Україна
Донецький окружний адміністративний суд
24 червня 2020 р. Справа№200/4753/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Куденкова К.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами позов ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним і скасування протоколу, зобов'язання вчинити пені дії, -
У травні 2020 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Міністерства оборони України (далі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - третя особа, ІНФОРМАЦІЯ_2 ), в якому просить: - визнати протиправним і скасувати протокол комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 05.12.2019 № 174 в частині відмови в призначенні одноразової грошової допомоги; - зобов'язати Міністерство оборони України призначити та виплатити одноразову грошову допомогу, як особі, звільненій з військової служби, яка частково втратила працездатність внаслідок отримання захворювання, пов'язаного із захистом Батьківщини, що призвело до часткової втрати працездатності без встановлення йому інвалідності відповідно до Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані у військовому резерві, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975.
Ухвалою суду від 18.05.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, витребувані докази.
Обґрунтовуючи позов ОСОБА_1 посилається на те, що право на отримання цієї допомоги у нього виникле ще з 08.05.2019, але оскільки документальний висновок у вигляді довідки МСЕК йому видано 15.08.2019, то реалізувати це право він не міг, а відповідачем не враховано цю обставину в період розгляду питання щодо призначення йому одноразової грошової допомоги.
Відповідач надав відзив на позовну заяву, яким просить відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Зазначає, що відповідно до довідки огляду МСЕК серії 12 ААА № 032254 від 15.08.2019 ступінь втрати професійної працездатності позивачу було встановлено при первинному огляді саме 15.08.2019. Тому, враховуючи звільнення позивач з військової служби з 08.05.2019, право на отримання одноразової грошової допомоги позивач не має, оскільки сплинуло три місяці після звільнення зі служби. Крім того, вважає, що позовна вимога про зобов'язання призначити і виплатити грошову допомогу є втручанням в дискреційні повноваження Міністерства оборони України.
Суд, перевіривши матеріали справи та оцінивши повідомлені обставини, дійшов наступних висновків.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , є громадянином України і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій, що підтверджується копіями паспорту громадянина України НОМЕР_2 , дублікату карти фізичної особи - платника податків від 04.10.2007 і посвідчення серії НОМЕР_3 від 28.08.2018.
Позивачем надана копія контракту від 18.07.2017 про проходження ним військової служби.
10 травня 2019 року Військовою частиною НОМЕР_4 Міністерства оборони України позивачу видана довідка № 757 про безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України.
З витягу з наказу командира Військової частини НОМЕР_4 Міністерства оборони України від 08.05.2019 № 134 випливає, що солдата ОСОБА_1 , звільненого наказом командира Військової частини НОМЕР_4 від 06.05.2019 № 95-РС за пп. «б» п. 2 ч. 5 ст. 26 (за станом здоров'я - на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби) Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», з 08.05.2019 виключено зі списків особового складу частини.
Зазначене також підтверджується копією військового квитка серії НОМЕР_5 .
У довідці про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках серії 12 ААА № 032254, виданою Обласною медико-соціальною експертною комісією № 1 ( м. Краматорськ), зазначено, що ступінь втрати професійної працездатності позивача у відсотках на 08.05.2019 складає 25 відсотків. Захворювання пов'язане із захистом Батьківщини. Датою огляду зазначено 15 серпня 2019 року.
Також позивачем надані копії:
- свідоцтва про хворобу № 635 від 16.04.2019, в якому наведені відомості про наявність у позивача захворювання, пов'язаного із захистом Батьківщини;
- витягу з наказу командира Військової частини НОМЕР_4 Міністерства оборони України від 29.12.2017 № 826, яким вирішено вважати захворювання солдата ОСОБА_1 таким, що пов'язане з виконання обов'язків військової служби;
- довідки від 14.03.2018 № 537 про обставини захворювання, отриманого позивачем 06.11.2017
Позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_4 із заявою від 15.10.2019 про виплату одноразової грошової допомоги.
Донецьким ОВК поданий до відповідача висновок від 31.10.2019 № 11/1137 і відповідні документи щодо виплати позивачу одноразової грошової допомоги. Зазначено, що командування вважає, що позивач має право на отримання вказаної допомоги в розмірі 25 % 70-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення ступеня втрати працездатності.
