про закриття провадження
10.06.2020 Справа № 7/136-04
Господарський суд Сумської області у складі судді Соп'яненко О.Ю., при секретарі судового засідання Молодецькій В.О., розглянувши матеріали справи № 7/136-04, порушеної за заявою кредитора - КП "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства" до боржника - Відкритого акціонерного товариства "Акціонерна компанія "Свема" про визнання банкрутом
За участю представників:
Ліквідатор - Солдаткін І.В.
Кредитор ГУ ДПС у Сумській області - Притула Д.А., Ювченко Н.М.
Кредитор ГУ ПФУ у Сумській області - Левченко В.В.
Представник Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) - Вакула С.М.
Представник ФДМУ - Романець В.А.
встановив:
Ухвалою господарського суду Сумської області від 29.10.2004 порушено провадження у справі № 7/136-04 про банкрутство ВАТ "АК "Свема".
Відповідно до ухвали господарського суду Сумської області від 16.06.2005 введено процедуру санації. Ухвалою суду від 27.09.2007 затверджено план санації у справі № 7/136-04 про банкрутство ВАТ "АК "Свема".
Постановою господарського суду Сумської області від 16.07.2015 боржника - ВАТ "АК "Свема" визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором призначено арбітражного керуючого Солдаткіна І.В.
Ухвалою господарського суду Сумської області № 7/136-04 від 10.12.2015 затверджений реєстр вимог кредиторів ВАТ "АК "Свема".
02.07.2018 до суду надійшло клопотання Регіонального відділення Фонду державного майна України по Сумській області № 10-06-02436 від 13.06.2018 про припинення провадження у справі № 7/136-04 про банкрутство ВАТ «АК «Свема» (вх. № 1434). В обгрунтування клопотання зазначено, що відповідно до п. 5 ст. 12 Закону України "Про приватизацію державного і комунального майна" справи про банкрутство боржників, якими є державні підприємства та/або господарські товариства, більше ніж 50 відсотків акцій (часток) яких прямо чи опосередковано належать державі (державі належить 91,5955% акцій боржника ВАТ "АК "Свема"), щодо яких прийнято рішення про приватизацію, не порушуються до її завершення. Провадження у справах про банкрутство таких підприємств/господарських товариств, щодо яких прийнято рішення про приватизацію, підлягає припиненню, крім тих, що ліквідуються за рішенням власника.
23.01.2019 Регіональне відділення Фонду державного майна України по Сумській області подало заяву № 10-06-00273 від 22.01.2019 про забезпечення клопотання про припинення провадження у справі №7/136-04 (вх. № 203), у якому, керуючись ст. ст. 136, 137 ГПК України, просило накласти заборону на відчуження майна, яке увійшло до ліквідаційної маси ВАТ "АК "Свема" до вирішення питання про припинення провадження про банкрутство.
Ухвалою господарського суду Сумської області від 30.07.2019 Регіональне відділення Фонду державного майна України по Сумській області замінено правонаступником Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Полтавській та Сумській областях.
11.12.2019 від Регіонального відділення Фонду державного майна України по Полтавській та Сумській областях надійшло клопотання б/н (вх. 10215) про припинення процедури ліквідації ВАТ "АК "Свема" та припинення провадження у справі про банкрутство № 7/136-04. У клопотанні зазначено, що 20.10.2019 набрав чинності Закон України № 145-ІХ "Про визнання таким, що втратив чинність, Закону України "Про перелік об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації", відповідно до п. 2 Прикінцевих та перехідних положень якого встановлено, що у справах про банкрутство державних підприємтв, у тому числі казенних підприємств, або акціонерних товариств, у статутному капіталі яких частка державної власності перевищує 50 відсотків, не застосовується судова процедура санації, крім тих, що задіяні у виконанні державного оборонного замовлення, виробництві, розробленні, модернізації, ремонті, обслуговуванні озброєння та військової техніки, та судова процедура ліквідації, крім тих, що ліквідуються за рішенням власника протягом трьох років з дня набрання чинності цим Законом.
10.04.2020 Північно-Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м.Суми) звернулося до суду з клопотанням № 7-7/52 (вх.№1184) про закриття провадження у даній справі у зв'язку з тим, що ліквідаційна процедура у даній справі триває понад строк, встановлений ч. 1 ст. 37 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" та ч. 1 ст. 58 Кодексу України з процедур банкрутства (дванадцять місяців).
