Рішення від 24.06.2020 по справі 160/2810/20

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 червня 2020 року Справа № 160/2810/20

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Маковської О.В. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у місті Дніпро справу за позовом Приватного акціонерного товариства «Промарматура» до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування в Дніпропетровській області про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Приватного акціонерного товариства «Промарматура» до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування в Дніпропетровській області, в якій позивач просить визнати протиправним та скасувати рішення від 28.02.2020 №132/02 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності в частині нарахування 46354,84 грн. неправомірних витрат та 23177,42 грн. штрафу.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що при складанні Акту №08-2017 про нещасний випадок невиробничого характеру та під час проведення засідання 13.12.2017 по призначенню допомоги з тимчасової непрацездатності у комісії з соціального страхування АТ «Промарматура» не було жодних підстав вважати, що працівник ОСОБА_1 був збитий автомобілем при переході дороги саме тому, що знаходився у стані алкогольного сп'яніння або внаслідок дій, викликаним зазначеним станом. Крім того, позивач вказує на те, що у постанові про закриття кримінального провадження від 28.02.2018 зазначено, що «пішохід ОСОБА_1 отримав тілесні ушкодження внаслідок ДТП» та нічого не вказано про знаходження його у стані алкогольного сп'яніння. А тому, на думку позивача, у відповідача були відсутні підстави для прийняття рішення про повернення коштів Фонду та застосування штрафних санкцій.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.04.2020 відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

Від відповідача 20.05.2020 надійшов до суду відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позову з тих підстав, що відповідно до положень Закону України від 23.09.1999 №1105 «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон №1105) допомога по тимчасовій непрацездатності не надається у разі тимчасової непрацездатності у зв'язку із захворюванням або травмою, що сталися внаслідок алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння або дій, пов'язаних з таким сп'янінням. Відповідач зазначає про те, що оскільки листки непрацездатності працівника позивача містять відмітку про стан алкогольного сп'яніння та позначку про вміст алкоголю в крові, то позивачем неправомірно призначено та нараховано допомога по тимчасовій непрацездатності своєму працівнику.

Від позивача 25.05.2020 до суду надійшла відповідь на відзив, в якій зазначається про те, що працівник позивача отримав травму внаслідок наїзда на нього автомобіля, тобто травма спричинена не діями працівника, а третьої особи.

Від відповідача 01.06.2020 до суду надійшли заперечення, в яких акцентується увага на тому, що результатами проведеного розслідування нещасного випадку з застрахованою особою ОСОБА_1 позивачем надано перевагу не документу, який є підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності - листку непрацездатності з позначкою «Алкогольне сп'яніння», а поясненню потерпілого, яке не містить інформації щодо стану на момент нещасного випадку (тверезий чи у стадії сп'яніння), а також не з'ясовано у гр. ОСОБА_1 , чому саме під час досудового слідства він відмовився давати будь-які пояснення та проходити судово-медичну експертизу, зважаючи на те, що йому нанесено тілесні ушкодження, що в подальшому призвели до тривалої непрацездатності. Вказане, на думку відповідача, свідчить про не вивчення позивачем усіх обставин та причин нещасного випадку та формальний підхід до виконання повноважень, встановлених на законодавчому рівні, що призвело до неправомірного використання коштів Фонду на загальну суму 46 354,84 грн.

Вивчивши та дослідивши матеріали справи, повно та всебічно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем складено Акт від 13.122017 №08-2017 про нещасний випадок невиробничого характеру, зі змісту якого вбачається, що з провідним фахівцем управління маркетингу і реклами ПрАТ «Промарматура» стався нещасний випадок, а саме: 12.10.2017 під час переходу вулиці він був збитий автомобілем. В Акті зазначено, що потерпілий перебував в стані алкогольного сп'яніння.

Потерпілим на ім'я генерального директора ПрАТ «Промарматура» надано письмові пояснення, в яких зазначено, що його було збито автомобілем, в результаті чого був доставлений швидкою допомогою в лікарню для надання невідкладної медичної допомоги.

Як вбачається з матеріалів справи потерпілий перебував на лікуванні, що підтверджується листками непрацездатності.

