23 червня 2020 рокуСправа № 808/816/18
м. Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Семененко М.О., розглянувши заяву Державного підприємства “Запорізький державний авіаційний ремонтний завод “МіГремонт” про заміну боржника у виконавчому листі у справі за позовом Державного підприємства “Запорізький державний авіаційний ремонтний завод “МіГремонт” до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 15.07.2019 позов Державного підприємства “Запорізький державний авіаційний ремонтний завод “МіГремонт” задоволено. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення №0007334707 прийняте 13.11.2017 Офісом великих платників податків Державної фіскальної служби, яким Державному підприємству "Запорізький державний авіаційний ремонтний завод "МіГремонт" зменшено бюджетне відшкодування з податку на додану вартість на суму 178419 грн. 00 коп. та застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 89 209 грн. 50 коп. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення №0007344707 прийняте 13.11.2017 Офісом великих платників податків Державної фіскальної служби, яким Державному підприємству "Запорізький державний авіаційний ремонтний завод "МіГремонт" зменшено від'ємне значення з податку на додану вартість на суму 291156 грн. 00 коп. Стягнуто на користь Державного підприємства "Запорізький державний авіаційний ремонтний завод "МіГремонт" з бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби судові витрати у сумі 8381 грн. 77 коп.
За вказаним рішенням 29.04.2020 видано виконавчий лист про стягнення на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків ДФС судових витрат у сумі 8 381,77 грн.
25.05.2020 до суду надійшла заява Державного підприємства “Запорізький державний авіаційний ремонтний завод “МіГремонт”, у якій заявник просить замінити боржника у виконавчому листі №808/816/18 з Офісу великих платників податків ДФС на Офіс великих платників податків ДПС. Заява обґрунтована тим, що Офіс великих платників податків ДФС реорганізовано шляхом його приєднання до Офісу великих платників податків ДПС, у зв'язку з чим останній є правноступником Офісу великих платників податків ДФС.
Розгляд заяви призначено на 04.06.2020, на адресу заявника та учасників справи направлено відповідні судові повістки.
Ухвалою суду від 04.06.2020 відкладено розгляд заяви та призначено судове засідання на 12.06.2020.
Ухвалою суду від 12.06.2020 відкладено розгляд заяви на 23.06.2020.
23.06.2020 представник позивача подав додаткові пояснення, у яких звертає увагу, що згідно з наказом Офісу великих платників податків ДПС №9 від 29.08.2019 «Про початок діяльності Офісу великих платників податків ДПС» розпочато виконання Офісом великих платників податків ДПС повноважень Офісу великих платників податків ДФС.
Учасники справи в судове засідання 23.06.2020 не з'явились, про дату, час та місце його проведення повідомлені належним чином. Заявник (позивач) та відповідач звернулися до суду з клопотаннями (заявами) про розгляд заяви у письмовому провадженні.
Відповідно до положень ч.2 ст.379 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Суд, дослідивши подану заяву, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв'язок у сукупності, вважає за необхідне зазначити таке.
Згідно ч.1 ст.15 Закону України “Про виконавче провадження” сторонами у виконавчому провадженні є стягувач і боржник.
Згідно з ч.5 ст.15 Закону України “Про виконавче провадження” у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов'язковими тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Відповідно до ч.1 ст.379 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Згідно ч.4 ст.379 КАС України положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Аналіз вищезазначених норм дає підстави для висновку, що заміна сторони у виконавчому провадженні можлива лише при існуванні відкритого виконавчого провадження або при наявності виданого особі виконавчого листа у разі необхідності заміни сторони у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження. При цьому, обов'язковою умовою для заміни сторони є вибуття однієї із сторін виконавчого провадження.
Згідно з п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 №1200 “Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України”, прийнято рішення утворити Державну податкову службу України та Державну митну службу України, реорганізувавши Державну фіскальну службу шляхом поділу.
Відповідно до абз.3 п.2 вказаної постанови, Державна податкова служба та Державна митна служба є правонаступниками майна, прав та обов'язків реорганізованої Державної фіскальної служби у відповідних сферах діяльності.
Постановою Кабінету Міністрів України №537 від 19.06.2019 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» утворено територіальні органи Державної податкової служби, в тому числі Офіс великих платників податків ДПС.
Пунктом 4 вищевказаної постанови визначено, що територіальні органи Державної податкової служби є правонаступниками майна, прав та обов'язків територіальних органів Державної фіскальної служби, що реорганізуються згідно з пунктом 2 цієї постанови, у відповідних сферах діяльності.
