Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
Харків
21 грудня 2009 р. №2-а- 38549/09/2070
Харківський окружний адміністративний суд
у складі:
головуючого судді - Ральченка І.М.
при секретарі судового засідання - Кіт С.В.
за участі прокурора - Цедик С.Д.
представників:
позивача - Титова Р.В.
відповідача - Тамошюнаса А.Р.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
товариства з обмеженою відповідальністю "Батріс"
до Державної податкової інспекції у Червонозаводському районі м. Харкова
про про визнання податкових повідомлень-рішень нечинними ,
Товариство з обмеженою відповідальністю "Батріс" звернулось до суду із позовом, у якому просило визнати нечинними податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Червонозаводському районі м. Харкова №0000112320/0 від 27.02.2009 року та №0000112320/1 від 06.05.2009 року в частині визначення податкового зобов"язання у сумі 1576062 грн. В обґрунтування позову вказано, що загальним правилом, встановленим Законом України "Про оподаткування прибутку підприємств", визначена ставка податку на рівні 15 відсотків, однак Конвенцією між Урядом України та Урядом Республіки Словенія про уникнення подвійного оподаткування та попередження податкових ухилень стосовно податків на доходи і капітал передбачено, ставка не повинна перевищувати 5 відсотків від загальної суми процентів. Позивачем утримання та сплата податку здійснювалась, виходячи із зазначених положень. Таким чином, донарахування відповідачем основної суми податку є необґрунтованим та неправомірним. Стосовно штрафних (фінансових) санкцій зазначено, що їх застосування протирічить нормам чинного законодавства і повинні бути визнані нечинними, з огляду на неправомірність визначення основного порушення та донарахування податкового зобов"язання. На підставі викладеного, позивач вважав позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, просив адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, просив відмовити в його задоволенні. На підтвердження своєї позиції вказав, що Відповідно до п.13.1 ст.13 Закону України № 334 будь-які доходи, отримані нерезидентом із джерелом походження з України, від провадження господарської діяльності (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в гривнях) оподатковуються у порядку і за ставками, визначеними цією статтею. Пунктом 13.2. ст.13 Закону визначена ставка податку на рівні 15%, якщо інше не передбачено міжнародними угодами. Конвенцією між Урядом України і Урядом Республіки Словенія про уникнення подвійного оподаткування та попередження податкових ухилень стосовно податків на доходи і капітал встановлена ставка такого податку на рівні 5%. При цьому підставою для використання переваг такого договору є подання нерезидентом особі, яка виплачує доходи, довідки про підтвердження статусу резидента договірної країни. Позивачу надана була така довідка, однак вона не може бути прийнята як належна, оскільки вона є нелегалізованою, як передбачено міжнародними актами. З огляду на це, доходи нерезидента із джерелом їх походження з України підлягають оподаткуванню відповідно до законодавства У країни з питань оподаткування, а саме за ставкою 15%. У зв"язку з виявленим заниженням податкового зобов"язання останнє було донараховане позивачу із застосуванням одночасно штрафних (фінансових) санкцій у порядку п.п.17.1.9 п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 року №2181-III. Таким чином, висновки відповідача є обґрунтованими, винесені на їх підставі податкові повідомлення-рішення правомірними та такими, що не підлягають скасуванню.
Вислухавши пояснення учасників судового засідання, дослідивши матеріали справи судом встановлене наступне.
Державною податковою інспекцією у Червонозаводському районі м. Харкова в період з 26.01.2009 року по 12.02.2009 року проведена планова виїзна перевірка товариства з обмеженою відповідальністю "Батріс" з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.10.2005 року по 30.09.2008 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2005 року по 30.09.2008 року.
За результатами перевірки складений акт №693/232/32566590 від 17.02.2009 року, яким встановлено, що позивачем в порушення п.п."а" п.13.1, п.13.2 ст.13 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", п.2 ст.11 Конвенції між Урядом України та Урядом Республіки Словенія про уникнення подвійного оподаткування та попередження податкових ухилень стосовно податків на доходи і капітал, яка підписана 23.04.2003 року, ратифікована 21.03.2007 року, ст.13 Закону України "Про міжнародне право" від 23.06.2005 року, п.4 Постанови Кабінету Міністрів України від 06.05.2001 року "Про затвердження Порядку звільнення (зменшення) від оподаткування доходів із джерелом походження з України згідно з міжнародними договорами України про уникнення подвійного оподаткування" занижений податок на доходи нерезидента у сумі 525354 грн., а саме: за 1 квартал 2008 року - 137548 грн., за 2 квартал 2008 року - 196825 грн., за 3 квартал 2008 року - 190981 грн.
