Рішення від 11.06.2020 по справі 360/10/20

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

11 червня 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 360/10/20

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

судді Пляшкової К.О.,

за участю

секретаря судового засідання Моспанюк Є.С.,

представників

позивача Приходька Є.В. (ордер від 26.11.2019 серії ДП № 2073/015),

відповідача Прокопенкова А.В. (самопредставництво),

розглянувши за правилами загального позовного провадження справу за позовом Комунального некомерційного підприємства «Сєвєродонецький центр первинної медико-санітарної допомоги» Сєвєродонецької міської ради до Головного управління ДПС у Луганській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду 02 січня 2020 року надійшла позовна заява Комунального некомерційного підприємства «Сєвєродонецький центр первинної медико-санітарної допомоги» Сєвєродонецької міської ради (далі - позивач, КНП «СЦПМСД») до Головного управління ДПС у Луганській області (далі - відповідач, ГУ ДПС у Луганській області), в якій позивач просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 17 вересня 2019 року № 0019575204, від 11 жовтня 2019 року № 0021375204.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення винесені на підставі актів від 23 серпня 2019 року № 1511/12-32-52-05-12/38350179 про результати камеральної перевірки податкової звітності з податку на додану вартість з питань своєчасності реєстрації податкових накладних та/або в ЄРПН січень, березень 2019 року та від 23 вересня 2019 року № 108/12-32-52-04-12/38350179 про результати камеральної перевірки податкової звітності з податку на додану вартість з питань своєчасності реєстрації податкових накладних та/або в ЄРПН грудень 2018 року, лютий, травень 2019 року.

Позивач зазначає, що вказані акти перевірок та податкові повідомлення-рішення стосуються порушення позивачем своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в ЄРПН у 2018 та 2019 роках.

Позивач зауважує, що згідно зі статтею 120-1 Податкового кодексу України порушення платником податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в ЄРПН тягне накладення штрафу у розмірі від 10 до 50 відсотків, крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою.

У листі ДФС України від 29 грудня 2017 року № 3246/6/99-95-42-03-15 «Про застосування відповідальності» вказано, що за порушення термінів реєстрації податкових накладних або розрахунків коригування в ЄРПН або відсутність реєстрації податкових накладних або розрахунків коригування в ЄРПН штрафні санкції, визначені Кодексом, не застосовуються виключно до податкових накладних, що не видаються отримувачу (покупцю) та складені на постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування та оподаткування за нульовою ставкою.

Позивач зауважує, що він здійснює діяльність, яка відповідно до підпункту 197.1.5 статті 197 Податкового кодексу України звільняється від оподаткування (постачання послуг з охорони здоров'я закладами охорони здоров'я, що мають ліцензію на постачання таких послуг, а також постачання послуг реабілітаційними установами для інвалідів та дітей-інвалідів, що мають ліцензію на постачання таких послуг відповідно до законодавства), тому звільнений від застосування штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних.

Оскільки позивач здійснює діяльність, яка звільнена від оподаткування, він звільняється від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних, які виписані самим собі, відповідно, податкові повідомлення-рішення є протиправними та підлягають скасуванню.

Ухвалою від 08 січня 2020 року позовну заяву залишено без руху (арк. спр. 36-38).

Після усунення недоліків позовної заяви ухвалою від 20 січня 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін (арк. спр. 51-52).

За клопотанням представника ГУ ДПС у Луганській області, що надійшло до суду 29 січня 2020 року за вх. № 3659/2020 (арк. спр. 57-58), ухвалою від 30 січня 2020 року визначено подальший розгляд справи здійснювати у порядку загального позовного провадження, судове засідання, призначене на 06 лютого 2020 року, вважати підготовчим засіданням (арк. спр. 59).

Від представника ГУ ДПС у Луганській області 06 лютого 2020 року за вх. № 4794/2020 надійшов відзив на позов, в якому представник заперечує проти задоволення позовних вимог з таких підстав (арк. спр. 70-72).

ГУ ДПС у Луганській області проведено камеральні перевірки податкової звітності з податку на додану вартість КНП «СЦПМСД» з питань своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за січень, березень 2019 року, за результатами якої складено акт від 23 серпня 2019 року № 1511/12-32-52-05-12/38350179, та з питань своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за грудень 2018 року, лютий, травень 2019 року, за результатами якої складено акт від 23 вересня 2019 року № 108/12-32-52-04-12/38350179.

Проведеними перевірками встановлено порушення КНП «СЦПМСД» термінів реєстрації податкових накладних відповідно до пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України.

На підставі акта від 23 серпня 2019 року № 1511/12-32-52-05-12/38350179 ГУ ДПС у Луганській області винесено податкове повідомлення-рішення (форми «Н») від 17 вересня 2019 року № 0019575204, яким застосовано штрафні санкції відповідно до абзацу 1 пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України у розмірі 16126,19 грн (10 % від зазначеної в накладній суми ПДВ).

