Рішення від 16.06.2020 по справі 380/887/20

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/887/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 червня 2020 року

10 год. 40 хв. м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Качур Р.П., за участю секретаря судового засідання Гордійчук Г.В., представника позивача Яцишина О.В., представника відповідача Павліша О.Р., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного до Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

УСТАНОВИВ:

Національна академія сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного звернулася до суду з адміністративним позовом до Залізничної Державної податкової інспекції Залізничного управління Головного управління ДФС у Львівській області, Державної податкової служби України, у якому позивач просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 0101315405 від 27.11.2019 Залізничного управління Головного управління ДФС у Львівській області в частині застосування штрафних санкцій у сумі 7 762 768,96 грн та пені у розмірі 1 099 821,59 грн за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Заявлені позовні вимоги обґрунтовані тим, що при поданні звіту форми №Д4 (місячна) про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, надбавки, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за допомогою електронної системи M.E.DOC виникла технічна помилка в таблиці 4 Звіту, яка була самостійно виявлена платником внеску і про що було повідомлено відповідача. 08.11.2019 Національною академією була виправлена помилка в Звіті Форми №Д4 (місячна) за жовтень 2019 року, яка була прийнята органами ДПС у Львівській області без зауважень. Незважаючи на це, 27.11.2019 Головним управлінням ДПС у Львівській області прийнято рішення № 0101315405 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.

Не погодившись із висновком контролюючого органу щодо несвоєчасної сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, вважаючи, що таке рішення про застосування штрафних санкцій порушує його законні права та інтереси, позивач звернувся із цим позовом до суду про його скасування.

Ухвалою суду від 30.01.2020 відмовлено у задоволенні заяви Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного про забезпечення адміністративного позову.

Ухвалою суду від 31.01.2020 позовну заяву Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного залишено без руху для усунення її недоліків.

Ухвалою суду від 17.02.2020 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою суду від 12.03.2020, постановленою без виходу до нарадчої кімнати, замінено неналежного відповідача Залізничну Державну податкову інспекцію Залізничного управління Головного управління ДФС у Львівській області на належного - Головне управління ДПС у Львівській області.

Ухвалою суду від 30.04.2020, постановленою без виходу до нарадчої кімнати, виключено із числа відповідачів Державну податкову службу України.

Ухвалою суду від 30.04.2020 закрито підготовче провадження у вказаній справі та призначено справу до судового розгляду по суті.

05.03.2020 за вх. № 12622 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач позов не визнав, заперечує проти такого та просить у його задоволенні відмовити. Таку свою позицію обґрунтовує тим, що позивач є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» чітко встановлений обов'язок платника своєчасно сплачувати єдиний внесок, незалежно від фінансового стану, та не передбачено можливість звільнення такого платника єдиного внеску від відповідальності, установленої за невиконання відповідного зобов'язання. Оскільки, на думку відповідача, позивачем не виконувалися належним чином вимоги ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», а саме внесок за вересень 2019 року сплачено з порушенням законодавчо встановленого строку, вважає позовні вимоги безпідставними.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю з мотивів, викладених у позовній заяві, відповіді на відзив та просить позов задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача проти позову заперечили повністю з підстав, що викладені у відзиві на позовну заяву та додаткових поясненнях по справі, просить у задоволенні позову відмовити.

Заслухавши вступне слово представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

Національна академія сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, розділу ІІ Порядку № 435).

Працівниками Головного управління ДФС у Львівської області проведено камеральну перевірку Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного з питань несплати (неперерахування) або несвоєчасної сплати (несвоєчасного перерахування) єдиного внеску.

В ході проведеної перевірки контролюючим органом встановлено, що позивачем належним чином не виконувались вимоги cт. 9 Закону № 2464, а саме - єдиний внесок за вересень 2019 року сплачено з порушенням законодавчо встановленого строку.

Відтак, за результатами перевірки на підставі ч. 10 та п.2 ч. 11 cт. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» Головним управлінням ДПС у Львівській області винесено рішення № 0101315405 від 27.11.2019 про застосування штрафних санкцій у розмірі 7762768,96 грн. (20% з 01 01.20/5) за період з 22.10.2019 до 20.11.2019 та нараховано пеню у розмірі 1099821,59 грн. (0,1/% суми недоїмки) (Т. 1 а.с. 91).

