Іменем України
18 червня 2020 року
Київ
справа №805/1096/17-а
адміністративне провадження №К/9901/44449/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Бучик А.Ю.,
суддів: Мороз Л.Л., Рибачука А.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 21.04.2017 (суддя Галатіна А.І.) та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 13.06.2017 (в складі колегії суддів: судді-доповідача - Компанієць І.Д., суддів: Блохіна А.А., Ястребової Л.В.) у справі №805/1096/17-а за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області про визнання бездіяльності незаконною, -
В лютому 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області (далі - ГУ МВСУ в Донецькій області), в якому просив:
- визнати бездіяльність ГУ МВСУ в Донецькій області щодо невидачі посвідчення ветерана ОВС незаконною;
- зобов'язати відповідача видати йому посвідчення ветерана ОВС через Костянтинівське відділення поліції Бахмутського відділення поліції ГУНП в Донецькій області.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що 06.10.2016 він пройшов перекомісію в обласній профільній медико-соціальній експертній комісії та йому була продовжена 2 група інвалідності, пов'язана з проходженням служби в ОВС. У звязку з тим, що він має статус ветерана ОВС направив до ГУ МВСУ в Донецькій області лист з проханням видати посвідчення ветерана ОВС. Проте йому вдруге видали не посвідчення, а видали довідку, пославшись на відсутність бланків.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 21 березня 2017 року, з урахуванням ухвали цього ж суду від 10 квітня 2017 про виправлення описки, позовні вимоги ОСОБА_1 до ГУ МВСУ в Донецькій області про зобов'язання видати посвідчення ветерана ОВС через Костянтинівське відділення поліції Бахмутського відділення поліції ГУНП в Донецькій області залишено без розгляду.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 21 квітня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 13 червня 2017 року, у задоволенні позову відмовлено.
Не погодившись із рішеннями судів попередніх інстанцій, позивач подав касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить скасувати вказані судові рішення та ухвалити нове рішення про задоволення позову.
Касаційна скарга обґрунтована тим, що суди не врахували, що в матеріалах справи немає жодних доказів на підтвердження того, що в період з березня 2015 року по час розгляду справи судом даних бланків посвідчень у відповідача не було і ці бланки з'явились лише після його звернення до суду. Також зазначає, що помилковим є твердження судів, що видана йому довідка надає йому відповідні пільги.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 05 липня 2017 року відкрито касаційне провадження за вказаною касаційною скаргою.
У запереченні на касаційну скаргу відповідач просив відмовити у задоволенні касаційної скарги позивача.
У зв'язку із відсутністю клопотань від усіх учасників справи про розгляд справи за їх участю, ця справа розглядається в порядку письмового провадження.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Судами встановлено, що 06.10.2016 позивач пройшов перекомісію в обласній профільній медико-соціальній експертній комісії, внаслідок чого йому продовжено 2 групу інвалідності, пов'язану з проходженням служби в ОВС.
Після цього ОСОБА_1 звернувся до ГУ МВСУ в Донецькій області з запитом про видачу посвідчення ветерана ОВС.
Проте, у зв'язку з відсутність бланків посвідчень, ГУ МВСУ в Донецькій області надало позивачу довідку від 16.11.2016 №146497, в якій зазначено, що ОСОБА_1 є ветераном ОВС та має право на пільги відповідно до Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист» від 24.03.1998 №203-98-ВР.
04.03.2017 позивачу було видано посвідчення ветерана ОВС, даний факт позивачем не заперечується.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції, з висновком якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що оскільки відсутність бланків посвідчень виникла не з вини ГУ МВСУ в Донецькій області, відразу після отримання бланків позивачеві видано посвідчення ветерана ОВС, то відповідач в межах своїх можливостей та повноважень виконав вимогу позивача щодо надання посвідчення.
