Постанова від 18.06.2020 по справі 522/8141/16-а

ПОСТАНОВА

Іменем України

18 червня 2020 року

м. Київ

справа №522/8141/16-а

адміністративне провадження №К/9901/10188/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача Кравчука В.М., суддів Єзерова А.А., Стародуба О.П.,

розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу

за заявою Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області

про перегляд ухвали Вищого адміністративного суду України від 18.10.2017 (колегія у складі суддів Горбатюка С.А., Калашнікової О.В., Стрелець Т.Г.)

у справі № 522/8141/16-а

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області

про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії.

I. РУХ СПРАВИ

1. У травні 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, у якому просив:

- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії з врахуванням грошової допомоги на оздоровлення, щомісячної додаткової грошової винагороди для окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил України, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди за участь в АТО, одноразової грошової допомоги при звільненні та індексації грошових доходів населення;

- зобов'язати відповідача перерахувати пенсію з врахуванням грошової допомоги на оздоровлення, щомісячної додаткової грошової винагороди для окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил України, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди за участь в АТО, одноразової грошової допомоги при звільненні та індексації грошових доходів населення.

2. Постановою Приморського районного суду м. Одеси від 05.10.2016, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 30.11.2016, позов задоволено:

- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії із врахуванням грошової допомоги на оздоровлення, щомісячної додаткової грошової винагороди для окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил України, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди за участь в АТО, одноразової грошової допомоги при звільненні та індексації грошових доходів населення;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області перерахувати ОСОБА_1 пенсію з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, щомісячної додаткової грошової винагороди для окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил України, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди за участь в АТО, одноразової грошової допомоги при звільненні та індексації грошових доходів населення.

3. Ухвалою Вищого адміністративного суду від 18.10.2017 касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області відхилено, а постанову Приморського районного суду м. Одеси від 05.10.2016 та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 30.11.2016 залишено без змін.

4. Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, відповідач звернувся до Верховного Суду України із заявою про перегляд ухвали Вищого адміністративного суду від 18.10.2017. У зазначеній заяві відповідач просить скасувати ухвалу Вищого адміністративного суду від 18.10.2017, а справу направити на новий розгляд до Вищого адміністративного суду України.

5. 15.12.2017 розпочав роботу Верховний Суд та набрав чинності Закон України “Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів” від 03.10.2017.

6. Відповідно до п.п. 1 п. 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України (у редакції Закону 2147-VIII) заяви про перегляд судових рішень Верховним Судом України в адміністративних справах, які подані та розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного адміністративного суду та розглядаються спочатку колегією у складі трьох або більшої непарної кількості суддів за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. Такі заяви розглядаються без повідомлення та виклику учасників справи, за винятком випадку, коли суд з огляду на обставини справи ухвалить рішення про інше.

7. Листом Верховного Суду України від 12.01.2018, який надійшов 26.01.2018, справу передано до Верховного Суду.

8. Ухвалою Верховного Суду від 31.01.2018 відкрито провадження за заявою Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про перегляд ухвали Вищого адміністративного суду України від 18.10.2017 у справі № 522/8141/16-а.

II. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

9. Судами попередніх інстанцій встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач є полковником запасу. Наказом Міністра оборони України по особовому складу від 20.12.2014 № 829 його було звільнено з військової служби в запас за пунктом «б» частини шостої статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (за станом здоров'я).

10. Наказом командира військової частини (польова пошта НОМЕР_1 ) по стройовій частині від 31.12.2014 № 203 його було виключено зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення, направлено для зарахування на військовий облік до Одеського ОМВК. Зарахована вислуга років у Збройних Силах України: 28 років 4 місяці - календарна; 28 років 6 місяців 26 дні - пільгова.

