Постанова від 25.06.2020 по справі 1540/5115/18

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 червня 2020 р.м.ОдесаСправа № 1540/5115/18

Головуючий в 1 інстанції: Потоцька Н.В.

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді -Кравченка К.В.,

судді -Джабурія О.В.,

судді -Вербицької Н.В.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 23 березня 2020 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій, зобов'язання провести перерахунок пенсії,-

ВСТАНОВИВ:

В жовтні 2018 року ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління ПФУ в Одеській області (надалі - відповідач, ГУ ПФУ), в якому просить (з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог від 08.11.2018 року) суд:

- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Одеській області щодо не включення до складу грошового забезпечення надбавки за доступ і роботу з секретною інформацією у розмірі 10% та щомісячної надбавки за службу у Збройних силах України у розмірі 40% від посадового окладу,

- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Одеській області щодо зменшення з 01 січня 2018 року основного розміру пенсії за вислугу років з 80% до 70%,

- зобов'язати ГУ ПФУ в Одеській області провести перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2018 року ОСОБА_1 з урахуванням розміру посадового окладу станом на 01.03.2018 року, з включенням до складу (розміру) грошового забезпечення з якого призначається (обчислюється) пенсія, надбавки за доступ і роботу із секретною інформацією у розмірі 10 відсотків від посадового окладу та щомісячної надбавки за службу у Збройних Силах України у розмірі 40% від посадового окладу з урахуванням пенсії за вислугу років 80% грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії.

В обґрунтування позовних вимог було зазначено, що відповідачем протиправно здійснено перерахунок пенсії позивача зі зменшенням основного розміру пенсії з 80% до 70% від сум грошового забезпечення. Також, протиправно при перерахунку пенсії не були враховані надбавки, які враховувались при попередньому перерахунку пенсії, а саме: за доступ і роботу з секретною інформацією у розмірі 10% та щомісячної надбавки за службу у Збройних силах України у розмірі 40%.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 23.13.2020 року позов задоволено частково.

Визнано противоправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення ОСОБА_1 основного розміру пенсії за вислугу років з 80% до 70% при проведені перерахунку з 01.05.2018 року.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 01.01.2018 року виходячи з 80% грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії, з урахуванням раніше проведених виплат.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести 01.04.2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 виходячи з 80% грошового забезпечення, з включенням до складу (розміру) грошового забезпечення з якого призначається (обчислюється) пенсія, надбавки за доступ і роботу із секретною інформацією у розмірі 10% від посадового окладу та щомісячної надбавки за службу у Збройних Силах України у розмірі 40% від посадового окладу, врахованого для обчислення пенсії. В задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.

Дану справу було розглянуто судом першої інстанції за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні).

Не погоджуючись з вказаним рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, вказуючи на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати в частині задоволених позовних вимог, прийняти в цій частині нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що з 2002 року позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області, як одержувач пенсії згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та йому визначено основний розмір пенсії у розмірі 80% грошового забезпечення.

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» 10.04.2018 року пенсійним фондом проведено перерахунок пенсії позивача у розмірі 70% від суми грошового забезпечення без урахування надбавок за доступ і роботу з секретною інформацією у розмірі 10% та щомісячної надбавки за службу у Збройних силах України у розмірі 40%.

Задовольняючи позовні вимоги частково, суд першої інстанції виходив з того, що призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами їх проведення, внесені зміни до законодавства щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, отже, при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії з врахуванням всіх надбавок, які були встановлені при звільненні.

Колегія суддів частково погоджується з цими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Згідно з п.4 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (надалі - Закон №2622) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі, якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393» (далі - Порядок №45).

Згідно з п.1 Порядку №45 пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.2 Порядку №45 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Згідно з абз.1, 2 п.3 Порядку №45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Відповідно до ч.2 ст.13 Закону №2262 (в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

В подальшому, Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» №1166 від 27.03.2014 року також внесені зміни до ст.13 Закону №2262 та змінено до 70% максимальний розмір пенсії від сум грошового забезпечення.

Системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що внесені Законом зміни щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.

На підставі вищевикладеного, колегія суддів приходить до висновку, що при перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 року відповідно до ст.63 Закону №2262 на підставі Постанови КМУ №103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм ч.2 ст.13 Закону №226, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

За таких обставин у відповідача були відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії при здійсненні її перерахунку, а тому, судова колегія погоджується з висновками суду першої інстанції, що позовні вимоги у цій частині підлягають задоволенню.

Що стосується задоволення позовних вимог у частині врахування надбавок за доступ і роботу з секретною інформацією у розмірі 10% від посадового окладу та щомісячної надбавки з службу у Збройних Силах у розмірі 40% від посадового окладу, судова колегія прийшла до наступного висновку.

При здійсненні перерахунку станом на 01.01.2018 року ГУ ПФУ в Одеській області керувалося положеннями Постанови №103 від 21.02.2018 року. За нормами законодавства, які були чинними на час виникнення спірних відносин та звернення позивача до суду з цим позовом, перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 року мав бути проведений органами пенсійного фонду з урахуванням лише таких видів грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням, оскільки інші види грошового забезпечення на той момент не були встановлені законодавчими актами.