Обласною медико-соціальною експертною комісією № 1 до суду надана копія акта огляду медико-соціальною експертною комісією від 15.08.2019 щодо позивача, в якому зазначено, що датою надходження документів і датою початку експертизи є 18 липня 2019 року.
Відповідачем наданий до суду витяг з протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 05.12.2019 № 174, з якого випливає, що комісією відмовлено в призначенні позивачу одноразової грошової допомоги, оскільки його звільнено з військової служби 08.05.2019, а 15.08.2019 встановлена ступінь втрати працездатності внаслідок захворювання, пов'язаного із захистом Батьківщини, тобто понад тримісячний термін після звільнення з військової служби.
Листом Донецького ОВК № 11/1372 від 20.12.2019 позивач повідомлено про відмову в призначенні одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , оскільки його звільнено з військової служби 08.05.2019, а 15.08.2019 встановлена ступінь втрати працездатності внаслідок захворювання, пов'язаного із захистом Батьківщини, тобто понад тримісячний термін після звільнення з військової служби.
Частиною 1 ст. 16 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-XII) визначено, що одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Згідно з п. 7 ч. 2 ст. 16 Закону № 2011-XII передбачено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі: отримання військовослужбовцем поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання під час виконання ним обов'язків військової служби, що призвело до часткової втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, а також особою, звільненою з військової служби, яка частково втратила працездатність внаслідок зазначених причин, але не пізніше ніж через три місяці після звільнення її з військової служби.
Відповідно до ч. 3 ст. 16-3 Закону № 2011-XII передбачено, що встановлення інвалідності або визначення ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам здійснюється в індивідуальному порядку державними закладами охорони здоров'я відповідно до законодавства.
Приписами ч. 6 вказаної статті встановлено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.
Частинами 8 і 9 ст. 16-3 Закону № 2011-XII встановлено, що особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цим Законом, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення у них такого права.
Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 3 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975 (далі - Порядок № 975), встановлено Днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є: у разі встановлення ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності - дата, зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії.
Приписами п. 7 Порядку № 975 передбачено, що у разі часткової втрати працездатності без установлення інвалідності одноразова грошова допомога виплачується залежно від ступеня втрати працездатності, який установлюється медико-соціальною експертною комісією, у розмірі, що визначається у відсотках від: 70-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому вперше встановлено ступінь втрати працездатності, - військовослужбовцю, який отримав поранення (контузію, травму або каліцтво), захворювання під час виконання ним обов'язків військової служби, що призвело до часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності, а також особі, звільненій з військової служби, яка частково втратила працездатність внаслідок зазначених причин, але не пізніше ніж через три місяці після звільнення її з військової служби.
Приписами п. 13 Порядку № 975 встановлено, що керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого обов'язково додаються документи, зазначені в пунктах 10 та 11 цього Порядку.
Розпорядник бюджетних коштів у місячний строк після надходження всіх зазначених документів приймає рішення про призначення одноразової грошової допомоги або про відмову в її призначенні, або про повернення документів на доопрацювання (у разі, коли документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю) і надсилає зазначене рішення разом з документами уповноваженому органу для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, а в разі відмови чи повернення документів на доопрацювання - для письмового повідомлення заявника з обґрунтуванням мотивів відмови чи повернення документів на доопрацювання.
З наведених приписів законодавства висновується, що, у межах спірних правовідносин, при вирішення питання про наявність у особи права на одноразову грошову допомогу, п. 7 ч. 2 ст. 16 Закону № 2011-XII передбачене строкове обмеження щодо часу втрати особою, звільненої з військової служби, працездатності, а саме не пізніше ніж через три місяці після звільнення її з військової служби. При цьому, днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги, у разі встановлення ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності, є дата, зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії.
Пунктом 1.12 розділу І Інструкції про встановлення груп інвалідності, затвердженої Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 05.09.2011 № 561, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 листопада 2011 року за № 1295/20033, визначено, що датою встановлення інвалідності та ступеня втрати професійної працездатності потерпілому від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання (у відсотках) вважається день надходження до комісії документів, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлене захворюваннями, наслідками травм або вродженими вадами, які спричиняють обмеження нормальної життєдіяльності особи.
Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 30.07.2012 № 577, зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 5 вересня 2012 року за № 1514/21826, затверджена Інструкція щодо заповнення форми первинної облікової документації № 158/o «Довідка про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках» з пунктів 5 і 6, якої випливає, що в цій довідці окремо зазначаються дата огляду застрахованої особи МСЕК і дата встановлення страхового випадку.
При цьому, частина довідки, що видається застрахованій особі, не повинна обов'язково містити дату встановлення страхового випадку.
Відтак, відповідач помилково ототожнює дату огляду МСЕК (15.08.2019) і дату встановлення страхового випадку (дату встановлення втрати працездатності).
Як було встановлено судом, днем надходження до комісії документів є 18 липня 2019 року.
Отже, саме 18 липня 2019 року є датою встановлення ступеня втрати працездатності і, відповідно, датою виникнення у позивача права на отримання одноразової грошової допомоги, що відповідає вимогам п. 7 ч. 2 ст. 16 Закону № 2011-XII.
Крім того, у наданій позивачу і наявній у відповідача довідці серії 12 ААА № 032254 Обласною Медико-соціальною експертною комісією № 1 (м. Краматорськ) додаткового зазначено, що ступінь втрати професійної працездатності позивача у відсотках на 08.05.2019 складає 25 відсотків.
Тому посилання відповідача на відсутність у позивача права на цю допомогу у зв'язку з пропуском тримісячного строку є помилковим.
Зазначене не суперечить правовим висновкам Верховного суду, які наведені в постанові від 12.02.2019 у справі № 816/1458/18 і в постанові від 17.05.2019 у справі № 1640/2918/18 (що зазначені у відзиві на позовну заяву), за якими «право на отримання одноразової грошової допомоги безпосередньо пов'язане з датою встановлення інвалідності та, відповідно, визначається положенням законодавства, яке було чинним саме на той момент, та встановлювало, зокрема, порядок отримання та розмір такої допомоги».
Згідно зі ст. 23 Закону № 2011-XII, фінансове забезпечення витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок коштів, що передбачаються в Державному бюджеті України на відповідний рік для Міністерства оборони України, розвідувальних органів України та інших центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні військові формування та правоохоронні органи, інших джерел, передбачених законом.
Також п. 12 Порядку № 975 встановлено, що призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів).
Верховний Суд в постанові від 19.02.2020 у справі № 401/4725/15-а зазначив, що «безпідставним є посилання відповідача на відсутність у нього передбаченого законом обов'язку щодо виплати позивачу одноразової грошової допомоги, оскільки судами попередніх інстанцій встановлено, що відповідач наділений відповідними повноваженнями.
Висновки судів попередніх інстанцій в частині щодо наявності у відповідача повноважень по виплаті спірної допомоги відповідає правовій позиції Верховного Суду, викладеній у постановах від 22.03.2018р. (справа №288/349/17), від 24.04.2019р. (справа №754/5986/16-а), від 26.09.2018р. (справа №760/9113/17), від 18.10.2018р. (справа №820/3353/16) та від 02.11.2018р. (справа №825/1558/18) і колегія суддів не вбачає підстав для відступу від неї.».
Крім того, п. 11 розділу ІІІ Положення про Комісію Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, затвердженого Наказом Міністерства оборони України від 26.10.2016 № 564, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2016 року за № 1497/29627, передбачено, що рішення Комісії про призначення (відмову у призначенні) одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум доводиться до Департаменту фінансів Міністерства оборони України. Виплата одноразової грошової допомоги здійснюється відповідно до наказів.
Пунктами 4.5, 4.7 і 4.10 розділу IV Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затвердженого Наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 № 530, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 20 жовтня 2014 року за № 1294/26071 передбачено, що за рахунок коштів, передбачених у Державному бюджеті України на утримання Збройних Сил України, здійснюється виплата одноразової грошової допомоги, передбаченої статтею 16 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, відповідно до Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975 (зі змінами) (далі - Порядок виплати допомоги).
