Рішення від 22.06.2020 по справі 640/14206/19

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 червня 2020 року м. Київ № 640/14206/19

Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Огурцов О.П., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Управління превентивної діяльності Головного управління Національної поліції у м.

Києві

про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Управління превентивної діяльності Головного управління Національної поліції у м. Києві (01601, м. Київ, вул. Володимирська, буд. 15) в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Управління превентивної діяльності Головного управління Національної поліції у м. Києві за вих. № 1533/125/19/02-2019 від 27.06.2019 про відмову у наданні дозволу на придбання мисливської нарізної зброї для спортивного полювання з причин відсутності у ОСОБА_1 громадянства України;

- зобов'язати Управління превентивної діяльності Головного управління Національної поліції у м. Києві повторно розглянути заяву громадянина Китаю ОСОБА_1 про надання дозволу на придбання мисливської нарізної зброї для спортивного полювання від 30.05.2019 з урахуванням того, що його право на придбання такої зброї не залежить від наявності у ОСОБА_1 громадянства України.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідачем протиправно відмовлено позивачу у наданні дозволу на придбання мисливської зброї як іноземцю, який має посвідку на постійне місце проживання в Україні, оскільки іноземці та особи без громадянства, що перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов'язки, як і громадяни України, - за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, тоді як відповідач як на підставу відмови у видачі дозволу посилається на положення нормативно-правового акту.

Відповідач проти позовних вимог заперечив, надав суду відзив на позовну заяву та просив відмовити у задоволенні позовних вимог, зазначаючи, що відсутність у позивача громадянства України унеможливлює надання йому дозволу на придбання мисливської зброї, через що оскаржуване рішення є правомірним.

Під час судового розгляду справи судом встановлено наступне.

30.05.2019 позивач звернувся до відділу контролю за обігом зброї у сфері дозвільної системи Управління превентивної діяльності Головного управління Національної поліції у м. Києві з заявою про видачу дозволу на придбання однієї одиниці мисливської нарізної зброї для спортивного полювання.

Листом від 27.06.2019 № 1533/15/19/02-2019 Управління превентивної діяльності Головного управління Національної поліції у м. Києві повідомило Хе Ялун, що на сьогодні в Україні відсутні закони, які б регулювали право власності на вогнепальну зброю для іноземних громадян.

Також, відповідач зазначає, що відповідно до нормативно-правових актів для одержання дозволу на придбання зброї подаються копії сторінок паспорта громадянина України, з чого можна зробити висновок, що дозвіл на придбання зброї видається виключно громадянам України.

Позивач, вважаючи, що зазначене рішення прийнято безпідставно та необґрунтовано, а отже є протиправним та підлягає скасуванню, звернувся з відповідним позовом до суду.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку про те, що права та інтереси, за захистом яких позивач звернувся до суду, були порушені з огляду на наступне.

Відповідно до положень частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 2 Закону України «Про Національну поліцію» передбачено, що завданнями поліції є надання поліцейських послуг у сферах: забезпечення публічної безпеки і порядку; охорони прав і свобод людини, а також інтересів суспільства і держави; протидії злочинності; надання в межах, визначених законом, послуг з допомоги особам, які з особистих, економічних, соціальних причин або внаслідок надзвичайних ситуацій потребують такої допомоги.

Відповідно до пункту 21 частини першої статті 23 Закону України «Про Національну поліцію» поліція відповідно до покладених на неї завдань здійснює контроль за дотриманням фізичними та юридичними особами спеціальних правил та порядку зберігання і використання зброї, спеціальних засобів індивідуального захисту та активної оборони, боєприпасів, вибухових речовин і матеріалів, інших предметів, матеріалів та речовин, на які поширюється дозвільна система органів внутрішніх справ.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.1992 № 576 затверджено Положення про дозвільну систему, відповідно до пунктів 1, 2 якого дозвільна система - це особливий порядок виготовлення, придбання, зберігання, перевезення, обліку і використання спеціально визначених предметів, матеріалів і речовин, а також відкриття та функціонування окремих підприємств, майстерень і лабораторій з метою охорони інтересів держави та безпеки громадян. До предметів, матеріалів і речовин, підприємств, майстерень і лабораторій, на які поширюється дозвільна система, належать, зокрема, вогнепальна зброя, в тому числі мисливська гладко ствольна.

Пунктом 9 розділу ІІ Положення № 576 передбачено, що видача дозволів на виготовлення, придбання, зберігання, обліку, охорону, перевезення і використання предметів, матеріалів і речовин, відкриття підприємств, майстерень і лабораторій здійснюється: на вогнепальну зброю (нарізну воєнних зразків, несучасну стрілецьку, спортивну, навчальну, охолощену, мисливську нарізну і гладкоствольну), бойові припаси до неї, холодну зброю, пристрої вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та зазначені патрони, сховища, склади і бази, де вони зберігаються, стрілецькі тири і стрільбища, мисливсько-спортивні стенди, а також підприємства і майстерні по виготовленню і ремонту вогнепальної та холодної зброї, піротехнічні майстерні, пункти вивчення матеріальної частини зброї, спеціальних засобів, правил поводження з ними та їх застосування, магазини, в яких здійснюється продаж зброї та бойових припасів до неї - у порядку, визначеному МВС.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 21.08.1998 № 622 затверджено Інструкцію про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної, холодної і охолощеної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та патронів до них, а також боєприпасів до зброї, основних частин зброї та вибухових матеріалів.

