20 травня 2020 року Справа № 160/1726/20
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіПрудника С.В.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
13 лютого 2020 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, в якій позивач просить суд:
- визнати дії ГУ ПФУ в Дніпропетровській області щодо незарахування періодів роботи ОСОБА_1 з 20.03.2000 - 01.01.2002 роки на посаді начальника зміни по охороні праці та техніки безпеки; з 02.01.2002 - 02.06.2002 роки на посаді головного технолога шахти підземного; з 03.06.2002 - 02.07.2018 роки на посаді начальника дільниці зміни підземного відповідно до ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" протиправними;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Дніпропетровській області зарахувати до пільгового стажу, який дає право на застосування ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" періоди роботи ОСОБА_1 з 20.03.2000 - 01.01.2002 роки на посаді начальника зміни по охороні праці та техніки безпеки; з 02.01.2002 - 02.06.2002 роки на посаді головного технолога шахти підземного; з 03.06.2002 - 02.07.2018 роки на посаді начальника дільниці зміни підземного;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 із застосуванням норм ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" з часу призначення пенсії, а саме з 02.07.2018 року.
Означені позовні вимоги вмотивовані тим, що позивач з 02.07.2018 року перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Дніпропетровській області та отримує пенсію за віком, яка призначена на пільгових умовах відповідно до ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Стаж пільгової роботи на підставі наданих трудової книжки та пільгових довідок на момент призначення пенсії складав 22 роки 05 місяців 18 днів. В той же час, відповідачем не здійснено нарахування пенсії відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 28 Закону, з застосуванням норм Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", а саме не здійснено нарахування пенсії у розмірі 80 відсотків заробітної плати, з якої обчислено пенсію, як особі яка зайнята повний робочий день під землею. Таким чином, за весь час з дня призначення позивач отримував пенсію не в повному обсязі. 25.09.2019 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області (відділ обслуговування громадян у м. Тернівка (сервісний центр) із заявою-скаргою на дії посадових осіб та перегляд призначеної пенсії. Однак, 09.10.2019 отримав відмову відповідача в отриманні пенсії в розмірах, передбачених Законом України "Про підвищення престижності шахтарської праці", оскільки загальний стаж позивача складає 32 роки 01 день, в тому числі пільговий стаж за Списком № 1 - 22 роки, з них стаж на підземних роботах з повним робочим днем в шахті - 06 років 06 місяців 24 дні, та оскільки пільговий стаж з повним робочим днем під землею по видобутку вугілля менше 15 років я не маю право на пенсію в розмірі, передбаченому Законом України "Про підвищення престижності шахтарської праці".
21.04.2020 року до канцелярії Дніпропетровського окружного адміністративного суду від ГУ ПФУ в Дніпропетровській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідачем щодо задоволення позовних вимог заперечено та вказано, що відповідно до довідки від 13.06.2018 № 413, виданої ПАТ "ДТЕК Павлоградвугілля" ВСП "Шахтоуправління Тернівське", та трудової книжки серія НОМЕР_1, заявник у періоди: з 20.03.2000 року по 01.01.2001 року працював на посаді начальник зміни (по охороні праці та техніки безпеки) зайнятих на підземних роботах 50% і більше часу на рік; з 03.06.2002 року по 15.01.2003 року працював на посаді начальник зміни зайнятим на підземних роботах 50% і більше часу на рік; з 16.01.2003 року по 02.08.2016 року (згідно довідки) та по 13.06.2018 року (згідно трудової книжки) на посаді начальник зміни зайнятий на підземних роботах 50% і більше часу на рік. Згідно постанов Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 № 164, від 26.01.2003 № 36 "Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах", посади заявника за оспорювані періоди роботи відносяться до Списку № 1 Розділу 1 "Гірничі роботи", п.п. "г" - "працівники, зайняті на підземних роботах 50 і більше відсотків робочого часу на рік (в обліковому періоді)". Оскільки посада позивача не відноситься до посад, які безпосередньо займаються видобутком вугілля, нарахувати пенсію в розмірі 80% від заробітної плати "шахтаря" не має законних підстав. Стаж роботи ОСОБА_1 становить 32 років 01 день, пільговий стаж за Списком №1 складає 22 роки, з яких 06 років 06 місяців 24 днів - пільговий стаж з повним робочим днем під землею по видобутку вугілля (СП 1-шахтарі), що є не достатньо для призначення пенсії відповідно до ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці". Також ПФУ зазначило, що відповідно до ст. 122 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Отже, позивачем пропущено строк звернення до адміністративного суду, а отже вимога, щодо зобов'язання перерахувати пенсію з дати призначення пенсії, не відповідає чинному законодавству.
