Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
"22" червня 2020 р.м. ХарківСправа № 922/283/20
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Рильової В.В.
при секретарі судового засідання Сіліній М.Г.
розглянувши в порядку загального позовного провадження справу
за позовом Дочірнього підприємства "Агрофірма Вікторія", місто Київ
до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, місто Харків
про визнання укладеним договору оренди земельної ділянки
за участю представників:
позивача - не з'явився;
відповідача - Пантелей В.В. довіреність № 32-20-0,14-10/62-20 від 08.01.2020;
Дочірнє підприємство "Агрофірма Вікторія" (позивач) звернулося до Господарського суду Харківської області з позовною заявою, в якій просить суд визнати укладеним між Головним управлінням Держгеокадастру у Харківській області (як Орендодавцем) та Дочірнім підприємством "Агрофірма Вікторія" (як Орендарем) Договір оренди земельної ділянки в наданій позивачем редакції.
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 20.02.2020 позовну заяву Дочірнього підприємства "Агрофірма Вікторія" прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі № 922/283/20; постановлено розглядати справу за правилами загального позовного провадження; призначено підготовче засідання у справі.
06 березня 2020 року до загального відділу діловодства Господарського суду Харківської області надійшов відзив Головного управління Держгеокадастру у Харківської області на позовну заяву у справі № 922/283/20, в порядку статей 165, 178 Господарського процесуального кодексу України.
Заперечуючи проти визнання укладеним договору оренди земельної ділянки відповідач зазначив, що у відповідності до доручення Держгеокадастру від 05.07.2017 №22-28-0.13-10489/2-17 про застосування відсоткової ставки орендної плати при укладенні (переукладенні) договорів оренди земельних ділянок, набутих на безконкурентних засадах, а також згідно підпункту 288.5.2 пункту 288.2 статті 288 Податкового кодексу України, для укладення договору оренди землі площею 9,1335 га з кадастровим номером 6324885000:02:000:1001, яка розташована за межами населених пунктів на території Новочернещинської сільської ради Сахновщинського району Харківської області, ДП "Агрофірма Вікторія" необхідно звернутися до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області із заявою про внесення змін до Наказу від 17 вересня 2015 року № 1801- СГ "Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки в оренду" в частині зміни орендної плати на рівні 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки та строком дії договору на 7 років.
23 березня 2020 року до Господарського суду Харківської області надійшла відповідь Дочірнього підприємства "Агрофірма Вікторія" на відзив на позовну заяву (вх. № 7334), в якій позивач, в свою чергу, звертає увагу на те, що істотні умови договору оренди землі були враховані при прийнятті Наказу Головного управління Держгеокадастру у Харківській області № 1801- СГ від 17 вересня 2015 року. Зокрема, встановлена Наказом орендна плата на рівні 4% від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки на рік відповідає вимогам чинного законодавства.
За результатами підготовчого засідання 27.04.2020 у справі № 922/283/20 судом постановлено ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті на 25 травня 2020 року, на підставі частини другої статті 185, частини першої статті 195 ГПК України.
Ухвалою суду від 25.05.2020, за клопотанням Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, розгляд справи № 922/283/20 в судовому засіданні відкладено на 22 червня 2020 року.
Представник позивача в судове засідання 22.06.2020 не з'явився. Про дату, час та місце розгляду справи ДП "Агрофірма Вікторія" повідомлено належним чином.
Представник відповідача, який брав участь в судовому засіданні 22.06.2020, проти позову заперечував та просив в його задоволенні відмовити з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву.
Приймаючи до уваги те, що неявка учасників справи в судове засідання, відповідно до приписів частини першої статті 202 Господарського процесуального кодексу України, не перешкоджає розгляду справи по суті, а також урахуванням заяви Дочірнього підприємства "Агрофірма Вікторія" про розгляд справи без участі позивача (вх. № 7780); виходячи з принципу диспозитивності, як права сторін на власний розсуд розпоряджатись своїми матеріальними і процесуальними правами (в тому числі брати участь в судовому засіданні), суд вважає за можливе ухвалити рішення у справі № 922/283/20 за відсутності представника ДП "Агрофірма Вікторія".
Дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги позивача та заперечення відповідача, об'єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Наказом Головного управління Держгеокадастру у Харківській області № 1801-СГ від 17 вересня 2015 року затверджено "Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки Дочірньому підприємству "Агрофірма Вікторія" для обслуговування нежитлових будівель комплексу будівель та споруд № 1 на території Новочернещинської сільської ради Сахновщинського району Харківської області" та надано в оренду земельну ділянку, розташовану за межами населених пунктів Новочернещинської сільської ради на території Сахновщинського району Харківської області, з кадастровим номером 6324885000:02:000:1001, площею 9,1335 га із земель запасу сільськогосподарського призначення несільськогосподарські угіддя (землі під господарськими будівлями та дворами) державної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва - для обслуговування нежитлових будівель комплексу будівель та споруд № 1 строком на 49 років.