Ухвалою суду від 20.05.2020 розгляд вказаних клопотань призначено в судове засідання на 09.06.2020.
Також, ухвалою суду від 20.05.2020 призначено до розгляду в судовому засіданні 09.06.2020 клопотання ліквідатора ВАТ "АК "Свема" арбітражного керуючого Солдаткіна І.В.
- № 02-01/2143 від 17.02.2020 (вх.№1587/1203з) про включення до реєстру вимог кредиторів вимог ОСОБА_1 , ОСОБА_2 ;
- № 02-01 від 10.03.2020 (вх.№2188/1204з) про включення до реєстру вимог кредиторів вимог ОСОБА_3 ;
- № 02-01/2197 від 17.03.2020 (вх.№2436/1205з) про включення до реєстру вимог кредиторів вимог ОСОБА_4 ;
- № 02-01/2186 від 12.03.2020 (вх.№2312/1207з) про включення до реєстру вимог кредиторів вимог ОСОБА_5 , ОСОБА_6 ;
- № 02-01/2203 від 18.03.2020 (вх.№2520/1208з) про включення до реєстру вимог кредиторів вимог ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 ;
- № 01-20/2212 від 25.03.2020 (вх.№1005з) про включення до реєстру вимог кредиторів вимог ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 ;
- №01-19/2229 від 08.04.2020 (вх. №1191з) про включення до реєстру вимог кредиторів ВАТ "АК "Свема" вимог ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 ;
- № 02-01/2243 від 17.04.2020 (вх. №1256з) про включення до реєстру вимог кредиторів ВАТ "АК "Свема" вимог ОСОБА_17 , ОСОБА_18 ;
- № 02-01/2271 від 12.05.2020 (вх. №1556з) про включення до реєстру вимог кредиторів ВАТ "АК "Свема" вимог ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 у справі №7/136-04.
Ліквідатор подав відзив на клопотання про припинення провадження у даній справі № 02-01/2265 від 07.05.2020, в якому просить відмовити в задоволенні клопотання, оскільки відносно боржника у даній справі не застосовуються приписи Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна» щодо припинення провадження у справах про банкрутство, де боржник державне підприємство або товариство, акції якого на 50 і більше відсотків належать державі.
15.05.2020 до суду надійшли додаткові пояснення до клопотання Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) № 07-7/69 від 13.05.2020, в яких вказано, що провадження у справі підлягає закриттю, оскільки у справах про банкрутство державних підприємств, у тому числі казенних підприємств або акціонерних товариств, у статутному капіталі яких частка державної власності перевищує 50 відсотків, не застосовується судова процедура ліквідації.
Головне управління ПФУ у Сумській області надіслало відзив на клопотання про закриття провадження у справі (вх.№3890), в якому просить залишити без задоволення клопотання і вказує, що нормами законодавства не передбачено закриття провадження з підстав, зазначених у клопотанні.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши наявні в справі докази, заслухавши повноважних представників, суд встановив наступне:
21.10.2019 набрав чинності Кодекс України з процедур банкрутства від 18.10.2018 № 2597-VIII .
Зі змісту п.2 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу України з процедур банкрутства вбачається, що з дня введення в дію цього Кодексу визнається таким, що втратив чинність зокрема Закон України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., № 31, ст. 440 із наступними змінами).
Відповідно до ч.1 ст. 2 Кодексу України з процедур банкрутства провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України.
Таким чином, розгляд справи відбувається за правилами, що передбачені Кодексом України з процедур банкрутства.
Заява Регіонального відділення Фонду державного майна України по Сумській області про забезпечення клопотання про припинення провадження у даній справі не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Обгрунтовуючи заяву про забезпечення клопотання про припинення провадження заявник посилається на приписи ст. ст. 136, 137 ГПК України, які підлягають застосуванню при розгляді справ позовного провадження і забезпечення позову допускається як до предявдення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи.
Під час розгляду справ про банкрутство згідно з ч.1 ст.40 Кодексу України з процедур банкрутства господарський суд має право за клопотанням сторін або учасників справи чи за своєю ініціативою вжити заходів до забезпечення вимог кредиторів.
