12 червня 2020 року Справа № 160/4205/20
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Захарчук-Борисенко Н. В.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (49005, вул. Сімферопольська, 17-а, м. Дніпро, код ЄДРПОУ 43145015) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
15.04.2020 року ОСОБА_1 звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, в якій просить суд:
- визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення форми «Ф» Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 26.02.2020 року № 15203-5240-0464/1 за 2017 рік на суму 82353,43 грн., від 26.02.2020 року № 15203-5240-0464 за 2018 рік на суму 82353,43 грн., та від 26.02.2020 року № 15201-5240-0464 за 2019 рік на суму 77403,22 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області було прийнято податкові повідомлення-рішення форми «Ф» від 26.02.2020 року № 15203-5240-0464/1 за 2017 рік на суму 82353,43 грн, від 26.02.2020 року № 15203-5240-0464 за 2018 рік на суму 82353,43 грн., та від 26.02.2020 року №15201-5240-0464 за 2019 рік на суму 77403,22 грн., якими визначено податкові зобов'язання за платежем земельний податок з фізичних осіб згідно з підпунктом 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 та відповідно до пункту 286.5 статті 286 розділу XII Податкового кодексу України.
Позивач вважає прийняті податкові повідомлення-рішення протиправними та такими, що суперечать законодавству з питань оподаткування, а тому підлягають скасуванню з огляду на наступне.
На підставі Договору купівлі-продажу будівлі та споруди від 21.05.2015 посвідченого нотаріусом П'ятої державної нотаріальної контори Ужвою Тетяною ОСОБА_2 (надалі - Договір) позивач є власником будівель та споруд, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_2 , які складаються з літ. А-1 - виробничої будівлі площею 169,8 кв.м, літ. Б-1 - виробничої будівлі загальною площею 476,1 кв.м, літ. Г-1 будівля охорони з ганком, загальною площею 4.9 кв.м; поз. № 1-4 - споруди, І - мостіння.
Факт реєстрації права власності на вищевказані об'єкти нерухомого майна підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності за індексним номером витягу 37871326 від 21.05.2015.
У відповідності до частини третьої п. 2 вищевказаного Договору придбаний об'єкт нерухомого майна розташований на земельній ділянці площею 0,3889 гектарів, кадастровий номер земельної ділянки - 1210100000:09:265:0169.
Але на даному об'єкті нерухомого майна за кадастровим номером 1210100000:09:265:0169 загальною площею 0,3889 га було зареєстровано два різних об'єкти нерухомості (в колишньому один об'єкт, який зазнав поділ), які отримали присвоєння нової адреси виробничим будівлям і спорудам по вул. Молодогвардійській (Самарський район) відповідно до розпорядження Дніпропетровського міського голови від 10.12.2014 р. № 669-р та відповідно до ситуаційної схеми розміщення будівель та споруд поділили на: поз. 1 - вул . АДРЕСА_2 ; поз. 2 - вул. АДРЕСА_4 .
У зв'язку з тим, що площа земельної ділянки та її межі зазнали змін, власником будівель на споруд по АДРЕСА_2 - ОСОБА_1 було подано клопотання міському голові ОСОБА_3 до Дніпровської міської ради 19.12.2016 (вх. № 36/7076 від 19.12.2016) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтованою площею 0,500 га по фактичному розміщенню будівель та споруд за адресою: АДРЕСА_2 . Тобто площа земельної ділянки та площі з межуючими земельними ділянками ще не було визначено.
21.02.2018 рішенням Дніпровської міської ради №93/30 за клопотанням ОСОБА_1 було надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по фактичному розміщенню будівель та споруд по АДРЕСА_5 . За наслідками розробленого та розглянутого проекту землеустрою на сесії VII скликання Дніпровською міською радою було прийнято рішення 25.09.2019 року за № 232/48, яким зареєстровано право комунальної власності на земельну ділянку площею 0,1575 га (кадастровий номер 1210100000:09:265:0222) по вул. Молодогвардійській, 8А за територіальною громадою м. Дніпра, в особі Дніпровської міської ради. Водночас, було вирішено питання затвердження розробленої проектної документації із землеустрою та передано в оренду позивачу земельну ділянку строком на 10 років, по фактичному розміщенню будівель та споруд за рахунок земель, раніше наданих ТОВ УВК «Учбовий центр», площею 0,1575 га (за кадастровим номером 1210100000:09:265:0222).
