про відкриття касаційного провадження
18 червня 2020 року
м. Київ
справа №420/6789/18
провадження №К/9901/29061/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Єзерова А.А.,
суддів: Кравчука В.М., Стародуба О.П.,
перевіривши касаційну скаргу Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15.03.2019 та постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 23.09.2019 у справі № 420/6789/18 за позовом ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,
28.12.2018 до Одеського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, в якому просив:
(і) визнати протиправною бездіяльність Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради щодо нездійснення позивачу перерахунку щорічної одноразової грошової допомоги до 5 травня у розмірі встановленому ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» за 2014-2017 роки;
(іі) зобов'язати Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради здійснити перерахунок, нарахування та виплату йому 3790 грн. щорічної разової грошової допомоги як учаснику бойових дій за період з 2014-2017 роки відповідно до ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 15.03.2019, яке було залишене без змін постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 23.09.2019, позов ОСОБА_1 задоволено:
А) Визнано протиправною бездіяльність Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради щодо перерахунку щорічної одноразової грошової допомоги до 5 травня у розмірі встановленому ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» за 2014-2017 роки.
Б) Зобов'язано Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради здійснити перерахунок, нарахування та виплату ОСОБА_1 3790 грн. щорічної разової грошової допомоги як учаснику бойових дій за період з 2014 р. по 2017 р. відповідно до ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Не погодившись з такими судовими рішеннями, Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради подав касаційну скаргу до Верховного Суду, в якій просив рішення суду першої інстанції та постанову суду апеляційної інстанції скасувати й ухвалити нове судове рішення про відмову в заявленому позові.
Ухвалою Верховного Суду від 31.10.2019 касаційну скаргу Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради було залишено без руху через несплату заявником судового збору у встановлених законом порядку та розмірі.
На виконання вимог означеної ухвали до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду надійшла заява про відстрочення сплати судових витрат до ухвалення судового рішення за результатами касаційного розгляду справи.
Верховний Суд ухвалою від 23.01.2020 відмовив у задоволенні клопотання Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про відстрочення сплати судового збору за подання касаційної скарги до ухвалення судового рішення за результатами касаційного перегляду справи та продовжив для Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради строк на усунення недоліків касаційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання зазначеної ухвали.
Виконуючи вимоги названої ухвали, заявник надіслав до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду заяву про усунення недоліків касаційної скарги, до якої долучив платіжне доручення від 11.02.2020 № 42 про сплату судового збору в розмірі 1 409,60 грн.
Отже, недоліки касаційної скарги заявник усунув в строк, встановлений Верховним Судом.
Верховний Суд бере до уваги те, що 08.02.2020 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ» від 15.01.2020 № 460-IX, яким внесено зміни до Кодексу адміністративного судочинства України (Відомості Верховної Ради України, 2017 р., № 48, ст. 436).
Метою і завданням вказаного закону є комплексне врегулювання питань організації діяльності Верховного Суду задля виконання останнім основного свого завдання - забезпечення єдності та сталості судової практики. Крім того, закон має на меті збалансування навантаження справами між різними юрисдикціями та сприятиме швидкому розгляду справ.
Згаданим законом, з-поміж іншого, визначено чіткі підстави для касаційного оскарження рішення суду першої інстанції та постанови суду апеляційної інстанції.
Водночас пунктом 2 Розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ» від 15.01.2020 № 460-IX встановлено, що касаційні скарги на судові рішення, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цим Законом, розглядаються в порядку, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Отже, суд касаційної інстанції вважає за потрібне перевірити касаційну скаргу Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради щодо її відповідності вимогам статей 328-331 Кодексу адміністративного судочинства України (далі за текстом - КАС України) у редакції, яка була чинною до 08.02.2020, тобто до дня набрання чинності Закону України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ» від 15.01.2020 № 460-IX.
Дослідивши зміст касаційної скарги Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, колегія суддів дійшла висновку про наявність підстав для відкриття касаційного провадження.
Статтею 129 Конституції України передбачено, що однією із основних засад судочинства є забезпечення права на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.
Згідно з частиною першою статті 13 Кодексу адміністративного судочинства України (далі за текстом - КАС України, у редакції, чинній з 08.02.2020) учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.
Відповідно до частини першої статті 328 КАС України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в касаційному порядку рішення суду першої інстанції після апеляційного перегляду справи, а також постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково у випадках, визначених цим Кодексом.
Аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що особи, які беруть участь у справі, у разі, якщо не погоджуються із ухваленими судовими рішеннями після їхнього перегляду в апеляційному порядку, можуть реалізувати право на їхнє оскарження у касаційному порядку тільки у визначених законом випадках.
За правилом підпункту «а» пункту 2 частини п'ятої статті 328 КАС України судові рішення у справах незначної складності підлягають касаційному оскарженню у випадку, якщо касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовної практики.
Верховний Суд зазначає, що питання відповідності судових рішень судів першої та апеляційної інстанцій правовому висновку, що викладений в постанові Верховного Суду від 03.10.2019 в справі № 577/3931/16-а, потребує ретельної перевірки, яку не можна виконати на стадії відкриття касаційного провадження, тому колегія суддів дійшла висновку, що подана касаційна скарга може стосуватися питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики.
Отже, підстав для залишення касаційної скарги без руху, повернення касаційної скарги чи відмови у відкритті касаційного провадження у цій справі немає.
З огляду на наведене колегія суддів вважає, що слід відкрити касаційне провадження за поданою касаційною скаргою на підставі підпункту «а» пункту 2 частини п'ятої статті 328 КАС України.
Керуючись положеннями підпункту «а» пункту 2 частини п'ятої статті 328 КАС України, Верховний Суд
1. Відкрити касаційне провадження за касаційною скаргою Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15.03.2019 та постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 23.09.2019 у справі № 420/6789/18.
2. Витребувати з Одеського окружного адміністративного суду справу № 420/6789/18.
3. Надіслати особам, які беруть участь у справі, копії ухвали про відкриття касаційного провадження разом з копією касаційної скарги.
4. Установити для подання відзиву на касаційну скаргу десятиденний строк з дня закінчення карантину, запровадженого на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 20.05.2020 № 392 «Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та етапів послаблення протиепідемічних заходів».
5. Роз'яснити, що до відзиву додаються докази надсилання (надання) його копій та долучених до нього документів іншим учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями та не може бути оскаржена.
Суддя-доповідач А.А. Єзеров
Суддя В.М. Кравчук
Суддя О.П. Стародуб