Дата документу 16.06.2020
Справа № 501/1824/20
1-кс/501/399/20
16 червня 2020 року слідчий суддя Іллічівського міського суду Одеської області Вергопуло К.В.,
за участю:
секретаря судового засідання - Радіонова К.С.,
прокурора - Саганович Н.О.,
розглянувши у судовому засіданні в залі суду в місті Чорноморську Одеської області клопотання прокурора Іллічівської місцевої прокуратури Одеської області Саганович Наталії Олександрівни про тимчасовий доступ до речей і документів в кримінальному провадженні №12019160160000954 від 02 грудня 2019 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.175 КК України,
До слідчого судді надійшло Іллічівського міського суду Одеської області вказані клопотання, в якому зазначено наступне.
В провадженні СВ Чорноморського ВП Овідіопольського ВП ГУНП в Одеській області перебуває кримінальне провадження №12019160160000954 від 02.12.2019, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 175 КК України, за заявами працівників ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (далі за текстом ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 »).
Під час проведення досудового розслідування встановлено, що у період з вересня 2019 по теперішній час керівництвом ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » не забезпечено виконання законодавства у сфері праці, в тому числі щодо оплати праці його працівникам.
Відповідно до акту інспекційного відвідування, проведеного Головним управлінням ІНФОРМАЦІЯ_3 установлено, що станом на 12.02.2020 існує заборгованість із заробітної плати у сумі 5893,6 тис. грн. перед 191 працівниками за період з вересня 2019 по січень 2020 включно, остання виплата зарплати проводилась 06.11.2019.
Встановлено, що працівники ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » є колишніми працівниками ДП « ІНФОРМАЦІЯ_4 », які були переведені на роботу до даного підприємства відповідно до умов договору оренди державного майна від 13.06.2018, та Угоди про співробітництво від 14.06.2018.
Так, 13.06.2018 між РВ ФДМ України по Одеській області, в особі виконуючого обов'язки начальника РВ ФДМ України по Одеській області ОСОБА_1 , та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », в особі директора ОСОБА_2 , укладено договір оренди нерухомого майна, що належить до державної власності, за яким орендодавець - ІНФОРМАЦІЯ_5 по Одеській області - передало, а орендар - ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » прийняло у строкове платне користування державне нерухоме майно, а саме групу інвентарних об'єктів за адресами АДРЕСА_1 , згідно з переліком, визначеним в пункті 1 Акту приймання - передавання майна від 14.06.2018 (далі за текстом - група інвентарних об'єктів), що обліковується на балансі Державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (балансоутримувач), вартість якого визначена згідно зі звітом про незалежну оцінку, і станом на 29.12.2017 становить 192 132 594,00 грн. Договір оренди укладено строком на 49 років (далі за текстом - Договір).
Разом з цим, згідно з п. 5.3 Договору оренди, орендар (ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 ») зобов'язаний залучити інвестиції в розмірі 250 млн. доларів США протягом 2 років після укладення договору оренди, при цьому фактичний термін освоєння залучення інвестицій має визначатися затвердженим та узгодженим у встановленому порядку планом реалізації проекту.
Відповідно до п.5.4 орендар зобов'язаний створити перевантажувальний комплекс з вантажопереробкою на рівні 1,5 млн. тон в перший рік з наступним зростанням на 8 млн. тон на рік.
Пунктом 5.5 Договору передбачено укладення з ДП « ОСОБА_3 » соціальної угоди про перехід працівників порту до Орендаря із збереженням соціальних гарантій.
Станом на 05.06.2020, зазначені умови договору оренди орендарем не виконано, та з 12.05.2019 не сплачується орендна плата до бюджету.
Разом з цим, зважаючи на наявну заборгованість із заробітної плати, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » порушені умов щодо збереження соціальних гарантій для працівників ДП « ІНФОРМАЦІЯ_4 », зокрема, п. 2 Угоди про співробітництво між ДП « ОСОБА_3 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » та Профспілкою порту. Зважаючи на це, передумовою порушення соціальних гарантій працівників на своєчасне отримання заробітної плати, стало переведення їх до ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », відповідно до умов договору оренди державного майна.
В ході досудового розслідування встановлено, що рішення про укладення договору оренди групи інвентарних об'єктів, з умовою збереження соціальних гарантій для працівників ДП « ІНФОРМАЦІЯ_8 », приймалося регіональним відділенням Фонду державного ІНФОРМАЦІЯ_9 (на теперішній час Регіональне відділення Фонду державного майна по Одеській ІНФОРМАЦІЯ_10 ). Встановлено, що незважаючи на тривалий період невиконання умов договору оренди державного майна, заборгованість з орендної плати з 12.05.2019, Регіональним відділенням також не ініційовано питання щодо розірвання договору оренди.
