20 травня 2020 року Справа № 160/1761/20
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіПрудника С.В.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії, -
13 лютого 2020 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії, в якій позивач просить суд:
- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Дніпропетровській області щодо відмови в призначенні пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за три календарні роки перед призначенням та зобов'язати ГУ ПФУ в Дніпропетровській області призначити з 03.01.2020 року ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсію за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за три календарні роки перед призначенням пенсії та здійснити виплату пенсії з урахуванням виплачених за цей період сум.
Означені позовні вимоги вмотивовані тим, що в 2019 році позивач досяг пенсійного віку для чоловіків - 60 років, та отримав право на призначення пенсії за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. Скориставшись правом на вибір виду пенсії, позивач 03.01.2020 року звернувся до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області (Нікопольський відділ обслуговування громадян), з заявою про призначення пенсії за віком. УПФУ розрахувавши позивачу пенсію за віком, здійснило останньому розрахунок не за нормами, що регулюють призначення пенсії, а залишило її розмір на рівні пенсії за вислугу років. Зокрема, при розрахунку пенсії за віком управлінням застосовано показник середньої заробітної плати в Україні не за попередні три календарні роки перед призначенням пенсії, а застосовано показник за матеріалами попереднього виду пенсії у розмірі 4404,35 грн. 17.01.2020 року позивач письмово звернувся до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області із заявою про здійснення розрахунку розміру пенсії з врахуванням показника середньої заробітної плати в Україні за попередні три календарні роки перед призначенням пенсії. Листом від 28.01.2020 року №441/М-0400-20 в здійсненні такого розрахунку позивачу було відмовлено.
23.04.2020 року до канцелярії Дніпропетровського окружного адміністративного суду від ГУ ПФУ в Дніпропетровській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідачем щодо задоволення позовних вимог заперечено та вказано, що ч. 1 ст. 40 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" зазначено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Отже, при переведенні з одного виду пенсії на інший обрахунок іншого виду пенсії здійснюється із застосуванням показника заробітної плати, який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії, а за бажанням особи (60 календарних місяців) може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій ст. 40 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", тобто показник середньої заробітної плати є незмінною величиною. Оскільки позивачу вже була призначена пенсія по вислузі років з 06 жовтня 2014 року відповідно до ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", то перехід на пенсію за віком, рахується як перехід з одного виду пенсії на інший, а не як призначення нової пенсії. 11 жовтня 2017 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», яким внесено зміни до 29 законодавчих актів України. Закон 2148 передбачає перерахунок раніше призначених пенсій (осучаснення пенсій) з 01 жовтня 2017 року з використанням середньої заробітної плати за останні три роки (2014 - 2016) у розмірі 3764,40 грн. При цьому, під час призначення пенсії або перерахунку - перехід з одного виду пенсії на інший, після 01 січня 2018 року застосовується показник заробітної плати, який застосовувався у 2017 році, тобто за останні три роки (2014 - 2016) у розмірі 3764,40 грн. Відповідно Закону 2148 позивачу було здійснено перерахунок пенсії з використанням середньої заробітної плати за останні три роки (2014 - 2016) у розмірі 3764,40 грн. та розрахунком заробітної плати згідно реєстру застрахованих осіб з липня 2000 року. 20.02.2019 року Кабінетом Міністрів України прийнята Постанова №124 про Питання проведення індексації пенсій у 2019 році, якою затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Відповідно до п.2 у 2019 році перерахунок пенсій проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,17. Перерахунок пенсії проводиться з 01.03.2019 року. Тобто у 2019 році при перерахунку пенсії з 01.03.2019 року збільшується на коефіцієнт 1,17 середня заробітна плата (дохід) в Україні, яка була визначена на 01.10.2017 рік та складала 3764,40грн. (3764,40x1,17= 4404,35грн розмір середньої заробітної плати для обчислення пенсії з 01.03.2019року). Отже, відповідач вважає, що діяв у спосіб, прямо передбачений законодав ством.
