П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
18 червня 2020 р.м. ОдесаСправа № 540/2426/19
Час і місце ухвалення рішення суду 1 інстанції:
10:03 год., м. Херсон;
Дата складання повного тексту рішення суду 1 інстанції:
25.02.2020 року;
Головуючий в 1 інстанції: Хом'якова В.В.
П'ятий апеляційний адміністративний суд в складі колегії:
Головуючого судді - Єщенка О.В.
суддів - Димерлія О.О.
- Танасогло Т.М.
За участю: секретаря - Іщенка В.О.
представника апелянта - Дурненко Т.В. (довіреність від 11.11.2019 року)
представника третьої особи - Бабченка М.С. (довіреність від 15.01.2020 року)
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Виконавчого комітету Генічеської міської ради на рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 17 лютого 2020 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Генічеської міської ради, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору, Комунального підприємства "Генічеське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства" про визнання неправомірним та скасування рішення,-
ОСОБА_1 звернувся до суду першої інстанції з позовом, в якому просив визнати протиправним та скасувати рішення Виконавчого комітету Генічеської міської ради "Про тарифи на послуги КП "Генічеське ВУВКГ" від 10.12.2018 року №315.
В обґрунтування позову зазначено, що під час прийняття рішення про встановлення тарифів на послуги водопостачання/водовідведення від Комунального підприємства "Генічеське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства" не було враховано відсутність розміщення на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування в мережі Інтернет, у друкованому засобі масової інформації місцевої сфери розповсюдження, веб-сайті суб'єкта господарювання для споживачів інформації про загальний розмір планованого тарифу, поданого до виконавчого комітету, та його структур, а також обґрунтування причин зміни тарифу. Вказані обставини позбавили позивача як споживача послуг на певній адміністративно-територіальній одиниці надати відповідні зауваження і пропозиції, які б підлягали обов'язковому розгляду Комунальним підприємством, а відтак свідчать про необґрунтованість та протиправність рішення суб'єкта владних повноважень, що є безумовною підставою для його скасування.
Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 17 лютого 2020 року адміністративний позов задоволено. Суд визнав протиправним та нечинним рішення Виконавчого комітету Генічеської міської ради Херсонської області №315 від 10.12.2018 року "Про тарифи на послуги КП "Генічеське ВУВКГ" в частині затвердження тарифів на послуги водопостачання і водовідведення для населення в розмірі 15 грн. 60 коп. за 1 куб.м. питної води, тарифів за водовідведення, прийняття і очищення стічної води для населення в розмірі 17 грн. за 1 куб.м. стічної води". В задоволенні решти позовних вимог суд відмовив.
Вирішуючи спір по суті та частково задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що сукупність приписів Закону України "Про житлово-комунальні послуги" (який діяв на момент виникнення спірних правовідносин) містить чіткий механізм забезпечення збалансованості цін/тарифів на житлово-комунальні послуги та повідомлення споживачів про зміну вартості житлово-комунальних послуг. Процес встановлення органами місцевого самоврядування тарифів на житлово-комунальні послуги вимагає проходження тривалої та прозорої процедури, включаючи дотримання встановлених термінів та порядку для оприлюднення інформації про необхідність зміни тарифів.
З огляду на те, що відповідачем не був здійснений контроль за дотриманням порядку доведення до відома споживачів інформації про зміну тарифів, про складові майбутніх тарифів, що потягло за собою відсутність можливості у мешканців міста - споживачів комунальної послуги подати зауваження та пропозиції протягом встановленого законом строку, і порушення порядку доведення до споживачів інформації про структуру тарифів з обґрунтуванням необхідності їх підвищення порушило права позивача на участь в формуванні цих тарифів, суд першої інстанції дійшов висновку про те, що рішення не відповідає критерію законності та має бути визнане нечинним в судовому порядку.