Пунктом 3 даного Наказу встановлено річну орендну плату за користування вказаною земельною ділянкою у розмірі 4% (чотири) відсотки від її нормативної грошової оцінки.
Згідно витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 01 листопада 2019 року нормативно-грошова оцінка земельної ділянки площею 9,1335 га кадастровий номер 6324885000:02:000:1001 становить 277561,08 грн. (двісті сімдесят сім тисяч п'ятсот шістдесят одна гривня 08 копійок).
14 листопада 2019 року Дочірнє підприємство "Агрофірма Вікторія" звернулося до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області із заявою (вих. № 160) про укладення договору оренди земельної ділянки площею 9,1335 га (кадастровий номер 6324885000:02:000:1001) розташованої за межами населених пунктів Новочернещинської сільської ради на території Сахновщинського району Харківської області із земель запасу сільськогосподарського призначення несільськогосподарські угіддя (землі під господарськими будівлями і дворами) державної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва - для обслуговування нежитлових будівель комплексу будівель та споруд № 1 строком на 49 (сорок дев'ять) років з орендною платою у розмірі 4% (чотири відсотки) від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки. До заяви Дочірнім підприємством "Агрофірма Вікторія" було додано проект Договору оренди земельної ділянки у двох примірниках.
Вказану заяву та проекти договорів оренди відповідач отримав 15 листопада 2019 року, що підтверджується поштовою квитанцією № 5120601745708 від 14 листопада 2019 року та описом вкладення у цінний лист від 14 листопада 2019 року.
Разом з тим, Наказом Головного управління Держгеокадастру у Харківській області від 13 грудня 2019 року № 13992-СГ Дочірньому підприємству "Агрофірма Вікторія" відмовлено в укладенні договору оренди землі на земельну ділянку площею 9,1335 га (кадастровий номер 6324885000:02:000:1001).
Обґрунтовуючи відмову Головне управління Держгеокадастру у Харківській області послалося на доручення Держгеокадастру від 05.07.2017 № 22-28-0.13-10489/2-17 про застосування відсоткової ставки орендної плати при укладенні (переукладенні) договорів оренди земельних ділянок, набутих на безконкурентних засадах, згідно якого, з метою раціонального використання земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, прозорості діяльності системи управління земельними ресурсами, запобігання виникненню корупційних факторів та уникненню надання переваг одному орендарю перед іншим і частині встановлення розміру орендної плати у відсотках від нормативної і ротової оцінки, збільшення надходжень до місцевих рекомендовано укладати договори оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, набутих в оренду на без конкурентних засадах, із встановленням максимальної відсоткової ставки орендної плати, визначеної Податковим кодексом України.
Окрім того, згідно з підпунктом 288.5.2 пункту 288.2 статті 288 Податкового кодексу України, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Відтак, Головним управлінням Держгеокадастру у Харківській області укладаються договори оренди землі на умовах орендної плати 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки та строку дії договору у 7 років.
Дочірнє підприємство "Агрофірма Вікторія", в свою чергу, не погоджується із вищевказаним рішенням, так як це порушує його права і законні інтереси. Обставини щодо визнання укладеним договору оренди спірної земельної ділянки в примусовому порядку стали підставою для звернення ДП "Агрофірма Вікторія" до суду із даним позовом.
Вирішуючи питання про правомірність та обґрунтованість заявлених в межах даної справи позовних вимог, суд виходить із наступного.
Статтею 15 Цивільного кодексу України передбачено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, а також на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Наведена норма визначає об'єктом захисту порушене, невизнане або оспорюване право чи цивільний інтерес. Порушення права пов'язано із позбавленням його володільця можливості здійснити (реалізувати) своє право повністю або частково. При оспорюванні або невизнанні права виникає невизначеність у праві, спричинена поведінкою іншої особи.
Таким чином, порушення, невизнання або оспорювання суб'єктивного права є підставою для звернення особи за захистом цього права із застосуванням відповідного способу захисту.
З огляду на викладені законодавчі норми завданням суду при здійсненні правосуддя є забезпечення, зокрема, захисту прав і законних інтересів юридичних осіб, інтересів суспільства і держави. Отже, встановивши наявність в особи, яка звернулася з позовом, суб'єктивного матеріального права або охоронюваного законом інтересу, на захист яких подано позов, суд з'ясовує наявність чи відсутність факту порушення або оспорення і відповідно ухвалює рішення про захист порушеного права або відмовляє позивачеві у захисті.
