Постанова від 04.12.2009 по справі 40430/09/2070

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Харків

"04" грудня 2009 р. Справа № 2а-40430/09/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Шевченко О.В.

при секретарі судового засідання - Нікітенко Л.Ю.,

за участі представників: позивача - ОСОБА_1, відповідача - Кріуліна К.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом фізичної особи підприємця ОСОБА_3 до Державної податкової адміністрації в Харківській області про визнання дій незаконними,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ФО-П ОСОБА_3 звернулася до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до ДПА в Харківській області в якому, після уточнення позовних вимог, просить визнати незаконними дії відповідача щодо проведення планових перевірок позивача за направленнями від 24.07.2009р. №№ 8786, 8790.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 27.07.2009р. посадові особи відповідача повідомили про намір провести планові перевірки з питань дотримання порядку проведення розрахунків за товари (послуги) вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів та ліцензій. Об'єктами перевірок були об'єкти здійснення господарської діяльності позивачем. Після пред'явлення позивачу посадовими особами податкового органу направлень на перевірку та посвідчень, ОСОБА_3 відмовила перевіряючим у допуску до перевірки, про що останніми складено відповідні акти. Відповідно до ч.7 ст.11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» перевірки в межах повноважень податкових органів, визначених Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» є позаплановими, оскільки здійснення планових перевірок, згідно Закону №509, передбачено лише щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати ним податків та зборів. На такі перевірки поширюється порядок передбачений ст.11-2 Закону № 509, в силу того, що спеціальні Закони №№265, 481, не передбачають процедури таких перевірок. За таких обставин, на думку позивача, посадові особи податкового органу мають право приступити до проведення позапланових перевірок за умови надання суб'єкту господарювання під розписку направлення на перевірку та копії наказу керівника податкового органу про проведення позапланової перевірки. Не надання зазначених документів є підставою для недопущення перевіряючих до проведення планової або позапланової перевірки.

В судовому засіданні представник позивача підтримала заявлені позовні вимоги, просила суд позов задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, зазначив, що Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» визначено, що контроль здійснюється шляхом проведення планових або позапланових перевірок. Оскаржувані перевірки передбачені в планах роботи ДПА у Харківській області, а саме в плані перевірок за здійсненням СПДФО розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу на липень 2009 року, а тому перевірки є плановими.

Заслухавши пояснення представників сторін по справі, дослідивши матеріали адміністративної справи, судом встановлено наступне.

Відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію, 06.09.2000р. ОСОБА_3 зареєстрована Кегичівською РДА в Харківській області як фізична особа - підприємець, та взята на облік Кегичівською МДПІ, про що свідчить довідка про взяття на облік платника податків від 03.12.2001р. за № 3661.

27 липня 2009 року працівники ДПА в Харківській області на підставі направлень №№ 8786, 8790, 8792 від 24.07.2009р. прибули для проведення перевірки суб'єкта господарювання ОСОБА_3 з питань дотримання вимог Законів України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», Постанови Правління НБУ «Про затвердження Положення проведення касових операцій у національній валюті в Україні», а саме магазину та кафе, розташованих за адресою: АДРЕСА_1; магазину за адресою: АДРЕСА_2.

Після пред'явлення службових посвідчень та направлень на перевірку, позивач відмовилась від отримання направлень на перевірку, надання документів та не допустила працівників ДПА в Харківській області до проведення перевірок, про що були складені акти не допуску до перевірки, долучені до матеріалів справи.

Повноваження органів державної податкової служби України визначені Законом України «Про державну податкову службу в Україні» №509-ХІІ від 04.12.1990р.

Відповідно до ст.1 вказаного Закону, до системи органів державної податкової служби належать: Державна податкова адміністрація України, державні податкові адміністрації в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, державні податкові інспекції в районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах.

Відповідно до положень ст.9 Закону №509-ХІІ, державні податкові адміністрації в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, державні податкові інспекції в містах з районним поділом (крім міст Києва та Севастополя) виконують функції, передбачені статтею 8 цього Закону, крім функцій, зазначених у пунктах 2, 3, 8, 11, 12, 13, 16, а також пункті 15 цієї статті у частині забезпечення виготовлення марок акцизного збору. У разі коли зазначені в частині першій цієї статті органи державної податкової служби безпосередньо здійснюють контроль за платниками податків, інших платежів, вони виконують щодо цих платників ті ж функції, що й державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції.

Згідно п.2 ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку; наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, з наступною передачею матеріалів про виявлені порушення органам, які видали ці документи, торгових патентів.

Нормами ст.15 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» №265/95-ВР від 06.07.1995р. передбачено, що контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.

У питаннях застосування РРО Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» є спеціальним. Отже, інші акти законодавства, у тому числі і Закон України «Про державну податкову службу в Україні», застосовуються тільки в частині, не врегульованій Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Відповідно до ч.7 ст.11 Закону України № 509-ХІІ, позаплановими перевірками вважаються також перевірки в межах повноважень податкових органів, визначених законами України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», а в інших випадках - за рішенням суду.

