обличчя і рук.

Відповідно до п. 13 даної Інструкції, для дослідження біологічного середовища може використовуватися кров, якщо в обстежуваної особи неможливо взяти зразки біологічних середовищ, вказаних у п.12 цього розділу.

Як зазначено у вказаній Інструкції, за результатами огляду на стан сп'яніння та лабораторними дослідженнями встановлюється діагноз, який вноситься до акта медичного огляду. Зміст висновку щодо результатів медичного огляду особи на стан сп'яніння повідомляється оглянутій особі в присутності поліцейського, який її доставив, про що робиться запис у вищезазначеному висновку. Акт медичного огляду залишається в закладі охорони здоров'я, а додатково складається в трьох примірниках висновок щодо результатів медичного огляду особи на стан сп'яніння в усіх випадках згідно п. 20 цієї Інструкції та видається під підпис поліцейському , оглянутій особі а третій залишається в закладі охорони здоров'я.

Тільки при наявності акту медичного огляду та відповідного висновку з медичного закладу з відмітками про відмову ОСОБА_1 проходити обстеження на стан алкогольного сп'яніння, в присутності свідків поліцейський складає протокол про адміністративне правопорушення і відбирає про ці обставини пояснення у запрошених в якості свідків громадян.

В даному випадку ОСОБА_1 не було запропоновано пройти відповідно до встановленого порядку огляд на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції у медичному закладі, що вбачається з відеозапису, долученого до матеріалів справи.

Оскільки ОСОБА_1 не було запропоновано пройти відповідно до встановленого порядку огляд на стан сп'яніння, останній фізично не міг відмовитися від його проходження, тобто не міг вчинити правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП, що свідчить про відсутність в його діях події і складу адміністративногоправопорушення.

Відповідно до ст. 38 КУпАП у справах про адміністративні правопорушення підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш, як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні не пізніше як через три місяці з дня його виявлення.

Як вбачається з матеріалів справи, адміністративні правопорушення, передбачені ст. ст. 122-4, 124 КУпАП вчинені ОСОБА_1 13.01.2020 року, отже на момент розгляду справи судом минуло більш ніж три місяці з дня вчинення правопорушення.

Згідно п. 7 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю в зв'язку із закінченням на момент розгляду справи строків, передбачених ст. 38 КУпАП.

Враховуючи, що на момент розгляду справи строки накладення адміністративного стягнення за ст. ст. 122-4, 124 КУпАП закінчились, провадження у справі підлягає закриттю.

У зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення справа за ч. 1 ст. 130 КУпАП підлягає закриттю на підставі ч. 1 ст. 247 КУпАП.

' На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 122-4, 124, ч. 1 ст. 130, 245, 251, 280 КпАП України,-

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст.ст. 122-4, 124 КУпАП.

Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. ст. 122-4, 124 КУпАП - закрити, у зв'язку із закінченням строків, передбачених ст. 38 КУпАП.

Провадження у справі відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП у зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Святошинський районний суд м. Києва особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом 10 днів з дня винесення постанови.

Суддя: Т.В. Кириленко