Іменем України
17 червня 2020 року
Київ
справа №200/11408/18-а
адміністративне провадження №К/9901/20212/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Шарапи В.М.,
суддів: Стеценка С.Г., Чиркіна С.М.,
розглянув у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Державної екологічної інспекції України на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 11.02.2019 у складі судді Тарасенка І.М. та постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 11.06.2019 у складі колегії суддів: Блохіна А.А. (головуючий), Арабей Т.Г., Сіваченка І.В. у справі №200/11408/18-а за позовом Публічного акціонерного товариства "Донбасенерго" в особі структурної одиниці Публічного акціонерного товариства "Донбасенерго" "Слов'янська теплова електрична станція" до Державної екологічної інспекції України, Державної екологічної інспекції у Донецькій області про визнання протиправним та скасування припису, зобов'язання вчинити певні дії,
Короткий зміст позовних вимог і рішень судів першої та апеляційної інстанцій:
1. Публічне акціонерне товариство "Донбасенерго" в особі структурної одиниці Публічного акціонерного товариства "Донбасенерго" "Слов'янська теплова електрична станція" (надалі - позивач, ПАТ "Донбасенерго" в особі структурної одиниці "Слов'янська ТЕС") звернулось до суду з адміністративним позовом до Державної екологічної інспекції України (надалі - відповідач 1, Держекоінспекція), Державної екологічної інспекції у Донецькій області (надалі - відповідач 2, Держекоінспекція у Донецькій області), в якій просило визнати протиправним та скасувати припис Держекоінспекції №2/5-1 від 11.10.2018 та заборонити Держекоінспекції у Донецькій області здійснювати контроль за виконанням припису Держекоінспекції №2/5-1 від 11.10.2018.
2. Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 11.02.2019, залишеним без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 11.06.2019, позовні вимоги задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано припис Держекоінспекції №2/5-1 від 11.10.2018. В іншій частини позовних вимог відмовлено.
3. Судами попередніх інстанцій під час розгляду справи встановлено наступні фактичні обставини, що мають значення для правильного вирішення спору по суті:
3.1. На підставі наказу Держекоінспекції від 01.10.2018 №184 посадовими особами Держекоінспекції та Держекоінспекції у Донецькій області з 03.10.2018 по 05.10.2018 з метою перевірки тверджень, викладених у зверненні гр. ОСОБА_1 від 17.09.2018, була проведена позапланова перевірка структурної одиниці ПАТ "Донбасенерго" Слов'янської ТЕС.
3.2. За наслідками перевірки складено акт проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів від 05.10.2018 №0005, у висновках якого зазначено про порушення структурною одиницею ПАТ "Донбасенерго" Слов'янська ТЕС вимог законодавства, а саме:
-пп. 4 пункту 4 статті 3 Закону України "Про оцінку впливу на довкілля" від 23.05.2017 №2059-VIII (надалі - Закон №2059-VIII), що полягало у здійсненні випробування топкового процесу у період з 09.09.2018 по 30.09.2018 на стаціонарному джерелі викиду №5 (енергоблок №7 (корпус А, корпус Б)) без отримання оцінки впливу на довкілля на використання нового виду палива (нафтового коксу некальцинованого (США)), та використано 21841 т;
-статті 10 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" від 16.10.1992 №2707-XII (надалі - Закон №2707-XII), пп. 2.3 пункту 2 розділу 3 умов дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами від 18.01.2018 №1414170300-64, що полягало у використанні у період з 09.09.2018 по 30.09.2018 палива (нафтовий кокс, некальцинований (США)), не передбаченого технічними нормативами і умовами дозволу на викиди.