В апеляційній скарзі Виконавчий комітет Генічеської міської ради, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати судове рішення та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позову у повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційного скарги апелянт посилається на те, що судом першої інстанції не надано належної правової оцінки нормам законодавства, що регулюють спірні правовідносини, та обставинам справи і помилково не враховано, що інформація щодо зміни тарифів з водопостачання та водовідведення доведено споживачам послуг у встановленому законом порядку та визначені строки. Вжиті при прийнятті рішення заходи давали усім особам, які користуються послугами Комунальної установи, висловити свої пропозиції чи зауваження з приводу коригування вартості тарифів. Зазначені обставини свідчать про те, що під час прийняття оспорюваного рішення орган місцевого самоврядування діяв правомірно і обґрунтовано, а тому у суду першої інстанції не виникло обставин для задоволення позову.
У відзиві на апеляційну скаргу ОСОБА_1 посилається на необґрунтованість доводів апелянта, правильність висновків суду першої інстанції та відсутність обставин для скасування судового рішення.
Судом першої інстанції з'ясовано та як встановлено під час апеляційного розгляду, ОСОБА_1 є власником будинку АДРЕСА_1 , та є споживачем житлово-комунальної послуги водопостачання та водовідведення, які надаються Комунальним підприємством "Генічеське ВУВКГ", згідно договору про надання населенню послуг водопостачання та водовідведення від 01.06.2009 року, сплачує платежі за послуги, що підтверджується копіями платіжних квитанцій про сплату послуг водопостачання та водовідведення.
Рішенням Виконавчого комітету Генічеської міської ради Херсонської області "Про тарифи на послуги КП "Генічеське ВУВКГ" від 10.12.2018 року №315 затверджено тарифи з 01.01.2019 року на послуги водопостачання і водовідведення в наступному розмірі: вартість 1 м3 питної води для населення - 15,60 грн.; для бюджетних установ - 18,50 грн.; для інших споживачів - 22,80 грн. Вартість водовідведення, прийняття і очищення 1 м стічної води: для населення - 17,00 грн.; для бюджетних установ - 20,30 грн.; для інших споживачів - 25,80 грн.
Підставою для прийняття даного рішення стала необхідність приведення тарифів на послуги КП "Генічеське ВУВКГ" до рівня економічно обґрунтованих витрат на їх надання, та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 №869 "Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги" в частині затвердження Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення.
Не погоджуючись із прийнятим рішенням відповідача, посилаючись на його необґрунтованість та неправомірність, позивач звернувся до суду із цим позовом за захистом своїх прав та інтересів.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Статтею 4 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 року №280/97-ВР закріплено основні принципи місцевого самоврядування, до яких відносяться, зокрема, принцип народовладдя, законності, гласності, поєднання місцевих і державних інтересів, правової, організаційної та матеріально-фінансової самостійності в межах повноважень, визначених цим та іншими законами,підзвітності та відповідальності перед територіальними громадами їх органів та посадових осіб.
Згідно із ст. 10 Закону України від 21.05.1997 року №280/97-ВР сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Відповідно до пп. 2 п. "а" ст. 28 Закону України від 21.05.1997 року №280/97-ВР (в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин) відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження щодо встановлення в порядку і межах, визначених законом, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та водовідведення, перероблення та захоронення побутових відходів, послуги з централізованого опалення, послуги з централізованого постачання холодної води, послуги з централізованого постачання гарячої води, послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), які встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг), транспортні та інші послуги.
Основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов'язки визначає Закон України "Про житлово-комунальні послуги" від 24.06.2004 року №1875-IV (який діяв на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 1 Закону України від 24.06.2004 року № 1875-IV (який діяв на момент виникнення спірних правовідносин) споживач - це фізична чи юридична особа, яка отримує або має намір отримати житлово-комунальну послугу.
Згідно із п. 2 ч. 1 ст. 20 Закону України від 24.06.2004 року № 1875-IV (який діяв на момент виникнення спірних правовідносин) споживач має право одержувати в установленому законодавством порядку необхідну інформацію про перелік житлово-комунальних послуг, їх вартість, загальну вартість місячного платежу, структуру ціни/тарифу, норми споживання, порядок надання житлово-комунальних послуг, їх споживчі властивості тощо.