Дослідивши спірні правовідносини, колегія суддів зазначає таке.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до Закону України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист" цей Закон встановлює статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, Національної поліції, ветеранів податкової міліції, ветеранів державної пожежної охорони, ветеранів Державної кримінально-виконавчої служби України, ветеранів служби цивільного захисту, ветеранів Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, визначає основні засади державної політики щодо соціального захисту громадян, звільнених з військової служби, служби в органах внутрішніх справ, Національної поліції, державній пожежній охороні, Державній кримінально-виконавчій службі України, органах і підрозділах цивільного захисту, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, та членів їх сімей, визначає гарантії, які забезпечують їм гідне життя, активну діяльність, шану та повагу в суспільстві.
Згідно з ст. 4-1 Закону України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист" дія цього Закону поширюється на громадян України, які віднесені до категорій ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції, ветеранів податкової міліції, ветеранів державної пожежної охорони, ветеранів Державної кримінально-виконавчої служби України, ветеранів служби цивільного захисту, ветеранів Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України відповідно до цього Закону і які постійно проживають на території України. Права та пільги, зазначені у статті 6 цього Закону, можуть надаватися іноземцям та особам без громадянства, які віднесені до категорій ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції, ветеранів податкової міліції, ветеранів державної пожежної охорони, ветеранів Державної кримінально-виконавчої служби України, ветеранів служби цивільного захисту, ветеранів Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України і які на законних підставах перебувають на території України відповідно до порядку та умов, визначених міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до ст. 6 Закону України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист" безоплатний проїзд і перевезення багажу ними та членами їх сімей при переїзді до вибраного місця проживання після звільнення з військової служби в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України та міжнародними договорами України; безоплатний проїзд (туди і назад) у межах України один раз на рік залізничним транспортом у купейному вагоні швидкого чи пасажирського потягу або водним чи автомобільним транспортом міжміського сполучення для лікування та відпочинку у санаторіях та будинках відпочинку; безоплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту (за винятком таксі), автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості, а також залізничним і водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських маршрутів у межах України
Відповідно до ст. 10 Закону України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист" ветеранам військової служби, ветеранам органів внутрішніх справ, ветеранам Національної поліції, ветеранам податкової міліції, ветеранам державної пожежної охорони, ветеранам Державної кримінально-виконавчої служби України, ветеранам служби цивільного захисту, ветеранам Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України вручаються посвідчення та нагрудні знаки.
Згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2002 № 742 Про порядок видачі посвідчення і вручення нагрудного знака "Ветеран органів внутрішніх справ" відповідно до ч. 2, поширено дію Порядку видачі посвідчення і вручення нагрудного знака "Ветеран військової служби", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 №1601 (1601-99-п) на видачу посвідчення і вручення нагрудного знака «Ветеран органів внутрішніх справ».
Порядок видачі посвідчення і вручення нагрудного знака "Ветеран військової служби" визначено постановою Кабінету Міністрів України № 1601 від 30 серпня 1999 року.
Відповідно до ч. 3 зазначеної постанови Кабінету Міністрів України визначено, що підставою для видачі посвідчення і вручення нагрудного знака "Ветеран військової служби" є один з таких документів: наказ про звільнення з військової служби в запас або у відставку; довідка медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності I чи II групи, яка настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби.
За встановлених обставин, суди першої та апеляційної інстанцій дійшли обґрунтованого висновку про відмову у задоволенні позовних вимог, оскільки відсутність бланків спірного посвідчення підтверджено видачею відповідної довідки, а відсутність бланків посвідчень виникла не з вини відповідача. До того ж, посвідчення ветерана ОВС позивачу видане відразу після отримання відповідних бланків.
Оцінюючи наведені сторонами аргументи, Суд виходить з такого, що всі аргументи скаржника, наведені в касаційній скарзі, були ретельно перевірені та проаналізовані судами першої та апеляційної інстанцій, та їм була надана належна правова оцінка. Жодних нових аргументів, які б доводили порушення норм матеріального або процесуального права, у касаційній скарзі не зазначено.
Відповідно до статті 350 КАС України (в редакції до набрання чинності змінами, внесеними Законом України від 15.01.2020 № 460-IX) суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись статтями 345, 349, 350, 355, 356 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 21 квітня 2017 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 13 червня 2017 року залишити без змін.
Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та не може бути оскаржена.
Головуючий А. Ю. Бучик
Судді: Л. Л. Мороз
А. І. Рибачук