Справа № 240/2543/19
Головуючий у 1-й інстанції: Нагірняк Микола Федорович
Суддя-доповідач: Моніч Б.С.
19 червня 2020 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Моніча Б.С.
суддів: Капустинського М.М. Сапальової Т.В.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційні скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 08 квітня 2019 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, третя особа: Житомирський обласний військовий комісаріат про визнання неправомірними дій, зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії,
І. ІСТОРІЯ СПРАВИ, КОРОТКИЙ ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ
В березні 2020 року ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому просив визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо проведення перерахунку та виплати пенсії в неповному обсязі з 01 січня 2018 року без урахування суми додаткових видів грошового забезпечення та зобов'язати відповідача з 01 січня 2018 року провести перерахунок та виплачувати призначену пенсію, з урахуванням в складі грошового забезпечення для обрахунку пенсії суми додаткових видів грошового забезпечення забезпечення 1381,00 грн (надбавка за роботу з таємними документами 15% - 161,25 грн, надбавка за виконання особливо важлиивих завдань 50% - 843,00 грн, премія 10% - 376,25 грн), які були встановлені та виплачувались до 31 грудня 2017 року.
В обґрунтування позовних вимог вказав, що після проведення перерахунку пенсії та проведення виплат з'ясував, що відповідачом безпідставно не включено до основного розміру пенсії, перерахованої із 01.01.2018 суми додаткових видів грошового забезпечення, встановлених станом на 31.12.2017 в розмірі 1381,00 грн.
ІІ. ЗМІСТ РІШЕНННЯ СУДУ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЇ
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 08 квітня 2019 року позов задоволено частково. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області відновити з 05.03.2019 року виплату пенсії ОСОБА_1 в повному обсязі та без обмежень.
ІІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером Збройних сил України, якому з 30.10.2004 року пенсія призначена відповідно до положень Закону N 2262-XII в розмірі 89% від суми його грошового забезпечення, що підлягає врахуванню для призначення пенсії (а.с.17).
Житомирським обласним військовим комісаріатом, як уповноваженим структурним підрозділом Міністерства оборони України направлено на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідку від 27.03.2018 року про розмір грошового забезпечення Позивача для проведення з 01.01.2018 року перерахунку пенсії позивача. Відповідно до вказаної довідки грошове забезпечення Позивача для перерахунку пенсії становить 9510,00 грн і включає:
- посадовий оклад в розмірі 4930,00грн.;
- оклад за військове звання в розмірі 1410,00грн.;
- надбавка за вислугу років в розмірі 3170,00грн. (50%) (а.с.22).
На виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 та довідки Житомирського обласного військового комісаріату від 27.03.2018 року Управлінням з 01.01.2018 року проведено позивачу перерахунок пенсії із застосуванням максимального розміру грошового забезпечення - 70%, який визначений ч. 2 ст. 13 Закону № 2262 (в редакції станом на час перерахунку пенсії).
18.01.2019 позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії у розмірі 89 % від сум грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія, виплату її в повному обсязі та з включенням до неї сум додаткових видів грошового забезпечення (а.с. 16).
Листом від 01.02.2019 № Б-292 (а.с. 17) Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повідомило позивача про те, що перерахунок пенсії здійснюється з урахуванням трьох складових грошового забезпечення, визначеного на 01.03.2018, а врахування інших видів грошового забезпечення Постановою КМУ №103 від 21.02.2018 не передбачено; перерахунок проведено на підставі довідки Житомирського ОВК відповідно до чинного на час перерахунку законодавства. Також зазначено, що перерахунок пенсії проведено за діючою на час перерахунку редакцією ст. 13 Закону, якою передбачено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення. Обчислення пенсії в розмірі 89% відповідних сум грошового забезпечення чинним законодавством не передбачено.
Позивач звертався із заявою від 07.02.2019 до Житомирського ОВК, у якій просив надати до ГУ ПФУ в Житомирській області довідку про розмір його грошового забезпечення для обрахунку пенсії з 01.01.2018 з урахуванням посадового окладу, військового звання, вислуги років та додаткових видів грошового забезпечення і премії, встановлених станом на 31.12.2017(а.с. 20).
