Іменем України
15 червня 2020 р. № 400/1128/20
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенка В.В., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1
до:Головного управління Національної поліції в Миколаївській області, вул. Декабристів, 5,Миколаїв,54001
про:визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Миколаївській області з вимогами визнати дії відповідача щодо невизнання політичного відділу політичним Управлінням, протиправним; зобов'язати ГУНП в Миколаївській області виконати п.6 Порядку та прирівняти неіснуючий на момент перерахунку пенсії політичний відділ до аналогічного по роду діяльності, Управління кадрового забезпечення ГУНП в Миколаївській області та прирівняти посадовий оклад до цього підрозділу; визнати дії ГУНП в Миколаївській області щодо відмови надбавки при перерахунку пенсії ОСОБА_1 за інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади, протиправними; зобов'язати ГУНП в Миколаївській області надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Миколаївській області нову довідку для перерахунку пенсії по посадовому окладу начальника управління та надбавки за інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади.
Свої позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтував тим, що проходив службу в органах внутрішніх справ. Звільнений у відставку з посади начальника політичного відділу Управління внутрішніх справ Миколаївського облвиконкому 17.08.1987 р. В подальшому у зв'язку зі зміною штатного розкладу органів внутрішніх справ та національної поліції, у позивача виникли труднощі щодо визначення посади, до якої прирівнюється посада начальника політичного відділу для визначення розміру грошового забезпечення, з якого обраховується пенсія за вислугою років. В 2008 році комісія УМВС України в Миколаївській області розглянула питання позивача та дійшла висновку про те, що за своїми кваліфікаційними характеристиками, функціональністю, організаційним та структурним рівнем, порядком підпорядкування, посада начальника політичного відділу УВС Миколаївського облвиконкому відповідає посаді начальника управління. Але, не дивлячись на прийняте рішення, відповідач ігнорує його та не визнає політичний відділ управлінням, відмовляє давати надбавку до пенсії, як начальнику управління, за інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади. У 2008 році позивач декілька разів звертався до відповідача зі зверненнями, але отримував відмову. В черговий раз позивач звернувся до відповідача у січні 2019 року та отримав відмову.
За ініціативою суду, до участі у справи було залучено в якості другого відповідача УМВС України в Миколаївській області.
Відповідач - ГУНП в Миколаївській області позов не визнав, просив в його задоволенні відмовити. Свою позицію відповідач обґрунтував тим, що позивач не проходив службу у поліції, зі зверненням з приводу його пенсійного забезпечення до ГУНП не звертався. За таких обставин, ГУНП в Миколаївській області прав позивача не порушувало.
Відповідач - УМВС України в Миколаївській області також заявив, що він є неналежним відповідачем, оскільки структурним підрозділом з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій є Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України. УМВС України в Миколаївській області лише розглядало звернення позивача від 08.02.2019 та надало йому вичерпну відповідь.
Суд розглянув справу 15.06.2020, відповідно до вимог ст. 262 КАС України, без проведення судового засідання, з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19» та Рішення Ради суддів України від 17.03.2020 №19, в порядку письмового провадження, на підставі матеріалів справи.
Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , 1936 р.н. проходив службу в органах внутрішніх справ та має спеціальне звання полковник міліції.
17.08.1987 р. ОСОБА_1 звільнено у відставку з посади начальника політичного відділу УВС Миколаївського облвиконкому.
ОСОБА_1 є пенсіонером за вислугою років відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
З 2008 року, між ОСОБА_1 та УМВС України в Миколаївській області виник спір щодо визначення аналогічної посади, яка відповідає посаді начальника політичного відділу для визначення розміру грошового забезпечення, з якого обраховується пенсія за вислугою років.
З цього приводу позивач декілька разів звертався до МВС України та УМВС України в Миколаївській області.
В січні 2019 р. ОСОБА_1 звернувся зі зверненням до ГУНП в Миколаївській області з приводу перерахунку пенсії, а саме визначення посади начальника політичного відділу до прирівняної посади в поліції, а також надбавки за інформаційно-аналітичне забезпечення.
08.02.2019 УМВС України в Миколаївській області надано відповідь на звернення ОСОБА_1 , в якому роз'яснено, що при встановленні грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 2008 та 2016 роки, позивачу було встановлено оклад за посадою 1350 гривень, який відповідає посаді «Начальник: управління, самостійного відділу, помічник (радник) начальника ГУМВ, УМВС, 1 група».
В теперішній час посада начальника політвідділу УВС Миколаївського облвиконкому згідно з розділом VII Переліку 138 відповідає посаді начальника відділу, що не входить до складу управління з посадовим окладом 3400.
Також, повідомлено про неможливість включення надбавки за інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади до грошового забезпечення, оскільки з цього приводу є позиція Департаменту фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку МВС України, викладена у листі від 10.12.2013 №15/5-Д-712.
З приводу надбавки до пенсії, як учаснику війну, рекомендовано звернутися до органів пенсійного фонду.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про звернення громадян» громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Питання розгляду заяв (клопотань) врегульовано ст.15 Закону, відповідно до якої, органи державної влади, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).
Дослідженням відповіді на звернення позивача, судом встановлено, що вона направлена у строк, передбачений ст.20 Закону, підписана компетентною особою, та по суті звернення ОСОБА_1 .
Відповідачем роз'яснено позивачеві щодо його питання про визначення аналогічної посади, можливості врахування надбавки за інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади.
Відповідачем надано позивачу відповіді на всі питання, поставленні у його зверненні.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що відповідачі не допустили протиправної бездіяльності, та не порушили прав позивача.
Щодо вимог про зобов'язання відповідача прирівняти політичний відділ до Управління кадрового забезпечення та видати довідку для перерахунку пенсії по посадовому окладу начальника управління та надбавки за інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади, то необхідно констатувати, що це не входить до кола повноважень ані ГУНП в Миколаївській області, ані УМВС України в Миколаївській області.
Відповідно до п.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).
Відповідно до п.24 Порядку, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії.
Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Відповідно до наказу МВС України №129 від 25.02.2019, уповноваженим структурним підрозділом з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій в Міністерстві внутрішніх справ України визначено Департамент персоналу, організації освітньої та наукової роботи з покладенням таких функцій.
Таким чином функції з питань пенсійного та соціального забезпечення колишніх працівників органів внутрішніх справ, передано від територіальних підрозділів УМВС до Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової роботи МВС України.
У цьому випадку, суд не вбачає можливості на заміну відповідачів ГУНП в Миколаївській області та УМВС в Миколаївській області на Департамент, оскільки позивач до останнього з приводу спірного питання не звертався.
Департамент персоналу, організації освітньої та наукової роботи МВС України не розглядав питання перерахунку пенсії відповідача, не відмовляв ОСОБА_1 у визначені аналогічної посади та призначення надбавки за інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади до грошового забезпечення, а тому розгляд судом позовних вимог саме до Департаменту буде передчасним.
З урахуванням цього, суд розглянув справу в межах позовних вимог до відповідачів ГУНП в Миколаївській області та УМВС в Миколаївській області щодо розгляду ними відповідного звернення ОСОБА_1 .
В задоволенні позову відмовити повністю.
Судові витрати відсутні.
На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 КАС України, суд, -
1. В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції в Миколаївській області (вул. Декабристів, 5,Миколаїв,54001 40108735) відмовити.
2. Апеляційна скарга на це рішення може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.
Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки щодо апеляційного оскарження продовжуються на строк дії такого карантину.
Суддя В. В. Біоносенко
Рішення складено в повному обсязі 18.06.2020.