ф
Іменем України
18 червня 2020 року
м. Київ
справа № 809/173/14
адміністративне провадження № К/9901/13541/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Стародуба О.П.,
суддів - Єзерова А.А., Кравчука В.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Комунального підприємства «Муніципальна інвестиційна управляюча компанія» на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 24.05.2016р. (судді - Заверуха О.Б., Багрій В.М., Курилець А.Р.) у справі за позовом заступника прокурора м. Івано-Франківська до Івано-Франківської міської ради, третя особа - Комунальне підприємство «Єдиний розрахунковий центр» про визнання протиправним та скасування рішення,
У січні 2014 року заступник прокурора м. Івано-Франківська звернувся до суду з позовом, в якому просив:
визнати протиправним та скасувати рішення Івано-Франківської міської ради від 01.08.2013р. №1169-37 «Про внесення змін до Положення про порядок передачі житлових будинків, що перебувають на балансі комунальних підприємств м. Івано-Франківська, в самоуправління власникам».
В обґрунтування позовних вимог посилався на те, що оскаржуваним рішенням затверджено спеціальну процедуру для передачі в самоуправління громадянам одноповерхових будинків за відсутності згоди мешканців будинку. Вважає, що дане рішення суперечить положенням Конституції України, Закону України «Про житлово-комунальні послуги», Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», Правилам управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд, які затверджено наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 02.02.2009р. №13.
Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17.02.2014р. в задоволенні позову відмовлено.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 24.05.2016р. скасовано постанову суду першої інстанції, позов задоволено.
Визнано протиправним та скасовано рішення тридцять сьомої сесії шостого демократичного скликання Івано-Франківської міської ради №1169-37 від 01.08.2013р. «Про внесення змін до Положення про порядок передачі житлових будинків, що перебувають на балансі комунальних підприємств м. Івано-Франківська в самоуправління власникам».
З ухваленим у справі рішенням не погодилась третя особа, звернулась до суду з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати постанову суду апеляційної інстанції та залишити в силі постанову суду першої інстанції.
В обґрунтування касаційної скарги посилається на те, що спірне рішення відповідача не суперечить жодному існуючому нормативно-правовому акту, оскільки в ньому не містяться норми зобов'язального характеру; не позбавляє права співвласників будинку самостійно визначати порядок управління будинком, в тому числі, приймати рішення про самоуправління будинком чи передачу його в управління управителю з відповідним укладенням договору; не позбавляє права власників на отримання від органів місцевого самоврядування участі у проведенні робіт по ремонту будинку, потреба в якому виникла після приватизації квартир, оскільки вказане питання регулюється Порядком участі в організації та фінансуванні ремонту приватизованих житлових будинків їх колишніх власників, затв. постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.1992р. №572 та йому не суперечить.
Відзиву на касаційну скаргу до суду не надходило.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права суд приходить до висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з наступних мотивів та передбачених законом підстав.
Так, в ході розгляду справи по суті судами попередніх інстанцій встановлено, що 29.12.2011р. Івано-Франківською міською радою прийнято рішення №549-18 «Про затвердження Положення про порядок передачі житлових будинків, що перебувають на балансі комунальних підприємств м. Івано-Франківська, в самоуправління власникам».
Тридцять сьомою сесією шостого демократичного скликання Івано-Франківської міської ради прийнято рішення №1169-37 від 01.08.2013р. «Про внесення змін до Положення про порядок передачі житлових будинків, що перебувають на балансі комунальних підприємств м. Івано-Франківська, в самоуправління власникам». (а.с. 9 - 11)
Вказаним рішенням внесено зміни до Положення про порядок передачі житлових будинків, що перебувають на балансі комунальних підприємств м. Івано-Франківська, в самоуправління власникам від 29.12.2011р. №549-18.