Надаючи правову оцінку належності обраного зацікавленою особою способу захисту, необхідно зважати і на його ефективність з точки зору положень статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція). У пункті 145 рішення від 15.11.1996 у справі "Чахал проти Об'єднаного Королівства" (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) зазначив, що ця норма гарантує наявність на національному рівні ефективних правових засобів для реалізації прав і свобод, передбачених Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони втілені у правовій системі тієї чи іншої країни. Отже, суть цієї статті зводиться до вимоги надати людині такі міри правового захисту на національному рівні, що дали би змогу компетентному державному органові розглядати по суті скарги на порушення положень Конвенції й надавати відповідний судовий захист, хоча держави-учасниці Конвенції мають деяку свободу розсуду щодо того, яким чином вони забезпечують при цьому виконання своїх зобов'язань. Крім того, ЄСПЛ акцентував, що за деяких обставин вимоги статті 13 Конвенції можуть забезпечуватися всією сукупністю засобів, передбачених національним правом.
Стаття 13 вимагає, щоб норми національного правового засобу стосувалися сутності "небезпідставної заяви" за Конвенцією та надавали відповідне відшкодування. Зміст зобов'язань за статтею 13 також залежить від характеру скарги заявника за Конвенцією. Тим не менше, засіб захисту, що вимагається згідно із зазначеною статтею, повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, зокрема у тому сенсі, щоб його застосування не було ускладнено діями або недоглядом органів влади відповідної держави (пункт 75 рішення ЄСПЛ у справі "Афанасьєв проти України" від 05.04.2005 (заява № 38722/02).
Згідно з частиною 1 статті 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
За змістом пунктів "а", "д" частини 3 статті 152 Земельного кодексу України захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється, зокрема, шляхом визнання прав або застосування інших, передбачених законом, способів.
Відповідно до частини третьої статті 179 Господарського кодексу України укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.
Згідно зі статтею 187 Господарського кодексу України спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом.
Спеціальним законом, що регулює питання оренди землі, є Закон України "Про оренду землі", частиною першою статті 2 якого встановлено, що відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Статтею 93 Земельного кодексу України визначено, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Земельні ділянки можуть передаватися в оренду громадянам та юридичним особам України, іноземцям і особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним об'єднанням і організаціям, а також іноземним державам.
Згідно з частиною першою статті 6 Закону орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених ЗК України, ЦК України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.
За змістом статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Згідно із частиною першою статті 124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Частиною другою статті 16 Закону України "Про оренду землі" також визначено, що укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону.
З аналізу наведених норм права слідує, що укладенню договору оренди земельної ділянки передує волевиявлення власника земельної ділянки, яке реалізується шляхом прийняття ним, як відповідним органом рішення про передачу в оренду земельної ділянки, за умови дотримання особою, яка виявила бажання її одержати, певної процедури, яка визначена законодавством.
Відповідно до частини четвертої статті 122 Земельного кодексу України Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затверджену постановою Кабінету Міністрів України від 14,01.2015 № 15 (далі по текс ту - Положення) встановлено, що Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.
Відповідно до підпункту 13 пункту Положення про Головне управління Держгсокадастру у Харківській області, затвердженого наказом Держгсокадастру від 17.11.2016 № 308 (у редакції наказу Держгсокадастру від 20.02.2020 № 53) регламентовано повноваження Головного управління щодо розпорядження землями державної власності сільськогосподарського призначення в порядку, визначеному чинним законодавством, на території Харківської області.
Отже, у даному випадку, Головне управління Держгеокадастру у Харківській області є належним розпорядником спірної земельної ділянки сільськогосподарського призначення та є уповноваженим органом виконавчої влади щодо передачі вищевказаної земельної ділянки в оренду та укладення договору оренди земельної ділянки, а Наказ Головного управління Держгеокадастру у Харківській області є волевиявленням на укладення договору оренди.
Так, за приписами статей 3, 6, 203, 626, 627 Цивільного кодексу України визначені загальні засади цивільного законодавства, зокрема поняття договору і свободи договору та сформовані загальні вимоги до договорів як різновиду правочинів (вільне волевиявлення учасника правочину).
Відповідно до частини першої статті 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Частиною третьою статті 631 Цивільного кодексу України передбачено, що сторони можуть встановити, що умови договору застосовуються до відносин між ними, які виникли до його укладення.
Договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди. Договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною (стаття 638 Цивільного кодексу України). Інші випадки визнання договору укладеним зазначені у статтях 642, 643 Цивільного кодексу України.
Частина перша статті 628 Цивільного кодексу України передбачає, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Водночас, закріпивши принцип свободи договору Цивільний кодекс України визначає, що свобода договору не є безмежною, оскільки відповідно до абзацу другого частини третьої статті 6 та статті 627 цього Кодексу при укладенні договору, виборі контрагентів, визначенні умов договору сторони не можуть діяти всупереч положенням цього Кодексу та інших актів цивільного законодавства.
Загальний порядок укладання господарських договорів передбачений статтею 181 Господарського кодексу України: господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів.
Проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках. Сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятиденний строк після одержання договору.
Крім того, згідно частини другої статті 180 Господарського кодексу України господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода.