Таким чином право комунальної власності на земельну ділянку площею 0,1575 га за новим кадастровим номером 1210100000:09:265:0222, а так само право оренди даної земельної ділянки у позивача виникло з дня прийняття рішення Дніпровської міської ради від 25.09.2019 року за № 232/48.
Позивач вважає, що об'єкт права власності у вигляді земельної ділянки загальною площею 0,1575 га за кадастровим номером 1210100000:09:265:0222, був створений як об'єкт комунальної власності з дня його державної реєстрації, тобто з дня прийняття рішення про його державну реєстрацію 25.09.2019 року. Земельна ділянка, як об'єкт права власності була сформована за вищевказаною площею та кадастровим номером, а так само, як і об'єкт оподаткування земельним податком відповідно до вимог ст. 79-1 ЗКУ України лише з 25.09.2019 року.
Ухвалою суду від 21.04.2020 року позовну заяву ОСОБА_1 було залишено без руху із встановленим строком для усунення її недоліків.
18.05.2020 представником позивача на виконання вимог ухвали суду від 21.04.2020 було усунуто недоліки позовної заяви.
Ухвалою від 19.05.2020 року було відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи на 04.06.2020.
04.06.2020 до суду від представника відповідача надійшло клопотання про відкладення судового засідання на іншу дату.
04.06.2020 представником позивача було надано додаткові пояснення та обґрунтування позовної заяви, в яких просив суд задовольнити позов повністю та підтримав обґрунтування викладені в позовній заяві.
У судове засідання призначене на 04.06.2020 сторони не з'вились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, що підтверджується наявними в матеріалах справи доказами. Розгляд справи відкладено до 12.06.2020.
09.06.2020 до суду від представника Головного управління ДПС в Дніпропетровській області надійшов відзив на позовну заяву, в якій останній зазначив, що з часу коли ОСОБА_1 набула у власність об'єкт нерухомості в силу положень ч. 1 та ч. 2 ст. 120 Земельного кодексу України у поєднанні з положеннями ст. 377 Цивільного кодексу України у неї виникло право користування земельною ділянкою, на якій розташований цей об'єкт.
Таким чином, відповідно до вимог Податкового кодексу України, земельна ділянка під об'єктом нерухомості, яка є у користуванні позивача є об'єктом оподаткування, а тому позивач як користувач земельної ділянки є платником земельного податку.
Отже відповідач при прийнятті оспорюваних податкових повідомлень-рішень діяв на підставі, у спосіб та в межах повноважень передбачених чинним законодавством України.
12.06.2020 представник позивача надав клопотання про розгляд справи у письмовому провадженні.
12.06.2020 представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час, та місце розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується матеріалами справи.
На підставі ч. 3 ст. 194 КАС України суд перейшов до розгляду справи у порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню виходячи з наступних підстав.
21.05.2015 між Товариством з обмеженою відповідальністю учбово-виробнича компанія «Учбовий Центр» (продавець) та ОСОБА_1 (покупець) було укладено договір купівлі-продажу, який посвідчено нотаріусом П'ятої державної нотаріальної контори Ужвою Тетяною Миколаївною (надалі - Договір).
Відповідно до п. 1 Договору продавець передає у власність покупця будівлі та споруди, що знаходяться по АДРЕСА_2 , а покупець приймає та зобов'язується оплатити на вищевикладених умовах будівлі та споруди, що знаходяться по АДРЕСА_2 .
Згідно з Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, об'єкт нерухомого майна складається з: літ. А-1 - виробничої будівлі площею 169,8 кв.м, літ. Б-1 - виробничої будівлі загальною площею 476,1 кв.м, літ. Г-1 будівля охорони з ганком, загальною площею 4.9 кв.м; поз. № 1-4 - споруди, І - мостіння.
У відповідності до п. 2 вищевказаного Договору придбаний об'єкт нерухомого майна був розташований на земельній ділянці площею 0,3889 гектарів, кадастровий номер земельної ділянки - 1210100000:09:265:0169.
Факт реєстрації права власності на вищевказані об'єкти нерухомого майна підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності за індексним номером витягу 37871326 від 21.05.2015 року.