За відомостями з витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 13.02.2020 року зазначена вище справа розподілена та 14.02.2020 року передана судді Пруднику С.В.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.02.2020 року вказану позовну заяву було залишено без руху через невідповідність вимогам ст. ст. 160, 161 КАС України.
У встановлений ухвалою суду від 17.02.2020 року строк позивач усунув недоліки адміністративного позову.
В період з 05.03.2020 року по 19.03.2020 року суддя Прудник С.В. перебував на лікарняному.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.03.2020 року прийнято до свого провадження означену позовну заяву, призначено розгляд за правилами спрощеного провадження без виклику учасників справи.
Справа розглянута в межах строку розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, встановленого статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України - в межах шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Дослідивши всі документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити з огляду на таке.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Дніпропетровській області (відділ обслуговування громадян м. Тернівка) та отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Як зазначив позивач у поданій до суду позовній заяві, стаж пільгової роботи на підставі наданих трудової книжки та пільгових довідок на момент (призначення пенсії складав 22 роки 05 місяців 18 днів.
Із записів копії трудової книжки позивача (серія БТ- ІІ №1621779) убачається, що позивач працював:
Шахта ім. Ленінського комсомолу України ВО по видобутку вугілля «Павлоградвугілля»:
- 26.08.1985 - 31.08.1985 роки - учень гірничого робітника на поверхні;
- 01.09.1985 - 31.07.1986 роки - навчання на курсах в ПТУ - 41 з відривом від виробництва за спеціальністю «електрослюсар підземний»;
- 22.07.1986 - 30.07.1986 роки - учень гірничого робітника на поверхні;
- 01.09.1986-28.06.1987 роки - навчання в Дніпропетровському гірничому інституті (денне відділення);
- 29.06.1987 -16.06.1989 роки - строкова військова служба в лавах Радянської армії;
- 01.07.1989-01.09.1990 роки навчання в Дніпропетровському гірничому інституті (денне відділення);
Дніпропетровське ВО «Дніпрошина»
- 01.10.1990-10.01.1991 роки - навіщик заготівок цеху виробництва великогабаритних шин.
Шахта ім. Ленінського комсомолу України ВО по видобутку вугілля «Павлоградвугілля»:
- 28.01.1991 - 01.09.1991 роки - підземний електрослюсар з повним робочим днем в шахті (00 років 07 місяців 05 днів, згідно пільгової довідки № 413 від 13.06.2018 року виконував ведення гірничих та інших робіт з метою водобутку вугілля підземним способом), з них відповідачем зараховано тільки 00 років 06 місяців 29 днів до стажу на підземних роботах;
- 25.09.1991-27.12.1993 роки - навчання в Дніпропетровському гірничому інституті.
Шахта «Західно-Донбаська» Павлоградське ВО по видобутку вугілля:
- 23.08.1992 роки - тимчасово електрослюсар з повним робочим днем в шахті (00 років 00 місяців 18 днів, згідно пільгової довідки № 413 від 13.06.2018 року виконував ведення гірничих та інших робіт з метою водобутку і вугілля підземним способом), зараховано відповідачем до стажу на підземних роботах;
- 25.08.1993 роки - тимчасово електрослюсар з повним робочим днем в шахті (00 років 01 місяць 00 днів, згідно пільгової довідки № 413 від 13.06.2018 року виконував ведення гірничих та інших робіт з метою водобутку і вугілля підземним способом) зараховано відповідачем до стажу на підземних роботах тільки 28 днів.