3.3. На підставі акту перевірки Держекоінспекцією винесено припис №2/5-1 від 11.10.2018, яким структурну одиницю ПАТ "Донбасенерго" Слов'янську ТЕС зобов'язано: протягом 10 днів після отримання припису розробити план організаційно-технічних заходів з усунення виявлених порушень вимог природоохоронного законодавства; копію наказу та плану заходів направити на адресу Держекоінспекції та Держекоінспекції у Донецькій області; з 15.10.2018 і постійно виконувати умови пп. 2.3 пункту 2 розділу 3 дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами від 18.01.2018 №1414170300-64 - зокрема, суб'єкт господарювання повинен забезпечити, щоб паливо та сировина, що використовується у виробничих процесах, відповідали технічним умовам (погодженим у встановленому законодавством порядку), державним стандартам, санітарним нормам та регламентам технологічних процесів; використовувати тільки ту сировину, що закладена технічним регламентом, сировинною базою та має висновки державної санітарно-епідеміологічної експертизи; до 15.12.2018 отримати висновок з оцінки впливу на довкілля планової діяльності з використанням (спалюванням) нового виду палива (паливної суміші антрациту з нафтовим коксом) та утворення нового виду небезпечних відходів.
3.4. Поряд з цим, суди попередніх інстанцій дослідили, що відповідно до пп. 2.3 пункту 2 розділу 3 дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами від 18.01.2018 №1414170300-64, виданого структурній одиниці ПАТ "Донбасенерго" Слов'янська ТЕС, суб'єкт господарювання повинен забезпечити, щоб паливо та сировина, що використовується у виробничих процесах, відповідали технічним умовам (погодженим у встановленому законодавством порядку), державним стандартам, санітарним нормам та регламентам технологічних процесів і використовувати тільки ту сировину, що закладена технічним регламентом, сировинною базою та має висновки державної санітарно-епідеміологічної експертизи.
3.5. На виконання рішення Ради національної безпеки і оборони України "Про невідкладні заходи з нейтралізації загроз енергетичній безпеці України та посилення захисту критичної інфраструктури", введеного в дію Указом Президента України від 16.02.2017 №37/2017, яке стосувалось вжиття вичерпних заходів щодо диверсифікації джерел постачання вугілля в Україну, ПАТ "Донбасенерго" протягом 2-ї половини 2017 року - 1-ї половини 2018 року на структурній одиниці Слов'янська ТЕС, за участю Інституту вугільних енерготехнологій Національної академії наук України, було виконано попереднє проектно-конструкторське пророблення та реалізовані технічні заходи для забезпечення безпечних режимів пилоприготування та ефективного спалювання сумішей антрациту з пісним вугіллям та вуглецевміщуючими продуктами збагачення кам'яного вугілля з виходом летких речовин до 14%, виконані відповідні випробування та складені режимні карти пилоприготування і спалювання. Проте, задачу паливозабезпечення Слов'янської ТЕС до початку зимового сезону 2018-2019 років це вирішило лише частково.
3.6. У зв'язку з цим, на виконання Розпорядження Кабінету Міністрів України №532-р від 26.07.2018 та листа Міністерства енергетики та вугільної промисловості України №04\32-6445 від 10.08.2018, задля сталого функціонування Слов'янської ТЕС та накопичення палива перед осінньо-зимовим максимумом навантаження, актуальною стала задача щодо використання вітчизняного вугілля газової групи та альтернативних низькореакційних палив, як нафтовий кокс з США, на енергоблоках Слов'янської ТЕС.
3.7. Зважаючи на необхідність зниження впливу на енергобезпеку України вугільної продукції з Російської Федерації та підтримання сталої роботи Об'єднаної енергосистеми України, розроблено Програму першочергових заходів з розширення паливної бази Слов'янської ТЕС із залученням вітчизняного вугілля газової групи, яку згідно з протоколом від 18.09.2018 розглянуто і погоджено на засіданні секції "Електроенергетика" Науково-технічної ради Міністерства енергетики та вугільної промисловості України.
3.8. Підготовка та спалювання суміші виконувалося відповідно до "Програми випробувань топкового процесу котла ТПП-200-1 і роботи ППЦ", що затверджена головним інженером Слов'янської ТЕС і узгоджена з Інститутом вугільних енерготехнологій Національної академії наук України. Крім того, підготовка суміші, настройка режиму котла проводилися за участі представників даного інституту.