В ході досудового розслідування встановлено, що з 18.09.2019 року по теперішній час виробничу діяльність товариство не веде, оскільки дана діяльність заблокована наявними на рахунках арештами і, як наслідок, відсутністю вантажопотоку.
Згідно з листом ДП « ІНФОРМАЦІЯ_8 » від 13.12.2019 № 1248/06-23, отриманим СВ Чорноморського ВП Овідіопольського ВП ГУНП в області, ТОВ «ЄАІЮ» на момент укладення договору, презентувало себе як підприємство, яке має намір розвивати інфраструктуру порту, збільшити вантажопотік, та перевалку вантажів в порту, а також залучити 250 мільйонів доларів на розвиток інфраструктури порту.
Проте, дані умови даним підприємством не виконані, та утворена заборгованість із заробітної плати перед колишніми працівниками порту у строк понад 8 місяців.
Згідно з Постановою Кабінету міністрів України № 906 від 31.08.2011 «Про затвердження Порядку проведення конкурсу на право оренди державного майна», основним критерієм визначення переможця є найбільший розмір орендної плати у разі обов'язкового забезпечення виконання інших умов конкурсу. Таким чином, необхідно встановити забезпечення виконання ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » на момент проведення конкурсу його умов, в тому числі, щодо збереження соціальних гарантій працівників Порту.
Згідно з диспозицією ст. 175 КК кримінальна відповідальність настає в разі безпідставності невиплати заробітної плати, що є обов'язковим елементом цього складу злочину. Безпідставною треба вважати таку невиплату заробітної плати, яка вчинена за наявності об'єктивної можливості здійснити виплату, а для з'ясування такої можливості необхідно перевіряти фінансово-економічний стан підприємства, установи чи організації, де виявлено невиплату, а також мету використання коштів, які надходили на їхні рахунки.
Прокурор просить слідчого суддю надати тимчасовий доступ до документів, які стали підставою для укладення договору оренди державного майна, між Регіональним відділенням Фонду державного майна по ІНФОРМАЦІЯ_11 Миколаївській ІНФОРМАЦІЯ_10 , та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », оскільки необхідно встановити умови переведення працівників порту до ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 »; дотримання процедури надання в оренду групи інвентарних об'єктів ДП « ОСОБА_3 » вказаному підприємству, дотримання умов договору ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », що в подальшому дасть можливість встановити наявність або відсутність умислу на недотримання соціальних гарантій у виді своєчасної сплати заробітної плати колишнім працівниками порту, а також безпідставність невиплати заробітної плати. Разом з цим, необхідно встановити, чи дотримувались протягом періоду дії договору оренди державного майна соціальні гарантії для колишніх працівників порту, інші умови договору оренди, для чого необхідно отримати тимчасовий доступ до документів щодо перевірок умов договору оренди державного майна ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », проведених РВ ФДМУ по Одеській та Миколаївській областях.
Вилучення копій зазначених у клопотанні документів, необхідне для використання при проведенні слідчих дій в ході досудового розслідування по кримінальному провадженню, а також для ідентифікації осіб, діями яких працівникам ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » було завдано збитків, у вигляді невиплати заробітної плати.
Дані документи перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_12 , що підтверджується договору оренди державного майна від 13.06.2018, де стороною виступає Регіональне відділення Фонду державного майна по Одеській області, та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 ». Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, 23.05.2019 державним реєстратором внесені відомості про реєстрацію юридичної особи - ІНФОРМАЦІЯ_12 , що розташоване за адресою: АДРЕСА_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ). Дана юридична особа, відповідно до Наказу Фонду державного майна України від 11.05.2019 р. № 445 з додатком «Про реорганізацію регіональних відділень Фонду державного майна України», Положення про Регіональне відділення Фонду державного майна України по Одеській та Миколаївській областях, затверджене наказом Фонду державного майна України від 22.05.2019 р. № 484, є правонаступником ІНФОРМАЦІЯ_12 відділення Фонду ІНФОРМАЦІЯ_13 області (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), та утворилось шляхом реорганізації - злиття Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській області та Регіонального відділення Фонду державного майна України по Миколаївській області. Відповідно до ст. 104 Цивільного кодексу України, у разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників. Таким чином, після реорганізації 23.05.2019 права та обов'язки переходять за Договором як орендодавця переходять до Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській та Миколаївській областях.
В судовому засіданні прокурор Саганович Н.О. підтримала клопотання.
За заявою прокурора розгляд клопотань проведено без виклику особи у володінні якої знаходяться вказані документи, у зв'язку з тим, що є безпосередні підстави вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення вказаних документів.
Слідчий суддя вважає, що клопотання прокурора підлягають задоволенню.
Згідно ч.1 ст.159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Частиною 2 статті 159 КПК України передбачено, що тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Згідно ч.ч.1, 2 ст.333 КПК України під час судового провадження можуть застосовуватися заходи забезпечення кримінального провадження, в тому числі шляхом надання тимчасового доступу до речей і документів.
