Код суду 0527 № 2-а-1191/10
12 квітня 2010 року Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого судді Дзюба Н.О.
при секретарі Мумчан Г.П.
за участю позивачки ОСОБА_1
представника відповідача
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Костянтинівка адміністративну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 до виконкому Костянтинівської міської ради про визнання бездіяльності неправомірними та зобов'язання виконати певні дії, -
10 березня 2010 року позивачі ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 звернулися до суду з адміністративним позовом до виконкому Костянтинівської міської ради, в якому вказали, що 11 лютого 2010 року вони звернулися до відповідача із заявою про надання дозволу на встановлення індивідуального опалювального приладу та відключення від мереж централізованого опалення в їх власній квартирі за адресою: м. Костянтинівка вул. Калініна, 26/25. Однак відповідач їх заяву не розглянув та ніякої відповіді вони не отримали. Вважають ці дії відповідача неправомірними та незаконними. Просять суд визнати неправомірною бездіяльність Комісії виконкому Костянтинівської міської ради по вирішенню питань відключення від централізованого опалення і переводу житлових будинків на автономне опалення в не розгляданні їх заяви щодо надання дозволу на відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води для встановлення індивідуального опалювального приладу в зазначеній квартирі та зобов'язати виконком Костянтинівської міської ради (по закінченню опалювального сезону) надати їм дозвіл на встановлення індивідуального опалювального приладу в зазначеній квартирі, видати їм листи узгодження цього питання з відповідними інстанціями.
В судовому засіданні позивачка ОСОБА_1 позовні вимоги підтримала, посилаючись на ті ж обставини, що і в позовній заяві. Позивачі ОСОБА_2, ОСОБА_3 в судове засідання на явилися, надали суду заяву, в яких підтримали позовні вимоги, та просили розглянути справу за їх відсутності.
Представник відповідача в судове засідання не явився, надав суду заяву, в якій не заперечував проти задоволення позову, та просив розглянути справу за його відсутності.
Вислухавши пояснення позивачки ОСОБА_1, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав:
Судом встановлено, що власниками квартири АДРЕСА_1 є позивачі ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, що підтверджується свідоцтвом про право власності від 16 грудня 2005 року, зареєстрованим у Костянтинівському міському бюро технічної інвентаризації 28.02.2006 р. У лютому 2010 року позивачі звернулись до відповідача з заявою про надання дозволу на встановлення індивідуального опалювального приладу та відключення від мереж централізованого опалення у вказаній квартирі, яка належить їм на праві власності.
11 лютого 2010 року позивачі звернулися до відповідача з проханням надати дозвіл на відключення цієї квартири від мережі централізованого опалення та гарячого водопостачання та надання дозволу на встановлення індивідуального ( автономного) опалювального приладу, однак відповідач заяву не розглянув та відповіді на їх прохання не надав. Між позивачами ( як власниками квартири) та підприємством « Костянтинівкатепломережа» відсутній будь-який підписаний типовий договір на постачання теплової енергії та гарячої води. Відсутність цього договору дає право позивачам взагалі не отримувати ці послуги, та не зобов'язує виконавця цих послуг їх надавати, т. я. житлово- комунальні послуги мають надаватися виключно за договором. Відсутність вказаного договору, згідно із аналогією ст.. 653 ЦК України не породжує для позивачів та для «Костянтинівкатеплломережа» будь -яких зобов'язань як перед постачальником теплової енергії та гарячої води, так і у постачальника перед позивачами.
Питання надання дозволу на відключення від мереж центрального опалення та встановлення індивідуального опалювального приладу комісією не розглянуто.
Згідно вимог ст..41 Конституції України позивачі, як власники квартири , мають право на власний розсуд розпоряджатися своєю власністю, в тому числі і одержанням житлово - комунальних послуг, що в наступний час порушено відповідачем.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Стаття 21 Конституції України зазначає, що усі люди є рівні у своїй гідності та правах.
Відповідно до п.1.2 Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України №4 від 22.11.2005 із змінами відповідно до наказу Міністерства з питань житлово-комунального господарства України №169 від 06.11.2007 року, для реалізації права споживачів на відмову від отримання послуг ЦО і ГВП орган місцевого самоврядування або місцевий орган виконавчої влади створює своїм рішенням постійно діючу міжвідомчу комісію для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП (далі - Комісія), призначає голову та затверджує її склад, затверджує положення про роботу комісії. Така комісія відповідачем створена відповідно до Положення №391 від 18.06.2008 року та до її компетенції входить розгляд зазначеного питання, тому бездіяльність відповідача в особі комісії щодо не розгляду питання позивачів щодо надання дозволу на відключення від мереж центрального опалення для встановлення індивідуального опалювального приладу є протиправною, а тому слід зобов'язати відповідача розглянути зазначене питання.
При цьому суд враховує, що згідно п. 6 ст. 26 Закону України „Про житлово-комунальні послуги" у разі зникнення потреби в отриманні послуги або відмови споживача від користування послугою виконавця/виробника споживач має право розірвати договір у порядку, встановленому законом.
Згідно ст.24 Закону України „Про теплопостачання" № 2633-ГУ від 02.06.2005 року споживач теплової енергії має право на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачальних організацій, якщо це можливо за існуючими технічними умовами.
Згідно п.24 Постанови Кабінету Міністрів України „ Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення" №630 від 21.07.2005 року, споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води.
Вищенаведеними нормами законодавства передбачено розгляд питання щодо надання дозволу на відключення від мереж центрального опалення для встановлення індивідуального опалювального приладу спеціально створеною Комісією відповідача, т. я. при наданні дозволу на відключення від мереж центрального опалення для встановлення індивідуального опалювального приладу слід враховувати умови, передбачені законодавством, які підлягають перевірці Комісією, що входить до її компетенції, і тому суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
На підставі Конституції України, Закону України „Про житлово-комунальні послуги" №1875-ІУ від 24.06.2004 року, Закону України „Про теплопостачання" №2633-ІУ від 02.06.2005 року, Постанови Кабінету Міністрів України „Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення" №630 від 21.07.2005 року, Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України №4 від 22.11.2005 із змінами відповідно до наказу Міністерства з питань житлово-комунального господарства України №169 від 06.11.2007 року, керуючись ст.ст. 6-12, 71, 86, 104, 159-163 КАС України суд -
Позовні вимоги ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 до виконкому Костянтинівської міської ради про визнання бездіяльності неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати бездіяльність Комісії по вирішенню питань відключення споживачів від мереж централізованого опалення та переводу приміщень на індивідуальне (автономне) опалювання при виконавчому комітеті Костянтинівської міської ради щодо не розгляду заяви ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 про надання дозволу на відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води для встановлення індивідуального опалювального приладу в квартирі АДРЕСА_2 неправомірною.
Зобов'язати виконавчий комітет Костянтинівської міської ради в особі Комісії по вирішенню питань відключення споживачів від мереж централізованого опалення та переводу приміщень на індивідуальне (автономне) опалювання розглянути заяву ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 про надання дозволу на відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води для встановлення індивідуального опалювального приладу в квартирі АДРЕСА_3.
Постанова проголошена у повному обсязі 12 квітня 2010 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Костянтинівський міськрайонний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня складення постанови суду в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги або в порядку ч.5 ст. 186 КАС України.
Суддя