Частина 8 ст.11 зазначеного Закону передбачає, що позапланова виїзна перевірка здійснюється на підставі виникнення обставин, викладених у цій статті, за рішенням керівника податкового органу, яке оформляється наказом.

Виключний перелік обставин, на підставі яких позапланова виїзна перевірка здійснюється за рішенням керівника податкового орану наведений у ч.6 ст.11-1 Закону № 509-ХІІ, а саме: 1) за наслідками перевірок інших платників податків виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків законів України про оподаткування, валютного законодавства, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту; 2) платником податків не подано в установлений строк податкову декларацію або розрахунки, якщо їх подання передбачено законом; 3) виявлено недостовірність даних, що містяться у податковій декларації, поданій платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту; 4) платник податків подав у встановленому порядку скаргу про порушення законодавства посадовими особами органу державної податкової служби під час проведення планової чи позапланової виїзної перевірки, в якій вимагає повного або часткового скасування результатів відповідної перевірки; 5) у разі виникнення потреби у перевірці відомостей, отриманих від особи, яка мала правові відносини з платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту; 6) проводиться реорганізація (ліквідація) підприємства; 7) стосовно платника податків (посадової особи платника податків) у порядку, встановленому законом, податковою міліцією заведено оперативно-розшукову справу, у зв'язку з чим є потреба у проведенні позапланової виїзної перевірки фінансово-господарської діяльності такого платника податків; 8) у разі, коли вищестоящий орган державної податкової служби в порядку контролю за достовірністю висновків нижчестоящого органу державної податкової служби здійснив перевірку документів обов'язкової звітності платника податків або висновків акта перевірки, складеного нижчестоящим контролюючим органом, та виявив їх невідповідність вимогам законів, що призвело до ненадходження до бюджетів сум податків та зборів (обов'язкових платежів). Позапланова виїзна перевірка в цьому випадку може ініціюватися вищестоящим органом державної податкової служби лише у тому разі, коли стосовно посадових або службових осіб нижчестоящого органу державної податкової служби, які проводили планову або позапланову виїзну перевірку зазначеного платника податків, розпочато службове розслідування або порушено кримінальну справу; 9) платником подано декларацію з від'ємним значенням з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень, і не пошир.

Таким чином, виходячи з викладених норм закону, обов'язок видання наказу керівником податкового органу не поширюється на процедуру проведення перевірок з питань дотримання положень Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» №265/95-ВР.

Крім того, суд зазначає, що виходячи з системного аналізу положень ст.11-1 Закону №509-ХІІ, перевірки з питань дотримання положень Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» визначені позаплановими по відношенню до планових перевірок з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів) виходячи з характеру та природи зазначеної перевірки, а саме щодо кількості проведення на рік та порядку призначення.

До перевірок РРО застосовуються всі правила, що стосуються допущення посадових осіб до проведення планових та позапланових перевірок, передбачені ст. 11-2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні».

Відповідно до зазначеної статті, посадові особи органу державної податкової служби вправі приступити до проведення планової або позапланової виїзної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим та іншими законами України, та за умови надання платнику податків під розписку: 1) направлення на перевірку, в якому зазначаються дата його видачі, назва органу державної податкової служби, мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та дата закінчення перевірки, посади, звання та прізвища посадових осіб органу державної податкової служби, які проводитимуть перевірку. Направлення на перевірку є дійсним за умови наявності підпису керівника органу державної податкової служби, скріпленого печаткою органу державної податкової служби; 2) копії наказу керівника податкового органу про проведення позапланової виїзної перевірки, в якому зазначаються підстави проведення позапланової виїзної перевірки, дата її початку та дата закінчення.

Статтею 11-2 Закону не передбачено необхідності видання наказу про проведення планової перевірки.

Суд зазначає, що ст. 15 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» передбачено, що податкові органи можуть проводити як планові, так і позапланові перевірки щодо застосування реєстраторів розрахункових операцій.

Відповідач надав до матеріалів справи витяг з плану перевірок за здійсненням СПД розрахункових операцій у сфері готівкового обліку на липень 2009р., до якого під порядковими номерами 352, 353, 354 включений позивач по справі.

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що перевірка позивача була плановою, і її проведення, відповідно до положень ст. 11-2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», не потребувало видання наказу керівника податкового органу.

Таким чином, суд дійшов висновку, що ДПА в Харківській області при проведенні перевірки ОСОБА_3 щодо дотримання вимог Законів України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», Постанови Правління НБУ «Про затвердження Положення проведення касових операцій у національній валюті в Україні» на підставі направлень №№ 8786, 8790, 8792 від 24.07.2009р. діяла в межах повноважень та у спосіб передбачений діючим законодавством.

За таких обставин, позовні вимоги ОСОБА_3 не обґрунтовані та не підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 2, 8-14, 71, 94, 159, 160-164, 167, 186 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 до Державної податкової адміністрації в Харківській області про визнання дій незаконними - відмовити в повному обсязі.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративному суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в десятиденний строк з дня складення постанови у повному обсязі та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, з подачею її копії до суду апеляційної інстанції, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження чи апеляційної скарги.

Повний текст постанови виготовлено 09 грудня 2009 року.

Суддя Шевченко О.В.