Код суду 0527 № 2-а-782/09
31 березня 2010 року Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області в складі
головуючої судді Бєлостоцької О.В.,
при секретарі Теліціній О.О.,
за участю
позивача -,
представника відповідача -
представника третьої особи -
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради, третя особа - Головне управління Державного казначейства України в Донецькій області про поновлення строку звернення до суду, визнання дій неправомірними, стягнення заборгованості із щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -
18 лютого 2010 позивач звернулась до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради про поновлення строку звернення до суду, визнання дій неправомірними, стягнення з відповідача на її користь зоборгованості із щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період часу з 01 лютого 2008 року по 01 грудня 2009 року у розмірі 9375грн 21коп, зазначивши, що вона має неповнолітнього сина - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в УПСЗН Костянтинівської міської ради і має право на отримання щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення трьох років відповідно ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім*ям з дітьми» - у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Не зважаючи на вимоги ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім*ям з дітьми», відповідач в період часу з лютого 2008 року по грудень 2009 року виплачував їй щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку у меншому розмірі, ніж передбачено зазначеним Законом, у з*язку з чим позивач просить поновити їй строк звернення до суду, який вона пропустила, оскільки доглядала малолітнього сина, визнати неправомірними дії УПСЗН щодо виплати їй щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, визнченому відповідачем; стягнути з відповідача на її користь заборгованість по виплаті щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період часу з 01 лютого 2008 року по 01 грудня 2009 року у розмірі 9375грн 21коп.
В судове засідання позивач не з*явилась, звернулась із заявою про розгляд справи за її відсутності (а.с.18).
Представник відповідача ОСОБА_3 в судове засідання не з*явилась, надала заяву про розгляд справи за її відсутності (а.с.___) та заперечення проти позову (а.с.17) з якого вбачається, що УПСЗН Костянтинівської міської ради не визнає позовні вимоги ОСОБА_1 та просить відмовити в їх задоволенні, оскільки відповідач під час нарахування та виплати позивачеві щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку діяв відповідно до вимог діючого законодавства України в межах затверджених кошторисом асигнувань на зазначені виплати згідно Законів України “Про Державний бюджет України” на відповідні роки - 2008, 2009 та керуючись постановами Кабінету Міністрів України. Крім того , відповідач в запереченні наполягає на застосуванні ст.100 КАС України та на відмові в задоволенні позову у зв*язку з пропуском позивачем строку звернення до суду.
Представник третьої особи - Головного управління Державного казначейства України в Донецькій області в судове засідання не з*явився, про час і місце його проведення був повідомлений належним чином, звернувся до суду із клопотанням про розгляд справи за його відсутності (а.с.20).
З*ясувавши позицію сторін по справі, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Судовим розглядом встановлено, що позивач ОСОБА_1 30 грудня 2007 року народила дитину - ОСОБА_2, що підтверджується свідоцтвом про народження серія 1-НО № 169410 (а.с.5).
Згідно довідки Управління праці та соціального захисту населення від 23 грудня 2009 року № 01-22-3468-09 (а.с.7) ОСОБА_1 з 18 лютого 2008 року перебуває на обліку в УПСЗН Костянтинівської міської ради і їй призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Як вбачається з довідки відповідача по справі № 3468 від 23 грудня 2009 року (а.с.8) ОСОБА_1 було сплачено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в наступному розмірі: в лютому 2008 року - 53грн 79коп, з березня 2008 року по листопад 2009 року включно - в розмірі 130 гривень щомісячно. Загальний розмір отриманої ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період часу з лютого 2008 року по листопад 2009 року включно становить 2783грн 79коп.
Відповідно до пунктів 23, 24, 25 розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 107 від 28 грудня 2007 року виплата допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється в 2008 році за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам, тому при розгляді даної адміністративної справи, слід керуватися Законом України «Про державну допомогу сім*ям з дітьми», оскільки він є спеціальним законом з регулювання правовідносин, що виникли між сторонами по справі, тому підлягає застосуванню.
Умови призначення допомоги при народженні дитини і допомоги по догляду за дитиною до доягнення нею трирічного віку передбачені Законом України «Про державну допомогу сім*ям з дітьми».
Статтею 5 Закону України «Про державну допомогу сім*ям з дітьми» передбачено, що всі види державної допомоги сім*ям з дітьми, крім допомоги у з*язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у ст. 4 цього закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновителів, опікуна, піклувальника).
Відповідно до ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сім*ям з дітьми” (в редакції Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року) допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатнгих осіб та середноьмісячним сукупним доходом сім*ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.
Згідно ст. 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» від 26 грудня 2008 року допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" призначається і здійснюється в 2009 році в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов*язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України.
18 лютого 2010 року позивач звернулась до суду з позовом про визнання дій неправомірними та стягнення недооотриманих сум щомісячної державної допомоги по догляду за дитиною. Приймаючи до уваги, що позивачем в позовній заяві заявлено клопотання про поновлення строку звернення до суду, який вона пропустила з причини того, що доглядала за малолітньою дитиною, яка потребує постійного догляду з боку матері, суд вважає причини пропуску позивачем строку звернення до суду поважними, а тому строк підлягає поновленню.
Враховуючи, що Законом Украни “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” внесено зміни до ч.1 ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сім*ям з дітьми”, відповідно до яких допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім*ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень і ці зміни не визнавалися Конституційним Судом України неконституційними; а відповідно до ст. 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» від 26 грудня 2008 року допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України і положення зазначеної статті неконституційними не визнавалися, на час розгляду справи судом є чинним, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 задоволенню не підлягають, оскільки відсутні підстави для стягнення заборгованості та визнання дій відповідача по справі неправомірними в частині визначення розміру сплачуваної на користь позивача щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в 2008, 2009 роках.
Згідно ст. 94 КАС України суд вважає, що судові витрати в частині сплати судового збору за заявлені позовні вимоги майнового характеру, від яких ухвалою суду в порядку ст. 88 КАС України звільнено позивача по справі, слід віднести на рахунок держави.
На підставі ст.ст. 3, 19, 92 Конституції України, ст.ст.1, 3, 15 Закону України “Про державну допомогу сім*ям з дітьми”, “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік», керуючись ст. ст. 6, 86, 94, 102, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради, третя особа - Головне управління Державного казначейства України в Донецькій області про поновлення строку звернення до суду, визнання дій неправомірними, стягнення заборгованості із щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку- відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького Апеляційного адміністративного суду через Костянтинівський міськрайонний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови, а в разі складання в повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складання в повному обсязі, заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги з надісланням її копії до апеляційного суду, або в порядку ч.5 ст.186 КАС України.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо вона не скасована, набирає законної сили після розгляду справи Донецьким апеляційним адміністративним судом.
Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 31 березня 2010 року.
Суддя