На підставі акта від 23 вересня 2019 року № 108/12-32-52-04-12/38350179 ГУ ДПС у Луганській області винесено податкове повідомлення-рішення (форми «Н») від 11 жовтня 2019 року № 0021375204, яким застосовано штрафні санкції відповідно до абзацу 1 та абзацу 2 пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України у розмірі 57532,52 грн (45104,10 грн - 20 % від зазначеної суми ПДВ у податковій накладній № 32; 6478,70 грн - 10 % від зазначеної суми ПДВ у податковій накладній № 38; 5949,72 грн - 10 % від зазначеної суми ПДВ у податковій накладній № 126).

Представник відповідача зауважує, що Податковим кодексом України не передбачено винятків щодо застосування штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію (відсутність реєстрації) в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування, крім тих, що встановлені безпосередньо пунктом 120-1.1 статті 120-1 та пунктами 35 та 42 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України.

Системний аналіз статті 201, пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України дає підстави для висновку про те, що порушення платником податку на додану вартість граничного строку реєстрації податкової накладної в ЄРПН є підставою для застосування до такого платника штрафу, за виключенням випадку порушення строку реєстрації податкової накладної, що не надається отримувачу /покупцю, та складена на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою. Тобто, для звільнення від відповідальності, передбаченої пунктом 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України, необхідна наявність двох обов'язкових складових: податкова накладна не повинна надаватись отримувачу (покупцю) та, водночас, повинна бути складена на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою. Аналогічна правова позиція відображена у постанові Верховного Суду від 04 вересня 2018 року у справі № 816/1488/17 (К/9901/152/17).

Представник відповідача зауважує, що спірні податкові накладні, відображені в актах перевірки, містять код ставки ПДВ «7» або «20», що свідчить про те, що податкові накладні складені на постачання товарів /послуг для операцій, що оподатковуються податком на додану вартість. За таких обставин вказані податкові накладні не можуть бути віднесені до податкових накладних, порушення граничних термінів реєстрації яких відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України не є підставою для накладення штрафу.

Вищезазначене свідчить про те, що до позивача оскаржуваними податковими повідомленнями-рішеннями правомірно застосовано штраф за порушення граничного строку, передбаченого статтею 201 Податкового кодексу України, для реєстрації податкових накладних.

Інших заяв по суті справи від сторін не надходило.

Ухвалою від 02 березня 2020 року продовжено строк підготовчого провадження у справі (арк. спр. 110).

Ухвалою від 06 квітня 2020 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті (арк. спр. 123).

У судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги, надав пояснення, аналогічні викладеному у позовній заяві. Також повідомив суду, що після прийняття оскаржуваних податкових повідомлень-рішень до статті 201 Податкового кодексу України внесено зміни, згідно з якими збільшено граничний строк реєстрації податкових накладних. У свою чергу позивачем зареєстровано податкові накладні із дотриманням цього строку. Також внесено зміни до пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України, згідно з якими звільнено від відповідальності на несвоєчасну реєстрацію податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами «а» - «г» цього пункту.

Представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог, про що надав пояснення, аналогічні викладеним у відзиві на позов. Щодо внесення змін до Податкового кодексу України зауважив, що за загальним правилом дії нормативно-правового акта у часі, нормативно-правовий акт поширюється на правовідносини, що виникають після набрання чинності цим актом, та не поширюється на правовідносини, що виникли до набрання ним чинності.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд встановив таке.

Згідно з випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 20 червня 2019 року КНП «СЦПМСД» зареєстроване як юридична особа, код за ЄДРПОУ 38350179, місцезнаходження: 93404, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, вулиця Сметаніна, будинок 5, основний вид економічної діяльності: 86.10 Діяльність лікарняних закладів (арк. спр. 33).

ГУ ДПС у Луганській області проведено камеральну перевірку податкової звітності з податку на додану вартість КНП «СЦПМСД» з питань своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за січень, березень 2019 року, за результатами якої складено акт від 23 серпня 2019 року № 1511/12-32-52-05-12/38350179 (арк. спр. 27-28).

Дані камеральної перевірки свідчать про несвоєчасну реєстрацію КНП «СЦПМСД» податкових накладних в ЄРПН за січень, березень 2019 року, а саме:

податкова накладна від 31 січня 2019 року № 14 зареєстрована в ЄРПН 19 лютого 2019 року із затримкою на 4 календарних дні, сума ПДВ за податковою накладною - 3684,34 грн;

податкова накладна від 31 березня 2019 року № 57 зареєстрована в ЄРПН 16 квітня 2019 року із затримкою на 1 календарний день, сума ПДВ за податковою накладною - 157577,60 грн,

всього - 161261,94.

