Постанова від 11.06.2009 по справі 2а-391/2009

Справа №2а-391

2009 р.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 червня 2009 р.

Гірницький районний суд м. Макіївки Донецької області у складі:

головуючого судді Мірошниченка М.А.

при секретарі Васильєвої Т.В.,

за участю позивача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Макіївки справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Гірницькому районі м. Макіївки, третя особа: Головне управління Державного казначейства України в Донецькій області, про поновлення пропущеного строку для звернення до суду, визнання дій незаконними, зобов'язання зробити перерахунок пенсії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Гірницькому районі м. Макіївки, третя особа: Головне управління Державного казначейства України в Донецькій області, про поновлення пропущеного строку для звернення до суду, визнання дій незаконними, зобов'язання зробити перерахунок пенсії.

У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 підтримав позовні вимоги повністю, просив поновити пропущений строк для звернення до суду, визнати дії незаконними, зобов'язати відповідача перерахувати пенсію відповідно до звернення до УПФУ в Гірницькому районі м. Макіївки районі Донецької області.

Так, позивач вказує, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, має захворювання, пов'язане з наслідками Чорнобильської катастрофи /категорія 1/. За висновком МСЕК йому встановлена III група інвалідності, яка пов'язана з виконанням обов'язків по ліквідації аварії на ЧАЕС.

Представник відповідача ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Гірницькому районі м. Макіївки Донецької області до суду не з'явився, надав заяву з проханням слухати справу у його відсутність, також надіслав заперечення, в яких проти задоволення позовних вимог заперечував, просив суд відмовити у задоволенні позову.

Представник третьої особи: Головного управління Державного казначейства України в Донецькій області у судове засідання не з'явився, про час і місце судового засідання повідомлявся належним чином.

Суд, вислухавши пояснення позивача ОСОБА_1, вивчивши матеріали справи, вважає, що вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.

Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини. Позивач віднесений до першої категорії, як потерпілий внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням серії А № 119050 та є інвалідом III групи згідно довідки МСЕК від 04.06.2002 року серії ДОН №089288. Вказані факти сторонами не оспорюється.

Відповідно до Закону України № 231-V від 05.10.2006 року, який набрав чинності з 31.10.2006 року «Про внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», визначені основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, оскільки згідно ст. 50 Конституції України кожен має право на безпечне для життя і здоров'я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди.

Розділ 8 вищевказаного Закону передбачає правила призначення та виплати пенсій компенсацій особам, віднесеним до категорій 1,2, 3,4. Стаття 49 цього розділу визначає пенсії особам, віднесеним до вказаних категорій у вигляді: державної пенсії; додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Стаття 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» передбачає, що особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у відповідних розмірах, виплата зазначеної пенсії відповідно до ст. 53 цього Закону здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.

Відповідно до ст. 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи" визначені підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1, зазначені норми розповсюджуються на позивача як віднесеного до категорії 1.

Частиною 3 статті 54 вказаного закону передбачено, що обчислення та призначення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання (у спірних відносинах має місце захворювання) внаслідок Чорнобильської катастрофи із заробітку за межами зони відчуження проводиться на загальних підставах відповідно до Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у якому призначення пенсій по інвалідності визначено розділом 4 (статті 30-35 Закону).

Відповідно до п. 4 ст. 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи" пенсія з інвалідності третьої групи не повинна бути нижчою шести мінімальних пенсій за віком.

З 1 січня 2004 року набрав чинності Закон України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-4, який відповідно до його преамбули визначає принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку ї| виплати пенсій.

Частиною 1 ст. 33 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначені розміри пенсії по інвалідності залежно від групи інвалідності.

Згідно ч. 4 ст. 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, ще постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи" в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчим по 3-й групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком. Положення зазначеної норми співпадають з приписами пункту 4 Порядку обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій, у зв'язку з настанням інвалідності або втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, що затверджений постановою КМУ від 30 жовтня 1997 року № 523 (із змінами та доповненнями).

Згідно ч. 3 ст. 67 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи", - у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст. 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю особам, у тому числі віднесеним до категорії 1. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Статтею 62 Закону України „Про державний бюджет України на 2007 рік" від 14 грудня 2006 року № 489-5, що набрав чинності з 1 січня 2007 року, був затверджений прожитковий мінімум на одну особу, яка втратила працездатність з 1 січня 2007 р. - 380 грн., з 1 квітня 2007 року - 387 грн., з 1 жовтня 2007 року - 395 грн.

Зазначена стаття була змінена Законом України від 15 березня 2007 року № 749-5 та існує в новій редакції з 28 березня 2007 року, якою прожитковий мінімум для особи, які втратила працездатність, визначений з 1 січня - 380 грн., з 1 квітня -406 грн., при цьому зазначена стаття доповнена абзацом, яким передбачено встановити, ще для визначення мінімального розміру пенсії за віком відповідно до абзацу 1 частини 1 статті 28 ЗУ „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 1 квітня та з І жовтня 2007 року застосовуються прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, визначений абзацом 5 ч. 1 цієї статті, збільшений на 1 відсоток, що складає відповідно 410,06 грн.; 415,11 грн.

Таким чином, для позивача як інваліда 3 групи, особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, розмір державної та додаткової пенсії повинен розраховуватися, виходячи із наведених розмірів.

Крім того, суд приймає до уваги, що стаття 50 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачає встановлення особам, віднесеним до категорії 1 щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров"ю в розмірі інвалідам 3 групи - 50% мінімальної пенсії за віком.

