Рішення від 24.06.2020 по справі 240/5611/20

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 червня 2020 року м. Житомир справа № 240/5611/20

категорія 112030300

Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гуріна Д.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Коростенської міської ради Житомирської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

6 квітня 2020 року до Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Коростенської міської ради Житомирської області, у якому просить:

- визнати дії Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Коростенської міської ради у Житомирській області, щодо відмови ОСОБА_1 в нарахуванні компенсації з втратою частини грошових доходів, протиправними;

- зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Коростенської міської ради у Житомирській області провести нарахування і виплату компенсації втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати за судовими рішеннями ОСОБА_1 за постановами Коростенського міськрайонного суду Житомирської області в адміністративних справах №№2-а-5725/11, 2а-1082/11, 2-а-5717/11, 2-а-8315/11, 2-а-5726/11, 2-а-3248/11, 2-а-2746/11, на загальну суму 51034,55 грн станом на 1 листопада 2019 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що відповідачем на виконання рішень суду здійснено йому нарахування та виплату грошових коштів у справах №№2-а-5725/11, 2а-1082/11, 2-а-5717/11, 2-а-8315/11, 2-а-5726/11, 2-а-3248/11, 2-а-2746/11 на загальну суму 51034,55 грн. Позивач зазначає, що відповідач хоча і провів перерахунок та виплату належних позивачу коштів, однак заборгованість сплатив лише 17 липня 2019 року на виконання рішень у справах №2-а-5725/11, №2-а-5717/11, №2-а-8315/11, 11 жовтня 2019 року на виконання рішення у справі №2-а-5717/11 та 15 жовтня 2019 року на виконання рішень у справах №2-а-3248/11, №2-а-2746/11, тобто з порушенням строків виплати, у зв'язку з чим просить зобов'язати відповідача нарахувати і виплатити позивачу суму компенсації у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії, що слугувало підставою для звернення до суду з даним позовом.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 10 квітня 2020 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи та встановлено відповідачу строк для надіслання відзиву на адміністративний позов.

30 квітня 2020 року відповідачем надіслано на адресу суду відзив на позовну заяву (а.с.49-50), у якому відповідач проти задоволення позовних вимог заперечує та просить відмовити у задоволенні позову. В обґрунтування заперечень зазначив, що позивачу дійсно на виконання постанов Коростенського міськрайонного суду Житомирської області в адміністративних справах №№2-а-5725/11, 2а-1082/11, 2-а-5717/11, 2-а-8315/11, 2-а-5726/11, 2-а-3248/11, 2-а-2746/11 було проведено нарахування та виплату відповідних пенсійних виплат. Така виплата на виконання судового рішень мала разовий характер, а тому не підлягає компенсації. Крім того, відповідачем зазначено, що компенсація за порушення строку перерахування коштів за рішенням суду про стягнення коштів з державного органу нараховується центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.

26 травня 2020 року на адресу суду від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій позивач заявлені вимоги підтримав та просив задовольнити (а.с.54).

29 травня 2020 року на адресу суду від відповідача надійшли заперечення на відповідь на відзив (а.с.56), в яких відповідач доводи, викладені у відзиві підтримав та просив відмовити у задоволенні позову.

Згідно з частиною 4 статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Відповідно до пункту 3 Розділу VI Прикінцеві положення Кодексу адміністративного судочинства України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 47, 79, 80, 114, 122, 162, 163, 164, 165, 169, 177, 193, 261, 295, 304, 309, 329, 338, 342, 363 цього Кодексу, а також інші процесуальні строки щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, подання доказів, витребування доказів, забезпечення доказів, а також строки звернення до адміністративного суду, подання відзиву та відповіді на відзив, заперечення, пояснень третьої особи щодо позову або відзиву, залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви, пред'явлення зустрічного позову, розгляду адміністративної справи, апеляційного оскарження, розгляду апеляційної скарги, касаційного оскарження, розгляду касаційної скарги, подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами продовжуються на строк дії такого карантину.

Частиною 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України, встановлено, що датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Відповідно до положень частини 5 статті 262, частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 має статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи 1-ї категорії, що підтверджується виданим йому посвідченням (а.с.38) та перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області.