Отже, виходячи зі змісту наведеної вище норми, заходи до забезпечення вживаються судом щодо вимог кредиторів.
Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Сумській області до суду подано заяву, вимоги якої спрямовані на забезпечення розгляду клопотання заявника про припинення провадження у справі, а не на забезпечення вимог кредиторів.
Отже, Кодексом України з процедур банкрутства не передбачено вжиття заходів забезпечення клопотань у справах про банкрутство.
Враховуючий викладене, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні заяви Регіонального відділення Фонду державного майна України по Сумській області про забезпечення клопотання про припинення провадження у справі №7/136-04.
Як вбачається з поданих клопотань та додаткових пояснень, заявники зазначають, що провадження у даній справі підлягає закриттю, з урахуванням норм Закону України "Про приватизацію державного і комунального майна" та Закону України "Про визнання таким, що втратив чинність, Закону України "Про перелік об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації" від 02 жовтня 2019 року № 145-ІХ.
Провадження у справі про банкрутство Відкритого акціонерного товариства "Акціонерна компанія "Свема" порушено господарським судом Сумської області 29.10.2004.
16.07.2015 суд визнав боржника Відкрите акціонерне товариство "Акціонерна компанія "Свема" банкрутом та відкрив ліквідаційну процедуру строком на дванадцять місяців.
Як вбачається з матеріалів справи, частка державної власності у статутному капіталі Відкритого акціонерного товариства "Акціонерна компанія "Свема" перевищує 50% (Державі Україна належить 1 788 206 800 акцій ВАТ АК "Свема", що становить 91,5955%). Органом, уповноваженим управляти державним майном є Фонд державного майна України.
Наказом Фонду державного майна України від 30.06.2000 № 26-ДП "Про прийняття рішення щодо приватизації об'єкта" прийнято рішення про приватизацію Орендного підприємства "Шосткінське ВО "Свема", код ЄДРПОУ 05761318, м. Шостка, вул. Гагаріна, 1.
Орендне підприємство "Шосткінське ВО "Свема" наказом Фонду державного майна України від 15.11.2001 № 8-АТ перетворене у Відкрите акціонерне товариство "Акціонерна компанія "Свема".
Відповідно до Наказу Фонду державного майна України від 18.06.2002 № 10-КПА "Про продаж акцій ВАТ "Акціонерна компанія "Свема", м. Шостка" з метою реалізації плану приватизації ВАТ "АК "Свема", затвердженого наказом Фонду Державного майна України від 14.11.2001 № 11-ПП, прийнято рішення про створення комісії з продажу акцій та про проведення пільгового продажу акцій ВАТ "Акціонерна компанія "Свема" згідно з планом приватизації товариства за ціною 0,125 грн. за акцію, у тому числі працівникам підприємства та прирівненим до них (у праві набуття права власності на акції) особам сумарною номінальною вартістю 765 грн. кожному.
Відповідно до ст. 96 Кодексу України з процедур банкрутства, якою врегульовані особливості банкрутства державних підприємств та підприємств, у статутному капіталі яких частка державної власності перевищує 50 відсотків, органи державної влади приймають рішення, зокрема, щодо доцільності виключення відповідних суб'єктів господарювання з переліку підприємств, що є об'єктами права державної власності, які не підлягають приватизації, та застосування до них процедури санації чи ліквідації.
Частиною 4 ст. 96 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (що діяв до 21.10.2019) було визначено, що положення цього Закону застосовуються до юридичних осіб - підприємств, що є об'єктами права державної власності, які не підлягають приватизації, в частині санації чи ліквідації після виключення їх у встановленому порядку з переліку таких об'єктів.
В той же час, відповідно до частини 5 статті 12 Закону України "Про приватизацію державного і комунального майна" від 18.01.2018 №2269-VIII справи про банкрутство боржників, якими є державні підприємства та/або господарські товариства, більше ніж 50 відсотків акцій (часток) яких прямо чи опосередковано належать державі, щодо яких прийнято рішення про приватизацію, не порушуються до її завершення. Провадження у справах про банкрутство таких підприємств / господарських товариств, щодо яких прийнято рішення про приватизацію, підлягає припиненню, крім тих, що ліквідуються за рішенням власника. Справи про банкрутство підприємств / господарських товариств, щодо яких прийнято рішення про завершення приватизації, не можуть порушуватися протягом одного року з дня завершення приватизації з підстав, що виникли до завершення приватизації.
