(про відмову у відстроченні чи розстроченні виконання рішення суду,
зміні чи встановленні способу і порядку виконання судового рішення)
25 червня 2020 року м. Житомир справа № 240/10786/19
категорія 112030100
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Капинос О.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження заяву про відстрочення виконання рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання протиправним і скасування рішення, зобов"язання вчинити дії,
встановив:
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 19.12.2019 року позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Міністерства оборони України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії задоволено частково.
Визнано протиправним і скасовано пункт 31 рішення Міністерства оборони України (пр-кт Повітрофлотський,6, м.Київ, 03168, код ЄДРПОУ 00034022) оформленого протоколом засідання комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 09.08.2019 року №105 про відмову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) у призначенні одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням інвалідності 2 групи з 20.05.2019 , внаслідок захворювань, пов'язаних із захистом Батьківщини.
Зобов'язано Міністерство оборони України (пр-кт Повітрофлотський,6, м.Київ, 03168, код ЄДРПОУ 00034022) вирішити питання про призначення та виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) одноразової грошової допомоги як інваліду 2 групи у розмірі 300-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня 2019 року відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975 та прийняти рішення з урахуванням висновків суду у даній справі.
Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 03.03.2020 рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 19 грудня 2019 року змінено та викладено рішення суду першої інстанції, в цій частині, в наступній редакції:
Зобов'язати Міністерство оборони України призначити та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу у зв'язку із встановленням йому вперше при первинному огляді інвалідності 2 групи з 25.05.2019, внаслідок захворювань, пов'язаних із захистом Батьківщини, в розмірі 300-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня 2019 року, відповідно до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та в Порядку затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 р. № 975, з урахуванням проведених виплат.
В решті рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Постановою Верховного Суду від 26.05.2020 рішення суду першої та апеляційної інстанції залишено без змін.
Міністерство оборони України звернулось до Житомирського окружного адміністративного суду із заявою , у якій просить відстрочити виконання рішення суду від терміном на два місяці.
Заяву обґрунтовує тим, що одночасне дотримання Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабміну України №975 від 25 грудня 2013 року та виконання вказаного судового рішення потребує додаткового часу для виконання.
Також заявник звернув увагу суду на те, що на даний час діє Постанова Кабінету Міністрів України "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" від 11.03.2020 №211, а тому з урахуванням дії згаданої Постанови Кабінету Міністрів України Міністерство потребує додаткового часу для виконання рішення суду.
Судове засідання щодо розгляду заяви відповідача про відстрочення виконання рішення суду призначене на 25.06.2020.
Представник позивача надіслав до суду заяву, у якій заперечує проти задоволення заяви Міністерства оборони України, у зв'язку із відсутністю будь-яких обставин, що ускладнюють таке виконання та просить розгляд даної заяви проводити без участі позивача та його представника.
Представник відповідача, у визначений день та час не прибув до суду. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, клопотань про відкладення розгляду заяви до суду не надходило.
Відповідно до ч.2 ст.378 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Зважаючи на викладене та неявку учасників справи в судове засідання, керуючись приписами ч.9 ст.205, ч.4 ст.229, ч.2 ст.378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути заяву в порядку письмового провадження.
Суд, розглянувши подану відповідачем заяву, зазначає наступне.
Згідно зі статтею 378 Кодексу адміністративного судочинства України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім'ї, її матеріальне становище; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови.
Відповідачем у заяві зазначено, що рішення Житомирського окружного адміністративного суду неможливо виконати з огляду на надзвичайну ситуацію із запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, яка на даний час склалася в Україні.
Суд зазначає, що Указом Президента України від 13.03.2020 87/2020 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.03.2020 "Про невідкладні заходи щодо забезпечення національної безпеки в умовах спалаху гострої респіраторної хвороби COVID -19 , спричиненої короновірусом "SARS-CoV-2".
Відповідно до ст.29 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб", з метою запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19 та з урахуванням рішення Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 10.03.2020, постановою КМУ від 11.03.2020 №211 "Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19" установлено з 12.03.2020 до 03.04.2020 на усій території України карантин, який в подальшому карантин неодноразово продовжувався, а за рішенням Уряду від 20.05.2020 дію карантину продовжено до 22 червня 2020 року, та в подальшому до 31.07.2020.
Суд зазначає, що вказаними вище нормативними актами не зупинено діяльність будь-яких державних органів, а лише введені певні обмеження для запобігання поширення на території України коронавірусу COVID-19.
Відповідно до пункту 10 постанови Пленуму Верховного Суду України від 26 грудня 2003 року № 14 "Про практику розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність органів і посадових осіб державної виконавчої служби та звернення учасників виконавчого провадження" при вирішенні заяв державного виконавця чи сторони про відстрочку чи розстрочку виконання рішення суду потрібно мати на увазі, що їх задоволення можливе лише у виняткових випадках, які суд визначає виходячи з особливого характеру обставин, що ускладнюють або виключають виконання рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо).
Суд вважає за необхідне зазначити, що при розгляді заяви щодо відстрочення виконання судового рішення необхідно виходити з міркувань доцільності та об'єктивної необхідності надання саме таких строків відтермінування виконання рішення в цілому. Наявність підстав для відтермінування має бути доведена боржником. Строки відтермінування знаходяться у прямій залежності від обставин, що викликають необхідність надання додаткового строку для повного виконання рішення суду. Надання такого не може створювати занадто або безпідставно привілейовані умови для боржника, натомість повинне базуватися на принципах співмірності і пропорційності з метою забезпечення балансу прав і законних інтересів стягувачів і боржників.
Підставою для відстрочення виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у строк встановлений судом, тому всі ці обставини повинні бути доведені заявником.
Наявність таких обставин має підтверджуватись певними доказами, як це встановлено положеннями ст.ст.72-77 КАС України. При цьому, обов'язок доказування покладається на сторони, а тому кожна сторона повинна довести наявність тих обставин, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
З огляду на викладене, суд зазначає, що наведені обставини не є такими, що істотно ускладнюють виконання рішення суду або роблять його неможливим.
Крім того, на момент розгляду даної заяви не надано жодного доказу на підтвердження того, що боржником - Міністерством оборони України розпочато виконання судового рішення та вчинено будь-які дії.
За таких обставин, суд дійшов до висновку про відсутність підстав для задоволення заяви про відстрочення виконання рішення суду.
Керуючись статтями 243, 248, 378 Кодексу адміністративного судочинства України,
ухвалив:
Відмовити у задоволенні заяви Міністерства оборони України про відстрочення виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 19.12.19, з урахуванням змін, внесених постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 03.03.20 в адміністративній справі № 240/10786/19 за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов"язання вчинити дії.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її проголошення та може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Капинос