Не погодившись із розрахунком суми недоїмки позивач скористався процедурою оскарження вимоги про сплату єдиного внеску в адміністративному порядку, подавши скаргу на вимогу про сплату єдиного внеску до органу доходів вищого рівня Державної податкової служби України (Т. 1 а.с. 94-98).

Рішенням про результати розгляду скарги від 16.01.2020 № 2016/6/ НОМЕР_1 (Т. 1 а.с. 100-102) Державна податкова служба України рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 27.11.2019 № 0101315405 залишила без змін, скаргу Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного від 11.12.2019 № 7515- без задоволення.

Відтак позивач звернувся до суду із цим позовом про скасування рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч. 2 ст. Кодексу адміністративного судочинства України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В силу ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, шо здійснює його збір та ведення обліку визначені Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 №2464-VI (далі - Закон №2464-VI).

Частиною 1 ст. 4 Закону № 2464-VI визначено, що платниками єдиного внеску є роботодавці, зокрема підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно- правового договору, укладеного з фізичною особою-підприємцем, якщо виконувані роботи (надані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав .застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

В силу п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону № 2464-VI платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Згідно зі ст. 8 Закону № 2464-VI єдиний внесок не входить до системи оподаткування. Кошти, що надходять від сплати єдиного внеску та застосування фінансових санкцій відповідно до цього Закону, не можуть зараховуватися до Державного бюджету України, бюджетів інших рівнів та використовуватися на цілі, не передбачені законодавством про загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Порядок нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску визначається цим Законом, в частині адміністрування - Податковим кодексом України, та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами центрального органу виконавчої влади, шо забезпечує формування та реалізує, державну податкову і митну політику.

Частиною восьмою статті 9 Закону № 2464-VI встановлено, що єдиний внесок сплачується за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця. При цьому платники, зазначені у пункті першому частини першої статті 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плата (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі).

Відповідно до ч. 11 ст. 9 Закону № 2464-VI у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом (частина одинадцята).

Відповідно до ч. 10 ст. 9 Закону № 2464-VI днем сплати єдиного внеску вважається: у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від час) її зарахування на рахунок органу доходів і зборів.

Нарахування штрафу і пені за несплату або несвоєчасну сплату страхувальниками страхових внесків передбачено статтею 25 Закону № 2464-VI.

Так, на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0.1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Процедура нарахування і сплати єдиного внеску страхувальниками, визначеними № 2464-VI, нарахування і сплати фінансових санкцій, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів органами доходів і зборів визначена Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449.

Відповідно до пунктів 1 та 2 розділу VII Інструкції, за порушення норм законодавства про єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до платників, на яких згідно із Законом покладено обов'язок нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок, застосовуються фінансові санкції (штрафи та пеня) відповідно до Закону.

Відповідно до ч. 11 ст. 25 № 2464-VI до платників визначених підпунктами 1-4 пункту 1 розділу 11 цієї Інструкції, органи доходів і зборів застосовують штрафні санкції у таких розмірах: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення у період до 01.01.2015, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум; за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення, починаючи з 01.01.2015 накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.

При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за формою згідно з додатком 12 до цієї Інструкції.

Розрахунок даної фінансової санкції здійснюється на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів.

Відповідно до пункту 5 Інструкції на суму недоїмки платнику єдиного внеску нараховується пеня з розрахунку 0.1 відсотка на суму фактично сплаченої недоїмки за кожний день прострочення платежу.

Нарахування пені починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.

Документи, які є підставою для нарахування пені: документи, що підтверджують суму єдиного внеску та строк її сплати - звіт платника щодо нарахування єдиного внеску (з додатним значенням); вимога про донараховані суми єдиного внеску за актами документальних перевірок або повідомленням-розрахунком; рішення суду; документи, що підтверджують, суми та дату погашення недоїмки за єдиним внеском, - виписки з рахунків у вигляді електронного реєстру розрахункових документів; корінець прибуткового документа про приймання установою банку платежів готівкою; звіт платника щодо нарахування єдиного внеску з від'ємним значенням; відомості або довідка (витяг) з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань; свідоцтво про смерть фізичної особи.

Таким чином, у разі несплати (неперерахування) або несвоєчасної сплати (несвоєчасного перерахування) єдиного внеску на платників єдиного внеску накладається штраф, розрахунок якого здійснюється на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів, а на суму недоїмки платнику єдиного внеску нараховується пеня.