3.9. У процесі досліджень було підтверджено, що технологічні властивості суміші твердого палива та нафтококсу відповідають вугіллю марки П (яке є проектним видом палива блоку №7 Слов'янської ТЕС), спалювання суміші у відповідних пропорціях, за умови виконання природоохоронних заходів та додержання обмежень, не призводить до погіршення стану навколишнього середовища, а залишається на існуючому рівні граничного допустимих нормативів, установлених у діючому дозволі на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, про що зазначено у листі Інституту вугільних енерготехнологій Національної академії наук України від 01.10.2018 №235/04/1-257. Під час проведення досліджень сертифікованими лабораторіями постійно здійснювалось санітарно-хімічне дослідження атмосферного повітря в санітарно-захисній зоні, за результатами якого перевищень гранично допустимих концентрацій по забруднюючим речовинам в атмосферному повітрі не зафіксовано.
3.10. Анотований звіт, що був складений Інститутом вугільних енерготехнологій Національної академії наук України за результатами проведення попередніх досліджень при спалюванні суміші вугілля марок АШ та П з матеріалом нафтового коксу підтвердив, що технологічні властивості вугілля марок АШ та П у суміші з матеріалом нафтового коксу відповідають характеристикам вугілля марки П, нафтовий кокс за вмістом летких та своїми характеристики вибухобезпеки можна прирівняти до пісного вугілля, тому його спалювання у суміші з вугіллям марки АШ та П не потребувало у процесі дослідження та не буде потребувати у подальшому проведення конструктивних змін у обладнанні пилоприготувального цеху (ППЦ) і блоку №7 (геометричних розмірів чи заміни на інше обладнання), реконструкції або будівництва окремих вузлів ППЦ та блоку №7, технологічних змін на устаткуванні ППЦ та блоку №7; додаванням матеріалу нафтового коксу підвищує калорійність суміші та покращую режим спалювання палива у котлоагрегаті; зменшення зольності суміші за рахунок додавання нафтового коксу призводить до росту температури у НРЧ з покращенням режиму виходу рідкого шлаку; збільшення температур у топці підвищує ступінь конверсії вуглецю вугілля на 2%; спалювання даної суміші у відповідній пропорції, при виконанні природоохоронних заходів (робота газоочисного обладнання ППЦ та блоку №7) та витримувати обмежень до співвідношення компонентів у суміші не призводить до погіршення стану навколишнього середовища, а її екологічні показники залишаються на існуючому рівні, згідно гранично - допустимих нормативів, які встановлені у існуючому дозволі Слов'янської ТЕС на викиди забруднюючих речовин до атмосферного повітря.
4. Суди попередніх інстанції, задовольняючи позовні вимоги, виходили з того, що дослідженими під час судового розгляду справи доказами підтверджується, що Слов'янська ТЕС при використанні суміші твердого палива та нафтококсу дотримувалась умов виданого їй дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, відтак, порушення вимог статті 10 Закону №2707-XII та пп. 2.3 пункту 2 розділу 3 відповідного дозволу остання не допускала. Крім того, суди першої та апеляційної інстанцій дійшли висновку, що спалювання Слов'янською ТЕС суміші нафтового коксу не підлягало оцінці впливу на довкілля згідно статті 3 Закону №2059-VIII та пункту 2 "Критеріїв визначення розширень і змін діяльності та об'єктів, які не підлягають оцінці впливу на довкілля", що затверджені Постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2017 №1010 (надалі - Критерії визначення розширень і змін діяльності та об'єктів, які не підлягають оцінці впливу на довкілля), тому порушення пп. 4 пункту 4 статті 3 Закону №2059-VIII не мало місця. Таким чином, на переконання судів попередніх інстанцій, припис Держекоінспекції №2/5-1 від 11.10.2018 прийнятий за відсутності для цього правових підстав та підлягав до скасування.