Постановою Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 12 липня 2011 року у справі №2-а-5725/11 позов задоволено частково, дії Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Коростенської міської ради по нарахуванню та виплаті ОСОБА_1 щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства в менших законодавчо встановленим розмірах визнано протиправними. Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Коростенської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячну грошову допомогу у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства відповідно до ст.37 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі 40 відсотків мінімальної заробітної плати за період з 06.09.2010 року по 31.12.2010 року з урахуванням виплачених сум, виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленого Законами України "Про державний бюджет України на 2010 рік", "Про державний бюджет України на 2011 рік" на відповідний час (а.с.9).

На виконання постанови Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 12 липня 2011 року відповідачем здійснено перерахунок щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства відповідно до статті 37 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі 40 відсотків мінімальної заробітної плати за період з 06.09.2010 до 31.12.2010 та перераховано на картковий рахунок ОСОБА_1 суму в розмірі 1368,53 грн.

Дані грошові кошти перераховані на виконання рішення суду у справі №2-а-5725/11 на картковий рахунок 17 липня 2019 року, що підтверджується випискою по картковому рахунку на зазначену суму (на звороті а.с.30).

Постановою Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 20 січня 2011 року у справі №2-а-1082/11 позов задоволено частково, визнано неправомірними дії Управління праці і соціального захисту населення Коростенської міської Ради щодо нарахування ОСОБА_2 в неповному обсязі коштів, передбачених ст.37 ЗУ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. Зобов'язано Управління праці і соціального захисту населення Коростенської міської Ради нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_2 кошти, в розмірі передбаченому ст.37 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ за період з 29.01.2009. В решті позову - відмовлено за необґрунтованістю (а.с.13).

Ухвалою Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 24 жовтня 2017 року заяву ОСОБА_1 задоволено, замінено позивача у справі №2а-1082/2011 його правонаступником (а.с.14).

На виконання постанови Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 20 січня 2011 року відповідачем здійснено перерахунок щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства відповідно до статті 37 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 29 січня 2009 року та перераховано на картковий рахунок ОСОБА_1 суму в розмірі 7251,96 грн.

Дані грошові кошти перераховані на виконання рішення суду у справі №2-а-1082/2011 на картковий рахунок 11 жовтня 2019 року, що підтверджується випискою по картковому рахунку на зазначену суму (а.с.31).

Постановою Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 14 жовтня 2011 року у справі №2-а-5717/11 зобов'язано Управління праці та соціального захисту виконкому Коростенської міської ради провести перерахунок та виплатити ОСОБА_3 недовиплачені кошти, передбачені статтею 37 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 01.07.2010 до 01.01.2011.

На виконання вказаної постанови видано виконавчий лист №2а-5717/2011 (а.с.17).

На виконання постанови Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 14 жовтня 2011 року відповідачем здійснено перерахунок щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства відповідно до статті 37 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 01.07.2010 до 01.01.2011 та перераховано на картковий рахунок ОСОБА_1 суму в розмірі 2125,93 грн.

Дані грошові кошти перераховані на виконання рішення суду у справі №2-а-5717/11 на картковий рахунок 17 липня 2019 року, що підтверджується випискою по картковому рахунку на зазначену суму (на звороті а.с.31).

Постановою Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 30 листопада 2011 року у справі №2-а-8315/11 позов задоволено частково, визнано дії управління праці та соціального захисту населення виконкому Коростенської міської ради щодо недовиплати ОСОБА_3 соціальної допомоги в зв'язку з обмеженням споживання продуктів місцевого виробництва, відповідно до визначених законом розмірів - неправомірними. Зобов'язано управління праці та соціального захисту населення виконкому Коростенської міської ради перерахувати та виплатити ОСОБА_3 соціальну допомогу в зв'язку з обмеженням споживання продуктів місцевого виробництва, відповідно до вимог статті 37 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” в розмірі 40% мінімальної заробітної плати, як потерпілому від аварії на ЧАЕС 3-ої категорії, що постійно проживає на території радіоактивного забруднення в зоні гарантованого добровільного відселення, за період з 01.02.2011 по 31.07.2011, із врахуванням виплачених коштів та зміни розміру мінімальної заробітної плати. В решті позовні вимоги - залишено без задоволення (а.с.20).

На виконання постанови Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 30 листопада 2011 року відповідачем здійснено перерахунок щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства відповідно до статті 37 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі 40 відсотків мінімальної заробітної плати за період з 01.02.2011 по 31.07.2011 та перераховано на картковий рахунок ОСОБА_1 суму в розмірі 2253,44 грн.

Дані грошові кошти перераховані на виконання рішення суду у справі №2-а-8315/2011 на картковий рахунок 17 липня 2019 року, що підтверджується випискою по картковому рахунку на зазначену суму (на звороті а.с.30).