Так, судом встановлено, що в листку непрацездатності серії АДК №455293 , виданому на період стаціонарного лікування з 12.10.2017 по 28.11.2017 (початок страхового випадку), зазначено «Алкогольне сп'яніння», та в подальшому, на листку непрацездатності серії АДК №020342 на період амбулаторного лікування починаючи з 19.12.2017 по 25.01.2018 зазначено дані за результатами забору крові від 12.10.2017 про наявність алкоголю в крові - 2,63 проміле.

Постановою від 28.02.2018 кримінальне провадження закрито у зв'язку з відсутністю складу кримінального правопорушення, передбаченого ст.286 КК України. В Постанові зазначено, що встановити повний механізм ДТП та ступінь тяжкості тілесних ушкоджень гр. ОСОБА_1 не вдалось, так як останній відмовився давати будь-які показання, проходити судово-медичну експертизу.

Як вбачається з матеріалів справи, що відповідачем проведено планову виїзну перевірку правомірності використання ПрАТ «Промарматура» коштів Фонду за період з 01.07.2016 по 31.12.2019, за результатами якої встановлено порушення вимог абзацу 2 частини 2 статті 22, пункту 5 частини 1 статті 23, частини 2 статті 33 Закону №1105, що призвело до неправомірного використання страхових коштів Фонду на загальну суму 47845,14 грн., про що складено акт від 12.02.2020 №59/02, підписаний позивачем із запереченнями.

За результатами перевірки відповідачем прийнято Рішення від 28.02.2020 №132/02 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності. Вказаним Рішенням визначено, що підлягає поверненню до Фонду неправомірні витрати в розмірі 47845,14 грн. та застосовано штраф в розмірі 50% - 23922,57 грн.

Вказане Рішення оскаржується позивачем в частині неправомірних витрат в розмірі 46354,84 грн. та штраф в розмірі 23177,42 грн.

Актом перевірки, зокрема, встановлено що по восьми листках непрацездатності серії АДК № 455293 за період з 12.10.2017 по 28.11.2017, серії АДІ №957219 за період з 29.11.2017 по 18.12.2017, серії АДК №020342 за період з 19.12.2017 по 25.01.2018, серії АДК №182362 за період з 26.01.2018 по 02.03.2018, серії АДК №015955 за період з 03.03.2018 по 12.03.2018, серії АДК №116635 за період з 12.03.2018 по 26.03.2018, серії АДК №519625 за період з 27.03.2018 по 05.05.2018 та серії АДК №558152 за період з 06.05.2018 по 08.05.2018, виданих ОСОБА_1 , невиробнича травма сталася внаслідок алкогольного сп'яніння. Всього використано з порушенням 46354,84 грн.

Не погодившись з таким Рішенням відповідача, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 1 статті 31 Закону №1105, підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності. Порядок і умови видачі, продовження та обліку листків непрацездатності, здійснення контролю за правильністю їх видачі встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, за погодженням з Фондом.

Порядок видачі листків непрацездатності здійснюється відповідно Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України від 13.11.2001 №455 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01.12.2001 за №1005/6196 (далі - Інструкція №455), а порядок заповнення листків непрацездатності здійснюється відповідно до умов Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України від 03.11.2004 №532/274/136-ос/1406, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 17.11.2004 за №1456/10055 (далі - Інструкція №532).

Листок непрацездатності чи довідка лікувально-профілактичного закладу є документом, який підтверджує ушкодження здоров'я особи.

Відповідно до вимог пункту 2.10. Інструкції №455, у разі тимчасової непрацездатності, зумовленої захворюванням або травмою; внаслідок алкогольного, токсичного сп'яніння чи дії наркотиків, що визначається ЛКК у порядку, встановленому спільним наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України та Міністерства юстиції України від 24.02.1995 №114/38/15-36-18 «Про затвердження Інструкції про порядок направлення громадян для огляду на стан сп'яніння в заклади охорони здоров'я та проведення огляду з використанням технічних засобів», зареєстрованим Міністерством юстиції України 07.03.1995 за №55/591, видається листок непрацездатності з обов'язковою позначкою про це в ньому та в медичній карті амбулаторного чи стаціонарного хворого.