Як було зазначено вище, 91,5955% статутного капіталу ВАТ "АК "Свема" належить державі Україна (тобто більше 50%) і щодо зазначеного товариства прийнято рішення про його приватизацію.
Заперечуючи проти задоволення клопотань про припинення (закриття) провадження у справі про банкрутство ліквідатор ВАТ "АК "Свема" зазначав, що пунктом 5 розділу У "Прикінцеві та перехідні положення" Закону "Про приватизацію державного та комунального майна" унормовано, що Фонд державного майна України у тримісячний строк з дня набрання чинності цим Законом забезпечує оприлюднення переліків об'єктів, що підлягають приватизації у році набрання чинності цим Законом, в офіційних друкованих виданнях державних органів приватизації, на офіційному веб-сайті Фонду державного майна України. Між тим, ВАТ "АК "Свема" в Переліку об'єктів груп В, Г, Е, які підлягають продажу в 2018, затвердженому наказом Фонду державного майна України 27.03.2018 № 448 (перелік об'єктів, щодо яких рішення про приватизацію було прийнято до набрання чинності Законом України "Про приватизацію державного та комунального майна") відсутнє. Боржник також не увійшов до "Переліку об'єктів великої приватизації державної власності, що підлягають приватизації у 2018", затрвердженому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 10.05.2018 № 358-р.
Така позиція ліквідатора хибна та не відповідає імперативній вказівці Закону Закону "Про приватизацію державного та комунального майна", викладені у ч. 5 статті 12.
Також, 20.10.2019 набрав чинності Закон України "Про визнання таким, що втратив чинність, Закону України "Про перелік об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації" № 145-ІХ.
Пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про визнання таким, що втратив чинність, Закону України "Про перелік об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації" від 02 жовтня 2019 року № 145-ІХ передбачено, що у справах про банкрутство державних підприємств, у тому числі казенних підприємств, або акціонерних товариств, у статутному капіталі яких частка державної власності перевищує 50 відсотків, не застосовуються судова процедура санації, крім тих, що задіяні у виконанні державного оборонного замовлення, виробництві, розробленні, модернізації, ремонті, обслуговуванні озброєння та військової техніки, та судова процедура ліквідації, крім тих, що ліквідуються за рішенням власника протягом трьох років з дня набрання чинності цим Законом
Предметом провадження у справі про банкрутство є досягнення легітимної мети, визначеної Законом про банкрутство, яким встановлено умови і порядок відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом та застосування ліквідаційної процедури з метою повного або часткового задоволення вимог кредиторів.
Наявність встановленого Законом 145-IX обмеження щодо застосування до боржника, у статутному капіталі якого частка державної власності перевищує 50 відсотків, процедур санації або ліквідації та відсутність у зв'язку з наведеним успішного завершення процедури банкрутства боржника, позбавляє можливості досягнення легітимної мети Кодексу України з процедур банкрутства.
Згідно з пунктом 9 частини першої статті 90 Кодексу України з процедур банкрутства господарський суд закриває провадження у справі про банкрутство в інших випадках, передбачених законом.
Враховуючи те, що провадження у справі № 7/136-04 про банкрутство ВАТ "Акціонерна компанія "Свема" триває понад 16 років, для забезпечення принципів розгляду справи впродовж розумного строку, відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка ратифікована Україною 17.07.1997, судової практики Європейського суду з прав людини, яка зобов'язує органи національної юрисдикції вживати належних заходів до недопущення бездіяльності та затягування розгляду справ, та пунктом п. 9 ч. 1 ст. 90 Кодексу України з процедур банкрутства, і п. 2 ч. 1 ст. 231 ГПК України, суд дійшов висновку про закриття провадження у справі № 7/136-04 про банкрутство ВАТ "Акціонерна компанія "Свема".
Частиною 8 ст. 41 Кодексу України з процедур банкрутства передбачено, що дія мораторію припиняється з дня закриття провадження у справі про банкрутство.
