Іменем України
18 червня 2020 року
м. Київ
справа №677/45/16-а
адміністративне провадження №К/9901/11123/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Кравчука В.М., суддів Єзерова А.А., Стародуба О.П.,
розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу
за касаційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Красилівському районі Хмельницької області
на постанову Красилівського районного суду Хмельницької області від 02.02.2016 (суддя Боголюбова Л.М.) та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 28.04.2016 (колегія у складі суддів Мельник-Томенко Ж.М., Ватаманюка Р.В., Сторчака В.Ю.)
у справі № 677/45/16-а
за позовом ОСОБА_1
до Управління Пенсійного фонду України в Красилівському районі Хмельницької області
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
I. РУХ СПРАВИ
1. У січні 2016 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Красилівському районі Хмельницької області, в якому просила:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу», у зв'язку із підвищенням заробітної плати за посадою, з якої була призначена пенсія;
- зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу», у зв'язку із підвищенням заробітної плати за посадою, з якої була призначена пенсія, з 01.09.2015 у розмірі 89% суми заробітної плати.
2. Постановою Красилівського районного суду Хмельницької області від 02.02.2016, залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 28.04.2016, позов задоволено частково:
- визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Красилівському районі Хмельницької області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» в зв'язку з підвищенням заробітної плати за посадою, з якої була призначена пенсія;
- зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Красилівському районі Хмельницької області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу», в зв'язку з підвищенням заробітної плати за посадою, з якої була призначена пенсія, починаючи з 07 грудня 2015 року відповідно до довідки № 43 від 30.11.2015 виданою департаментом агропромислового розвитку Хмельницької ОДА в розмірі 89% від суми заробітної плати.
3. У касаційній скарзі відповідач із посиланням на порушення судами норм матеріального права, просив скасувати оскаржувані судові рішення та відмовити у задоволенні позову.
4. Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 15.06.2016 відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою відповідача та відстрочено сплату судового збору до прийняття Вищим адміністративним судом України рішення у справі.
5. Заперечень на касаційну скаргу від відповідача не надходило.
6. У зв'язку із ліквідацією Вищого адміністративного суду справу передано Верховному Суду.
II. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
7. Судами попередніх інстанцій встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 89% від заробітної плати.
8. У грудні 2015 року позивач звернулася до Управління Пенсійного фонду України в Красилівському районі із заявою про здійснення перерахунку пенсії відповідно до довідки №43 від 30.11.2015, виданої Департаментом агропромислового розвитку Хмельницької ОДА.
9. Листом від 14.12.2014 № 10962/05 відповідач повідомив ОСОБА_1 , що відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213 у разі прийняття до 01.06.2015 закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних на загальних підставах з 01.06.2015 скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу». У зв'язку з цим з 01.06.2015 пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
10. Вважаючи такі дії неправомірними, позивач звернулася до суду з позовом.
IІІ. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
11. Задовольняючи частково позов, суд першої інстанції, з рішенням якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що пенсія позивачці призначена до прийняття Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213, то відмова щодо здійснення перерахунку пенсії є безпідставною.
IV. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ
12. Відповідач у касаційній скарзі наголошує, що п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 скасовано норми пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу». У зв'язку з цим з 01.06.2015 пенсії в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про державну службу» не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
V. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
13. Верховний Суд перевірив доводи касаційної скарги, правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права та дійшов таких висновків.
14. Умови пенсійного забезпечення державних службовців до 01.05.2016 визначалися Законом України «Про державну службу» №3723-ХІІ.
15. Частина перша статті 37-1 зазначеного Закону у редакції, чинній до 01.01.2015, передбачала, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом, відповідно, здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
16. Проте, 01.01.2015 набрав чинності Закон України від 28.12.2014 №76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (далі Закон № 76-VIII), яким, зокрема, статтю 37-1 Закону № 3723-ХІІ викладено у новій редакції, згідно з якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
17. Таким чином, законодавець повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям після 01.01.2015 делегував Уряду.
18. Правове регулювання Урядом зазначеного питання у період з 01 січня по 01 грудня 2015 року знайшло своє відображення у пунктах 4, 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» №865, за змістом яких підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця було передумовою для перерахунку пенсії.