Як встановлено з матеріалів справи, при поданні Звіту форми №Д4 (місячна) про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, надбавки, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за допомогою електронної системи M.E.DOC працівниками Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного допущено технічну помилка в таблиці 4 Звіту, а саме - в графі 3 і графі 6 Звіту за вересень 2019 року була введена сума 49 434 457,95 замість 4 943 457,95.

Вказана помилка була самостійно виявлена платником єдиного внеску, про що було направлено лист №6458 від 28.10.2019 до Головного управління ДПС України у Львівській області про надання дозволу на виправлення помилки (Т. 1 а.с. 92).

Листом від 04.11.2019 №9269/10/33.01 - 09 Головним Управлінням ДПС у Львівській області (Т. 1 а.с. 93) надано роз'яснення щодо порядку виправлення помилки, яка була виявлена самостійно платником єдиного внеску.

08.11.2019 Національною академією була виправлена помилка в Звіті Форми №Д4 (місячна) за жовтень 2019 року, яка була прийнята органами ДПС у Львівській області без зауважень. 25.11.2019 листом за вих. № 7136 Національна академія листом звернулася до в.о. начальника Головного управління ДПС у Львівській області з повідомленням, що дану помилку платником єдиного внеску було виправлено в Звіті Форми №Д4 (місячна) за жовтень 2019 року, а також просила не застосовувати штрафні санкції до позивача (Т. 1 а.с. 99).

Допущена позивачем помилка не свідчить про несплату останнім необхідної суми єдиного соціального внеску у визначений законодавством строк та не спричинила настання жодних негативних наслідків або збитків для відповідного бюджету та держави в цілому, оскільки страхові кошти були розраховані та сплачені платником єдиного внеску у відповідності до дійсних сум. Помилка полягала лише в неправильному цифровому зазначенні, самостійно виявлена та виправлена платником, не вплинула на правильність визначення сум, належних до зарахування.

Зокрема, як вбачається із таблиць нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на суми грошового забезпечення та на суми допомоги у зв'язку з вагітністю і пологами (Т. 2 а.с. 4, 10, 16) та копій відповідних платіжних доручень (Т. 2, а.с. 5-9, 11-15, 17-19) кошти були розраховані та сплачені платником єдиного внеску у відповідності до дійсних сум.

Таким чином, суд вважає, що технічна помилка, допущена у звіті з єдиного внеску з юридичних осіб, не є правопорушенням у розумінні п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону № 2464-VI, оскільки визначена позивачем сума грошового зобов'язання перерахована до бюджету у визначений Законом строк та у повному обсязі.

Відтак дії, які не містять ознак порушень платником податків при сплаті узгодженої суми грошового зобов'язання, не можуть бути підставою для застосування штрафів, передбачених Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 13.06.2018 у справі №826/1016/16, від 16.03.2018 у справі №808/273/17, від 31.01.2018 у справі №806/1092/17, від 14.08.2018 у справі №821/1897/17 та від 10.04.2020 у справі №821/844/17.

З огляду на встановлені судом фактичні обставини справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для прийняття податковим органом рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.

Статтею 76 КАС України визначено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Згідно ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення.

З урахуванням встановлених фактичних обставин справи та норм діючого законодавства суд дійшов висновку, що позовні вимоги належить задовольнити.

Відповідно до приписів частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, на підставі ч. 1 ст. 139 КАС України на користь позивача належить стягнути понесені ним судові витрати зі сплаті судового збору, сплаченого при поданні позовної заяви до суду за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст. ст. 19, 22, 25, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 263, п.п. 15.5 п. 15 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Львівській області № 0101315405 від 27.11.2019 в частині застосування штрафних санкцій у сумі 7 762 768,96 грн та пені у розмірі 1 099 821,59 грн за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

3. Стягнути на користь Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного (79026 м. Львів вул. Героїв Майдану 32; код за ЄДРПОУ 08410370) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Львівській області (79026 м. Львів вул. Стрийська 35; код за ЄДРПОУ 43143039) судові витрати у вигляді судового збору у розмірі 21 020 (двадцять одна тисяча двадцять) гривень 00 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський окружний адміністративний суд до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до пункту 3 розділу VI «Прикінцеві положення» Кодексу адміністративного судочинства України процесуальні строки, визначені цією ухвалою, продовжуються на строк дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).

У судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Повний текст рішення виготовлений 19.06.2020.

Суддя Р.П. Качур