4.1. Суд першої інстанції, відмовляючи у задоволенні позовних вимог про заборону Держекоінспекції у Донецькій області здійснювати контроль за виконанням припису Держекоінспекції №2/5-1 від 11.10.2018, послався на те, що нормами Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) не встановлено можливості захисту порушених прав та інтересів осіб на майбутнє, а судове рішення не може зобов'язувати відповідача вчинити чи утриматись від вчинення певних дій на майбутнє.
Короткий зміст вимог та узагальнені доводи касаційної скарги:
5. Відповідачем 1 - Держекоінспекцією, подано касаційну скаргу на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 11.02.2019 та постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 11.06.2019, в якій просить оскаржувані судові рішення скасувати і ухвалити нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
5.1. Аргументи скаржника на обґрунтування доводів касаційної скарги зводяться до неправильного застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права. Зокрема, скаржник вказує, що за наслідками перевірки додержання структурною одиницею ПАТ "Донбасенерго" Слов'янською ТЕС вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів виявлено, що остання використовує сировину, яка не передбачена дозволом на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами від 18.01.2018 №1414170300-64, чим порушує пп. 2.3 пункту 2 розділу 3 умов відповідного дозволу та статтю 10 Закону №2707-XII. На думку скаржника, суди попередніх інстанцій залишили поза увагою ту обставину, що використання такої сировини не закладене у технічному регламенті, а діяльність структурної одиниці ПАТ "Донбасенерго" Слов'янською ТЕС підлягала оцінці впливу на довкілля відповідно до вимог Закону №2059-VIII, а також Критеріїв визначення розширень і змін діяльності та об'єктів, які не підлягають оцінці впливу на довкілля.
6. Позивачем - ПАТ "Донбасенерго" в особі структурної одиниці Слов'янської ТЕС, подано відзив на касаційну скаргу, в якому просить залишити її без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін.
6.1. На обґрунтування відзиву зазначає, що оскаржувані судові рішення ухвалені на основі правильного застосування норм матеріального права і з дотриманням норм процесуального права, а доводи касаційної скарги є безпідставними. Позивач наголошує, що з досліджених судами доказів вбачається, що стверджувані відповідачами порушення Слов'янською ТЕС вимог законодавства, фактично, не мали місця, а відтак, оспорюваний припис був винесений безпідставно і вірно був скасований судами попередніх інстанцій.
7. Відповідачем 2 - Держекоінспекцією у Донецькій області відзиву та або письмових пояснень на касаційну скаргу подано не було.
Висновки суду за результатами розгляду касаційної скарги з посиланням на норми права, якими керувався суд касаційної інстанції:
8. Під час розгляду касаційної скарги колегія суддів суду касаційної інстанції враховує приписи частин 1-2 статті 341 КАС України (в редакції, чинній до 08.02.2020, надалі - КАС України), згідно з якими суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази
9. Відповідно до статті 10 Закону №2707-XII, підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані:
здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо;
вживати заходів щодо зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин і зменшення впливу фізичних факторів;
забезпечувати безперебійну ефективну роботу і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу фізичних та біологічних факторів;
здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік;
заздалегідь розробляти спеціальні заходи щодо охорони атмосферного повітря на випадок виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру і вживати заходів для ліквідації причин, наслідків забруднення атмосферного повітря;
забезпечувати здійснення інструментально-лабораторних вимірювань параметрів викидів забруднюючих речовин стаціонарних і пересувних джерел та ефективності роботи газоочисних установок;
забезпечувати розроблення методик виконання вимірювань, що враховують специфічні умови викиду забруднюючих речовин;
використовувати метрологічно атестовані методики виконання вимірювань і повірені засоби вимірювальної техніки для визначення параметрів газопилового потоку і концентрацій забруднюючих речовин в атмосферному повітрі та викидах стаціонарних і пересувних джерел;
здійснювати контроль за проектуванням, будівництвом і експлуатацією споруд, устаткування та апаратури для очищення газопилового потоку від забруднюючих речовин і зниження впливу фізичних та біологічних факторів, оснащення їх засобами вимірювальної техніки, необхідними для постійного контролю за ефективністю очищення, дотриманням нормативів гранично допустимих викидів забруднюючих речовин і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів та інших вимог законодавства в галузі охорони атмосферного повітря;
своєчасно і в повному обсязі сплачувати екологічний податок.