Постановою Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 14 вересня 2011 року у справі №2-а-5726/2011 позов задоволено, визнано неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради щодо виплати ОСОБА_1 в неповному обсязі коштів, передбачених ст.48 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради здійснити нарахування та виплатити ОСОБА_1 щорічну допомогу на оздоровлення у розмірах визначених ст.48 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за 2010 рік, з урахуванням виплачених коштів за вказаний період. Після набрання постановою законної сили видано виконавчий лист (а.с.23).

На виконання постанови Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 14 вересня 2011 року відповідачем здійснено перерахунок коштів, передбачених ст.48 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” за 2010 рік та перераховано на картковий рахунок ОСОБА_1 суму в розмірі 4182,75 грн.

Дані грошові кошти перераховані на виконання рішення суду у справі №2-а-5726/11 на картковий рахунок 15 жовтня 2019 року, що підтверджується випискою по картковому рахунку на зазначену суму (на звороті а.с.31).

Постановою Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 23 лютого 2011 року у справі №2-а-3248/11 зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 допомоги в розмірі, визначеному статтею 37 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” за період з 01.01.2009 до 01.01.2010. На виконання постанови видано виконавчий лист №2а-3248/11 (а.с.26).

На виконання постанови Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 23 лютого 2011 року відповідачем здійснено перерахунок та виплату ОСОБА_1 допомоги в розмірі, визначеному статтею 37 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” за період з 01.01.2009 до 01.01.2010. та перераховано на картковий рахунок ОСОБА_1 суму в розмірі 3042,41 грн.

Дані грошові кошти перераховані на виконання рішення суду у справі №2-а-3248/11 на картковий рахунок 15 жовтня 2019 року, що підтверджується випискою по картковому рахунку на зазначену суму (на звороті а.с.31).

Постановою Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 22 лютого 2011 року у справі №2-а-2746/11 зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 одноразову компенсацію особі, що стала інвалідом внаслідок аварії на ЧАЕС, в розмірі, виходячи з мінімальної заробітної плати, що склалась на момент встановлення інвалідності позивача, що передбачено статтею 48 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. На виконання вказаної постанови видано виконавчий лист (а.с.29).

На виконання постанови Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 22 лютого 2011 року відповідачем здійснено перерахунок коштів, передбачених ст.48 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та перераховано на картковий рахунок ОСОБА_1 суму в розмірі 30809,49 грн.

Дані грошові кошти перераховані на виконання рішення суду у справі №2-а-2746/11 на картковий рахунок 17 липня 2019 року, що підтверджується випискою по картковому рахунку на зазначену суму (на звороті а.с.30).

Оскільки вказані суми коштів були виплачені позивачу без врахування компенсації втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати, то 24 лютого 2020 року позивач звернувся до відповідача з письмовою заявою, в якій просив провести розрахунок та виплатити йому компенсацію втрати частини доходу у зв'язку з порушенням строків грошових виплат згідно судових рішень Коростенського міськрайонного суду Житомирської області в адміністративних справах №№2-а-5725/11, 2а-1082/11, 2-а-5717/11, 2-а-8315/11, 2-а-5726/11, 2-а-3248/11, 2-а-2746/11, на загальну суму 51034,51 грн з 2011 року до 2019 року до дня фактичної її виплати, а саме до 17 липня 2019 року, 11 жовтня 2019 року та 15 жовтня 2019 року (а.с.33-34).

Листом Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Коростенської міської ради Житомирської області №3646/19.4 від 16 березня 2020 року позивачу було повідомлено про виконання судових рішень у справах №№2-а-5725/11, 2а-1082/11, 2-а-5717/11, 2-а-8315/11, 2-а-5726/11, 2-а-3248/11, 2-а-2746/11, проте про добровільне нарахування та виплату позивачу компенсації втрати частини доходу у зв'язку з порушенням строків виплати грошових коштів згідно з рішеннями суду у справах №№2-а-5725/11, 2а-1082/11, 2-а-5717/11, 2-а-8315/11, 2-а-5726/11, 2-а-3248/11, 2-а-2746/11 у листі відповідача зазначено не було та на даний час не проведено, що позивач розцінює, як відмову від вчинення даних дій (а.с.35).

З такими діями відповідача позивач не погоджується, що слугувало підставою для звернення до суду.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам та перевіряючи дії відповідача на відповідність частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України та наявність права у позивача на проведення доплати до пенсії та виплати компенсації втрати частини доходів, суд зазначає наступне.