На підставі акта від 23 серпня 2019 року № 1511/12-32-52-05-12/38350179 ГУ ДПС у Луганській області податковим повідомленням-рішенням від 17 вересня 2019 року № 0019575204 до КНП «СЦПМСД» за затримку реєстрації податкових накладних в ЄРПН на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 161261,94 грн застосовано штраф у розмірі 10 % у сумі 16126,19 грн (арк. спр. 25, 26).

Позивачем до Державної податкової служби України подано скаргу на податкове повідомлення-рішення від 17 вересня 2019 року № 0019575204 (арк. спр. 9-12), під час розгляду якої прийнято рішення від 21 жовтня 2019 року № 6253/6/99-00-08-05-05 про продовження строку розгляду скарги (арк. спр. 14) та рішення від 21 листопада 2019 року № 10312/6/99-00-08-05-05 про результати розгляду скарги, яким податкове повідомлення-рішення залишено без змін, а скаргу без задоволення (арк. спр. 15-16).

ГУ ДПС у Луганській області проведено камеральні перевірки податкової звітності з податку на додану вартість КНП «СЦПМСД» з питань своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за грудень 2018 року, лютий, травень 2019 року, за результатами якої складено акт від 23 вересня 2019 року № 108/12-32-52-04-12/38350179 (арк. спр. 31-32).

Дані камеральної перевірки свідчать про несвоєчасну реєстрацію КНП «СЦПМСД» податкових накладних в ЄРПН за грудень 2018 року, лютий, травень 2019 року, а саме:

податкова накладна від 31 грудня 2018 року № 32 зареєстрована в ЄРПН 31 січня 2019 року із затримкою на 16 календарних днів, сума ПДВ за податковою накладною - 225520,50 грн;

податкова накладна від 28 лютого 2019 року № 38 зареєстрована в ЄРПН 19 березня 2019 року із затримкою на 4 календарні дні, сума ПДВ за податковою накладною - 64787,03 грн;

податкова накладна від 31 травня 2019 року № 126 зареєстрована в ЄРПН 18 червня 2019 року із затримкою на 3 календарних дні, сума ПДВ за податковою накладною - 59497,24 грн;

всього - 349804,77.

На підставі акта від 23 вересня 2019 року № 108/12-32-52-04-12/38350179 ГУ ДПС у Луганській області податковим повідомленням-рішенням від 11 жовтня 2019 року № 0021375204 до КНП «СЦПМСД»

за затримку реєстрації податкових накладних в ЄРПН на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 124284,27 грн застосовано штраф у розмірі 10 % у сумі 12428,42 грн;

за затримку реєстрації податкових накладних в ЄРПН від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ 225520,50 грн застосовано штраф у розмірі 20 % у сумі 45104,10 грн (арк. спр. 29, 30).

Позивачем до Державної податкової служби України подано скаргу на податкове повідомлення-рішення від 11 жовтня 2019 року № 0021375204 (арк. спр. 17-18), під час розгляду якої прийнято рішення від 13 листопада 2019 року № 9316/6/99-00-08-05-05 про продовження строку розгляду скарги (арк. спр. 21). КНП «СЦПМСД» 29 листопада 2019 року направлено повідомлення про звернення до суду за оскарженням податкового повідомлення-рішення від 11 жовтня 2019 року № 0021375204 (арк. спр. 22).

Дослідженням податкових накладних від 31 грудня 2018 року № 32, від 31 січня 2019 року № 14, від 28 лютого 2019 року № 38, 31 березня 2019 року № 57, від 31 травня 2019 року № 126 встановлено, що у верхньому лівому кутку наявна відмітка, що вказані податкові накладні є зведеними, не підлягають наданню отримувачу (покупцю), відмітка про їх складання на операції, звільнені від оподаткування, - відсутня. Також зі змісту вказаних податкових накладних слідує, що їх складено на постачання товарів/послуг для операцій, що оподатковуються податком на додану вартість, за ставками ПДВ 7 відсотків або 20 відсотків. Відомості про операції, звільнені від оподаткування, та постачання товарів за ставкою ПДВ 0 відсотків у вказаних податкових накладних відсутні (арк. спр. 100-105).

Відомості про реквізити податкових накладних, дату їх реєстрації в ЄРПН, обсяги операцій за ставками 7 та 20 відсотків, вказані в актах камеральних перевірок, підтверджено також витягом з реєстру податкових накладних КНП «СЦПМСД» (арк. спр. 78).

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.

Згідно з підпунктом 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України (тут і надалі положення Кодексу наводяться в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо: згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.

Відповідно до пункту 120-1.1 статті 121-1 Податкового кодексу України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Згідно з пунктом 201.1 статті 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Пунктом 201.3 статті 201 Податкового кодексу України визначено, що у разі звільнення від оподаткування у податковій накладній робиться запис «Без ПДВ» з посиланням на відповідні пункти (підпункти), статті, підрозділи, розділи цього Кодексу та/або міжнародного договору, якими передбачено звільнення від оподаткування податком.

