про передачу адміністративної справи
м. Вінниця
24 червня 2020 р. Справа № 120/2323/20-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мультян Марини Бондівни, розглянувши у письмовому провадженні матеріали справи за позовом Головного управління ДПС у Вінницькій області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви Головного управління ДПС у Вінницькій області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу.
За правилами статті 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Перевіряючи відповідність позовної заяви вказаній вимозі, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 1 статті 125 Конституції України, частини 1 статті 17 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" судоустрій в Україні будується, зокрема, за принципом територіальності.
Згідно пункту 3 частини 1 статті 4 КАС України адміністративний суд це суд, до компетенції якого цим Кодексом віднесено розгляд і вирішення адміністративних справ.
Розмежування компетенції між адміністративними судами щодо розгляду та вирішення справ здійснюється із урахуванням, у тому числі, правил територіальної юрисдикції (підсудності).
Згідно з частиною 1 статті 26 КАС України, позови до фізичної особи пред'являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
В даному випадку, відповідачем у позовній заяві визначено фізичну особу ОСОБА_1 та зазначено її місце проживання - АДРЕСА_1 .
Суд на виконання вимог частини 3 статті 171 КАС України та з метою отримання відомостей про реєстрацію місця проживання ОСОБА_1 звернувся із відповідним запитом до адресно-довідкового підрозділу ГУ ДМС України у Вінницькій області.
За відомостями відділу обліку та моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання УДМС у Вінницькій області - ОСОБА_1 не значиться (вх. № 16179 від 17.06.2020 року).
Поряд із цим, позивачем до матеріалів позовної заяви долучено Витяг із Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, де місце проживання фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 зазначено АДРЕСА_2 .
Відповідно до Указу Президента України від 16.11.2004 року № 1417/2004 «Про утворення місцевих та апеляційних адміністративних судів, затвердження їх мережі та кількісного складу суддів» з 01.01.2005 року в системі адміністративних судів України утворено, зокрема, Вінницький окружний адміністративний суд, юрисдикція якого поширюється на Вінницьку область, та Окружний адміністративний суд м. Києва, юрисдикція якого поширюється на територію м. Київ.
Таким чином, справа за вказаним позовом не належить до територіальної підсудності Вінницького окружного адміністративного суду.
Відповідно до частини 5 статті 171 КАС України якщо за результатами отриманої судом інформації буде встановлено, що справа не підсудна цьому суду, суд надсилає справу за підсудністю в порядку, встановленому статтею 29 цього Кодексу.
За пунктом 3 частини 1 статті 29 КАС України, суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо після відкриття провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Згідно із частинами 6, 8 статті 29 КАС України питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, визначеного пунктами 4 - 6 частини першої цієї статті, суд вирішує ухвалою. Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено.
Передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Керуючись частиною 1, 2 статті 30 КАС України спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.
Адміністративна справа, передана з одного адміністративного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 29 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження адміністративним судом, до якого вона надіслана.
На підставі наведеного, справу слід передати за територіальною юрисдикцією (підсудністю) за місцем проживання відповідача до Окружного адміністративного суду м. Києва.
Керуючись ст.ст. 29, 248, 256 КАС України, суд -
Матеріали адміністративної справи № 120/2323/20-а за позовом Головного управління ДПС у Вінницькій області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу передати за підсудністю до Окружного адміністративного суду м. Києва.
Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 256 КАС України.
Відповідно до статті 295 КАС України, апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя Мультян Марина Бондівна