Виконання заходів щодо охорони атмосферного повітря не повинно призводити до забруднення грунтів, вод та інших природних об'єктів.
10. Як встановлено судами попередніх інстанцій, пп. 2.3 пункту 2 розділу 3 умов дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами від 18.01.2018 №1414170300-64, що виданий структурній одиниці ПАТ "Донбасенерго" Слов'янська ТЕС, даний суб'єкт господарювання повинен забезпечити, щоб паливо та сировина, що використовується у виробничих процесах, відповідала технічним умовам (погодженим у встановленому законодавством порядку), державним стандартам, санітарним нормам та регламентам технологічних процесів. Використовувати тільки ту сировину, що закладена технічним регламентом, сировинною базою та має висновки державної санітарно - епідеміологічної експертизи.
11. При цьому, суди попередніх інстанцій, на основі досліджених доказів, з'ясували ту обставину, що у період з 09.09.2018 по 30.09.2018 Слов'янською ТЕС використовувалась у власній діяльності суміш твердого палива та нафтового коксу, некальцинованого, який був придбаний у США.
12. З наявних у справі доказів вбачається, що використанню вказаної суміші передувало проведення ряду досліджень, в тому числі, за участі Інституту вугільних енерготехнологій Національної академії наук України.
13. Зокрема, згідно з анотованим звітом, складеним Інститутом вугільних енерготехнологій Національної академії наук України, за наслідками проведення попередніх досліджень при спалюванні суміші вугілля марок АШ та П з матеріалом нафтового коксу було підтверджено, що: технологічні властивості вугілля марок АШ та П у суміші з матеріалом нафтового коксу відповідають характеристикам вугілля марки П; нафтовий кокс за вмістом летких та своїми характеристики вибухобезпеки можна прирівняти до пісного вугілля, тому його спалювання у суміші з вугіллям марки АШ та П не потребувало у процесі дослідження та не буде потребувати у подальшому проведення конструктивних змін у обладнанні пилоприготувального цеху (ППЦ) та блоку №7 (геометричних розмірів, або заміни на інше обладнання), реконструкції або будівництва окремих вузлів ППЦ та блоку №7, технологічних змін на устаткуванні ППЦ та блоку №7; додавання матеріалу нафтового коксу підвищує калорійність суміші та покращую режим спалювання палива у котлоагрегаті; зменшення зольності суміші за рахунок додавання нафтового коксу призводить до росту температури у НРЧ з покращенням режиму виходу рідкого шлаку; збільшення температур у топці підвищує ступінь конверсії вуглецю вугілля на 2%; спалювання даної суміші у відповідній пропорції, при виконанні природоохоронних заходів (робота газоочисного обладнання ППЦ та блоку №7) та витримувати обмежень до співвідношення компонентів у суміші не призводить до погіршення стану навколишнього середовища, а її екологічні показники залишаються на існуючому рівні, згідно граничнодопустимих нормативів, які встановлені у існуючому дозволі Слов'янської ТЕС на викиди забруднюючих речовин до атмосферного повітря.
14. Крім того, у листі Інституту вугільних енерготехнологій Національної академії наук України від 01.10.2018 №235/04/1-257 зазначено, що технологічні властивості суміші твердого палива та нафтового коксу відповідали вугіллю марки П, яке є проектним видом палива блоку №7 Слов'янської ТЕС, а спалювання такої суміші у відповідних пропорціях, за умови виконання природоохоронних заходів та додержання обмежень, не призводить до погіршення стану навколишнього середовища, а залишається на існуючому рівні граничного допустимих нормативів, установлених у дозволі Слов'янської ТЕС на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами від 18.01.2018 №1414170300-64.