11. Відповідач призначив ОСОБА_1 пенсію з 01.01.2015 у розмірі 4 922,48 грн. При обчисленні пенсії було враховано: посадовий оклад у розмірі 2 076,00 грн.; оклад за військове звання у розмірі 135,00 грн.; процентна надбавка за вислугу років (40 відсотків) у розмірі 884,40 грн.; середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці у розмірі 3540,64 грн. (в т.ч.: робота з таємними виробами, носіями, док. 15 відсотків; надбавка за особливо важливі завдання 50 відсотків; премія 90 відсотків); підвищення або надбавка до пенсії як учаснику розмінування у воєнний та повоєнний час у розмірі 237,25 грн. та як учаснику бойових дій у розмірі 40,00 грн.

12. Згідно з архівною довідкою від 17.02.2016 № 179/1/1570, виданою Галузевим державним архівом Міністерства оборони України, та довідкою від 23.03.2016 № 1/3855, виданою військовою частиною НОМЕР_2 , довідкою від 02.02.2016 № 68, виданою Одеським обласним військовим комісаріатом, з січня по грудень 2013 року включно: надана йому грошова допомога на оздоровлення за цей період склала 6 104,30 грн.; матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових проблем - 6 104,30 грн.; щомісячна додаткова грошова винагорода - 13 429,46 грн.; святкова премія - 909,5 грн.

13. Згідно з довідкою від 26.01.2016 № 451, виданою військовим комісаром Житомирського військового комісаріату Міністерства оборони України, з січня по грудень 2014 року включно: щомісячна додаткова грошова винагорода позивача склала 47889,37 грн., грошова допомога на оздоровлення за цей період - 6 822,90 грн., матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань - 6 822,90 грн., одноразова премія - 5 127,72 грн., винагорода за участь в АТО - 15 553,11 грн., грошова допомога при звільненні з військової служби виплачена у розмірі 95 520,60 грн.

14. При обчисленні пенсії позивачу не були ураховані: грошова допомога 6104,30 грн.; матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових проблем 6104,30 грн.; щомісячна додаткова грошова винагорода 13429,46 грн.; святкова премія 909,5 грн. (з січня 2013 по грудень 2013 року включно); щомісячна додаткова грошова винагорода 47889,37 грн., грошова допомога на оздоровлення 6 822,90 грн., матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань 6822,90 грн., одноразова премія 5127,72 грн., винагорода за участь в АТО 15 553,11 грн., грошова допомога при звільненні з військової служби 95 520,60 грн. (з січня 2014 року по грудень 2014 року включно); індексація грошових доходів населення.

15. 07.04.2016 позивач звернувся до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії.

16. Листом від 20.04.2016 № 465/Т-11 відповідач відмовив ОСОБА_2 у перерахунку пенсії.

17. Не погоджуючись із зазначеним, позивач звернувся до суду.

IIІ. ОЦІНКА СУДІВ

18. Задовольняючи позов, суд першої інстанції, з рішенням якого погодився суд апеляційної та касаційної інстанції, виходив з того, що грошова допомога на оздоровлення, щомісячна додаткова грошова винагорода для окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил України, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, грошова винагорода за участь в АТО, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія

IV. ДОВОДИ ЗАЯВИ

19. Відповідач у заяві наголошує, що розглядаючи справу Вищий адміністративний суд України не врахував, що одноразова грошова допомога при звільненні не входить до додаткового грошового забезпечення, яке повинно враховуватись при нарахуванні пенсії.

20. Зазначає, що приймаючи рішення, суд касаційної інстанції послався на постанову Верховного Суду України від 10.03.2015 у справі 21-70а15, та постанову від 20.10.2015 у справі № 21-2942а15.

21. Зазначає, що Вищим адміністративним судом України прийнято рішення, яке не відповідає викладеному у постанові Верховного Суду України висновку щодо застосування у подібних правовідносинах норм матеріального права, що відповідно до пункту 5 частини 237 Кодексу адміністративного судочинства України (у редакції чинній до внесення змін Законом № 2147-VIII), є підставою для подання заяви про перегляд судових рішень.