Статтею 15 Закону України "Про оренду землі" визначено, що істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); дата укладення та строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату. За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови.
Як вже було встановлено судом, Головним управлінням Держгеокадастру у Харківській області відповідно до статей 15-1, 22, 93, 122, 123, 124, частини 2 статті 134, статті 186 Земельного кодексу України, Закону України "Про оренду землі", Положення про Головне управління Держгеокадастру у Харківській області, затвердженого наказом Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру від 03.03.2015 № 21 видано Наказ Головного управління Держгеокадастру у Харківській області від 17.09.2015 №1801-СГ "Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки в оренду", яким затверджено розроблений ФО-П Поступна Ю.М. "Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ДП "Агрофірма Вікторія" для обслуговування нежитлових будівель комплексу будівель та споруд № 1 на території Новочернещинської сільської ради Сахновщинського району Харківської області".
Відповідно до зазначеного наказу Головного управління надано ДП "Агрофірма Вікторія" в оренду земельну ділянку, розташовану за межами населених пунктів Новочернещинської сільської ради на території Сахновщинського району Харківської області з кадастровим номером 6324885000:02:000:1001, площею 9,1335 га із земель запасу сільськогосподарського призначення несільськогосподарські угіддя (землі під господарськими будівлями і дворами) державної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва- для обслуговування нежитлових будівель комплексу будівель та споруд №1 (код згідно КВІДПЗ - 01.01), строком на 49 років. Встановлено річну орендну плату за користування вказаною земельною ділянкою в розмірі 4 (чотири) відсотки від її нормативної грошової оцінки. Зобов'язано ДП "Агрофірма Вікторія" укласти договір оренди землі з Головним управлінням Держгеокадастру у Харківській області.
Враховуючи наведене, суд зазначає, що погодження відповідачем Проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ДП "Агрофірма Вікторія", строку оренди земельної ділянки (дії договору), розрахунку орендної плати за земельну ділянку свідчить про наявність волевиявлення щодо передачі в оренду земельної ділянки, оформленого наказом, оскільки таке погодження залежало виключно від орендодавця земельної ділянки - Головного управління Держгеокадастру у Харківській області та було кінцевою стадією перед укладенням договору оренди землі. Крім того, сторони дійшли до згоди по всім істотним умовам договору оренди землі, укладення якого відповідно до статті 14 Закону України "Про оренду землі" є обов'язковим.
Водночас суд не приймає посилання Головного управління Держгеокадастру у Харківській області на доручення Держгеокадастру від 05.07.2017 №22-28-0.13-10489/2-17 про застосування відсоткової ставки орендної плати при укладенні (переукладенні) договорів оренди земельних ділянок, набутих на безконкурентних засадах, а також підпункт 288.5.2 пункту 288.2 статті 288 Податкового кодексу України, як належної підстави для відмови Дочірньому підприємству "Агрофірма Вікторія" в укладенні договору оренди землі на земельну ділянку площею 9,1335 га, кадастровий номер 6324885000:02:000:1001.
Оглянувши копію "доручення", суд звертає увагу на те, що вказаний письмовий текст не містить напису "Доручення" та персонально не адресований відповідачеві, що посвідчується написом: "Керівникам головних управлінь Держгеокадастру в областях", що свідчить про не нормативний характер зазначеного листа, та не обов'язковість його виконання. Крім того, такий лист містить лише рекомендації щодо укладання договорів оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, набутих в оренду на без конкурентних засадах, із встановленням максимальної відсоткової ставки орендної плати, визначеної Податковим кодексом України.
Також статтею 288 Податкового кодексу України встановлено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, оформлений та зареєстрований відповідно до законодавства. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем і орендарем.
Згідно з пунктом 288.5 статті 288 Податкового кодексу України, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але, в силу пунктів 288.5.1, 288.5.2 цієї норми, річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки та не може перевищувати, для інших земельних ділянок, наданих в оренду, окрім вказаних у пунктах а і б - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Отже, встановлення наказом відповідача № 180П- СГ від 17 вересня 2015 року орендної плати на рівні 4% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на рік відповідає вимогам чинного законодавства.
Разом з тим, Європейський суд з прав людини неодноразово підкреслював особливу важливість принципу "належного урядування". Він передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб (рішення у справах "Беєлер проти Італії", "Онер'їлдіз проти Туреччини", "Megadat.com S.r.l. проти Молдови", "Москаль проти Польщі").
У рішенні по справі "Рисовський проти України" (№ 29979/04) Європейський суд з прав людини визнав низку порушення пункту 1 статті 6 Конвенції, статті 1 Першого протоколу до Конвенції та статті 13 Конвенції у справі, пов'язаній із земельними правовідносинами; в ній також викладено окремі стандарти діяльності суб'єктів владних повноважень, зокрема, розкрито елементи змісту принципу "доброго врядування". Цей принцип передбачає, що у разі якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і послідовний спосіб (рішення у справах "Веуеіег v. Italy" № 33202/96, "Oneryildiz v. Turkey" № 48939/99, "Moskal v. Poland" № 10373/05).