Листом №919 від 21.02.2019 Житомирський ОВК повідомив, що пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб". Довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача відпрацьована відповідно до вимог постанови КМУ №103 від 21.02.2018 за формою згідно додатку 2 до постанови КМУ №45 від 13.02.2008 в одному екземплярі та передана до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області. (а.с. 21)
Не погодившись з вказаною вище відмовою у перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.
IV. ОЦІНКА СУДУ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЇ
Суд першої інстанції дійшов висновку, що порушене право позивача підлягає судовому захисту шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області поновити з 05.03.2019 року виплату ОСОБА_1 пенсії, розмір якої перераховано з 01.01.2018 року, в повному обсязі та без обмежень відповідно до довідки Житомирського обласного військового комісаріату від 27.03.2018року.
V. ДОВОДИ АПЕЛЯЦІЙНИХ СКАРГ
Не погоджуючись з таким рішенням суду першої інстанції, позивач та відповідач подали апеляційні скарги.
Позивач, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, неврахування судом всіх обставин справи, що призвело до невірного вирішення справи, просить рішення суду скасувати та прийняти нову постанову, якою позов задовольнити.
На обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що звернувся до суду з вимогою врахування до складу грошового забезпечення усіх видів грошового забезпечення, але рішення винесене щодо виплати із 01.03.2019 року перерахованої пенсії в розмірі 50% від суми підвищення пенсії, при цьому по суті заявлених вимог рішення не прийнято взагалі. В рішенні не вказано про залишення без задоволення інших вимог, фактично поставлених ним в позовній заяві.
Зазначає, що має право на включення до грошового забезпечення для обрахунку пенсії всіх додаткових видів грошового забезпечення, що виплачувались йому під час проходження служби у розмірі 89 % від сум грошового забезпечення.
В апеляційній скарзі Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду та ухвалити нове судове рішення про відмову у задоволенні позову у повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач зазначає, що судом першої інстанції помилково не враховано те, що під час перерахунку пенсії відповідач діяв на підставі закону, поданих військовим комісаріатом документів для обчислення пенсії, а отже правомірно і обґрунтовано. Порушень правил закону під час перерахунку пенсії відповідач не допустив, а тому у суду першої інстанції не виникло обставин для часткового задоволення позову.
VI. ОЦІНКА АПЕЛЯЦІЙНОГО СУДУ
Апеляційний суд, перевіривши доводи апеляційної скарги, виходячи з меж апеляційного перегляду, визначених ст. 308 КАС України, а також, надаючи оцінку правильності застосування судом норм матеріального чи порушення норм процесуального права у спірних правовідносинах, виходить з наступного.
Як передбачено ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Частиною другою статті 19 Конституції України обумовлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Щодо вимог заявлених позивачем в позовній заяві вимог щодо зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії із врахуванням всіх складових грошового забезпечення та надбавок, встановлених та раніше сплачуваних йому до 01.01.2018, суд зазначає наступне.
За правилами ч.ч. 1, 2, 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року №2262-XII (в редакції, яка діє на момент виникнення спірних правовідносин) перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Частиною 2 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року №2262-XII передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Аналіз наведених правових норм показав, що підставою для проведення перерахунку пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України від 09.04.1992 року №2262-XII, постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45.
21.02.2018 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №103, пунктом 1 якої зобов'язав перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом №2262-XII до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із цим Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до Постанови № 704.
Відповідно до пункту 7 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству інфраструктури, Міністерству юстиції, Державній службі з надзвичайних ситуацій, Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Державної прикордонної служби, Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державній фіскальній службі, Національній гвардії, Управлінню державної охорони після набрання чинності цією постановою приписано забезпечити оформлення та подання до органів ПФУ довідок про розміри грошового забезпечення, визначені в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку № 45.
Також Постановою № 103 внесено зміни до Порядку №45, зокрема: пункт 5 викладено в новій редакції; додаток 2 викладено в новій редакції, відповідно до якої відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Згідно із положеннями пунктів 1 - 5 Порядку №45 зі змінами, внесеними згідно з Постановою №103 (в редакції, яка діяла на час перерахунку пенсії позивача), пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-XII, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із цим Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
ПФУ після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м.м. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС. Головні управління ПФУ у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-XII. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Водночас, відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Підпунктом 3 пункту 10 розділу І Закону №1774-VIII частина четверта статті 63 Закону № 2262-XII викладена у новій редакції, відповідно до якої усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином, Верховна Рада України делегувала Кабінету Міністрів України право встановлювати умови, порядок та розміри пенсійних виплат при перерахунку пенсій військовослужбовців, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, у зв'язку зі зміною грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, що узгоджується з повноваженнями Уряду України, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України.