19. Так, за правилами пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України №865 у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом № 3723-ХІІ, визначається в такому порядку:
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням ПФУ за погодженням з Мінсоцполітики (пункт 5 постанови Кабінету Міністрів України №865).
20. Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», якою підвищено розміри заробітку працюючих державних службовців та яка відповідно до її пункту 6 застосовується з 01.12.2015, пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України № 865 виключено, а пункт 5 викладено в такій редакції: «форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».
21. Положень, які б закріплювали можливість перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців, постанова Кабінету Міністрів України №1013 не містить.
22. Отже, з 01.12.2015 чинне законодавство, яке регламентувало пенсійне забезпечення державних службовців, підвищення розміру заробітку працюючих державних службовців не визначало як підставу для перерахунку пенсій, призначених за статтею 37 Закону № 3723-ХІІ. При цьому чинна у зазначений період редакція статті 37-1 Закону № 3723-ХІІ не визначала передумов перерахунку пенсій, а лише відносила вирішення такого питання до компетенції Кабінету Міністрів України.
23. Оскільки законодавством, чинним на час звернення позивачки за перерахунком розміру пенсії, не було передбачено можливість її перерахунку у зв'язку із підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців, у відповідача не було правових підстав для здійснення такого перерахунку.
24. Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 23.03.2018 у справі № 151/155/16-а та постанові Верховного Суду від 11.12.2019 у справі № 555/2321/16-а.
25. Відповідно до частини першої статті 351 КАС підставами для скасування судових рішень повністю або частково і ухвалення нового рішення або зміни рішення у відповідній частині є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
26. За таких обставин, Верховний Суд дійшов висновку що судами першої та апеляційної інстанцій ухвалено необґрунтовані рішення, які постановлено без дотриманням норм матеріального права, у зв'язку із чим вони підлягають скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову в задоволенні позову.
27. При відкритті касаційного провадження Управлінню Пенсійного фонду України в Красилівському районі Хмельницької області відстрочено сплату судового збору до прийняття рішення у даній справі.
28. Відповідно до підпункту 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір» в редакції, чинній на час звернення позивача до суду, за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, розмір судового збору складав 0,4 розміру мінімальної заробітної плати.
29. Згідно статті 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» встановлено у 2016 році мінімальну заробітну плату: з 1 січня - 1378 гривень.
30. Згідно із підпунктом 3 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду касаційної скарги на рішення суду розмір судового збору складав 120 % ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви.
31. Отже, розмір судового збору за подання касаційної скарги складає 661,44 грн. (1378х0,4х120%).
32. Разом з тим, постановою Кабінету Міністрів України від 21 грудня 2016 року № 988 «Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України» Управління Пенсійного фонду України в Красилівському районі Хмельницької області реорганізовано шляхом приєднання до Старокостянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України.
33. Постановою Кабінету Міністрів України від 08 листопада 2017 року № 821 Старокостянтинівське об'єднане управління Пенсійного фонду України реорганізовано шляхом приєднання до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
34. Отже, судовий збір за подання касаційної скарги у сумі 661,44 грн. необхідно стягнути із Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Керуючись ст. 341, 345, 351, 356 КАС України, Суд -
1. Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Красилівському районі Хмельницької області задовольнити.
2. Постанову Красилівського районного суду Хмельницької області від 02.02.2016 та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 28.04.2016 у справі № 677/45/16-а - скасувати.
3. Ухвалити нове рішення.
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Красилівському районі Хмельницької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
4. Стягнути із Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (ЄДРПОУ 21318350, 29013, м. Хмельницький, вул. Герцена, 10) до спеціального фонду Державного бюджету України на рахунок Державної судової адміністрації України (отримувач коштів ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106; код ЄДРПОУ 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача (МФО) 899998; рахунок отримувача 31211256026001; код класифікації доходів бюджету 22030106) судовий збір за подання касаційної скарги в розмірі 661,44 грн. (шістсот шістдесят одна гривня 44 копійки).
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач В.М. Кравчук
Суддя А.А. Єзеров
Суддя О.П. Стародуб