Орендне підприємство «Дніпрострой»
- 18.10.1993 - 23.12.1993 роки - гірничий робітник 3-го розряду на підземних роботах з повним робочим днем під землею (00 років 02 місяців 05 днів).
Шахта «Західно-Донбаська» Павлоградське ВО по видобутку вугілля:
- 14.05.1995 роки - підземний електрослюсар з повним робочим днем під землею (00 років 11 місяців 26 років, згідно пільгової довідки № 413 від 13.06.2018 року виконував ведення гірничих та інших робіт з метою водобутку вугілля підземним способом) зараховано відповідачем до стажу на підземних роботах;
- 04.07.1996 роки - підземний гірничий робітник очисного вибою з повним робочим днем в шахті (01 рік 01 місяць 19 днів , згідно пільгової довідки №413 від 13.06.2018 року виконував ведення гірничих та інших робіт з метою водобутку вугілля підземним способом) зараховано відповідачем до стажу на підземних роботах;
- 05.07.1996 - 19.03.2000 роки - підземний гірничий майстар з посним робочим днем в шахті (03 роки 08 місяців 14 років, згідно пільгової довідки № 413 від 13.06.2018 року виконував ведення гірничих та інших робіт з метою водобутку вугілля підземним способом) зараховано відповідачем до стажу на підземних роботах;
- 20.03.2000 - 01.01.2002 роки - начальник зміни по охороні праці та техніки безпеки, (01 рік 09 місяців 02 дні, згідно пільгової довідки № 413 від 13.06.2018 року зайнятий на підземних роботах 50% та більше робочого часу за рік);
- 02.01.2002 - 02.06.2002 роки - головний технолог шахти підземний, (00 років 05 місяців 00 днів, згідно пільгової довідки № 413 від 13.06.2018 року зайнятий на підземних роботах 50% та більше робочого часу за рік);
- 03.06.2002 - 02.07.2018 роки (дата призначення пенсії) - начальник дільниці зміни підземний , (на дату призначення пенсії 16 років 01 місяць 00 днів згідно пільгової довідки № 413 від 13.06.2018 року зайнятий на підземних роботах 50% та більше робочого часу за рік).
Позивач зазначає, що згідно розрахунку стажу, наданим відповідачем спірним є період його роботи на посадах начальника зміни по охороні праці та техніки безпеки, головного технолога шахти підземного . начальника дільниці зміни підземного, що в загальній кількості складає : 01 рік 09 місяців 02 дні + 00 років 05 місяців 00 днів + 16 років 01 місяць 00 днів = 18 років 03 місяці 02 дні.
На думку позивача при розрахунку пенсії ПФУ не була застосована норма статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», тож розмір пенсії складає 10 220,48 грн., який неправомірно розраховувався як: 5377,90 (середній заробіток за 2016,2017 роки) *3,42437 *0,54(індивідуальний коефіцієнт) = 9944, 60 грн. (коефіцієнт стажу). Додатково доплата за понаднормовий стаж - 275,88 грн. Таким чином, позивач стверджує, що норму ст. 28 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» слід розраховувати наступним чином: 5377,90 (середній заробіток за 2016,2017 роки) *3,42437 *80% (індивідуальний коефіцієнт) = 14 732,74 грн. та ще додатково доплата за понаднормовий стаж. У зв'язку із цим, позивач за весь час з дня призначення пенсії отримував пенсійні виплати не у повному обсязі.
У зв'язку із цим, 25.09.2019 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області (відділ обслуговування громадян у м. Тернівка (сервісний центр) з заявою-скаргою на дії посадових осіб та перегляд призначеної пенсії.