Однак, Розпорядженням в.о. міського голови Романенко М.В. від 10.12.2014 №669 р "Про присвоєння адреси виробничим будівлям і спорудам по АДРЕСА_6 )" присвоїно виробничим будівлям та спорудам по вул АДРЕСА_6 , відповідно до ситуаційної схеми розміщення, такі адреси:
- поз. 1 - АДРЕСА_5 ;
- поз. 2 - АДРЕСА_4 (колишня адреса - АДРЕСА_5 ).
21.02.2018 рішенням Дніпровської міської ради №93/30 за клопотанням ОСОБА_1 від 19.12.2016 вх. №36/7076, графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, орієнтованою площею 0,2500 га було надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по фактичному розміщенню будівель та споруд по АДРЕСА_5 . За наслідками розробленого та розглянутого проекту землеустрою на сесії VII скликання Дніпровською міською радою було прийнято рішення 25.09.2019 року за № 232/48, яким зареєстровано право комунальної власності на земельну ділянку площею 0,1575 га (кадастровий номер 1210100000:09:265:0222) по вул. Молодогвардійській, 8А за територіальною громадою м. Дніпра, в особі Дніпровської міської ради.
10.12.2019 між орендодавцем - Дніпровською міською радою, в особі директора департаменту по роботі з активами Дніпровської міської ради ОСОБА_5 та орендарем - громадянкою ОСОБА_1 було укладено договір оренди землі.
Відповідно до п. 1 Договору оренди орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку по фактичному розміщенню будівель та споруд, яка розташована по АДРЕСА_6 ), цільове призначення земельної ділянки (код КВЦПЗ) 11.02 (для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості), з кадастровим номером 1210100000:09:265:0222.
Підставою для укладання цього договору оренди землі є рішення міської ради від 25.09.2019 №232/48.
Згідно п. 2 Договору оренди, в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,1575 га.
Строк дії Договору оренди 10 років.
Орендна плата вноситься орендарем в грошовій формі. Розмір орендної плати встановлюється рішенням Дніпровської міської ради відповідно до вимог Податкового кодексу України (п. 9 Договору оренди).
Пунктом 10 Договору оренди передбачено, що обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.
26.02.2020 Головним управлінням Державної податкової служби в Дніпропетровській області згідно з п.п. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 Податкового кодексу України та відповідно до п. 286.5 ст. 286 розділу ХІІ Податкового кодексу України прийнято податкові повідомлення-рішення стосовно ОСОБА_1 :
- №15203-5240-0464/1, яким визначено суму податкового зобов'язання за платежем земельний податок з фізичних осіб за 2017 р. в розмірі 82353,43 грн.;
- №15203-5240-0464, яким визначено суму податкового зобов'язання за платежем земельний податок з фізичних осіб за 2018 р. в розмірі 82353,43 грн.;
- №15201-5240-0464, яким визначено суму податкового зобов'язання за платежем земельний податок з фізичних осіб за 2019 р. в розмірі 77403,22 грн.
Правомірність винесених Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області податкових повідомлень-рішень є предметом розгляду даної адміністративної справи.
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог суд виходить з наступного.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України (далі - ПК України).
Підпунктом 14.1.147 п.14.1 ст.14 ПК України встановлено, що плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Відповідно до пп.269.1.1, 269.1.2 п.269.1ст.269 ПК України платниками земельного податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.
Відповідно до п.288.2., п.288.3, п.288.4, п.288.5ст.288 ПК Україниплатником орендної плати є орендар земельної ділянки.
Згідно з пп. 270.1.1 п.270.1 ст.270 ПК України об'єктами оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні.
Підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру (пункт 286.1 статті 286 ПК України).
Згідно з пунктом 287.1 ст. 287 ПК України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Отже платником земельного податку є власник земельної ділянки або землекористувач, якими може бути фізична чи юридична особа. Обов'язок сплати цього податку для платника виникає з моменту набуття (переходу) в установленому законом порядку права власності на земельну ділянку або користування.
Особливості регулювання відносин в сфері земельного права, в тому числі підстави для набуття земельних ділянок у власність та користування, визначені Земельним кодексом України.