У даному випадку судом встановлено наявність взаємного волевиявлення позивача (ініціювання процедури одержання земельної ділянки в оренду, звернення із пропозицією щодо укладення договору, подання позову) і відповідача (Наказ Головного управління Держгеокадастру у Харківській області від 17.09.2015 №1801-СГ) на виникнення правовідносин оренди стосовно спірної земельної ділянки.
Водночас, оскільки йдеться про ухилення органу виконавчої влади від фактичного виконання власного рішення, то з урахуванням суті порушеного права та специфіки правовідносин, з яких виник спір, ефективним способом захисту права позивача набути в оренду спірну земельну ділянку є саме визнання укладеним договору оренди землі, що призведе до реального відновлення порушеного права Дочірнього підприємства "Агрофірма Вікторія".
Також суд враховує правову позицію Європейського суду з прав людини, який у своїх рішеннях у справах "Мелахер та інші проти Австрії" (від 19.12.1998), "Бурдов проти Росії" (від 07.05.2002), "Прессос Компанія Нав"єра С.А." та інші проти Бельгії" (від 28.10.1995), "Пайн Велі Девелопмент Лтд." та інші проти Ірладнії" (від 23.10.1991) зазначив, що під поняттям "майно" розуміється не лише майно, яке належить особі на праві власності згідно законодавства країни, в якій виник спір, а також прибутки, що випливають з власності, кошти, належні заявникам на підставі судових рішень, "активи", які можуть виникнути, "правомірні очікування"/"законні сподівання" особи.
Концепція "майна" у розумінні положень статті 1 Першого протоколу до Конвенції має автономне значення, тобто не обмежується власністю на матеріальні речі та не залежить від формальної класифікації у внутрішньому праві: певні інші права та інтереси, що становлять активи, також можуть вважатися "правом власності", а відтак і "майном". До таких активів може відноситися право оренди (рішення у справі "Іатрідіс проти Греції" від 25.03.1999, заява № 311107/96, пункт 54). На окрему увагу заслуговує питання "правомірних очікувань" особи щодо отримання права на оренду земельної ділянки.
У справі "Пайн Велі Девелопмент ЛТД" та інші проти Ірландії" Європейський суд з прав людини постановив, що статтю 1 Першого протоколу до Конвенції можна застосовувати для захисту "правомірних очікувань" щодо певного стану речей (у майбутньому), оскільки їх можна вважати складовою частиною власності. "Правомірні очікування" виникають у особи, якщо нею було дотримано всіх вимог законодавства для отримання відповідного рішення уповноваженого органу, а тому вона мала усі підстави вважати таке рішення дійсним та розраховувати на певний стан речей.
Отже, за наявності відповідного рішення (наказу) органу влади щодо передачі в оренду майна чи земельної ділянки особі, у останньої виникають правомірні очікування мирно володіти майном (право оренди) ще до укладення відповідного договору оренди на виконання зазначеного рішення. При цьому такі правомірні очікування, є об'єктом правового захисту згідно зі статтею 1 Протоколу 1 до Конвенції та національного законодавства України.
У свою чергу, на державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок (рішення ЄСПЛ у справах "Лелас проти Хорватії" від 20.05.2010, "Тошкуце та інші проти Румунії" від 25.11.2008) і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах (рішення ЄСПЛ у справах "Онер'їлдіз проти Туреччини", "Беєлер проти Італії"). Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються. Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків (рішення ЄСПЛ у справі "Лелас проти Хорватії").
За таких обставин суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог Дочірнього підприємства "Агрофірма Вікторія" та наявність підстав для їх задоволення, з урахуванням положення частини другої статті 187 Господарського кодексу України, за якими день набрання чинності рішенням суду, яким вирішено питання щодо переддоговірного спору, вважається днем укладення відповідного господарського договору, якщо рішенням суду не визначено інше, а також статті 640 Цивільного кодексу України.
Вирішуючи питання розподілу судового збору, суд керується частиною першою статті 129 Господарського процесуального кодексу України, відповідно до якої судовий збір у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підставі, покладається на сторони пропорційно розміру задоволених вимог.
Позовні вимоги у даній справі задоволено у повному обсязі, а відтак витрати по сплаті судового збору в розмірі 2 102,00 грн. покладаються на Головне управління Держгеокадастру у Харківській області та підлягають стягненню на користь позивача.
З огляду на наведене, керуючись ст.ст. 1, 13, 73-80, 86, 123, 129, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд -
Позовні вимоги Дочірнього підприємства "Агрофірма Вікторія" - задовольнити.