З метою реалізації права осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на соціальний захист Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова № 1 від 03.01.02 (зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 13.07.04 №894, з 01.09.2004 року)

Відповідно до п.2 вказаної постанови, - розрахунок додаткових пенсій та пенсій, передбачених ч.4 статті 54 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", провадиться виходячи з розміру 19,91 грн.

Постановою пленуму Верховного Суду України від 15.04.2005 року №4 в пункті 13 надається роз'яснення щодо правомірності застосування п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2002 № 1 при визначенні підвищень, передбачених Законом України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" визначення розміру підвищення виходячи з розрахункової величини 19,91 грн. А розміри цих підвищень, як і мінімальні розміри пенсій інвалідів - чорнобильців, визначались виходячи з мінімального розміру пенсії.

Згідно ст. 16 Конституції України, подолання наслідків Чорнобильської катастрофи є обов'язком держави. Згідно ст. 22 Конституції України - конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути відмінені. При прийнятті нових законів або внесення змін в діючі закони не допускається звуження змісту та об'єму існуючих прав та свобод.

Статтею 19 Закону України «Про державні соціальні стандарти і державні соціальні гарантії» передбачено, що тільки законами України встановлюється мінімальний розмір пенсії за віком.

Виходячи із загального законодавства України, закони мають вищий юридичний статус у порівнянні з нормативними актами Кабінету Міністрів України.

Таким чином, право на спірну виплату прямо встановлено Конституцією України та Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Крім того, вказане право гарантовано ст. 17 ЗУ «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», а також гарантований і розмір спірної соціальної допомоги. До цього ж, в ч. 1 ст. 17 закону зазначено, що соціальні гарантії встановлюються тільки законами з метою забезпечення конституційного права громадян на достатній життєвий рівень.

Тобто при виплаті спірної різниці у компенсаціях ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Гірницькому районі м. Макіївки, повинно було керуватися ст. 49 спеціального закону, а саме Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Поряд з тим, 09.07.2007 року Конституційним Судом України у справі № 1-29/2007 (справа про соціальні гарантії громадян) ухвалено Рішення № 6-рп/2007, яке має преюдиціальне значення для судів при розгляді позовів щодо досліджених ним правовідносин, відповідно до якого, визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення, зокрема, п. 30 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» № 489-V від 19.12.2006 року.

Конституційний Суд України відзначив, що положеннями Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» не можуть скасовуватися чи змінюватися обсяги прав і обов'язків, пільг, компенсацій і гарантій громадян, передбачених іншими законами України, не можуть вноситися зміни, зупинятися дія чинних законів України, а також встановлюватися інше (додаткове) правове регулювання відносин, що є предметом інших законів України.

Конституційні принципи, на яких базується здійснення прав і свобод людини і громадянина в Україні, включаючи і право на пенсійне забезпечення, передбачені статтями 1,3, ч. 2 ст. 6, статтею 8 ч. 2 ст. 19, статтями 22,23, ч. 1 ст. 24 Конституції України, набуте у сфері пенсійного забезпечення, не може бути скасоване, звужене. Правовою гарантією забезпечення державою даного права є виконання прийнятих на себе зобов'язань, виходячи з положень принципу верховенства права, закріпленого як ст. 8 Конституції України, так і ст. .8 КАС України.

Частиною 2 статті 8 КАС України передбачено, що принцип верховенства права застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини, справа «Проніна проти України», справи „Кечко проти України".

Таким чином, з огляду на вищевказане, суд вважає, що позовні вимоги позивача повинні бути задоволені в повному обсязі і пенсія йому повинна бути перерахована з 22 05 2008 року із розрахунку шести прожиткових мінімумів.

Згідно п. 18 ч. 1 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито» № 7-93 від 21.01.1993 р., громадяни, віднесені до категорії 1 і 2 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи звільнені від сплати судового збору.

На підставі вищевикладеного, керуючись положеннями статей 16,50,55,67,1Л. 124 Конституції України, статтями 1,13,17,50,54,67,71 Закону України „Про статус соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи в редакції від 19 12.2006 року, ст. 17 Закону України „Про державні соціальні стандарти і державні соціальні гарантії" від 05.10.2000 р., ст. 17 Закону України „Про виконання рішень-і виконання і практики Європейського суду" від 23.02.2006 р., ст. . 62 Закону України Про державний бюджет на 2007 р.», справами „Кечко проти України" від 18.07.2006 г протоколом № 12 до Конвенції про захист прав людини та основних свобод, Рішення № 6-рп/2007 Конституційного Суду України у справі № 1-29/2007 /справа про соціальні гарантії громадян/, ст. ст. 8,70,159-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Гірницькому районі м. Макіївки, третя особа: Головне управління Державного казначейства України в Донецькій області, про поновлення пропущеного строку для звернення до суду, визнання дій незаконними, зобов'язання зробити перерахунок пенсії -задовольнити.

Поновити ОСОБА_1 строк для звернення до суду.

Визнати відмову ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Гірницькому районі м. Макіївки Донецької області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.11.2006 р. по 22.05.2008 р. - неправомірною.

Зобов'язати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Гірницькому районі м. Макіївки Донецькій області перерахувати основну та додаткову пенсію відповідно до ст. ст. 49,50 ч. 4, ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи» ОСОБА_1 з з 01.11.2006 р. по 22 травня 2008 року із розрахунку шести прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність, а додаткової пенсії із розрахунку 50% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Апеляційного суду Донецької області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня винесення постанови заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги в порядку ч. 3 ст. 186 КАС України.