У разі звернення заявника до суду з позовом до військової частини або до військового комісаріату (ТЦКСП) щодо відмови у виплаті грошової допомоги командир військової частини або військовий комісар (чи його представник) зобов'язаний письмово повідомити відповідний суд про те, що ні він, ні структурні підрозділи Міністерства оборони України не відносяться до належного відповідача, оскільки прийняття рішення про призначення допомоги належить до повноважень головного розпорядника кошів.
Документи на одержання одноразової грошової допомоги в разі встановлення інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності особам, звільненим з військової служби (зборів, резерву), оформляє та подає в Департамент фінансів Міністерства оборони України обласний військовий комісар за місцем проживання цих осіб.
Департамент фінансів Міністерства оборони України доводить рішення головного розпорядника бюджетних коштів до розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня щодо права на виплату одноразової грошової допомоги та у разі її призначення в порядку черговості відповідно до дати подання документів готує та надає Державній казначейській службі України розподіли відкритих асигнувань у розрізі розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня.
Верховний Суд у постанові від 16.03.2020 у справі № 295/2816/17 зазначив, що «суди дійшли правильного висновку про задоволення позову шляхом зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу у зв'язку із встановленням йому інвалідності 2 групи внаслідок поранення і захворювань, пов'язаних з виконанням ним обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії. У Міністерства оборони України, в даному випадку, відсутні повноваження діяти на власний розсуд, а отже і відсутні перешкоди у здійсненні нарахування та виплати позивачу одноразової грошової.».
Тому суд відхиляє аргументи відповідача щодо втручання в його дискреційні повноваження.
Європейський суд з прав людини у свої практиці зазначив, що ефективний спосіб захисту повинен бути незалежним від будь-якої вжитої на розсуд суб'єкта владних повноважень дії, бути безпосередньо доступним для тих, кого він стосується (Рішення у справі «Гурепка проти України» від 06 вересня 2005 року). Ефективний спосіб захисту повинен запобігати виникненню або продовженню порушенню чи надати належне відшкодування порушенню, що мало місце (Рішення у справі «Кудла проти Польщі» від 26 жовтня 2000 року).
Як підсумок, судом встановлено, що позивач набув і реалізував право на передбачену п. 7 ч. 2 ст. 16 Закону № 2011-XII одноразову грошову допомогу у встановленому законодавством порядку, отримав позитивний висновок Донецького ОВК щодо виплати одноразової грошової допомоги, а рішення комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум про відмову в призначенні одноразової грошової допомоги є помилковим, прийнятим без урахування всіх обставин, які мали значення при вирішенні цього питання, а тому в оскаржуваній частині це рішення є протиправним і підлягає скасуванню.
Обраний позивачем спосіб захисту в частині зобов'язання відповідача вчинити певні дії відповідає ч. 1 ст. 5 КАС України і практиці Верховного Суду, а тому, враховуючи встановлені ч. 2 ст. 245 КАС України повноваження суду при вирішенні справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог повністю.
Судовий збір позивачем не сплачувався.
Керуючись статтями 2, 5-10, 19, 72-77, 80, 90, 132-139, 143, 241-246, 250, 255, 295, підпунктом 15.5 пункту 15 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) до Міністерства оборони України (ідентифікаційний код 00034022, 03168, м. Київ, пр.-т Повітрофлотський, буд. 6), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - Донецький обласний військовий комісаріат (ідентифікаційний код НОМЕР_6 , АДРЕСА_2 ) про визнання протиправним і скасування протоколу, зобов'язання вчинити пені дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправним і скасувати рішення комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, яке наведене в протоколі від 5 грудня 2019 року № 174, у частині відмови в призначенні ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги.
Зобов'язати Міністерство оборони України призначити і виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу, як особі, звільненій з військової служби, яка частково втратила працездатність внаслідок отримання захворювання під час виконання ним обов'язків військової служби, що призвело до часткової втрати працездатності без встановлення йому інвалідності.
Повне рішення суду складено 24 червня 2020 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки апеляційного оскарження продовжуються на строк дії такого карантину.
Суддя К.О. Куденков