При цьому, колегія суддів звертає увагу на те, що навіть при такому перерахунку розмір перерахованої пенсії позивача в будь-якому випадку не міг бути меншим, ніж до перерахунку, оскільки згідно ч.4 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (в редакції чинній на момент здійснення перерахунку пенсії) у разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Також суд зазначає, що оскільки відповідач є територіальним органом виконавчої влади, який у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента, постановами ВРУ, актами КМУ, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, то відповідно, не має правових підстав здійснювати перерахунок пенсії позивачу без врахування зазначених положень.

Вказаний правовий висновок відповідає висновкам Верховного Суду, викладеним у постанові від 13.03.2019 року по зразковій справі за №240/6263/18.

Таким чином, у відповідача, який діяв на підставі діючого на той момент законодавства та нормативних актів, не було підстав для врахування під час перерахунку пенсії позивача надбавки за доступ і роботу з секретною інформацією у розмірі 10% та щомісячної надбавки за службу у Збройних силах України у розмірі 40% від посадового окладу.

Крім цього, відповідно до положень Порядку №45 пенсійний фонд має право перевіряти правильність складення довідок щодо формального змісту, однак права самостійно визначати складові та розмір грошового забезпечення осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, пенсійний фонд не має.

Також колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, визнано протиправними та не чинними пункти 1, 2 Постанови №103 й зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

Вказані рішення судів першої та апеляційної інстанції були залишені без змін постановою Верховного Суду від 12.11.2019 року.

Визнаючи протиправними та не чинними пункти 1, 2 Постанови №103 й зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, суди дійшли висновку, що Кабінету Міністрів України лише надано право на встановлення умов, порядку та розміру для перерахунку пенсій, передбачених ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Адже, до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України. Також у Кабінету Міністрів України відсутнє право здійснювати розстрочку виплати перерахованої пенсії. Обмеження виплати пенсії, нарахованої особі в порядку, передбаченому Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», не може бути встановлено постановою Кабінету Міністрів України.

Відтак, із набранням законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року у справі №826/3858/18, починаючи з 05.03.2019 року перерахунок пенсій призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», здійснюється за правилами, що були передбачені до внесення змін Постановою №103.

Також із набранням законної сили вказаного вище рішення, починаючи з 05.03.2019 року позивач має право на отримання пенсійних виплат у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії.

Такий висновок відповідає позиції Великої Палати Верховного Суду викладеної в постанові від 11.03.2020 року у справі №160/3586/19, якою було залишено без змін рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 06.08.2019 року у зразковій справі, де позивачем є особа, звільнена з військової служби, яка отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб», відповідачем є суб'єкт владних повноважень (територіальний орган Пенсійного фонду України), на пенсійному обліку якого перебуває позивач, та спір виник у зв'язку з неперерахунком та невиплатою (із врахуванням раніше виплачених сум) пенсії позивачеві з 05.03.2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року.

Тому, враховуючи вищевикладене, у позивача з 05.03.2019 року є право на перерахунок пенсії виходячи з 80% грошового забезпечення, з включенням до складу (розміру) грошового забезпечення з якого призначається (обчислюється) пенсія, надбавки за доступ і роботу з секретною інформацією у розмірі 10% та щомісячної надбавки за службу у Збройних силах України у розмірі 40%.

Відповідно до ст.9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Суд першої інстанції, задовольнив позов шляхом зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії з 01.04.2019 року виходячи з 80% грошового забезпечення, з включенням до складу (розміру) грошового забезпечення з якого призначається (обчислюється) пенсія, надбавки за доступ і роботу з секретною інформацією у розмірі 10% та щомісячної надбавки за службу у Збройних силах України у розмірі 40%.

Суд апеляційної інстанції не заперечує право особи на здійснення перерахунку пенсії з 05.03.2019 року, виходячи з 80% грошового забезпечення, з включенням до складу (розміру) грошового забезпечення з якого призначається (обчислюється) пенсія, надбавки за доступ і роботу з секретною інформацією у розмірі 10% та щомісячної надбавки за службу у Збройних силах України у розмірі 40%.

Однак, таке право виникло у позивача вже після звернення до суду з даним позовом, а тому, у суду першої інстанції не було підстав задовольняти позов шляхом зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.04.2019 року, оскільки таких позовних вимог позивач не заявляв, і на момент звернення до суду таке право у позивача ще не виникло.

Відповідно до ст.315 КАС суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

Керуючись ст.311, ст.315, ст.317, ст.321, ст.322, ст.325, ст.328, ст.329 КАС України, апеляційний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області - задовольнити частково.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 23 березня 2020 року в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду в Одеській області провести з 01 квітня 2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 виходячи з 80% грошового забезпечення, з включенням до складу (розміру) грошового забезпечення з якого призначається (обчислюється) пенсія, надбавки за доступ і роботу із секретною інформацією у розмірі 10 відсотків від посадового окладу та щомісячної надбавки за службу у Збройних Силах України у розмірі 40% від посадового окладу, врахованого для обчислення пенсії - скасувати.

В іншій частині рішення Одеського окружного адміністративного суду від 23 березня 2020 року залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення з підстав, передбачених ст.328 КАС України.

Головуючий суддя Кравченко К.В.

Судді Джабурія О.В. Вербицька Н. В.