18 червня 2020 року
Київ
справа №520/2170/19
адміністративне провадження №К/9901/28266/19
Верховний Суд у складі судді Касаційного адміністративного суду Желтобрюх І.Л., в порядку підготовки справи до касаційного розгляду перевіривши матеріали касаційної скарги Одеської митниці ДФС на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 08 травня 2019 року та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 12 серпня 2019 року у справі №520/2170/19 за позовом Приватного підприємства "Трастнлак" до Одеської митниці ДФС про визнання протиправними та скасування рішень,
Ухвалою Верховного Суду від 14 січня 2020 року відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою Одеської митниці ДФС у цій справі.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 15 жовтня 2019 року визначено склад колегії суддів для розгляду вказаної касаційної скарги: суддя-доповідач Желтобрюх І.Л, судді: Білоус О.В., Гімон М.М.
Разом з касаційною скаргою відповідач просив зупинити виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 08 травня 2019 року та постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 12 серпня 2019 року, мотивоване тим, що внаслідок їх виконання виникнуть підстави для звернення до митниці із заявою про надання висновку про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надміру сплачених митних платежів.
Проаналізувавши подане клопотання, вважаю за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до статті 1291 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 340 Кодексу адміністративного судочинства України суддя-доповідач в порядку підготовки справи до касаційного розгляду вирішує питання про зупинення виконання судових рішень, які оскаржуються.
Згідно з частиною першою статті 375 КАС України суд касаційної інстанції за заявою учасника справи або за своєю ініціативою може зупинити виконання оскаржуваного судового рішення або зупинити його дію (якщо рішення не передбачає примусового виконання) до закінчення його перегляду в касаційному порядку.
При цьому, зупинення виконання оскаржуваних у касаційному порядку судових рішень на підставі статті 375 КАС України може застосовуватись судом лише у виняткових випадках за наявності на те вагомих і переконливих доводів, підтверджених доказами, або існування об'єктивних для цього обставин й має здійснюватися таким чином, щоб намагатися не допустити порушення прав інших учасників справи.
На додаток слід відзначити, що зупинення виконання оскаржуваних судових рішень є правом, а не обов'язком суду касаційної інстанції, і можливе лише за наявності для цього обґрунтованих, поважних причин. Сама по собі незгода скаржника з оскаржуваними судовими рішеннями не є підставою для зупинення їх виконання.
Розглянувши вказане клопотання Суд дійшов висновку, що зазначені у ньому доводи і аргументи не є такими, що в розумінні наведених положень закону можуть слугувати достатньою підставою для зупинення виконання оскаржуваних рішень, а тому клопотання Одеської митниці ДФС задоволенню не підлягає.
У порядку підготовки справи до касаційного розгляду суддею-доповідачем вчинено підготовчі дії, передбачені частиною 1 статті 340 КАС України, та прийнято рішення про необхідність проведення попереднього розгляду справи.
Керуючись статтями 340, 343, 375 КАС України,
Відмовити у задоволенні клопотання Одеської митниці ДФС про зупинення виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 08 травня 2019 року та постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 12 серпня 2019 року.
Закінчити підготовку даної справи до касаційного розгляду.
Призначити справу до розгляду у попередньому судовому засіданні без повідомлення учасників справи на 19 червня 2020 року в приміщенні Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду за адресою: вул. Московська 8, корп. 5, м. Київ.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя І.Л. Желтобрюх