Листом від 03.10.2019 за №7176/а-09 ГУ ПФУ в Дніпропетровській області повідомило позивачу про те, що відповідно ст. 40 Закону №1058 для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв. За даними електронної пенсійної справи, розмір пенсії позивача обчислено виходячи із загального стажу, зарахованого по 30.06.2018 року, що складає 32 роки 01 день, в тому числі пільговий стаж за Списком №1-22 роки. Відповідно до статті 40 Закону 1058 для розрахунку розміру пенсії було враховано заробітну плату за період з 01.07.2000 року по 30.06.2018 року як найбільш оптимальний варіант. Коефіцієнт заробітної плати після оптимізації становить 3,42437, середньомісячний заробіток для обчислення пенсії становить - 18415,92 грн. Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1% складає:648міс/1200=0,5400. Тож ПФУ наведено розрахунок пенсії позивача станом на 01.10.2019 року: 9944,60 грн. - розмір пенсії за віком, розрахований із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник4 за 2016-2017 роки, яка складає 5377,90 грн. (5377,90*3,42437*0,54000=9944,60 грн.); 275,88 грн. - доплата за понаднормативний стаж за 19 років (1452,00*19%). Загальний розмір пенсійної плати станом на 01.10.2019 року становить 10 220,48 грн.
Також, за результатами розгляду звернення ОСОБА_2 від 03.10.2019 року №7258/А-09 листом ГУ ПФУ від 09.10.2019 №7258/А-09 надано аналогічну відповідь, яка була викладена у листі ПФУ від 03.10.2019 за №7176/а-09.
Вважаючи такі дії відповідача протиправними та такими, що не ґрунтуються на нормах чинного законодавства, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до абзаців першого, другого пункту 2 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.
Статтею 114 Закону № 1058-IV врегульовані питання щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників.
Згідно з частиною першою статті 114 Закону № 1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Відповідно до абзацу першого пункту 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Абзацами чотирнадцятим, дев'ятнадцятим пункту 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV встановлено, що за відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацами першим і третім - тринадцятим цього пункту, страхового стажу: з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року - не менше 22 років 6 місяців у чоловіків і не менше 17 років 6 місяців у жінок.
Працівникам, які не мають стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи (абзаци двадцять четвертий, двадцять п'ятий пункту 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV).
Абзацом першим частини першої статті 26 Закону № 1058-IV передбачено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.
Відповідно до абзаців другого, четвертого частини першої статті 26 Закону № 1058-IV починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - не менше 26 років.
Страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (абзац перший частини першої статті 24 Закону № 1058-IV).
Відповідно до абзацу першого частини другої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Згідно з абзацом першим частини третьої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом (абзац дев'ятий частини третьої статті 24 Закону № 1058-IV).
Абзацом десятим частини третьої статті 24 Закону № 1058-IV передбачено, що за кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року (застосовується з 1 жовтня 2017 року).
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (абзац перший частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV).
Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років (абзац третій частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV).
Отже, з огляду на викладене, з 01 жовтня 2017 року за кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Статтею 1 Закону України від 2 вересня 2008 року № 345-VI «Про підвищення престижності шахтарської праці» (далі - Закон № 345-VI) передбачено, що дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Згідно з абзацом третім частини першої статті 28 Закону № 1058-IV мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Статтею 8 Закону № 345-VI визначені особливості пенсійного забезпечення шахтарів, відповідно до яких мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Аналіз наведеної норми свідчить, що мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за Списком № 1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому законом порядку розміру відповідної пенсії за віком (в тому числі, з урахуванням понаднормового стажу, встановленого статтею 8 Закону № 345-VI) така пенсія буде менша ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Виходячи з положень наведеної норми, до кола працівників, на яких поширюється дія Закону № 345-VI та встановлені пільги, належать тільки працівники, зазначені у списку № 1, які були зайняті на підземних роботах повний робочий день.