17 липня 2019 року постанову Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 12 липня 2011 року у справі №2-а-5725/11 відповідачем виконано, ОСОБА_1 перераховано на картковий рахунок грошові кошти у сумі 1368,53 грн.

Відповідно до виписки по банківському рахунку від 20 лютого 2020 року, встановлено, що вказана сума зарахована на картковий рахунок позивача 17 липня 2019 року (на звороті а.с.30).

11 жовтня 2019 року постанову Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 20 січня 2011 року у справі №2-а-1082/11 відповідачем виконано, ОСОБА_1 перераховано на картковий рахунок грошові кошти у сумі 7251,96 грн.

Відповідно до виписки по банківському рахунку від 20 лютого 2020 року, встановлено, що вказана сума зарахована на картковий рахунок позивача 11 жовтня 2019 року (а.с.31).

17 липня 2019 року постанову Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 14 жовтня 2011 року у справі №2-а-5717/11 відповідачем виконано, ОСОБА_1 перераховано на картковий рахунок грошові кошти у сумі 2125,93 грн.

Відповідно до виписки по банківському рахунку від 20 лютого 2020 року, встановлено, що вказана сума зарахована на картковий рахунок позивача 17 липня 2019 року (на звороті а.с.30).

17 липня 2019 року постанову Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 30 листопада 2011 року у справі №2-а-8315/11 відповідачем виконано, ОСОБА_1 перераховано на картковий рахунок грошові кошти у сумі 2253,44 грн.

Відповідно до виписки по банківському рахунку від 20 лютого 2020 року, встановлено, що вказана сума зарахована на картковий рахунок позивача 17 липня 2019 року (на звороті а.с.30).

15 жовтня 2019 року постанову Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 14 вересня 2011 року у справі №2-а-5726/11 відповідачем виконано, ОСОБА_1 перераховано на картковий рахунок грошові кошти у сумі 4182,75 грн.

Відповідно до виписки по банківському рахунку від 20 лютого 2020 року, встановлено, що вказана сума зарахована на картковий рахунок позивача 15 жовтня 2019 року (на звороті а.с.31).

15 жовтня 2019 року постанову Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 23 лютого 2011 року у справі №2-а-3248/11 відповідачем виконано, ОСОБА_1 перераховано на картковий рахунок грошові кошти у сумі 3042,41 грн.

Відповідно до виписки по банківському рахунку від 20 лютого 2020 року, встановлено, що вказана сума зарахована на картковий рахунок позивача 15 жовтня 2019 року (на звороті а.с.31).

17 липня 2019 року постанову Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 22 лютого 2011 року у справі №2-а-2746/11 відповідачем виконано, ОСОБА_1 перераховано на картковий рахунок грошові кошти у сумі 30809,49 грн.

Відповідно до виписки по банківському рахунку від 20 лютого 2020 року, встановлено, що вказана сума зарахована на картковий рахунок позивача 17 липня 2019 року (на звороті а.с.30).

Отже, належними письмовими доказами у справі, а саме випискою по банківському рахунку від 20 лютого 2020 року підтверджено, що заборгованість на виконання постанов Коростенського міськрайонного суду Житомирської області в адміністративних справах №№2-а-5725/11, 2а-1082/11, 2-а-5717/11, 2-а-8315/11, 2-а-5726/11, 2-а-3248/11, 2-а-2746/11, у сумі 51034,51 грн виплачена у повному обсязі.

Виплата компенсації ОСОБА_1 за вказаними рішеннями не нараховувалась та не проводилась.

Відповідно до частини 2 статті 46 Закону України від 9 липня 2003 року №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Компенсація втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.

Згідно з статтею 1 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" №2050-ІІІ від 19 жовтня 2000 року (далі - Закон №2050-ІІІ) підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).

Тобто, право на компенсацію частини доходів у громадянина пов'язується з настанням такого юридичного факту (події), як невиплата грошового доходу у встановлені строки його виплати.

Відповідно до статті 2 Закону №2050-ІІІ, компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.

Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.

Статтею 3 Закону №2050-ІІІ визначено, що сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться).

Таким чином, вимоги вказаного закону встановлюють строк затримки виплати доходу, за якого виникає право на компенсацію, - один і більше календарних місяців, дається визначення поняття "доходи" для цілей цього Закону, а також порядок обчислення суми компенсації.

Згідно з статтею 4 Закону №2050-ІІІ виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.