Зазначені положення Закону № 1774-VIII набрали чинності з 1 січня 2017 року та рішенням Конституційного Суду України такими, що суперечать Конституції України (є неконституційними), не визнавались.
При цьому, у пункті 2.1 Рішення від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011 Конституційний Суд України зазначив, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави. Водночас зміст основного права не може бути порушений, що є загальновизнаним правилом, на що вказав Конституційний Суд України у Рішенні від 22 вересня 2005 року № 5-рп/2005 у справі про постійне користування земельними ділянками. Неприпустимим також є встановлення такого правового регулювання, відповідно до якого розмір пенсій, інших соціальних виплат та допомоги буде нижчим від рівня, визначеного в частині третій статті 46 Конституції України, і не дозволить забезпечувати належні умови життя особи в суспільстві та зберігати її людську гідність, що суперечитиме статті 21 Конституції України.
У пункті 2.2 цього ж Рішення Конституційний Суд України вказав, що Кабінет Міністрів України повноважний вживати заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина та проводити політику у сфері соціального захисту (пункти 2, 3 статті 116 Конституції України).
У Рішенні від 02 березня 1999 року № 2-рп/99 у справі про комунальні послуги Конституційний Суд України звернув увагу на те, що здійснення в цілому політики соціального захисту не належить до виключних повноважень Верховної Ради України; політика соціального захисту є складовою частиною внутрішньої соціальної політики держави, забезпечення її проведення, відповідно до пункту 3 статті 116 Конституції України, здійснюється Кабінетом Міністрів України. Кабінет Міністрів України як вищий орган у системі органів виконавчої влади наділений конституційними повноваженнями спрямовувати і координувати діяльність міністерств, інших органів виконавчої влади.
Отже, політика соціального захисту є складовою частиною внутрішньої соціальної політики держави, забезпечення проведення якої на підставі пункту 3 статті 116 Конституції України здійснюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до положень пункту 1 Постанови №103 перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом №2262-XII до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), здійснюється із урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 01 березня 2018 року. Врахування інших видів грошового забезпечення цією постановою не передбачено.
Згідно з пунктом 3 Порядку № 45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ.
ПФУ та його головні управління мають право перевіряти правильність складення довідок (пункт 9 Порядку № 45).
Водночас права самостійно визначати розміри складових грошового забезпечення, що впливають на обчислення розміру пенсії при її перерахунку, ПФУ та його головні управління не мають.
Як вбачається з матеріалів справи, перерахунок позивачу пенсії з 01 січня 2018 року був проведений Управлінням на підставі довідки військового комісаріату про розмір грошового забезпечення, складеної за формою згідно з додатком 2 до Порядку № 45 з урахуванням змін, внесених Постановою № 103.
Встановлений Кабінетом Міністрів України порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, був обов'язковим для виконання органами державної влади, зокрема відповідачем у справі.
Проведений перерахунок пенсії привів до збільшення розміру пенсії позивача.
05 березня 2019 року набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 до Порядку № 45.
Проте скасування в судовому порядку вказаних вище пунктів Постанови № 103 (після проведення перерахунку пенсії позивача з 01 січня 2018 року) не є підставою для задоволення позовних вимог, оскільки оскаржувані дії Управління відповідали вимогам чинного на час їх вчинення законодавства.
Відповідно до частин першої та другої статті 24 Конституції України громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
Постановою № 103 (у редакції, чинній на час перерахунку пенсії позивачу), цим нормативно-правовим актом було прийнято рішення про перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом №2262-XII до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським). При цьому такий перерахунок було проведено відповідно до статті 63 Закону № 2262-XII особам, які станом на 28 лютого 2018 року перебували на пенсійному обліку в органах ПФУ та отримували пенсію, призначену відповідно до цього Закону.
Таким чином, на час виникнення спірних правовідносин чинним законодавством були по-різному визначені вимоги для первинного обчислення пенсії особам, які мають право на її отримання відповідно до Закону № 2262-XII, та вимоги щодо перерахунку раніше призначених пенсій за цим Законом, а тому такі вимоги можуть вважатися виправданою, обґрунтованою та справедливою підставою різниці при вирішенні питання щодо первинного обчислення розміру пенсії та перерахунку раніше призначеної пенсії.