За відомостями з витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 13.02.2020 року зазначена вище справа розподілена та 14.02.2020 року передана судді Пруднику С.В.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.02.2020 року вказану позовну заяву було залишено без руху через невідповідність вимогам ст. ст. 160, 161 КАС України.
У встановлений ухвалою суду від 17.02.2020 року строк позивач усунув недоліки адміністративного позову.
В період з 05.03.2020 року по 19.03.2020 року суддя Прудник С.В. перебував на лікарняному.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.03.2020 року прийнято до свого провадження означену позовну заяву, призначено розгляд за правилами спрощеного провадження без виклику учасників справи.
Справа розглянута в межах строку розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, встановленого статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України - в межах шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Дослідивши всі документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити з огляду на таке.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Дніпропетровській області з 06.10.2014 року отримував пенсію по вислузі років.
В 2019р. позивач досяг пенсійного віку для чоловіків - 60 років, та отримав право на призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Скориставшись відповідним правом на вибір виду пенсії, позивач 03.01.2020 року звернувся до ПФУ із заявою про призначення пенсії за віком.
Разом з цим, як зазначив позивач у поданій до суду позовній заяві, ПФУ розрахувавши пенсію позивачу за віком, здійснило останньому розрахунок не за нормами, що регулюють призначення пенсії, а залишило її розмір на рівні пенсії за вислугу років. Так, зокрема, при розрахунку пенсії за віком управлінням застосовано показник середньої заробітної плати в Україні не за попередні три календарні роки перед призначенням пенсії, а застосовано показник за матеріалами попереднього виду пенсії у розмірі 4404,35 грн.
17.01.2020 року ОСОБА_2 письмово звернувся до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області з заявою про здійснення розрахунку розміру його пенсії з врахуванням показника середньої заробітної плати в Україні за попередні три календарні роки перед призначенням пенсії.
Однак, листом від 28.01.2020 року №441/М-0400-20 ГУ ПФУ в Дніпропетровській області повідомило позивачу про те, що за даними електронної пенсійної справи з 01.10.2017 останньому проведено перерахунок (осучаснення) пенсії згідно змін внесеними Законом № 2148, виходячи із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки (3764,40 грн.), із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. З 01.03.2019 року позивачу проведено перерахунок пенсії згідно постанови КМУ від 20 лютого 2019 р. № 124, якою передбачено, що у 2019 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим цією постановою, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,17. Таким чином, для перерахунку пенсії середня заробітна плата (доход) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки складає 4404,35 грн. (3764,40 грн. х 1,17). 3 03.01.2020 згідно наданої позивачем заяви проведено перерахунок пенсії, а саме переведено на пенсію за віком. Страховий стаж, обчислений по 30.11.2019, складає 43 р. 26 дн. Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 % складає 0,43000 ((43 х 12) :1200 х1%). Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку з 01.07.2000 по 30.09.2014 складає 3,52787 (після оптимізації). При розрахунку заробітної плати за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку за період з 01.07.2000 по 30.11.2019 індивідуальний коефіцієнт складає 3,47115 (після оптимізації). Заробіток для обчислення пенсії складає 15537,97 грн. (4404,35 грн. середня заробітна плата (доход) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки х 3.52787 - індивідуальний коефіцієнт заробітку). Загальний розмір пенсійної виплати з 03.01.2020 складає 6812,37 грн., з яких: 6681,33 грн. - розмір пенсії за віком (15537,97 грн. х 0,43000), обчислений згідно ст.27 Закон № 1058; 131,04 грн. - доплата за понаднормовий стаж роботи за 8 років згідно ст. 28 ч. 1 абз. 2 Закон № 1058 (1638x8%). Згідно п. З ст. 45 Закону № 1058 переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про наявний страховий стаж. Заробітну плату (дохід) та інших документів що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі , якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Отже, при переведенні з пенсії за вислугу років на пенсію за віком застосовано показник середньої заробітної плати, який враховувався під час попереднього виду пенсії, а саме пенсії за вислугу років, розмір якого складає 4404, 35 грн.
Не погоджуючись з діями відповідача щодо застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1% при перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 статті 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Згідно з статтею 10 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.
Частиною 2 статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки;
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn);
К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Відповідно до частини 3 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Згідно з частиною першою статті 25 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою:
Кс - коефіцієнт страхового стажу;
См - сума місяців страхового стажу;
Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі в системі загальнообовязкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.
Так, згідно ст. 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» коефіцієнт страхового стажу - величина, що визначається відповідно до цього Закону для обрахування страхового стажу при обчисленні розміру пенсії у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Статтею 25 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» розмір коефіцієнту страхового стажу, станом на час призначення Позивачу пенсії, обраховувався виходячи з показників суми місяців страхового стажу, а також величини оцінки 1 року страхового стажу (1,35%) за формулою наведеною в статті.
Законом України № 2148-VIII від 03.10.2017 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» у частині 1 ст. 25 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» друге речення абзацу п'ятого викладено в такій редакції: «За період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%».
Закон України № 2148-VIII від 03.10.2017 набрав законної сили 11.10.2017.
Однак, згідно із положеннями абз. 2 пункту 2 Розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закон України № 2148-VIII від 03.10.2017 року в разі якщо внаслідок перерахунку, проведеного відповідно до цього Закону, розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Крім того, пункт 4 «Прикінцевих положень» Закону № 1058-IV доповнено пунктами 4-3 та 4-4.
Так, пунктом 4-3 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-ІV встановлено, що пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом № 2148-VІІІ (тобто до 11.10.2017), з 01 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.
При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України «Про Державний бюджет України на 2017 рік», збільшений на 79 гривень.
Відповідно до пункту 4-4 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-ІV з 01 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%.
Системний аналіз викладених правових норм надає підстави стверджувати, що законодавець установив чітке розмежування щодо застосування величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1% та 1,35%: щодо пенсій, призначених за Законом № 1058-ІV, до 01.10.2017 року - 1%, а починаючи з 01.10.2017 року - 1,35%.
Суд звертає увагу на те, що пенсія, на підставі Закону № 1058-ІV, позивачу призначена з 06.10.2014 року, тобто до 01.10.2017 року, а отже при її розрахунку підлягає застосуванню величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%, за якої відповідачем здійснюється нарахування пенсії позивачу.
Конституційний Суд України в Рішенні № 1-рп/99 від 09.02.1999 у справі № 1-7/99 зазначив, що дію в часі законів та інших нормативно-правових актів треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Перерахунок пенсії позивачу із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1% здійснено з 01.10.2017 року, тобто з дати набрання чинності пунктом 4-3 Прикінцевих положень Закону № 1058, що виключає зворотну дію закону в часі.
Ці норми не було визнано неконституційними, а отже у відповідача були відсутні підстави не застосовувати їх при перерахунку пенсії позивачу.
З огляду на вищенаведене, суд дійшов висновку, що під час перерахунку пенсії з 01.10.2017 року з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1% відповідач діяв правомірно.
Аналогічний правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду від 05 лютого 2020 року у справі 822/3781/17 (адміністративне провадження № К/9901/52829/18).
Європейський Суд з прав людини у рішенні від 09.10.1979 року по справі «Ейрі проти Ірландії» констатував, що здійснення соціально-економічних прав людини значною мірою залежить від становища в державах, особливо фінансового. Такі положення поширюються й на питання допустимості зменшення соціальних виплат (рішення від 12.10.2004 року у справі «Кйартан Асмудсон проти Ісландії»).
Отже, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними, а оскільки держава зобов'язана регулювати економічні процеси, встановлювати й застосовувати справедливі та ефективні форми перерозподілу суспільного доходу з метою забезпечення добробуту всіх громадян, то механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження справедливого балансу між інтересами окремих осіб і інтересами всього суспільства.
При цьому, зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.
З наведеного вбачається, що відповідач діяв межах, на підставах та у спосіб встановлений чинним законодавством та правомірно здійснив перерахунок належної позивачу пенсії із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1% , а тому підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
Враховуючи відмову у задоволені позовних вимог, розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись ст. ст. 2, 77, 78, 139, 242-243, 245-246, 258, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С. В. Прудник