Визнати укладеним між Дочірнім підприємством "Агрофірма Вікторія" (місцезнаходження: 01030, місто Київ, провулок Георгіївський, будинок 2, кімната 12; код ЄДРПОУ 32062073) та Головним управлінням Держгеокадастру у Харківській області (місцезнаходження: 61145, місто Харків, вулиця Космічна, будинок 21, 8-9 поверх; Код ЄДРПОУ 39792822) Договір оренди земельної ділянки на таких умовах:
м. Харків "14" листопада 2019 року
ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДЕРЖГЕОКАДАСТРУ У ХАРКІВСЬКІЙ ОБЛАСТІ (ідентифікаційний код 39792822), надалі іменується "Орендодавець" в особі _________________________________________________________________________________який діє на підставі ________________________________________________________ з однієї сторони, та ДОЧІРНЕ ПІДПРИЄМСТВО "АГРОФІРМА ВІКТОРІЯ" (ідентифікаційний код 32062073) (надалі іменується "Орендар") в особі Генерального директора Аленіна Станіслава Михайловича, який діє на підставі Статуту Товариства, з іншої сторони, (в подальшому разом іменуються "Сторони", а кожна окремо - "Сторона") уклали цей Договір оренди (надалі іменується "Договір") про наступне:
1. ПРЕДМЕТ ДОГОВОРУ
1.1. Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку із земель запасу сільськогосподарського призначення несільськогосподарські угіддя (землі під господарськими будівлями і дворами) державної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва - для обслуговування нежитлових будівель комплексу будівель та споруд №1 (код згідно КВЦГІЗ - 01.01.), з кадастровим номером 6324885000:02:000:1001, яка розташована за межами населених пунктів Новочернещинської сільської ради на території Сахновіцинського району Харківської області.
2.ОБ'ЄКТ ОРЕНДИ
2.1. В оренду передається земельна ділянка загальною площею 9,1335 га, у тому числі 9,1335 га із земель запасу сільськогосподарського призначення несільськогосподарські угіддя (землі під господарськими будівлями і дворами) державної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва - для обслуговування нежитлових будівель комплексу будівель та споруд №1 (код згідно КВЦПЗ-01.01.), яка розташована за межами населених пунктів Новочернещинської сільської ради на території Сахновіцинського району Харківської області.
2.2. На земельній ділянці розміщені об'єкти нерухомого майна, а саме нежитлові будівлі комплексу будівель та споруд №1, які належать Орендарю на праві власності.
2.3. Земельна ділянка передається в оренду без об'єктів нерухомого майна.
2.4. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно Витягу із технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки на дату укладання цього договору з урахуванням коефіцієнта індексації становить - 277561,08 грн. (Двісті сімдесят сім тисяч п'ятсот шістдесят одна гривня 00 копійок).
2.5. Земельна ділянка, яка передається в оренду, не має недоліків, що можуть перешкоджати її ефективному використанню.
2.6. Інших особливостей об'єкта оренди, які можуть вплинути на орендні відносини, немає.
З.СТРОК ДІЇ ДОГОВОРУ
3.1. Договір укладено на строк 49 (сорок дев'ять) років.
3.2. Після закінчення строку дії договору Орендар має переважне право поновити його на новий строк. У цьому разі Орендар повинен не пізніше ніж за один місяць до закінчення строку дії договору повідомити письмово Орендодавця про намір продовжити його дію.
4. ОРЕНДНА ПЛАТА
4.1. Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі (в національній валюті України - гривня). Орендна плата на рік встановлюється в розмірі 4 % (чотири відсотка) від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Розмір орендної плати становить 11102 грн.44 коп. (Одинадцять тисяч сто дві гривень 44 копійок), за всю площу орендованої земельної ділянки за рік.
4.2. Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням цільового призначення земельної ділянки та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.
4.3. Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі на розрахунковий рахунок Новочернещинської сільської ради Сахновщинського району Харківської області у такі строки:
за перший рік - у п'ятиденний строк після підписання договору оренди;
починаючи з наступного року - відповідно до Податкового кодексу України, щомісячно по 1/12 частині від загальної річної орендної плати протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного місяця.
4.4. Розмір орендної плати може переглядається лише у разі:
зміни умов господарювання, передбачених договором;
зміни граничних розмірів орендної плати, визначених Податковим кодексом України, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;
погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;
зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки;
в інших випадках, передбачених законом.
4.5. Передача продукції та надання послуг у рахунок орендної плати не допускається.
4.6. У разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором:
- у 10-денний строк сплачується штраф у розмірі 100 відсотків річної орендної плати, встановленої цим договором;
- стягується пеня у розмірі облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення заборгованості або на день її (її частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний день прострочення.
5. УМОВИ ВИКОРИСТАННЯ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ
5.1. Земельна ділянка передається в оренду для обслуговування нежитлових будівель комплексу будівель та споруд №1.
5.2. Цільове призначення земельної ділянки: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Вид використання: для обслуговування нежитлових будівель комплексу будівель та споруд № 1 (код згідно КВЦПЗ - код 01.01).