Пунктом 3 Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №159 від 21 лютого 2001 року (далі - Порядок №159) визначено, що компенсації підлягають такі грошові доходи разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру, як, зокрема, пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, щомісячної державної грошової допомоги та компенсаційних виплат).

Таким чином, основними умовами для виплати суми компенсації є: 1) порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії) та 2) виплата нарахованих доходів. При цьому виплата компенсації втрати частини доходів здійснюється в день виплати основної суми доходу.

Відтак, Закон №2050-ІІІ пов'язує виплату компенсації втрати частини доходів з виплатою основної суми доходу.

Тобто, пункти 1, 2 Порядку №159 відтворюють положення Закону №2050-ІІІ і лише конкретизують підстави та механізм виплати компенсацій.

Згідно з пунктом 4 Порядку №159 сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але невиплаченого грошового доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100.

Наведене нормативне регулювання не встановлює першості нарахування і виплати доходу, який своєчасно не був виплачений, та не ставить у залежність компенсацію втрати частини грошових доходів від попереднього, окремого нарахування доходів. За цим регулюванням правове значення має те, чи з порушенням строків був виплачений нарахований дохід, чи виплачений і коли цей платіж, чи не нараховувався і не виплачувався грошовий дохід, право на який визнано судовим рішенням. Саме ці події є тими юридичними фактами, з якими пов'язується виплата компенсації втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати.

Водночас, слід зауважити, що кошти, які підлягають нарахуванню в порядку компенсації частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати, мають компенсаторний характер. Вони спрямовані на забезпечення достатнього життєвого рівня та купівельної спроможності особи у зв'язку з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги.

Положеннями статті 55 Закону України від 9 квітня 1992 року №2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (Закон №2262-XII) передбачено, що нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Тобто, основною умовою для виплати громадянину передбаченої статтею 2 Закону №2050-ІІІ, статтею 55 Закону №2262-XII та Порядком №159 є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії). При цьому компенсація за порушення строків виплати такого доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування: самим підприємством, установою чи організацією добровільно чи на виконання судового рішення.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постановах від 20 лютого 2018 року у справі №522/5664/17, від 20 лютого 2018 року у справі №336/4675/17, від 5 жовтня 2018 року у справі №162/787/16-а.

Відповідно до частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин, суд враховує висновки, щодо застосування норм права, викладених у постановах Верховного Суду.

Отже, несвоєчасне нарахування суми відбулось з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, починаючи з 1 липня 2014 року.

Крім того, як встановлено судом та не заперечувалось сторонами виплата коштів позивачу здійснена Управлінням лише 17 липня 2019 року на виконання рішень у справах №2-а-5725/11, №2-а-5717/11, №2-а-8315/11, 11 жовтня 2019 року на виконання рішення у справі №2-а-5717/11 та 15 жовтня 2019 року на виконання рішень у справах №2-а-3248/11, №2-а-2746/11, що підтверджується випискою по картковому рахунку банку від 20 лютого 2020 року (а.с.30-32).

Оскільки у ході розгляду справи підтверджено наявність права позивача на нарахування та виплату компенсації втрати частини доходів за період з 2011 року до 2019 року до дня проведення фактичного розрахунку з позивачем та встановлено протиправність дій відповідача щодо такої невиплати, суд вважає за можливе зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Коростенської міської ради Житомирської області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів за період з 2011 року до 2019 року.

Зважаючи на відсутність документально підтверджених понесених судових витрат у даній адміністративній справі, питання про їх розподіл судом не вирішується.

Керуючись статтями 77, 90, 139, 242-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

Задовольнити адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Коростенської міської ради Житомирської області (вул.Шевченка, 8, м.Коростень, 11501, код ЄДРПОУ 03192709) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії.

Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Коростенської міської ради у Житомирській області, що виразились у відмові у нарахуванні та виплаті компенсації ОСОБА_1 у зв'язку з втратою частини грошових доходів.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Коростенської міської ради у Житомирській області провести нарахування і виплату компенсації втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати за судовими рішеннями ОСОБА_1 за постановами Коростенського міськрайонного суду Житомирської області в адміністративних справах №№2-а-5725/11, 2а-1082/11, 2-а-5717/11, 2-а-8315/11, 2-а-5726/11, 2-а-3248/11, 2-а-2746/11.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право подати до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд апеляційну скаргу на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби строк оскарження продовжується на строк дії такого карантину.

Суддя Д.М. Гурін