Положеннями пункту 2.1 Інструкції № 622 передбачено, що здійснюючи дозвільну систему, органи поліції відповідно до законодавства України видають громадянам дозволи на придбання, зберігання та носіння вогнепальної мисливської зброї, холодної, охолощеної, пневматичної зброї, пристроїв.

Відповідно до пункту 2.3.2 Інструкції № 622 дозволи видаються УП ГУНП на, зокрема, придбання, зберігання та носіння мисливської нарізної, гладкоствольної зброї, пневматичної, холодної, охолощеної зброї, пристроїв громадянами України.

Розділом 12 Інструкції № 622 визначається порядок придбання, зберігання та носіння, перевезення мисливської вогнепальної нарізної і гладкоствольної зброї, бойових припасів до неї, основних частин зброї, пневматичної, охолощеної та холодної зброї, пристроїв та патронів до них громадянами, пунктом 12.1 якого передбачено, що правом придбання мисливської гладкоствольної зброї та основних частин до неї користуються громадяни України, які досягли 21-річного віку, мисливської нарізної зброї та основних частин до неї - 25-річного віку, холодної, охолощеної та пневматичної зброї та основних частин до неї - 18-річного віку. Кількість зброї, яку може мати громадянин України, не обмежена, однак власник зброї повинен забезпечити її безумовну схоронність.

Отже, Інструкцією № 622, якою керуються органи Національної поліції при здійсненні повноважень щодо видачі дозволів на придбання зброї, встановлено, що правом придбання зброї користуються виключно громадяни України.

Суд звертає увагу, що згідно зі статтею 21 Конституції України усі люди є вільні і рівні у своїй гідності та правах. Права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними.

Відповідно до статті 26 Конституції України іноземці та особи без громадянства, що перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов'язки, як і громадяни України, - за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України.

Правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні визначається Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства».

Відповідно до пунктів 7, 18 частини першої статті 1 зазначеного Закону:

- іноземці та особи без громадянства, які перебувають на території України на законних підставах, - іноземці та особи без громадянства, які в установленому законодавством чи міжнародним договором України порядку в'їхали в Україну та постійно або тимчасово проживають на її території, або тимчасово перебувають в Україні;

- посвідка на тимчасове проживання - документ, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства та підтверджує законні підстави для тимчасового проживання в Україні.

Частиною першою статті 3 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» встановлено, що іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов'язки, як і громадяни України, за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України.

Таким чином, іноземці, які перебувають в Україні на законних підставах, користуються всіма правами, якими користуються громадяни України, за виключенням обмежень, що можуть встановлюватись виключно Конституцією, законами чи міжнародними договорами України.

Громадянин Китайської Народної Республіки ОСОБА_1 перебуває на території України на законних підставах, що підтверджується посвідкою на тимчасове проживання від 27.03.2019 № НОМЕР_2 .

Частинами першою та другою статті 41 Конституції України встановлено, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом.

Згідно з частинами першою та сьомою статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, в тому числі, права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов'язки громадянина; правовий режим власності.

Статтею 178 Цивільного кодексу України передбачено, що об'єкти цивільних прав можуть вільно відчужуватися або переходити від однієї особи до іншої в порядку правонаступництва чи спадкування або іншим чином, якщо вони не вилучені з цивільного обороту, або не обмежені в обороті, або не є невід'ємними від фізичної чи юридичної особи.

Види об'єктів цивільних прав, перебування яких у цивільному обороті не допускається (об'єкти, вилучені з цивільного обороту), мають бути прямо встановлені у законі.

Види об'єктів цивільних прав, які можуть належати лише певним учасникам обороту або перебування яких у цивільному обороті допускається за спеціальним дозволом (об'єкти, обмежено оборотоздатні), встановлюються законом.

Відповідно до частин першої та другої статті 325 Цивільного кодексу України суб'єктами права приватної власності є фізичні та юридичні особи.

Фізичні та юридичні особи можуть бути власниками будь-якого майна, за винятком окремих видів майна, які відповідно до закону не можуть їм належати.

Суд зазначає, що нарізна мисливська зброя, яка належить до вогнепальної зброї, є об'єктом з обмеженою оборотоздатністю та її придбання має відбуватися за спеціальним дозволом, повноваження щодо видачі якого покладено на відповідний уповноважений підрозділ з контролю за обігом зброї та дозвільної системи головних управлінь Національної поліції.

Однак, нормами Конституції, законів України та положеннями міжнародних договорів не передбачено жодних обмежень прав іноземців, які перебувають в Україні на законних підставах, до яких належить позивач, щодо придбання мисливської вогнепальної зброї.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 241, 243, 244, 245, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Управління превентивної діяльності Головного управління Національної поліції у м. Києві (01601, м. Київ, вул. Володимирська, буд. 15) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Управління превентивної діяльності Головного управління Національної поліції у м. Києві від 27.06.2019 № 1533/125/19/02-2019 про відмову у наданні дозволу на придбання мисливської нарізної зброї для спортивного полювання з причин відсутності у нього громадянства України.

3. Зобов'язати Управління превентивної діяльності Головного управління Національної поліції у м. Києві повторно розглянути заяву громадянина Китаю ОСОБА_1 про надання дозволу на придбання мисливської нарізної зброї від 30.05.2019 з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції у м. Києві (01601, м. Київ, вул. Володимирська, буд. 15, код ЄДРПОУ 40108583) на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 1536 (одна тисяча п'ятсот тридцять шість) гривень 80 копійок.

Відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 295-297, пункту 3 Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.П. Огурцов