30.07.2019 відбулась державна реєстрація юридичної особи - Офісу великих платників податків ДПС (04119, м. Київ, вул. Дегтярівська, 11г, код ЄДРПОУ 43141471).
Згідно з наказом Офісу великих платників податків ДПС №9 від 29.08.2019 «Про початок діяльності Офісу великих платників податків ДПС» розпочато виконання Офісом великих платників податків ДПС функцій та повноважень Офісу великих платників податків ДФС.
Таким чином, повноваження Офісу великих платників податків ДФС передані Офісу великих платників податків ДПС.
Згідно з ч.ч.1, 5 ст.104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Положеннями ч.7 ст.4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" передбачено, що у разі поділу юридичних осіб здійснюється державна реєстрація новоутворених юридичних осіб та державна реєстрація припинення юридичної особи, що припиняється у результаті поділу. Поділ вважається завершеним з дати державної реєстрації припинення юридичної особи, що припиняється у результаті поділу.
Механізм здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади (далі - органи виконавчої влади) та їх територіальних органів врегульовано Порядком здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 №1074 (далі - Порядок №1074).
Відповідно до абз.1 п.12 Порядку №1074 орган виконавчої влади, утворений в результаті реорганізації, здійснює повноваження та виконує функції у визначених Кабінетом Міністрів України сферах компетенції з дня набрання чинності актом Кабінету Міністрів України щодо можливості забезпечення здійснення таким органом повноважень та виконання функцій органу виконавчої влади, що припиняється.
Разом з тим, абз.1 п.7 Порядку №1074 визначено, що майнові права та обов'язки органів виконавчої влади у разі їх злиття, приєднання або перетворення переходять правонаступникові на підставі передавального акта, а у разі їх поділу - згідно з розподільчим балансом.
Аналіз вищезазначених норм дозволяє дійти висновку про те, що реорганізований орган здійснює повноваження та виконує функції з дня набрання чинності відповідним актом Кабінету Міністрів України щодо можливості забезпечення здійснення такими органам повноважень та виконання функцій органу виконавчої влади, що припиняється, натомість перехід майнових прав та обов'язків органу виконавчої влади, що припиняється в результаті поділу, має підтверджуватися розподільчим балансом, затвердженим у встановленому порядку.
Згідно з ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
На теперішній час у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відсутні відомості щодо ліквідації Державної фіскальної служби України та її територіального органу Офісу великих платників податків ДФС.
При цьому до суду належних і допустимих доказів на підтвердження завершення реорганізації/ліквідації Офісу великих платників податків ДФС та щодо державної реєстрації припинення Офісу великих платників податків ДФС як юридичної особи.
Зазначені обставини свідчать про недоведеність правонаступництва Офісу великих платників податків ДПС стосовно майнових прав та обов'язків Офісу великих платників податків ДФС, у зв'язку з чим на теперішній час відсутні підстави для заміни боржника у виконавчому листі Запорізького окружного адміністративного суду, виданого 29.04.2020, у справі №808/816/18 про стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків ДФС судових витрат у сумі 8 381,77 грн.
Підсумовуючи вищезазначене у сукупності, суд дійшов висновку, що заява Державного підприємства “Запорізький державний авіаційний ремонтний завод “МіГремонт” про заміну боржника у виконавчому листі не підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст.241, 248, 379, п.3 розділу VI “Прикінцеві положення” КАС України, суд,-
У задоволенні заяви Державного підприємства “Запорізький державний авіаційний ремонтний завод “МіГремонт” про заміну боржника у виконавчому листі у адміністративній справі №808/816/18 - відмовити.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
З урахуванням пункту 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 47, 79, 80, 114, 122, 162, 163, 164, 165, 169, 177, 193, 261, 295, 304, 309, 329, 338, 342, 363 цього Кодексу, а також інші процесуальні строки щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, подання доказів, витребування доказів, забезпечення доказів, а також строки звернення до адміністративного суду, подання відзиву та відповіді на відзив, заперечення, пояснень третьої особи щодо позову або відзиву, залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви, пред'явлення зустрічного позову, розгляду адміністративної справи, апеляційного оскарження, розгляду апеляційної скарги, касаційного оскарження, розгляду касаційної скарги, подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами продовжуються на строк дії такого карантину.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.
Повне судове рішення складено та підписано 23.06.2020.
Суддя М.О. Семененко