Україна
Донецький окружний адміністративний суд
25 червня 2020 р. Справа№200/1338/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Аканова О.О., розглянувши у порядку загального позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області (місцезнаходження: 84313, м.Краматорськ, бул.Машинобудівників, 16, код ЄДРПОУ 39767332), третя особа на стороні позивача Покровська міська рада Донецької області (місцезнаходження: 85300, Донецька область, м.Покровськ, площа Шибанкова, 11, код ЄДРПОУ 04052933) про визнання протиправним та скасування рішення №РВ-1400630602019 від 13.11.2019 про відмову у внесенні відомостей до Державного земельного кадастру про земельну ділянку для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в АДРЕСА_2; зобов'язання внести відомості до Державного земельного кадастру про земельну ділянку для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в АДРЕСА_2 , -
Позивач звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з вищевказаною позовною заявою.
Позовні вимоги мотивовані тим, що 06.11.2019 позивачем подано заяву до відділу у Покровському району міськрайонного управління у Покровському районі та м.Мирнограді Головного управління Держгокадастру у Донецькій області про внесення відомостей до Державного земельного кадастру про земельну ділянку з метою одержання її державної реєстрації. 13.11.2019 прийнято рішення про відмову у внесенні відомостей до Державного земельного кадастру у зв'язку з тим, що поданий електронний документ не відповідає встановленим вимогам, а саме абз.2 п.1 ст.16 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», ст.8, 11, 22 Закону України «Про Державний земельний кадастр», ст.10 Закону України «Про топографо-геодезичну і картографічну діяльність». Позивач вважає, що спірне рішення прийняте з порушенням норм діючого законодавства, а тому у судовому порядку просить його скасувати та зобов'язати відповідача внести відповідні відомості до Державного земельного кадастру.
Від відповідача до суду надійшов відзив, в якому зазначено, що окремий детальний план на земельну ділянку позивача не розроблявся, а розроблявся на цілий квартал садибної забудови для 19-ти громадян. Тому, на думку відповідача, при державній реєстрації земельної ділянки в запропонованих координатах будуть порушення права інших громадян, яким планується відведення земельних ділянках в цілому кварталі. Погодження землекористувачів на вилучення земельної ділянки та передачу її у власність іншому громадянину в проекті землеустрою позивача відсутнє.
Ухвалою суду від 07 лютого 2020 року прийнято до розгляду позовну заяву та відкрити провадження в адміністративній справі; розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні без повідомлення сторін).
Ухвалою суду від 05 березня 2020 року розгляд справи вирішено здійснювати в порядку загального позовного провадження; призначено підготовче засідання на 02 квітня 2020 року о 10:30 год.
Ухвалою суду від 02 квітня 2020 року продовжено підготовче засіданні на тридцять днів; відкласти підготовче засідання по справі на 05.05.2020 року о 11:00 год.
Ухвалою суду від 05 травня 2020 року замінено неналежного відповідача - державного кадастрового реєстратора відділу у Покровському районі міськрайонного управління у Покровському районі та м.Мирнограді Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області Дружиніної М.О. на належного - Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області (місцезнаходження: 84313, м.Краматорськ, бул.Машинобудівників, 16, код ЄДРПОУ 39767332); розгляд справи почато спочатку; призначено підготовче засідання на 02 червня 2020 року об 11:00 год.
Ухвалою суду від 02 червня 2020 року закрито підготовче провадження по адміністративній справі; призначено судовий розгляд по суті на 11:30 год. 25 червня 2020 року
Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.
23.03.2019 року позивач звернувся до Покровського міського голови із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 0,0073 га для будівництва та обслуговування житлового будинку і господарських будівель та споруд.
Рішенням Покровської міської ради Донецької області від 21.05.2019 року №7/66-11 позивачу надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд із земель запасу житлової та громадської забудови комунальної власності на території м. Покровськ (згідно додатку).
Відповідно до висновку від 20.10.2019 року про розгляд проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0730 га у власність позивачу для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, враховуючи, затверджений детальний план території кварталу садибної забудови в районі гаражного кооперативу "Южний" №78 у м. Покровськ.
Після розроблення проекту землеустрою позивач звернувся із заявою про внесення відомостей до Державного земельного кадастру.
Рішенням № №РВ-1400630602019 від 13.11.2019 року позивачу відмовлено у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру з таких підстав:
електронний документ не відповідає установленим вимогам, про що зазначено у протоколі проведення перевірки електронного документа; невідповідність поданих документів законодавству, а саме: абз.2 п.1 ст.16 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», ст.8, 11, 22 Закону України «Про Державний земельний кадастр», ст.10 Закону України «Про топографо-геодезичну і картографічну діяльність».
Не погодившись з цим рішенням, з метою захисту своїх прав та законних інтересів позивач звернувся з даним позовом до суду.