Відповідно до ч.1 ст.160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу.
Порядок розгляду клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів встановлений статтею 163 КПК України.
Відповідно до ч.5 зазначеної статті КПК, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи:
1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи;
2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні;
3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Слідчий суддя вважає, клопотання обґрунтоване та прокурором доведено наявність підстав, зазначених в ч.5 ст.163 КПК України.
Керуючись ст.ст.110, 131-132, 159-164 КПК України,
Клопотання прокурора Іллічівської місцевої прокуратури Одеської області Саганович Наталії Олександрівни - задовольнити.
Надати прокурору Іллічівської місцевої прокуратури Саганович Н.О. та слідчому СВ Чорноморського ВП Овідіопольського ВП ГУНП в Одеській області Андрієшину В.В., або, за дорученням прокурора або слідчого, іншій уповноваженій особі Чорноморського ВП Овідіопольського ВП ГУНП в Одеській області, тимчасовий доступ до документів, з можливістю вилучення їх копій, які стали підставою для укладення договору оренди нерухомого майна, що належить до державної власності від 18.06.2018 в ІНФОРМАЦІЯ_14 відділені ІНФОРМАЦІЯ_15 по ІНФОРМАЦІЯ_12 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ), а також контролю щодо його виконання, а саме:
- рішення РВ ФДМУ про передачу майна в оренду групи інвентарних об'єктів ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 »;
- заява орендаря ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 »;
- проект договору оренди державного майна від 18.06.2018;
- копії установчих документів орендаря ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 »;
- інформація про відсутність застосування до заявника санкцій;
- згода органу управління на передачу майна ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 », а також на умови договору оренди державного майна;
- висновок органу управління державним майном про умови договору оренди та умови не виконання договору оренди;
- звернення до Фонду державного майна України про публікацію оголошення;
- публікація оголошення про намір передати майно в оренду;
- рішення за результатами вивчення попиту на об'єкт оренди;
- наказ про утворення конкурсної комісії для проведення конкурсу на право оренди групи інвентарних об'єктів;
- інформацію до ІНФОРМАЦІЯ_16 комісії (з кандидатурою від органу управління або без такої);
- оголошення про проведення конкурсу у газеті « ІНФОРМАЦІЯ_17 » та на веб-сайті РВ ФДМУ по Одеськійобласті з умовами конкурсу, розміромгарантійноговнеску, датою, часом і місцем проведення конкурсу , кінцевим строкомприйняттяпропозиційвідпретендентів (небільш як три робочихдні до датипроведення конкурсу); перелікомдокументів, якіподаються претендентами для участі в конкурсі;
- копії документів щодо конкурсного відбору орендарів на оренду групи інвентарних об'єктів у ДП « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (у разі проведення);
- наказ про укладання Договору з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 »;
- бізнес - план ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (у разі наявності);
-листування з Міністерством інфраструктури України щодо передачі в оренду даного майна;
- наказ про затвердження Висновку про вартість майна - групи інвентарних об'єктів, інші документи щодо передачі в оренду групи інвентарних об'єктів ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 »;
-договір страхування майна - групи інвентарних об'єктів за адресами АДРЕСА_3 , 1Д орендарем;
- платіжне доручення про внесення авансового платежу ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » у сумі НОМЕР_3 , 00 грн.;
-бізнес-план внесення інвестицій та техніко-економічне обґрунтування внесення інвестицій з розбивкою по роках ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 »;
- положення про відділ укладання договорів оренди РВ ФДМУ по Одеській та Миколаївській областях;
- посадова інструкція начальника відділу укладання договорів оренди РВ ФДМУ по Одеській та Миколаївській областях;
- положення про відділ контролю договорів оренди РВ ФДМУ по Одеській та Миколаївській областях;
- посадова інструкція начальника відділу контролю договорів оренди РВ ФДМУ по Одеській та Миколаївській областях;
- посадова інструкція заступника начальника РВ ФДМУ по Одеській та Миколаївській областях, відповідального за укладання та контроль договорів оренди станом на 13.06.2018;
- план-графік перевірок Регіонального відділення Фонду державного майна по Одеській та Миколаївській областях на 2018-2020 роки;
- кошторис РВ ФДМУ по Одеській та Миколаївській областях на 2019 та 2020 роки;
- звернення до Фонду державного майна про виділення коштів на сплату судового збору за подання позовної заяви до ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 »;
- документи щодо перевірки РВ ФДМУ по Одеській та Миколаївській областях стану виконання умов договору оренди майна ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 ».
Ухвала діє протягом місяця з дня її постановлення.
Зобов'язати керівництво зазначеної установи забезпечити виконання ухвали, обов'язковість виконання якої передбачена ст.382 КК України та ст.166 КПК України.
Ухвала апеляційному оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя