73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
23 грудня 2009 р. Справа № 2-а-14840/09/2170
Суддя Херсонського окружного адміністративного суду Кравченко К.В., перевіривши виконання вимог статей 104, 105, 106 КАС України за адміністративним позовом Скадовської районної державної адміністрації Херсонської області до Скадовської міської ради Херсонської області, Приватного підприємства "Еліна", ОСОБА_1, Херсонської регіональної філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при державному комітеті України по земельним ресурсам" про скасування рішення, визнання недійсними договорів оренди земельних ділянок, зобов'язання вчинити певні дії,
встановив :
Скадовська районна державна адміністрація звернулася до Херсонського окружного адміністративного суду з позовом до Скадовської міської ради Херсонської області, приватного підприємства "Еліна", приватного підприємці ОСОБА_1, Херсонської регіональної філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при державному комітеті України по земельним ресурсам", в якому просить скасувати рішення Скадовської міської ради від 20.05.09р. №773, №775 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду», якими надано в оренду земельні ділянки ПП «Еліна» та приватному підприємцю ОСОБА_1, а також просить визнати недійсними договори оренди земельних ділянок №040972800122 та №040972800123 від 24.06.2009р., укладені Скадовською міською радою з вказаними суб'єктами господарювання, та просить зобов'язати Скадовський районний відділ Херсонської регіональної філії «Центру державного земельного кадастру» скасувати державну реєстрацію вказаних договорів.
Позовні вимоги ґрунтуються на тому, що шляхом винесення вказаних рішень та укладенням вказаних договорів Скадовською міською радою незаконно були надані в оренду ПП «Еліна» та ПП ОСОБА_1 земельні ділянки, які знаходяться за межами міста Скадовськ, повноваження щодо розпорядження якими належать районній державній адміністрації.
Відповідно до частини 1 статті 2 КАС завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Частиною 2 статті 2 КАС передбачено, що до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією або законами України встановлено інший порядок судового провадження. Цю норму слід розуміти в системному зв'язку з частиною 1 тієї самої статті, з якої випливає, що захист прав та інтересів юридичних осіб шляхом оскарження до адміністративного суду будь-яких рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень можливий лише у сфері публічно-правових відносин.
Спірні правовідносини між сторонами виникли у зв'язку з передачею Скадовською міською радою земельних ділянок в оренду вищезазначеним суб'єктам господарювання.
При визначенні питання до юрисдикції якого суду відносилась ця справа, необхідно виходити з характеру спірних правовідносин, прав та інтересів, на захист яких подано позов, зокрема права Скадовської районної державної адміністрації розпоряджатися тими земельними ділянками, що знаходяться за межами населених пунктів.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 17 КАС до компетенції адміністративних судів віднесено, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів або правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Вжитий у цій процесуальній нормі термін "суб'єкт владних повноважень" означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхню посадову чи службову особу, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень (пункт 7 частини 1 статті 3 КАС).
Таким чином, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.
Відповідно до ч. 5 ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та ч.1 ст. 122 Земельного кодексу України органи місцевого самоврядування наділені правами розпоряджатися земельними ділянками, які відносяться до земель комунальної власності.
За змістом частини 3 ст. 122 Земельного кодексу України та п.2 ч.1 ст. 21 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» облдержадміністрація наділена правами власника щодо розпорядження землями державної власності.
При цьому, як випливає зі змісту зазначених норм, районна державна адміністрація та міська рада мають рівні права з громадянами та юридичними особами, з якими вони вступають у відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Тобто, при наданні земельних ділянок в оренду міськрада та райдержадміністрація не виступають як суб'єкти владних повноважень у тому значенні цього терміна, в якому його вжито у пункті 1 частини 1 статті 17 КАС, а виступають рівноправними суб'єктами земельних відносин, дії яких спрямовані на реалізацію права розпоряджатися землею.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.
В даному випадку предметом спору є визнання незаконними рішень ради, якими передані в оренду земельні ділянку, а також визнання недійсними договорів оренди цих земельних ділянок.
Отже, заявлені вимоги випливають із відносин, що мають приватноправовий характер, а тому райдержадміністрація та міська рада в цих відносинах виступають як суб'єкти права власності, а не як суб'єкт владних повноважень.
Прийняття міськрадою рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду та про передачу земельної ділянки в оренду є етапом реалізації волі власника на укладення договору, не змінює правову природу спірних відносин і не перетворює цей спір у публічно-правовий.
Виходячи з вищевикладеного, суд приходить до висновку, що даний спір не відноситься до компетенції адміністративних судів.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження у адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Керуючись ч.1 ст.109 КАС України,
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження у адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Керуючись ч.1 ст.109 КАС України,
ухвалив :
Відмовити у відкритті провадження у адміністративній справі за позовом Скадовської районної державної адміністрації Херсонської області до Скадовської міської ради Херсонської області, Приватного підприємства "Еліна", ОСОБА_1, Херсонської регіональної філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при державному комітеті України по земельним ресурсам" про скасування рішення, визнання недійсними договорів оренди земельних ділянок та зобов'язання вчинити певні дії.
Позовну заяву разом із усіма доданими до неї документами повернути позивачу.
Копію ухвали направити позивачу.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Ухвала може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі протягом 5 днів з дня її отримання апеляційної скарги або заяви про апеляційне оскарження з подальшим поданням апеляційної скарги протягом 10 днів через Херсонський окружний адміністративний суд з подачею копії апеляційної скарги до Одеського апеляційного адміністративного суду або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.
Суддя Кравченко К.В.