При вирішенні даного спор, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про державний земельний кадастр" від 07 липня 2011 року № 3613-VI ( далі Закон № 3613) державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами.
Державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.
У відповідності до ч. 5 ст. 5 Закону № 3613 внесення відомостей до Державного земельного кадастру та користування такими відомостями здійснюється виключно на підставі та відповідно до цього Закону.
Згідно з ч. 1 ст. 9 Закону № 3613 внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
На підставі ч. 4 ст. 9 Закону № 3613 Державний кадастровий реєстратор: здійснює реєстрацію заяв про внесення відомостей до Державного земельного кадастру, надання таких відомостей; перевіряє відповідність поданих документів вимогам законодавства; формує поземельні книги на земельні ділянки, вносить записи до них, забезпечує зберігання таких книг; здійснює внесення відомостей до Державного земельного кадастру або надає відмову у їх внесенні; присвоює кадастрові номери земельним ділянкам; надає відомості з Державного земельного кадастру та відмову у їх наданні; здійснює виправлення помилок у Державному земельному кадастрі; передає органам державної реєстрації речових прав на нерухоме майно відомості про земельні ділянки.
Як вбачається з приписів ч. 6,7 ст. 9 Закону № 3613, державний кадастровий реєстратор має доступ до всіх відомостей Державного земельного кадастру, самостійно приймає рішення про внесення відомостей до нього, надання таких відомостей, про відмову у здійсненні таких дій. Втручання будь-яких органів, посадових і службових осіб, громадян чи їх об'єднань у діяльність Державного кадастрового реєстратора, пов'язану із здійсненням державної реєстрації земельних ділянок, забороняється.
За ч. 3 ст. 24 Закону № 3613 державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за заявою: особи, якій за рішенням органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для формування земельної ділянки при передачі її у власність чи користування із земель державної чи комунальної власності, або уповноваженої нею особи; власника земельної ділянки, користувача земельної ділянки державної чи комунальної власності (у разі поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок) або уповноваженої ними особи; органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування (у разі формування земельних ділянок відповідно державної чи комунальної власності).
У відповідності до ч. 4 ст. 24 Закону № 3613 для державної реєстрації земельної ділянки Державному кадастровому реєстратору, який здійснює таку реєстрацію, подаються: заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин; оригінал документації із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки; документація із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки у формі електронного документа.
Відповідно до ч. 5 ст. 24 Закону № 3613 державний кадастровий реєстратор, який здійснює державну реєстрацію земельних ділянок, протягом чотирнадцяти днів з дня реєстрації заяви: перевіряє відповідність документів вимогам законодавства; за результатами перевірки здійснює державну реєстрацію земельної ділянки або надає заявнику мотивовану відмову у державній реєстрації.
Як слідує з вимог ч. 6 ст. 24 Закону № 3613, підставою для відмови у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки є: розташування земельної ділянки на території дії повноважень іншого Державного кадастрового реєстратора; подання заявником документів, передбачених частиною четвертою цієї статті, не в повному обсязі; невідповідність поданих документів вимогам законодавства; знаходження в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини.
Процедура та вимоги щодо ведення Державного земельного кадастру визначені Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року № 1051 (далі Порядок 1051).
Згідно до п. 67 Порядку внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру здійснюється виключно на підставі та відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр" та цього Порядку.
Забороняється вимагати для внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру надання документів та здійснення дій, прямо не передбачених Законом України "Про Державний земельний кадастр".
Документи, які є підставою для внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру, мають відповідати таким вимогам:
- текст документів має бути написаний розбірливо;
- документи не мають містити підчищення або дописки, закреслені слова чи інші не обумовлені в них виправлення, орфографічні та арифметичні помилки, бути заповнені олівцем, а також з пошкодженнями, які не дають змоги однозначно тлумачити їх зміст;
- документи мають відповідати вимогам Закону України "Про Державний земельний кадастр" та цього Порядку.
Відповідно до п. 70 вказаного порядку державний кадастровий реєстратор у момент надходження до нього заяви про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру разом з документами, зазначеними у пункті 69 цього Порядку, перевіряє: 1) повноваження особи, що звернулася за внесенням відповідних відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру; 2) наявність повного пакета документів, необхідних для внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру; 3) розташування об'єкта Державного земельного кадастру на території дії його повноважень; 4) придатність електронного документа для проведення його перевірки за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру.
У відповідності до п. 107 Порядку 1051 державна реєстрація земельної ділянки здійснюється під час її формування за результатами складення документації із землеустрою після її погодження у встановленому порядку та до прийняття рішення про її затвердження органом державної влади або органом місцевого самоврядування (у разі, коли згідно із законом така документація підлягає затвердженню таким органом) шляхом відкриття Поземельної книги на таку земельну ділянку відповідно до пунктів 49 - 54 цього Порядку.