22. При цьому, посилається на постанову Верховного Суду від 12.09.2017 у справі № 21-70а15. Зокрема, у цьому рішенні суду викладено правовий висновок, що одноразова грошова допомога при звільненні не входить до додаткового грошового забезпечення, яке повинно враховуватись при нарахуванні пенсії.

23. Заперечення на заяву не надходило.

V. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ

24. Перевіривши наведені у заяві доводи, колегія суддів Верховного Суду дійшла висновку про невідповідність рішення Вищого адміністративного суду України в оскаржуваній частині викладеному у постанові Верховного Суду України висновку щодо застосування у подібних правовідносинах норм матеріального права з наступних підстав.

25. Частиною першою статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; далі - Закон № 2011-XII) встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

26. Згідно з частинами другою, третьою статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

27. Таким чином, до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових: 1) посадовий оклад; 2) оклад за військовим званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення; 4) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

28. Частиною першою статті 15 Закону № 2011-ХІІ визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону № 2262-ХІІ.

29. Однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.

30. Так, частиною третьою статті 43 Закону № 2262-ХІІ визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

31. Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

32. Таким чином, Закон № 2262-ХІІ, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

33. Тобто при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.

34. Факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного статтею 43 Закону № 2262-ХІІ, який є вичерпним.

35. Ураховуючи наведене, відсутні підстави для включення до грошового забезпечення позивача, з якого обчислюється пенсія, отриманих позивачем грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та грошової винагороди за участь в АТО, а додаткова грошова винагорода має бути включена до грошового забезпечення позивача, з якого здійснюється обчислення пенсії.

36. Така правова позиція висловлена Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 06.02.2019 у справі №522/2738/17 (провадження № 11-806апп18), в якій здійснено відступ від правового висновку Верховного Суду України, викладеного у постанові цього суду від 10.03.2015 (№ 21-70а15).

37. Щодо одноразової грошової допомоги при звільненні, колегія суддів вказує про відсутність підстав для її включення до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, оскільки вказана виплата також є одноразовою допомогою та має інше призначення.

38. Правову позицію щодо відсутності підстав для включення одноразової грошової допомоги при звільненні до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, висловлено в рішенні Верховного Суду України від 12.09.2017 у справі № 21-1115а16.

39. Відповідно до приписів ч. 1 ст. 243 КАС України (у редакції до 15.12.2017) суд задовольняє заяву за наявності однієї із підстав, передбачених частиною 1 статті 237 цього Кодексу.

40. Отже, рішення суду касаційної інстанції у справі, що розглядається, не відповідає висновку викладеному у постанові Верховного Суду України, а тому відповідно до ч. 1 ст. 243 КАС України (у редакції до 15.12.2017) заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області слід задовольнити частково, а ухвалу Вищого адміністративного суду України від 18.10.2017, ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 30.11.2016 та постанову Приморського районного суду м. Одеси від 05.10.2016 - скасувати частково.

Керуючись підпунктом 1 пункту 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, який набрав чинності 15.12.2017 на підставі Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII, статтями 241, 242, 244 Кодексу адміністративного судочинства України (у редакції, чинній до внесення змін Законом № 2147-VIII), Суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області задовольнити частково.

2. Ухвалу Вищого адміністративного суду України від 18.10.2017, ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 30.11.2016 та постанову Приморського районного суду м. Одеси від 05.10.2016 скасувати у частині визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії з врахуванням одноразової грошової допомоги при звільненні та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області перерахувати ОСОБА_1 пенсію з врахуванням одноразової грошової допомоги при звільненні.

В цій частині ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову.

3. В іншій частині ухвалу Вищого адміністративного суду України від 18.10.2017, ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 30.11.2016 та постанову Приморського районного суду м. Одеси від 05.10.2016 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач В.М. Кравчук

Суддя А.А. Єзеров

Суддя О.П. Стародуб