Категорія земель: землі сільськогосподарського призначення.
5.3. Умови збереження стану об'єкта оренди: Орендар зобов'язаний забезпечити збереження стану об'єкта оренди, використовувати земельну ділянку за цільовим призначенням.
6. УМОВИ Й СТРОКИ ПЕРЕДАЧІ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ В ОРЕНДУ
6.1. Передача земельної ділянки в оренду здійснюється на підставі наказу Головного управління Держгеокадастру у Харківській області від 17.09.2015 року №1801- СГ "Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки в оренду".
6.2. Інші умови передачі земельної ділянки в оренду - згідно зі ст.ст. 96, 125, 126 Земельного кодексу України.
6.3. Земельна ділянка за договором оренди вважається переданою Орендодавцем Орендареві з моменту державної реєстрації права оренди, в установленому законом порядку.
7. УМОВИ ПОВЕРНЕННЯ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ
7.1. Після припинення дії договору Орендар повертає Орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому з тим, у якому він одержав її в оренду.
Орендодавець у разі погіршення корисних властивостей орендованої земельної ділянки, пов'язаних із зміною її стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами. Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків, спір розв'язується у судовому порядку.
У разі погіршення якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей орендованої земельної ділянки або приведення її у непридатний для використання за цільовим призначенням стан збитки, що підлягають відшкодуванню, визначаються відповідно до Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 1993 р. № 284 (ЗП України, 1993 р., № 10, ст. 193).
7.2. Здійснення Орендарем без згоди Орендодавця витрат на поліпшення орендованої земельної ділянки , які неможливо відокремити без заподіяння шкоди цій ділянці, не підлягають відшкодуванню.
7.3. Поліпшення стану земельної ділянки, проведені орендарем за письмовою згодою з орендодавцем землі не підлягають відшкодуванню. Умови, обсяги і строки відшкодування Орендарю витрат за проведені ним поліпшення стану земельної ділянки визначаються окремою угодою сторін.
7.4. Орендар має право на відшкодування збитків, заподіяних унаслідок невиконання Орендодавцем зобов'язань, передбачених цим договором.
Збитками вважаються:
- фактичні втрати, яких Орендар зазнав у зв'язку з невиконанням або неналежним виконанням умов договору Орендодавцем, а також витрати, які Орендар здійснив або повинен здійснити для відновлення свого порушеного права;
- доходи, які Орендар міг би реально отримати в разі належного виконання Орендодавцем умов договору.
7.5. Розмір фактичних витрат Орендаря визначається на підставі документально підтверджених даних.
8. ОБМЕЖЕННЯ (ОБТЯЖЕННЯ) ЩОДО ВИКОРИСТАННЯ ЗЕМЕЛЬНОЇ
8.1. На орендовану земельну ділянку встановлено обмеження (обтяження) у використанні земельної ділянки, а саме:
- охоронна зона навколо (вздовж) об'єкта енергетичної системи загальною площею 0,5763 га;
8.2. Передача в оренду земельної ділянки не є підставою для припинення або зміни обмежень (обтяжень) та інших прав третіх осіб на цю ділянку.
9. ІНШІ ПРАВА ТА ОБОВЯЗКИ СТОРІН
9.1. Права Орендодавця:
- використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди;
- дотримання екологічної безпеки землекористування та збереження родючості ґрунтів, додержання державних стандартів, норм і правил;
- дотримання режиму водоохоронних зон, прибережних захисних смуг, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон, зон особливого режиму використання земель на територій, які особливо охороняються;
- своєчасного внесення орендної плати.
9.2. Обов'язки Орендодавця:
- передати Орендарю в користування земельну ділянку у стані, що відповідає умовам договору оренди;
- при передачі земельної ділянки в оренду забезпечувати відповідно до закону реалізацію прав третіх осіб щодо орендованої земельної ділянки;
- не вчиняти дій, які б перешкоджали Орендареві користуватися орендованою земельною ділянкою відповідно до предмету договору;
- відшкодовувати Орендарю капітальні витрати, пов'язані з поліпшенням стану об'єкта оренди, яке проводилося Орендарем за згодою Орендодавця;
- попередити Орендаря про особливі властивості та недоліки земельної ділянки, які в процесі її використання можуть спричинити екологічно небезпечні наслідки для довкілля або призвести до погіршення стану самого об'єкта оренди.
9.3. Права Орендаря:
- самостійно визначати напрями своєї господарської діяльності відповідно до призначення земельної ділянки;
- за письмовою згодою Орендодавця зводити в установленому законодавством порядку жилі, виробничі, культурно-побутові та інші будівлі і споруди та закладати багаторічні насадження;
- отримувати продукцію та доходи;
- здійснювати в установленому законодавством порядку за письмовою згодою орендодавця будівництво водогосподарських споруд та меліоративних систем;
- використовувати орендовану земельну ділянку на власний розсуд у відповідності до мети, обумовленої у цьому договорі, самостійно господарювати на землі з дотриманням умов цього договору;
- проводити поліпшення земельної ділянки, яке не буде суперечити пунктам 1.1 та 5.2, цього договору;
- передавати у суборенду без зміни цільового призначення орендовану земельну ділянку або її частину, за письмовою згодою Орендодавця.