Крім того, суд вважає за доцільне виконання повноважень керівника (органів управління) боржника - Відкритого акціонерного товариства "Акціонерна компанія "Свема" покласти на арбітражного керуючого Солдаткіна Ігоря В'ячеславовича з виплатою йому грошової винагороди у розмірі трьох мінімальних заробітних плат до призначення керівника (органів управління) Відкритого акціонерного товариства "Акціонерна компанія "Свема" у встановленому порядку.
Враховуючи вищевикладене, оскільки провадження у даній справі підлягає закриттю, у суду відсутні правові підставі для задоволення клопотань арбітражного керуючого Солдаткіна І.В. про включення до реєстру вимог кредиторів, вимог ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 ; ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 ..
Керуючись ст.ст. 12, 40, пунктом 9 частини 1 статті 90 Кодексу України з процедур банкрутства, ст.ст. 232, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
1. В задоволенні заяви Регіонального відділення Фонду державного майна України по Сумській області № 10-06-00273 від 22.01.2019 про забезпечення клопотання про припинення провадження у справі №7/136-04 (вх. № 203) - відмовити.
2.Клопотання Регіонального відділення Фонду державного майна України по Сумській області № 10-06-02436 від 13.06.2018 про припинення провадження у справі № 7/136-04 про банкрутство ВАТ «АК «Свема» (вх. № 1434) - задовольнити.
3.Клопотання Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) № 7-7/52 від 10.04.2020 (вх.№1184) про закриття провадження у справі № 7/136-04 - задовольнити.
4. Провадження у справі № 7/136-04 - закрити.
5. Виконання повноважень керівника (органів управління) боржника - Відкритого акціонерного товариства "Акціонерна компанія "Свема" покласти на арбітражного керуючого Солдаткіна Ігоря В'ячеславовича з виплатою йому грошової винагороди у розмірі трьох мінімальних заробітних плат до призначення керівника (органів управління) Відкритого акціонерного товариства "Акціонерна компанія "Свема" у встановленому порядку.
6. Припинити дію мораторію на задоволення вимог кредиторів у справі № 7/136-04 з 09.06.2020.
7. У задоволенні клопотань ліквідатора ВАТ "АК "Свема" арбітражного керуючого Солдаткіна І.В.:
- № 02-01/2143 від 17.02.2020 (вх.№1587/1203з) про включення до реєстру вимог кредиторів вимог ОСОБА_1 , ОСОБА_2 ;
- № 02-01 від 10.03.2020 (вх.№2188/1204з) про включення до реєстру вимог кредиторів вимог ОСОБА_3 ;
- № 02-01/2197 від 17.03.2020 (вх.№2436/1205з) про включення до реєстру вимог кредиторів вимог ОСОБА_4 ;
- № 02-01/2186 від 12.03.2020 (вх.№2312/1207з) про включення до реєстру вимог кредиторів вимог ОСОБА_5 , ОСОБА_6 ;
- № 02-01/2203 від 18.03.2020 (вх.№2520/1208з) про включення до реєстру вимог кредиторів вимог ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 ;
- № 01-20/2212 від 25.03.2020 (вх.№1005з) про включення до реєстру вимог кредиторів вимог ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 ;
- №01-19/2229 від 08.04.2020 (вх. №1191з) про включення до реєстру вимог кредиторів ВАТ "АК "Свема" вимог ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 ;
- № 02-01/2243 від 17.04.2020 (вх. №1256з) про включення до реєстру вимог кредиторів ВАТ "АК "Свема" вимог ОСОБА_17 , ОСОБА_18 ;
- № 02-01/2271 від 12.05.2020 (вх. №1556з) про включення до реєстру вимог кредиторів ВАТ "АК "Свема" вимог ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 у справі №7/136-04 - відмовити.
8. Копію ухвали направити боржнику, кредиторам, ліквідатору, РВ ФДМУ по Полтавській та Сумській областях, державному реєстратору, органу державної статистики, державному органу з питань банкрутства, органу ДВС.
Ухвала набирає законної сили негайно після її оголошення та підлягає оскарженню в порядку визначеному розділом IV ГПК України.
Інформацію по справі, що розглядається, можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: https://su.arbitr.gov.ua/sud5021/.
Повний текст ухвали складено 15.06.2020.
Суддя О.Ю. Соп'яненко