Згідно п. 2, 3 наказу Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383 "Про затвердження Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах", під повним робочим днем слід уважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов'язаних з виконанням своїх трудових обов'язків. При визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи.
Відповідно до довідки від 13.06.2018 № 413, виданої ПАТ "ДТЕК Павлоградвугілля" ВСП "Шахтоуправління Тернівське" позивач у періоди:
- з 20.03.2000 року по 01.01.2001 року працював на посаді начальник зміни (по охороні праці та техніки безпеки) зайнятих на підземних роботах 50% і більше часу на рік;
- з 03.06.2002 року по 15.01.2003 року працював на посаді начальник зміни зайнятим на підземних роботах 50% і більше часу на рік;
- з 16.01.2003 року по 02.08.2016 року (згідно довідки) та по 13.06.2018 року (згідно трудової книжки) на посаді начальник зміни зайнятий на підземних роботах 50% і більше часу на рік.
Згідно з пунктом 1010100а підрозділу 1 розділу І Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року № 162 (який діяв до 16 січня 2003 року), та пунктом 1.1а підрозділу 1 розділу І Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36 (який діяв до 03 серпня 2016 року), правом пільгового пенсійного забезпечення користуються всі робітники, зайняті повний робочий день на підземних роботах в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень.
Згідно з пунктом 1010100г підрозділу 1 розділу І Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року № 162 (який діяв до 16 січня 2003 року), правом пільгового пенсійного забезпечення користуються робітники, керівники, спеціалісти і службовці, зайняті на підземних роботах 50 процентів і більше робочого часу на рік (в обліковому періоді). До зазначених осіб, зокрема, віднесені заступники (помічники) головних інженерів по виробництву, по технології (головні технологи), буропідривних (бурових, підривних) роботах, вентиляції, підземному транспорту (1010100г-22167) та начальники змін (1010100г-24043).
Згідно з пунктом 1.1г підрозділу 1 розділу І Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36 (який діяв до 03 серпня 2016 року), правом пільгового пенсійного забезпечення користуються працівники, зайняті на підземних роботах 50 і більше відсотків робочого часу на рік (в обліковому періоді). До зазначених осіб, зокрема, віднесені заступники головних інженерів з виробництва, технології (головні технологи), охорони праці, буропідривних (бурових, підривних) робіт, вентиляції, підземного транспорту та начальники змін.
Оскільки посада «головний технолог» та «начальник зміни» на підземних роботах в шахті відноситься до пункту 1010100г підрозділу 1 розділу І Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року № 162 (який діяв до 16 січня 2003 року), та пункту 1.1г підрозділу 1 розділу І Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36 (який діяв до 03 серпня 2016 року), якими передбачено зайнятість на підземних роботах 50 і більше відсотків робочого часу на рік (в обліковому періоді), то дія Закону № 345-VI на позивача не поширюється.
Такого правового висновку дійшов Верховний Суд України в постановах від 28 січня 2014 року у справі № 21-455а13, від 24 червня 2014 року у справі № 21-236а14, від 20 січня 2016 року у справі № 459/6146/13-а та Верховний Суд в постанові від 18 квітня 2019 року у справі № 392/17/17.
Враховуючи те, що позивач має стаж на підземних роботах з повним робочим днем під землею 06 років 06 місяців 24 дні, тобто не набув необхідного стажу на підземних роботах, що дає право на призначення пенсії у розмірі, передбаченому статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (не менш як 15 років для чоловіків), суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для зобов'язання відповідача здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до порядку, встановленого статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. «Руїз Торія проти Іспанії» (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09 грудня 1994 року, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
За встановлених в цій справі обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин, суд дійшов висновку, що в межах даної адміністративної справи основні (суттєві) аргументи позовної заяви є необґрунтованими і у задоволенні позову слід відмовити повністю.
Враховуючи відмову у задоволені позовних вимог, розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись ст. ст. 2, 77, 78, 139, 242-243, 245-246, 258, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С. В. Прудник