9.4. Обов'язки Орендаря:
- приступати до використання земельної ділянки в строки, встановлені цим договором;
- виконувати встановлені щодо об'єкта оренди обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом або цим договором;
- використовувати земельну ділянку за цільовим призначенням відповідно до мети, визначеної у пункті 1.1 та 5.2, цього договору, дотримуючись при цьому вимог чинного земельного й екологічного законодавства, державних і місцевих стандартів, норм і правил щодо використання землі;
- після закінчення строку дії, визначеного пунктом 3.1. цього договору, повернути Орендодавцю земельну ділянку у стані, не гіршому за попередній;
- відшкодувати Орендодавцю шкоду, заподіяну стану земельної ділянки, підтверджену документально;
- своєчасно вносити орендну плату за користування земельною ділянкою;
- не порушувати прав власників суміжних земельних ділянок та землекористувачів;
- у п'ятиденний строк після державної реєстрації права оренди за цим договором надати копію цього договору відповідному органу доходів і зборів.
10. РИЗИК ВИПАДКОВОГО ЗНИЩЕННЯ АБО ПОШКОДЖЕННЯ ОБ'ЄКТА
10.1. Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його частини несе Орендар.
11. СТРАХУВАННЯ ОБ'ЄКТА ОРЕНДИ
11.1. Згідно з цим договором об'єкт оренди не підлягає страхуванню.
12. 3МІНА УМОВ ДОГОВОРУ І ПРИПИНЕННЯ ЙОГО ДІЇ
12.1. Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.
12.2. Дія договору припиняється у разі:
- закінчення строку, на який його було укладено;
- придбання Орендарем земельної ділянки у власність;
- викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом;
- ліквідації юридичної особи-орендаря.
Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законом.
12.3. Дія договору припиняється шляхом його розірвання за:
- взаємною згодою сторін;
- рішенням суду на вимогу однієї із сторін у наслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, не з вини Орендаря;
- пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, згідно з пунктів 1.1 та 5.2, даного договору, а також з інших підстав, визначених законом.
12.4. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається.
12.5. Перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи, а також реорганізацією юридичної особи - Орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання договору.
13. ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ СТОРІН ЗА НЕВИКОНАННЯ АБО НЕНАЛЕЖНЕ
13.1. У разі невиконання або неналежного виконання зобов'язань за договором оренди землі сторони несуть відповідальність згідно із законом та договором.
13.2. Сторона, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що це порушення сталося не з її вини.
14. УМОВИ ПЕРЕДАЧІ В ЗАСТАВУ ТА ВНЕСЕННЯ ДО СТАТУТНОГО
15.1. Право на оренду земельної ділянки державної власності не може бути відчужене Орендарем іншим особам, внесено до статутного фонду, передано у заставу.
16. ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ
16.1. Цей договір набирає чинності після підписання сторонами та державної реєстрації речового права оренди.
Цей договір укладено у трьох примірниках, що мають однакову юридичну силу, один з яких знаходиться в Орендодавця, другий в Орендаря, третій в органі держави, який проводить реєстрацію права оренди земельної ділянки.
Невід'ємною частиною договору є:
- кадастровий план земельної ділянки загальною площею 9,1335 га, кадастровий номер 632488500:02:000:1001.
Головне управління Держгеокадастру у Харківській області
Юридична адреса:
61145, Харківська область, місто Харків,
вулиця Космічна 21, поверх 8-9
Ідентифікаційний код 39792822
_____________ м.п. (підпис)
ДП "АГРОФІРМА ВІКТОРІЯ"
Юридична адреса:
01030, місто Київ,
пров. Георгіївський, буд.2, кімната 12
Ідентифікаційний код 32062073
р/р НОМЕР_1
АТ" КРЕДІ АГРІКОЛЬ БАНК" МФО 300614
Генеральний директор
________________________ С.М. Аленін
_____________ м.п. (підпис)
Стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Харківської області (місцезнаходження: 61145, місто Харків, вулиця Космічна, будинок 21, 8-9 поверх; Код ЄДРПОУ 39792822) на користь Дочірнього підприємства "Агрофірма Вікторія" (місцезнаходження: 01030, місто Київ, провулок Георгіївський, будинок 2, кімната 12; код ЄДРПОУ 32062073) витрати зі сплати судового збору в розмірі 2 102,00 грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому статтею 256 ГПК України, з урахуванням пункту 17.5 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України, а також пункту 4 розділу X Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено "26" червня 2020 р.
Суддя В.В. Рильова
справа № 922/283/20