15. Таким чином, суди попередніх інстанцій дійшли обґрунтованого висновку про те, що структурною одиницею ПАТ "Донбасенерго" Слов'янською ТЕС не було допущено порушень вимог пп. 2.3 пункту 2 розділу 3 умов дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами від 18.01.2018 №1414170300-64 та статті 10 Закону №2707-XII.
16. Відповідно до частини 1 статті 3 Закону №2059-VIII, здійснення оцінки впливу на довкілля є обов'язковим у процесі прийняття рішень про провадження планованої діяльності, визначеної частинами другою і третьою цієї статті. Така планована діяльність підлягає оцінці впливу на довкілля до прийняття рішення про провадження планованої діяльності. Оцінці впливу на довкілля не підлягає планована діяльність, спрямована виключно на забезпечення оборони держави, ліквідацію наслідків надзвичайних ситуацій, наслідків антитерористичної операції на території проведення антитерористичної операції на період її проведення, відповідно до критеріїв, затверджених Кабінетом Міністрів України.
17. Згідно з пунктом 2 Критеріїв визначення розширень і змін діяльності та об'єктів, які не підлягають оцінці впливу на довкілля, оцінці впливу на довкілля не підлягають розширення і зміни діяльності та об'єктів, визначених пунктами 1-21 частини другої та пунктами 1-13 частини третьої статті 3 Закону України "Про оцінку впливу на довкілля", а саме: розширення господарської діяльності або об'єктів, які підлягали оцінці впливу на довкілля та щодо яких було отримано висновок з оцінки впливу на довкілля, порогові значення для яких у частинах другій і третій статті 3 Закону України "Про оцінку впливу на довкілля" не встановлені, за умови, що в результаті такого розширення господарська діяльність не призведе до збільшення утворюваних та утворення нових видів небезпечних відходів, збільшення та/або появи нових джерел викидів в атмосферне повітря та скидів забруднюючих речовин у водні об'єкти, шумового, вібраційного, світлового, теплового та радіаційного забруднення, а також випромінення (підпункт 6).
18. Оскільки судами попередніх інстанцій з'ясовано, що наявними у матеріалах справи доказами підтверджується, що при спаленні Слов'янською ТЕС суміші твердого палива та нафтового коксу екологічні показники залишалися на рівні згідно граничнодопустимих нормативів, установлених у дозволі на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами від 18.01.2018 №1414170300-64, то судами вірно зазначено, що така діяльність не підлягала оцінці впливу на довкілля у відповідності до Закону №2059-VIII.
19. Таким чином, суди попередніх інстанцій, на основі правильного застосування норм матеріального права і з дотриманням норм процесуального права, дійшли обґрунтованого висновку щодо необхідності скасування оспорюваного припису Держекоінспекції №2/5-1 від 11.10.2018 та задоволення позовних вимог в цій частині. Поряд з цим, суд касаційної інстанції не надає оцінки правильності висновків судів попередніх інстанцій в частині відмови у задоволенні позовних вимог про заборону Держекоінспекції у Донецькій області здійснювати контроль за виконанням припису Держекоінспекції №2/5-1 від 11.10.2018, які не охоплюються доводами касаційної скарги.
20. За приписами статті 350 КАС України (в редакції, чинній до 08.02.2020), суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
З огляду на наведене, касаційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а оскаржувані судові рішення - залишенню без змін.
Керуючись пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 15.01.2020 №460-IX "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ", статтями 341, 349, 355, 356, 359 КАС України, суд,
Касаційну скаргу Державної екологічної інспекції України залишити без задоволення.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 11.02.2019 та постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 11.06.2019 у справі №200/11408/18-а за позовом Публічного акціонерного товариства "Донбасенерго" в особі структурної одиниці Публічного акціонерного товариства "Донбасенерго" "Слов'янська теплова електрична станція" до Державної екологічної інспекції України, Державної екологічної інспекції у Донецькій області про визнання протиправним та скасування припису, зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.
Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.
Головуючий суддя Шарапа В.М.
Судді Стеценко С.Г.
Чиркін С.М.