Отже, під час врахування даних про складові грошового забезпечення відповідач діяв відповідно до законодавства, чинного на час виникнення у позивача права на перерахунок пенсії, а саме: Закону № 2262-ХІІ, Постанови № 103, Порядку № 45.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України в постанові від 13 березня 2019 року у зразковій справі №240/6263/18 (Пз/9901/1/19), (з яким погодилась Велика Палата у постанові від 19.02.2020).
Таким чином, колегія суддів не вбачає підстав для задоволення вимог щодо зобов'язання відповідача з 01 січня 2018 року провести перерахунок та виплачувати призначену пенсію, з урахуванням в складі грошового забезпечення для обрахунку пенсії суми додаткових видів грошового забезпечення 1381,00 грн (надбавка за роботу з таємними документами 15% - 161,25 грн, надбавка за виконання особливо важлиивих завдань 50% - 843,00 грн, премія 10% - 376,25 грн), які були встановлені та виплачувались до 31 грудня 2017 року.
Водночас, колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції стосовно зобов'язання відповідача відновити з 05.03.2019 року виплату пенсії ОСОБА_1 в повному обсязі та без обмежень.
Як слідує з позовної заяви, позивач просив визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо проведення перерахунку та виплати пенсії в неповному обсязі з 01 січня 2018 року без урахування суми додаткових видів грошового забезпечення та зобов'язати відповідача з 01 січня 2018 року провести перерахунок та виплачувати призначену пенсію, з урахуванням в складі грошового забезпечення для обрахунку пенсії суми додаткових видів грошового забезпечення забезпечення 1381,00 грн (надбавка за роботу з таємними документами 15% - 161,25 грн, надбавка за виконання особливо важлиивих завдань 50% - 843,00 грн, премія 10% - 376,25 грн), які були встановлені та виплачувались до 31 грудня 2017 року.
Отже предметом спору у даній справі є правомірність проведення перерахунку пенсії позивачу з врахування у складі грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія, додаткових видів грошового забезпечення, які були встановлені та виплачувались до 31 грудня 2017 року.
В свою чергу, правомірність дій відповідача щодо виплати позивачу з 01.01.2018 року перерахованої підвищеної пенсії в розмірі 50% не є предметом розгляду цієї адміністративної справи.
Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Тобто вказаною нормою передбачено право, а не обов'язок суду вийти за межі позовних вимог та лише за наявності певних умов для цього.
Приписами ч. 1 ст. 5 визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Тобто особа, що звертається до суду вирішує на власний розсуд чи порушує певне рішення суб'єкта владних повноважень її права, свободи та інтереси та з обґрунтуванням того, в чому саме полягає таке порушення, звертається за захистом порушених прав (свобод, інтересів) до суду із наданням відповідних доказів на підтвердження обґрунтування своїх вимог.
Отже кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
В даному ж випадку, позивачем не заявлялись вимоги щодо виплати з 01.01.2018 року перерахованої підвищеної пенсії в розмірі 50%, та суд першої інстанції, виходячи за межі позовних вимог, не обґрунтував в чому полягає така необхідність.
З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду першої інстанції щодо зобов'язання відповідача відновити з 05.03.2019 року виплату пенсії позивачу в повному обсязі та без обмежень підлягає скасуванню з прийняттям нового рішення про відмову у задоволенні позову.
Таким чином, судом першої інстанції не надано належної правової оцінки обставинам справи, доводам сторін по справі, неправильно застосовано норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
З огляду на викладене вище, колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду першої інстанції прийнято з помилковим застосуванням норм матеріального та процесуального права та підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову в задоволенні позову.
VII. ВИСНОВКИ СУДУ АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЇ
Відповідно до вимог ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
Згідно з ч.1 ст.317 КАС України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
З урахуванням наведеного, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції при вирішенні справи порушені норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, тому, керуючись статтею 315 КАС України, рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови, про відмову в задоволенні адміністративного позову.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області задовольнити частково.
Рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 08 квітня 2019 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, третя особа: Житомирський обласний військовий комісаріат про визнання неправомірними дій, зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії скасувати.
Ухвалити нове судове рішення, яким в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.
Постанова суду складена в повному обсязі 19 червня 2020 року.
Головуючий Моніч Б.С.
Судді Капустинський М.М. Сапальова Т.В.