Пунктом 2 ч. 1 ст. 7 Закону України від 24.06.2004 року № 1875-IV (який діяв на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до закону.
Згідно із ст. 30 Закону України від 24.06.2004 року № 1875-IV (який діяв на момент виникнення спірних правовідносин) державне регулювання цін/тарифів базується на таких основних принципах, зокрема, нормативного регулювання надання житлово-комунальних послуг споживачам за цінами/тарифами, затвердженими в установленому законом порядку; відповідності рівня цін/тарифів розміру економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво; відкритості, доступності та прозорості структури цін/тарифів для споживачів та суспільства.
Відповідно до ч.ч. 1, 2, 3, 9, 10 ст. 31 Закону України від 24.06.2004 року № 1875-IV (який діяв на момент виникнення спірних правовідносин) порядок формування тарифів на кожний вид житлово-комунальних послуг другої групи (пункт 2 частини першої статті 14 цього Закону) визначає Кабінет Міністрів України.
Виконавці/виробники здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг і подають їх органам, уповноваженим здійснювати встановлення тарифів.
Порядок доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад розробляється і затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
До складу економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг включається інвестиційна складова - витрати на відшкодування інвестиційних ресурсів, залучених за інвестиційними програмами, та їх вартість.
Спори щодо формування та встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги вирішуються в судовому порядку.
У разі зміни протягом строку дії цін/тарифів обсягу окремих складових економічно обґрунтованих витрат з причин, які не залежать від виконавця/виробника, зокрема, збільшення або зменшення податків і зборів, мінімальної заробітної плати, орендної плати та амортизаційних відрахувань, підвищення або зниження цін на паливно-енергетичні та інші матеріальні ресурси, виконавці/виробники проводять коригування встановлених цін/тарифів на житлово-комунальні послуги і подають на затвердження до органу, уповноваженого здійснювати встановлення таких цін/тарифів. При цьому перерахунок цін/тарифів може проводитися шляхом коригування лише тих складових структури цін/тарифів, за якими відбулися цінові зміни в бік збільшення або зменшення. При коригуванні додатково враховується компенсація втрат (або вилучення необґрунтовано отриманих прибутків) від застосування не скоригованої на зміну вартості окремих витрат ціни/тарифу в період до встановлення скоригованих цін/тарифів.
Орган, уповноважений здійснювати встановлення цін/тарифів, зобов'язаний прийняти рішення про коригування тарифу не пізніше ніж через 10 днів з дня отримання відповідного подання.
Порядок відшкодування втрат підприємств, що виникають протягом періоду розгляду розрахунків тарифів, встановлення та їх оприлюднення органом, уповноваженим встановлювати тарифи, визначається порядком формування тарифів.
Так, механізм доведення суб'єктами господарювання, що виробляють або надають житлово-комунальні послуги до відома споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та врахування відповідної позиції територіальних громад при встановленні органами місцевого самоврядування тарифів на житлово-комунальні послуги визначається Порядком доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад, затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 30.07.2012 року №390 (який діяв на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до п. 2.1 Порядку від 30.07.2012 року №390 (який діяв на момент виникнення спірних правовідносин) суб'єкти господарювання здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг і подають їх органам, уповноваженим встановлювати тарифи.
Пунктом 2.2 Порядку від 30.07.2012 року №390 (який діяв на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що протягом п'яти робочих днів з дня подання відповідних розрахунків (в тому числі здійснених за результатами коригування встановлених тарифів) до органу, уповноваженого встановлювати тарифи, суб'єкти господарювання інформують споживачів про намір здійснити зміну тарифів за визначеними цим Порядком способами та доводять до відома споживачів інформацію, передбачену цим Порядком. Зауваження і пропозиції від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань приймаються суб'єктом господарювання у строк, що визначений відповідно до пункту 2.12 цього Порядку.