Відповідно до пп.1 п. 109 Порядку 1051 державна реєстрація земельної ділянки здійснюється за заявою: особи, якій за рішенням органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для формування земельної ділянки у разі її передачі у власність чи користування із земель державної чи комунальної власності, або уповноваженої нею особи.
Як вбачається з матеріалів справи, підставою для відмови у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру, за результатами розгляду заяви, поданої позивачем стала невідповідність електронного документу установленим вимогам, про що зазначено у протоколі проведення перевірки електронного документа; невідповідність поданих документів законодавству, а саме: абз.2 п.1 ст.16 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», ст.8, 11, 22 Закону України «Про Державний земельний кадастр», ст.10 Закону України «Про топографо-геодезичну і картографічну діяльність».
Разом з цим, відповідно до ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Однак, на підтвердження цих обставин (підстав для відмови у державній реєстрації) відповідачем не надано суду жодних доказів та письмових пояснень.
Таким чином суд вважає, що відповідач, відмовляючи позивачу у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру, діяв необґрунтовано та непропорційно, чим порушив вимоги ст. 19 Конституції України та ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, за якими органи державної влади та органи місцевого самоврядування в тому числі, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано та пропорційно.
З приводу позовної вимоги про зобов'язання відповідача внести відповідні відомості до Державного земельного кадастру на підставі заяви позивача, суд зазначає наступне.
Відповідно до Рекомендацій Комітету Ради Європи N R(80)2 щодо здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Ради 11 березня 1980 року на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він уважає найкращим за конкретних обставин, та яке захистить або відновить порушене право.
Адміністративний суд під час розгляду та вирішення публічно-правових спорів перевіряє, чи рішення суб'єкта владних повноважень прийняте у межах законної дискреції. При цьому, відповідно до правил правозастосування практики Європейського суду з прав людини, суд не може своїм рішенням підмінити рішення суб'єкта владних повноважень.
Відповідно до абзацу 3 пункту 10.3 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду "Про судове рішення в адміністративній справі" від 20.05.2013 № 7, суд може ухвалити постанову про зобов'язання відповідача прийняти рішення певного змісту за винятком випадків, коли суб'єкт владних повноважень відповідно до закону приймає рішення на власний розсуд.
Суд не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржується, приймати замість нього рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, і давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, що належать до компетенції такого суб'єкта владних повноважень, оскільки такі дії виходять за межі визначених йому повноважень законодавцем.
Відповідно до ст.9 Закону № 3613 внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що зобов'язання відповідача внести відомості до Державного земельного кадастру є формою втручання в дискреційні повноваження відповідача, а тому суд доходить висновку про відмову в задоволенні позову в цій частині.
Враховуючи вищевикладені обставини та докази у їх сукупності, суд вважає, що для належного захисту порушених прав позивача, достатньо буде зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про внесення відомостей до державного земельного кадастру від 06.11.2019 року реєстраційний номер ЗВ-1406222592019, з урахуванням висновків суду.
Доказів, які б доводили необґрунтованість заявленого позову, відповідач суду не надав, а отже позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
На підставі ст.5 Закону України "Про судовий збір" позивач звільнений від сплати судового збору.
На підстав наведеного, керуючись ст. ст. 32, 139, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Позов ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області (місцезнаходження: 84313, м.Краматорськ, бул.Машинобудівників, 16, код ЄДРПОУ 39767332), третя особа на стороні позивача Покровська міська рада Донецької області (місцезнаходження: 85300, Донецька область, м.Покровськ, площа Шибанкова, 11, код ЄДРПОУ 04052933) про визнання протиправним та скасування рішення №РВ-1400630602019 від 13.11.2019 про відмову у внесенні відомостей до Державного земельного кадастру про земельну ділянку для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в АДРЕСА_2; зобов'язання внести відомості до Державного земельного кадастру про земельну ділянку для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в АДРЕСА_2 - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області (місцезнаходження: 84313, м.Краматорськ, бул.Машинобудівників, 16, код ЄДРПОУ 39767332) №РВ-1400630602019 від 13.11.2019 року про відмову ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру.
Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області (місцезнаходження: 84313, м.Краматорськ, бул.Машинобудівників, 16, код ЄДРПОУ 39767332) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) про внесення відомостей до Державного земельного кадастру від 06.11.2019 року реєстраційний номер ЗВ-1406222592019 з урахуванням висновків суду.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
З урахуванням внесених до КАС України змін згідно з Законом України від 29 березня 2020 року № 3275 про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-2019), даний строк продовжується на строк дії такого карантину.
Суддя О.О. Аканов