На підставі зазначеного акту перевірки ДПІ у Червонозаводському районі м. Харкова винесено податкове повідомлення-рішення №0000112320/0 від 27.02.2009 року, яки позивачу донараховане податкове зобов"язання з податку на прибуток іноземних юридичних осіб у розмірі 1906626,42 грн., з яких - 525354 грн. - за основним платежем, 1381272,42 грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями.
Не погодившись із винесеним податковим повідомленням-рішенням ТОВ "Батріс" оскаржено останнє до ДПІ у Червонозаводському районі м. Харкова шляхом подання скарги від 10.03.2009 року. За результатами розгляду скарга позивача залишена без задоволення, податкове повідомлення-рішення - без змін, винесено податкове повідомлення-рішення №0000112320/1 від 06.05.2009 року.
Суд вважає позовні вимоги обґрунтованими з огляду на наступне.
ТОВ "Батріс" укладений договір про довгострокове кредитування №5499/07 від 16.03.2007 року з "Фактор-банк ООО" - резидентом Словенії.
Таким чином, за умовами зазначеного договору резидентом України - ТОВ "Батріс" сплачувалась певна сума на користь нерезидента - "Фактор-банк ООО".
За результатами роботи у 1 кварталі 2008 року сума виплаченого доходу "Фактор-банк ООО" склала 1375482 грн., з якої утримано податку у розмірі 68774 грн., у 2 кварталі 2008 року доход склав 1968246 грн., сума податку - 98412 грн., у 3 кварталі 2008 року - 1909811 грн., сума податку - 95491 грн.
У відповідності до п.13.1 ст.13 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" будь-які доходи, отримані нерезидентом із джерелом їх походження з України, від провадження господарської діяльності (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в гривнях) оподатковуються у порядку і за ставками, визначеними цією статтею.
Згідно з п.13.2 ст.13 Закону резидент або постійне представництво нерезидента, що здійснюють на користь нерезидента або уповноваженої ним особи будь-яку виплату з доходу з джерелом його походження з України, отриманого таким нерезидентом від провадження господарської діяльності (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в гривнях), крім доходів, зазначених у пунктах 13.3 - 13.6, зобов'язані утримувати податок з таких доходів, зазначених у пункті 13.1 цієї статті, за ставкою у розмірі 15 відсотків від їх суми та за їх рахунок, який сплачується до бюджету під час такої виплати, якщо інше не передбачене нормами міжнародних угод, які набрали чинності.
В даному випадку виключення із загального правила, встановленого зазначеним положенням Закону, передбачене Конвенцією між Урядом України і Урядом Республіки Словенія про уникнення подвійного оподаткування та попередження податкових ухилень стосовно податків на доходи і капітал, дата підписання 23.04.2003 року, дата ратифікації 21.03.2007 року, дата набрання чинності 25.04.2007 року.
Статтею 11 вказаної Конвенції передбачено, що проценти, що виникають в Договірній Державі і сплачуються резиденту другої Договірної Держави, можуть оподатковуватись у цій другій Договірній Державі.
Однак, такі проценти можуть також оподатковуватись у тій Договірній Державі, в якій вони виникають, і відповідно до законодавства цієї Договірної Держави, але якщо фактичний власник цих процентів є резидентом другої Договірної Держави, податок, що стягується таким чином, не повинен перевищувати 5 відсотків від загальної суми процентів. Компетентні органи Договірних Держав за взаємною згодою встановлюють порядок застосування таких обмежень.
Процедура звільнення (зменшення) від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України згідно з міжнародними договорами України про уникнення подвійного оподаткування, які набрали чинності в установленому порядку (далі - міжнародні договори), та відшкодування (повернення) сум податку, надміру сплачених на території України встановлена Постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2001 року №470, якою затверджений відповідний Порядок.
Пунктом 4 зазначеного Порядку передбачено, що підставою для звільнення (зменшення) від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України є подання нерезидентом з урахуванням особливостей, передбачених пунктами 5 і 6 цього Порядку, особі, яка виплачує йому доходи, довідки (або її нотаріально засвідченої копії), яка підтверджує, що нерезидент є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір (далі - довідка), а також інших документів, якщо це передбачено міжнародним договором.