Відповідно до п. 2.3 Порядку від 30.07.2012 року №390 (який діяв на момент виникнення спірних правовідносин) суб'єктами господарювання, що надають комунальні послуги (послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, послуги з централізованого опалення, послуги з централізованого постачання холодної води, послуги з централізованого постачання гарячої води, послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), до відома споживачів доводиться така інформація:
загальний розмір планованого тарифу, поданого до органу, уповноваженого встановлювати тарифи, та його структура (плановані витрати за елементами, прибуток, податок на додану вартість);
обґрунтування причин зміни тарифу (зазначення розміру діючого тарифу та відсотка відшкодування затвердженим тарифом собівартості, планового економічно обґрунтованого тарифу, дати, коли тариф востаннє переглядався, причин перегляду тарифу, зазначення відсотка зростання основних складових тарифу (заробітної плати, електроенергії, паливо-мастильних матеріалів), визначення відсотка підвищення тарифу тощо);
інша додаткова інформація, визначена суб'єктом господарювання та/або органом, уповноваженим встановлювати тарифи.
Зазначена інформація доводиться до відома споживачів шляхом розміщення на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування в мережі Інтернет (за наявності), у друкованому засобі масової інформації місцевої сфери розповсюдження (перевага надається друкованим засобам масової інформації органу місцевого самоврядування), веб-сайті суб'єкта господарювання (за наявності), на інформаційних стендах в абонентських відділах суб'єктів господарювання, за необхідності, та шляхом розміщення на інформаційних стендах біля адміністративних будинків органів місцевого самоврядування в населених пунктах, де споживачі отримують відповідні послуги.
Суб'єкт господарювання може обрати один із вище перелічених способів доведення інформації (крім розміщення на інформаційних стендах в абонентських відділах суб'єктів господарювання та інформаційних стендах біля адміністративних будинків органів місцевого самоврядування) як основний для розміщення всього масиву необхідної інформації, визначеної цим Порядком. При цьому за допомогою інших способів, передбачених в абзаці п'ятому цього пункту, суб'єкт господарювання повідомляє споживачів про намір зміни тарифів на відповідні комунальні послуги та обов'язково вказує на джерело розміщення всієї необхідної інформації, з якою без перешкод може ознайомитися споживач.
Суб'єкт господарювання додатково може також доводити до відома споживачів інформацію про намір зміни тарифів за допомогою радіо, телебачення та способу, визначеного статутом територіальної громади. Вибір та використання додаткових способів доведення до споживачів інформації про намір зміни тарифів здійснюються за бажанням суб'єкта господарювання.
Пунктами 2.6, 2.7 Порядку від 30.07.2012 року №390 (який діяв на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що способи доведення до відома споживачів інформації не обмежуються тими, що передбачені цим Порядком.
Інформація повинна бути повною, змістовною та достовірною.
Відповідно до п.п. 2.8, 2.9 Порядку від 30.07.2012 року №390 (який діяв на момент виникнення спірних правовідносин) у процесі доведення до відома споживачів інформації усі зауваження і пропозиції фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань підлягають реєстрації та обов'язковому розгляду суб'єктом господарювання. Зауваження і пропозиції, які отримані органом, уповноваженим встановлювати тарифи, надсилаються для розгляду суб'єкту господарювання. За результатами такого розгляду суб'єкт господарювання приймає рішення про їх урахування чи відхилення. Суб'єкт господарювання в установленому законодавством порядку повідомляє споживача, який надав свої пропозиції та зауваження, про їх урахування або відхилення. При цьому у разі відхилення пропозицій і зауважень суб'єктом господарювання надаються споживачеві обґрунтовані пояснення.
Згідно із п.п. 2.10, 2.11 Порядку від 30.07.2012 року №390 (який діяв на момент виникнення спірних правовідносин) у разі врахування зауважень і пропозицій суб'єкт господарювання здійснює перерахунок тарифу та передає його органу, уповноваженому встановлювати тарифи, листом з висловленою позицією та відповідними обґрунтуваннями.