Відповідно до пункту 4.2 Інструкції №532, у правому нижньому полі листка непрацездатності у графі «Примітка:» у разі тимчасової непрацездатності у зв'язку із захворюванням або травмою, що сталися внаслідок алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння або дій, пов'язаних з ним, робиться позначка про таке сп'яніння.

Згідно з пунктом 5 частини 1 статті 23 Закону №1105 допомога по тимчасовій непрацездатності не надається у разі тимчасової непрацездатності у зв'язку із захворюванням або травмою, що сталися внаслідок алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння або дій, пов'язаних з таким сп'янінням.

Частиною 3 статті 30 Закону №1105 визначено, що рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг приймається комісією (уповноваженим) із соціального страхування, що створюється (обирається) на підприємстві, в установі, організації.

Комісія виконує свої функції відповідно до «Положення про комісію (уповноваженого) із соціального страхування підприємства, установи, організації", затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 23.06.2008 № 25, та «Положення про комісію (уповноваженого) із страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності", затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 19.07.2018 №13, яке діє з 27.07.2018 (далі - Положення №13).

Комісія (уповноважений) із соціального страхування здійснює контроль за правильним нарахуванням і своєчасною виплатою матеріального забезпечення, приймає рішення про відмову в його призначенні, про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково), розглядає підставу і правильність видачі листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.

Законом №1105, Положеннями №25 та №13 визначені обов'язки комісії, зокрема: розглядати підставу і правильність видачі та заповнення листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг; здійснювати заходи по усуненню виявлених комісією (уповноваженим) із соціального страхування підприємства та контролюючими органами порушень з питань надання матеріального забезпечення та соціальних послуг, використання страхових коштів.

Порядок розслідування та обліку нещасних випадків невиробничого характеру, затверджений постановою КМУ від 22.03.2001 №270 (далі - Порядок №270).

Пунктом 11 Порядку №270 визначено, що нещасні випадки (за винятком групових) , які сталися з працюючими особами, розслідуються комісією, утвореною організацією, де працює потерпілий.

Пунктом 7 Порядку № 270 визначено, що розслідування нещасних випадків проводиться з метою визначення їх обставин та причин. У процесі розслідування беруться до уваги листок непрацездатності чи довідка лікувально-профілактичного закладу, а також пояснення потерпілого та свідчення очевидців.

Таким чином, суд погоджується з зауваженням відповідача про те, що комісією позивача при вирішенні питання про призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, не взято до уваги, що листки непрацездатності, які надані застрахованою особою ОСОБА_1 , мають позначку про стан алкогольного сп'яніння на момент настання страхового випадку.

В той же час, суд критично ставиться до таких аргументів позивача як те, що в постанові про закриття кримінального провадження нічого не вказано про знаходження потерпілого в стані алкогольного сп'яніння, оскільки в постанові вказано, що сам потерпілий відмовився давати будь-які показання та проходити судово-медичну експертизу.

Відповідно до частин 2 та 3 статті 16 Закону №1105, застраховані особи зобов'язані надавати страхувальнику, страховику достовірні документи, на підставі яких призначається матеріальне забезпечення та надаються соціальні послуги відповідно до цього Закону. Застрахована особа несе відповідальність згідно із законом за незаконне одержання з її вини (підроблення, виправлення в документах, подання недостовірних відомостей тощо) матеріального забезпечення та соціальних послуг за соціальним страхуванням.

Відповідальність за порушення порядку використання коштів Фонду, відповідно до вимог частини 5 статті 15 Закону №1105 покладається на роботодавця. У разі порушення порядку використання страхових коштів роботодавці відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 % такої суми.

Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що позивачем не доведено правомірності своїх дій під час призначення допомоги по тимчасові непрацездатності по зазначеним вище листкам непрацездатності, а відтак, висновки відповідача, викладені в оскаржуваному Рішенні є правомірними.

Відповідно до положень ст.139 КАС України розподіл судових витрат не здійснюється.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 77, 139, 241-246, 250, 255, 257 - 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Приватного акціонерного товариства «Промарматура» до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування в Дніпропетровській області про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.

Розподіл судових витрат не здійснювати.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.В. Маковська