Справа № 456/4986/19 Головуючий у 1 інстанції: Шрамко Р.Т.
Провадження № 33/811/104/20 Доповідач: Березюк О. Г.
25 червня 2020 року. Львівський апеляційний суд у складі: судді судової палати у кримінальних справах Березюка О.Г. у місті Львові, розглянувши апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 10 січня 2020 року про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП,
встановив:
Постановою Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 10.01.2020 року ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 10200 гривень та позбавлено права керування транспортними засобами строком на один рік. Стягнуто з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в розмірі 420,40 гривень.
Згідно постанови суду 15.12.2019 року о 22 годині 50 хвилин, в м.Стрий по вул.Болехівська Львівської області, ОСОБА_1 керував автомобілем «Ford Transit Conect», номерний знак НОМЕР_1 , з явними ознаками алкогольного сп?яніння (запах алкоголю з ротової порожнини). Від проходження медичного огляду на стан сп?яніння з використанням технічного засобу «Драгер алкотест 6810» та в медичному закладі відмовився в присутності двох свідків.
ОСОБА_1 в апеляційній скарзі просить постанову суду скасувати.
На підтримання своїх апеляційних вимог ОСОБА_1 покликається на те, що він не здійснював керування транспортним засобом, працівники поліції до нього підійшли на автостоянці та одразу запропонували пройти огляд на стан сп'яніння, однак він відмовився, оскільки працівники поліції здалися йому підозрілими та з ними були одразу двоє людей. При цьому апелянт вказує, що відмовив від проходження тесту на алкотестері Драгер, однак не заперечував проїхати в медичний заклад.
Розглянувши матеріали справи № 456/4986/19, дослідивши доводи апеляційної скарги, пояснення особи, що притягується до адміністративної відповідальності, який підтримав подану апеляційну скаргу, апеляційний суд приходить до наступних висновків.
Згідно статті 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
У відповідності із ст. 9 КУпАП адміністративним проступком визнається протиправна, винна дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами у справі є будь-які фактичні дані, які встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта та інші.
Відповідно до п.12 Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом МВС України №1376 від 06.11.2015 року, протокол про адміністративне правопорушення підписується уповноваженою посадовою особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності. За наявності свідків і потерпілих протокол про адміністративне правопорушення може бути підписано також цими особами.
Як вбачається з відеозапису з нагрудних камер працівників поліції свідки ОСОБА_2 та ОСОБА_3 підписали пустий бланк протоколу про адміністративне правопорушення БД №085838 від 15.12.2019 року, тобто по суті свідки здійснили підписання не складеного протоколу (а.с.2).
Згідно п.11 Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом МВС України №1376 від 06.11.2015 року при складанні протоколу про адміністративне правопорушення особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються її права, передбачені статтями 55, 56, 59, 63 Конституції України, статтею 268 КУпАП, повідомляється, що справу про адміністративне правопорушення буде розглянуто у строки, визначені статтею 277 КУпАП, про що робиться відмітка та ставиться підпис особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Однак, працівниками поліції зазначеної норми законодавства виконано не було, а саме ОСОБА_1 не було роз'яснено його права при проходженні огляду на стан сп'яніння.
З огляду на викладене, апеляційний суд встановив те, що працівниками поліції під час складення протоколу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 були допущені порушення вимоги КУпАП та підзаконних нормативно-правових актів, які ставлять під сумнів законність складеного протоколу про адміністративне правопорушення БД №085838 від 15.12.2019 року та можливість прийняття його до уваги як належного та допустимого доказу.
Отже, постанова суду першої інстанції, якою ОСОБА_1 визнаний винний у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП підлягає скасуванню як незаконна, а провадження у справі слід закрити у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.
Керуючись ст.294 КУпАП,-
постановив:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.
Постанову Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 10 січня 2020 року про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, скасувати, а провадження у справі № 456/4986/19 відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 КУпАП закрити у зв'язку з відсутністю в діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова остаточна та оскарженню не підлягає.
Суддя Львівського
апеляційного суду Березюк О.Г.