Уразі відсутності пропозицій та зауважень від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань або вмотивованого їх відхилення, суб'єкт господарювання письмово сповіщає про це орган, уповноважений встановлювати тарифи.
Відповідно до п.п. 2.12, 2.13 Порядку від 30.07.2012 року №390 (який діяв на момент виникнення спірних правовідносин) строк, протягом якого від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань приймаються зауваження і пропозиції, встановлюється суб'єктом господарювання, але він не може бути меншим за 7 календарних днів та більшим ніж 14 календарних днів з дня повідомлення споживачів про намір здійснити зміну тарифів на житлово-комунальні послуги. У разі здійснення суб'єктом господарювання коригування встановлених цін/тарифів відповідно до вимог частини десятої статті 31 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" строк, протягом якого від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань приймаються зауваження і пропозиції, встановлюється суб'єктом господарювання.
Суб'єктом господарювання під час доведення до відома споживачів інформації обов'язково зазначається строк, протягом якого від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань приймаються зауваження і пропозиції, а також повідомляється адреса, на яку необхідно їх надсилати.
Згідно із п. 2.14 Порядку від 30.07.2012 року №390 (який діяв на момент виникнення спірних правовідносин) контроль за дотримання суб'єктами господарювання порядку доведення до відома споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад здійснюється органами, уповноваженими встановлювати тарифи, відповідно до їх повноважень, визначених чинним законодавством.
Аналогічні принципи гласності містять і правила п. 11 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 року №280/97-ВР, згідно яких акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". Проекти актів органів місцевого самоврядування оприлюднюються в порядку, передбаченому Законом України "Про доступ до публічної інформації", крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, коли такі проекти актів оприлюднюються негайно після їх підготовки.
Так, статтею 5 Закону України "Про доступ до публічної інформацію" від 13.01.2011 року №2939-VI передбачено, що доступ до інформації забезпечується, зокрема, шляхом систематичного та оперативного оприлюднення інформації: в офіційних друкованих виданнях; на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет; на єдиному державному веб-порталі відкритих даних; на інформаційних стендах; будь-яким іншим способом.
Вказані положення Закону кореспондуються із приписами п. 2 ч. 1 ст. 15 Закону України "Про доступ до публічної інформації" від 13.01.2011 року №2939-VI, відповідно до яких розпорядники інформації зобов'язані оприлюднювати нормативно-правові акти, акти індивідуальної дії (крім внутрішньоорганізаційних), прийняті розпорядником, проекти рішень, що підлягають обговоренню, інформацію про нормативно-правові засади діяльності.
Разом з цим, згідно із ч. 3 ст. 15 Закону України "Про доступ до публічної інформації" від 13.01.2011 року №2939-VI інформація, передбачена частиною першою цієї статті, підлягає обов'язковому оприлюдненню невідкладно, але не пізніше п'яти робочих днів з дня затвердження документа. У разі наявності у розпорядника інформації офіційного веб-сайту така інформація оприлюднюється на веб-сайті із зазначенням дати оприлюднення документа і дати оновлення інформації.
Проекти нормативно-правових актів, рішень органів місцевого самоврядування, розроблені відповідними розпорядниками, оприлюднюються ними не пізніш як за 20 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття.
Аналіз наведених правових норм показав, що встановлення тарифів на побутові, комунальні послуги належить до виключної компетенції виконавчого органу, у тому числі, міської ради.
Вказані повноваження органу, уповноваженого встановлювати тарифи, не обмежуються лише прийняттям рішень з таких питань, оскільки на орган місцевого самоврядування покладається обов'язок контролювати дотримання суб'єктами господарювання порядку доведення до відома споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад.
Встановлення та коригування тарифів враховує певний механізм забезпечення збалансованості цін/тарифів на житлово-комунальні послуги та повідомлення споживачів про зміну вартості житлово-комунальних послуг.