Довідка видається компетентним органом відповідної країни, визначеним міжнародним договором, за формою згідно з додатком 1 або згідно із законодавством такої країни. Довідка, яка надається за формою, затвердженою згідно із законодавством відповідної країни, повинна бути належним чином легалізована, перекладена відповідно до законодавства України та обов'язково містити таку інформацію:
повну назву або прізвище нерезидента;
підтвердження, що нерезидент є особою, на яку поширюється дія положення міжнародного договору, тобто відповідно до законодавства відповідної країни підлягає оподаткуванню в цій країні на підставі постійного місцеперебування (місця проживання) або на іншій підставі;
назву компетентного органу, прізвище та підпис уповноваженої особи компетентного органу, яка засвідчує підтвердження;
дату видачі.
Довідка дійсна в межах календарного року, в якому вона видана.
У виконання вказаного положення законодавства "Фактор-банк ООО" надана довідка (свідоцтво) від 14.01.2008 року №DT4217-57/2008-02012-00, якою Податкова адміністрація Республіки Словенія підтверджує, що вказана особа є резидентом Словенії відповідно до Конвенції між Урядом України і Урядом Республіки Словенія про уникнення подвійного оподаткування та попередження податкових ухилень стосовно податків на доходи і капітал.
Відповідно до ст.2 Конвенції, що скасовує вимогу легалізації іноземних офіційних документів, яка набула чинності 22.12.2003 року кожна з Договірних держав звільняє від легалізації документи, на які поширюється ця Конвенція і які мають бути представлені на її території. Для цілей цієї Конвенції під легалізацією розуміється тільки формальна процедура, що застосовується дипломатичними або консульськими агентами країни, на території якої документ має бути представлений, для посвідчення автентичності підпису, якості, в якій виступала особа, що підписала документ, та, у відповідному випадку, автентичності відбитку печатки або штампу, якими скріплено документ.
Згідно зі ст.3 Конвенції єдиною формальною процедурою, яка може вимагатися для посвідчення автентичності підпису, якості, в якій виступала особа, що підписала документ, та, у відповідному випадку, автентичності відбитку печатки або штампу, якими скріплений документ, є проставлення передбаченого статтею 4 апостиля компетентним органом держави, в якій документ був складений.
Із наданого свідоцтва про статус резидента від 14.01.2008 року вбачається, що воно містить проставлений апостиль, яким засвідчена автентичність відбитку печатки податкової інспекції.
Представник відповідача у судовому засіданні у запереченнях вказував на той факт, що даний апостиль проставлений лише 05.02.2009 року, тому свідоцтво від 14.01.2008 року не може бути прийняте як належне.
Такі посилання судом не приймаються, оскільки із наведеної вище Постанови Кабінету Міністрів України від 06.05.2001 року №470 слідує, що довідка дійсна в межах календарного року, в якому вона видана. Отже, в даному випадку має значення дата видачі довідки, а не проставляння апостелю на ній.
Таким чином, свідоцтво про статус резидента від 14.01.2008 року є належним, та ТОВ "Батріс" обґрунтовано, використовуючи його здійснювало утримання та сплату податку за ставкою на рівні 5%.
Враховуючи наведене, суд вважає, що донарахування ДПІ у Червонозаводському районі м. Харкова позивачу суми податкового зобов"язання у розмірі 525354 грн. є неправомірним.
Оскаржуваними податковими повідомленнями-рішеннями до позивача застосовані штрафні (фінансові) санкції у загальному розмірі 1381272,42 грн., з яких 330564,42 грн. ТОВ "Бартіс" в рамках даної адміністративної справи не оскаржуються.
Штрафна (фінансова) санкція у розмірі 1050708 грн. застосована до ТОВ "Батріс" у зв"язку з донарахуванням податкового зобов"язання з податку на прибуток іноземних юридичних осіб у сумі 525354 грн. у відповідності до п.17.1.9 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 року №2181-III, також підлягає скасуванню з огляду на неправомірність донарахування основного платежу.
Таким чином, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог ТОВ "Батріс" та необхідність задоволення адміністративного позову в повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 4, 8, 11, 94, 104, 159, 160-162 КАС України, суд -
Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "Батріс" до Державної податкової інспекції у Червонозаводському районі м. Харкова про визнання податкових повідомлень-рішень нечинними -задовольнити.
Визнати нечинними податкові повідомлення-рішення Державної податковоїінспекції у Червонозаводському районі м. Харкова №0000112320/0 від 27.02.2009 року та №0000112320/1 від 06.05.2009 року в частині визначення податкового зобов"язання за основним платежем у сумі 525354 грн. та за штрафними санкціями у сумі 1050708 грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня виготовлення постанови у повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.
Повний текст постанови виготовлений 24 грудня 2009 року.
Суддя Ральченко І.М.