Згідно з ч.ч. 4, 9 ст. 79-1 Земельного кодексу України земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. Земельна ділянка може бути об'єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї.
Відповідно до статті 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 ЗК України, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (стаття 124 ЗК України).
Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється у Державному земельному кадастрі в порядку, встановленому Законом (стаття 202 ЗК України). При цьому земельна ділянка має бути індивідуально визначеним об'єктом нерухомого майна, якому властиві такі характеристики, як площа, межі, ідентифікатор у Державному земельному кадастрі тощо.
Таким чином, нарахування земельного податку здійснюється відповідачем виключно на підставі даних Державного земельного кадастру, в якому міститься інформація про земельну ділянку, як об'єкт цивільних прав.
Верховний Суд в постанові від 13.12.2018 у справі № 805/1221/17 висловив правову позицію, згідно якої за статтями 125 і 126 цьогоКодексу право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Аналогічним чином перехід права власності на земельну ділянку до особи, яка набула право власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, унормовують положення статті 377 ЦК.
Верховний Суд також зазначив, що платником земельного податку є власник земельної ділянки або землекористувач, якими може бути фізична чи юридична особа. Обов'язок сплати цього податку для його платника у різні періоди часу був пов'язаний з різними подіями, а саме, до 01 січня 2015 року обов'язок виникав з моменту державної реєстрації права власності на нерухоме майно, яке розташоване на такій земельній ділянці, а після 01 січня 2015 року - з моменту державної реєстрації права власності на таку земельну ділянку.
З урахуванням вищезазначеного суд приходить до висновку, що площа земельної ділянки з моменту укладання договору купівлі-продажу будівель та споруд від 21.05.2015 не була визначена точно (була вказана площа всієї земельної ділянки за кадастровим №1210100000:092650169), межі також не було визначено, кадастровий номер земельної ділянки не міг у повному обсязі ідентифікувати земельну ділянку та не відповідав дійсності з моменту поділу адреси з 2014 року.
Так, Розпорядженням в.о. міського голови Романенко М.В. від 10.12.2014 №669 р "Про присвоєння адреси виробничим будівлям і спорудам по вул . Молодогвардійська ( Самарський район )" присвоїно виробничим будівлям та спорудам по вул. АДРЕСА_6 , відповідно до ситуаційної схеми розміщення, такі адреси:
- поз. 1 - вул. АДРЕСА_6 , 8 А ;
- поз. 2 - вул АДРЕСА_4 (колишня адреса - вул. Молодогвардійська, 8 А).
Отже, зобов'язання позивача щодо сплати щорічного земельного податку могли виникнути лише з дня набуття права оренди на дану земельну ділянку та її реєстрації як об'єкта комунальної власності площею 0,1575 га за кадастровим номером 1210100000:09:265:0222.
Таким чином, відповідач прийшов до помилкового висновку щодо виникнення у ОСОБА_1 зобов'язань щодо сплати нарахованого земельного податку за 2017, 2018 та 2019 рік, чим порушив вимоги податкового законодавства.
В силу вимог ст. 19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Згідно ч. 2ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Частиною 1ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Таким чином, із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.
Згідно з ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до приписів статті 139 КАС України, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (49005, вул. Сімферопольська, 17-а, м. Дніпро, код ЄДРПОУ 43145015) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) понесені нею судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 865,80 грн. та 1580,30 грн. на загальну суму 2446,10 грн., відповідно до квитанції від 15.04.2020 та від 30.04.2020 №0.0.1692524088.1, яке міститься в матеріалах справи.
Керуючись статями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (49005, вул. Сімферопольська, 17-а, м. Дніпро, код ЄДРПОУ 43145015) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення форми «Ф» Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 26.02.2020 року № 15203-5240-0464/1 за 2017 рік на суму 82353,43 грн., від 26.02.2020 року № 15203-5240-0464 за 2018 рік на суму 82353,43 грн., та від 26.02.2020 року №15201-5240-0464 за 2019 рік на суму 77403,22 грн..
Стягнути з Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (49005, вул. Сімферопольська, 17-а, м. Дніпро, код ЄДРПОУ 43145015) за рахунок бюджетних асигнувань на користь на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати у розмірі 2446,10 грн. (дві тисячі чотириста сорок шість гривень десять копійок).
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.В. Захарчук-Борисенко