Процес встановлення органами місцевого самоврядування тарифів на житлово-комунальні послуги вимагає проходження прозорої процедури, включаючи дотримання встановлених термінів та порядку оприлюднення інформації про необхідність зміни тарифів.
Під час вирішення спору по суті, судом першої інстанції вірно враховано, що 11.10.2018 року на офіційному сайті Генічеської міської ради розміщено публікацію КП "Генічеське ВУВКГ" - "До відома абонентів КП "Генічеського ВУВКГ", в якій абонентів повідомлено про підвищення тарифів на послуги водопостачання та водовідведення у наступному році.
18.10.2018 року у газеті "Вісник Приазов'я" за №42 та газеті "Приазовська Правда" за №42 адміністрацією КП була оприлюднена інформація щодо підвищення тарифів на воду з 01.01.2019 у зв'язку із зростанням вартості складових витрат (електроенергія, паливо).
Судом першої інстанції вірно враховано, що вказана публікація не містить інформації щодо розміру тарифів, щодо структури нового розміру тарифу (плановані витрати за елементами, прибуток, податок на додану вартість); обґрунтувань причин зміни тарифу, в тому числі зазначення відсотка відшкодування затвердженим тарифом собівартості, планового економічно обґрунтованого тарифу, дати, коли тариф востаннє переглядався, зазначення відсотка зростання основних складових тарифу (заробітної плати, електроенергії, паливо-мастильних матеріалів), визначення відсотка підвищення тарифу тощо.
Таким чином, поданий на розгляд міської ради проект тарифів та послуг не може вважатись таким, що враховує дотримання принципу гласності та забезпечення участі споживачів у прийнятті відповідних рішень.
При цьому, підстави для коригування тарифів учасниками цих відносин пояснювались під час розгляду справи в суді, що спростовує обґрунтованість прийнятого відповідачем рішення та виконання ним функцій з контролю за дотриманням порядку доведення до відома споживачів інформації про зміну тарифів, про складові майбутніх тарифів, що потягло за собою відсутність можливості у мешканців міста - споживачів комунальної послуги подати зауваження та пропозиції протягом встановленого законом строку з дня можливого розміщення оголошення.
Отже, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про те, що рішення відповідача в частині, що стосується інтересів позивача, не відповідає положенням Порядку №390, який визначає обов'язок виконавчого органу місцевої ради контролювати дотримання суб'єктом господарювання, що виробляють або надають житлово-комунальні послуги, механізму доведення до відома споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та врахування відповідної позиції територіальних громад при встановленні уповноваженими органами тарифів на житлово-комунальні послуги.
Порушення процедури прийняття відповідного рішення органу місцевого самоврядування є наслідком визнання його необґрунтованим та таким, що не відповідає вимогам закону.
Дефектні процедури прийняття адміністративного акта тягне за собою настання дефектних наслідків його реалізації, а порушення порядку доведення до споживачів інформації про структуру тарифів з обґрунтуванням необхідності їх підвищення порушило права позивача на участь у формуванні цих тарифів.
З огляду на те, що під час видання оспорюваного рішення відповідач діяв не у відповідності до чинного законодавства, не з використанням у повному обсязі своїх повноважень, необґрунтовано, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції про часткове задоволення позову та визнання нечинним у відповідній частині акту органу місцевого самоврядування.
Враховуючи наведене, оскільки висновки суду відповідають нормам законодавства, що регулюють спірні правовідносини, та обставинам справи, а доводи апеляційної скарги цих висновків не спростовують, колегія суддів вважає, що судове рішення відповідно до вимог ст. 316 КАС України підлягає залишенню без змін.
Керуючись ст.ст. 139, 308, 310, п. 1 ч. 1 ст. 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Виконавчого комітету Генічеської міської ради - залишити без задоволення.
Рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 17 лютого 2020 року - залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її проголошення, але може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту постанови.
Повний текст постанови складено та підписано 19.06.2020 року.
Головуючий-суддя: О.В. Єщенко
Судді: О.О. Димерлій
Т.М. Танасогло