Для операцій, що оподатковуються, і операцій, звільнених від оподаткування, складаються окремі податкові накладні (пункт 201.5 статті 201 Податкового кодексу України).

Положеннями пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Враховуючи вищевикладене, судом встановлено, що податкові накладні, вказані в актах камеральних перевірок, підлягали реєстрації платником податку на додану вартість в ЄРПН до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

З матеріалів справи судом встановлено, що позивачем недотримано граничний строк реєстрації вказаних податкових накладних, що має наслідком застосування відповідальності у вигляді штрафу, розмір якого залежить від кількості пропущених днів реєстрації.

Позивачем визнається факт допущення несвоєчасної реєстрації податкових накладних, що зафіксовано актами перевірки.

Однак, звертаючись до суду з цим позовом, КНП «СЦПМСД» вважає, що ГУ ДПС у Луганській області безпідставно застосовує до позивача штраф, передбачений пунктом 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України, оскільки у даному випадку платник податків звільнений від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних.

Системний аналіз положень пункту 120-1.1 статті 120-1, статті 201 Податкового кодексу України дає підстави для висновку, що порушення платником податку на додану вартість граничного строку реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних є підставою для застосування до такого платника штрафу, за виключенням випадку порушення строку реєстрації податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю) та складена на постачання товарів/послуг для операцій, які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою.

Тобто, для звільнення від відповідальності, передбаченої пунктом 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України, необхідна наявність двох обов'язкових складових: податкова накладна не повинна надаватись отримувачу (покупцю) та, водночас, повинна бути складена на постачання товарів/послуг для операцій, які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою.

Вказана правова позиція висловлена у постановах Верховного Суду від 04 вересня 2018 року у справі № 816/1488/17, від 07.02.2019 у справі № 808/3250/17, від 18 березня 2020 року у справі № 640/4200/19, від 03 квітня 2020 року у справі № 820/2294/18.

Як вже вищевказано, податкові накладні, за порушення граничних строків реєстрації яких до позивача застосовано штраф, не містять позначок, що їх складено на операції, звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою. Навпаки, у даному випадку, зі змісту податкових накладних слідує, що їх складено на постачання товарів/послуг для операцій, що оподатковуються податком на додану вартість за ставками 7 та 20 відсотків.

За таких обставин вказані податкові накладні, не можуть бути віднесені до податкових накладних, порушення граничних термінів реєстрації яких відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України не є підставою для накладення штрафу.

Розмір штрафу не спірним в межах розгляду цієї справи.

Суд також вважає за необхідне зазначити, що норма статті 120-1 Податкового кодексу України не визначає прав та обов'язків платників податків. Обов'язок зареєструвати податкові накладні, які не надаються покупцю, покладений на платника податків саме пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, а не пунктом 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України, який встановлює відповідальність за невиконання або несвоєчасне виконання такого обов'язку. Отже, норма статті 120-1 Податкового кодексу України не припускає множинного трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, а тому підстави для застосування пункту 56.21 статті 56 Податкового кодексу України відсутні.

Доводи позивача про набрання чинності змінами до Податкового кодексу України, згідно з якими збільшено граничний строк реєстрації податкових накладних, що не видаються покупцю (отримувачу), до 20 календарних днів, а також звільнено від відповідальності на несвоєчасну реєстрацію податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами «а» - «г» цього пункту, судом відхиляються як безпідставні, оскільки цим змінам не надано ретроспективної дії у часі, тому вони є застосовними до правовідносин, що виникли після набрання чинності цими змінами.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що ГУ ДПС у Луганській області прийнято податкові повідомлення-рішення від 17 вересня 2019 року № 0019575204, від 11 жовтня 2019 року № 0021375204 із дотриманням вимог законодавства, вказані рішення відповідають критеріям правомірності, визначеним частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, дотримання яких перевіряє суд у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень.

Відповідно суд вважає, що позовні вимоги є необґрунтованими та у їх задоволенні слід відмовити.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з того, що за правилами, визначеними статтею 139 КАС України, у разі відмови у задоволенні позову, понесені позивачем судові витрати йому не відшкодовуються.

Керуючись статтями 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову Комунального некомерційного підприємства «Сєвєродонецький центр первинної медико-санітарної допомоги» Сєвєродонецької міської ради (місцезнаходження: 93404, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, вулиця Сметаніна, будинок 5, код за ЄДРПОУ 38350179) до Головного управління ДПС у Луганській області (місцезнаходження: 93401, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, вулиця Енергетиків, будинок 72, код за ЄДРПОУ 43143746) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 19 червня 2020 року.

Суддя К.О. Пляшкова