Зокрема, вказане Положення доповнено розділом 4 «Особливості передачі у власність одноповерхових будинків» наступного змісту:
- передача одноповерхового будинку в самоуправління власників може здійснюватись також з ініціативи управителя за умови, якщо у такому будинку на праві приватної власності громадянам належить 100% квартир і чинний управитель не був визначений рішенням зборів власників. Про такий намір власники будинку повідомляються не пізніше, як за 30 днів рекомендованим поштовим повідомленням;
- передача одноповерхового будинку в самоуправління оформляється наказом чинного управителя, текст якого, а також вимоги до власників, передбачені п. 3.2 цього Положення доводяться до відома власників не пізніше, як через 5 днів з моменту підписання наказу;
- приймання-передача одноповерхового будинку, переданого в самоуправління з ініціативи чинного управителя відбувається на загальних засадах уповноваженому представнику власника. За відсутності згоди з боку власників щодо визначення повноваженого представника будинкова документація зберігається чинним управителем до моменту досягнення такої згоди.
У пояснювальній записці наведено обґрунтування необхідності прийняття цього проекту, зокрема, щодо додаткового врегулювання порядку передачі одноповерхових будинків в самоуправління власників, при цьому управителю надаються права з власної ініціативи передавати одноповерхові будинки в самоуправління власників. Передача одноповерхового будинку в самоуправління оформляється наказом чинного управління, який доводиться до відома власників не пізніше, ніж через 5 днів з моменту підписання наказу. (а.с. 12)
На виконання прийнятого рішення міської ради, КП «Єдиний розрахунковий центр» винесено накази від 30.09.2013р. №291 та №311, якими передано будинки №8 по вул. Сабата та №21 по вул. Шевченка в м. Івано-Франківську разом з належними до них допоміжними приміщеннями, господарськими будівлями та спорудами в самоуправління власників. (а.с. 13 - 14)
Не погоджуючись з такими наказами, мешканці будинку по вул . Шевченка звернулись до Івано-Франківського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України зі скаргою щодо незаконних, на їх думку, дій КП «Єдиний розрахунковий центр» в частині примусового передання будинку - пам'ятки архітектури в самоуправління власників квартир цього будинку.
У скарзі мешканці вказували, що будинок знаходиться в аварійному стані, а передача його в самоуправління без їх згоди порушує норми чинного законодавства України та свідчить про зловживання КП «Єдиний розрахунковий центр» своїм монопольним становищем.
Івано-Франківське обласне територіальне відділення на підставі отриманої скарги звернулось до прокурора м. Івано-Франківська із зверненням за належністю для розгляду, оскільки вирішення порушених у скарзі питань виходить за межі повноважень територіального відділення, та відповідного реагування. (а.с. 15 - 17)
Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що оскаржуване рішення прийнято відповідно до норм чинного законодавства, є законним, не суперечить Положенню про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян №396, не містить жодних зобов'язань, які не передбачені законодавством України чи забороняє Конституція України, оскільки рішення прийняте з умовою, про передачу одноповерхового будинку в самоуправління власників управителя (в даному випадку і третя особа) може здійснювати з власної ініціативи за умови, якщо у такому будинку на праві приватної власності громадянам належить 100 % квартир і чинний управитель не був визначений рішенням зборів власників, що повністю відповідає чинному законодавству України.
Скасовуючи постанову суду першої інстанції та приймаючи нову про задоволення позову, суд апеляційної інстанції виходив з того, що відповідно до положень Закону України «Про житлово-комунальні послуги», Правил управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд від 02.02.2009р. №13 та статті 6 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» право визначати порядок управління будинком, в тому числі, приймати рішення про самоуправління будинком чи передачу його в управління належить власникам (співвласникам) квартир.
Одностороння, без згоди власників, співвласників будинку, передача будинку в самоуправління суперечить вимогам законодавства та самому Положенню про порядок передачі житлових будинків, що перебувають на балансі комунальних підприємств м. Івано-Франківська, в самоуправління власникам.
Рішення міської ради, що оскаржується, суперечить вимогам ст. 19 Конституції України, ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» та п. 1.4 Правил управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд, оскільки прийняття будинку в управління є правом, а не обов'язком громадян.
З такими висновками суду апеляційної інстанції колегія суддів погоджується і вважає, що вони відповідають нормам матеріального та процесуального права і фактичним обставинам справи, а мотиви та доводи наведені у касаційній скарзі, висновки суду апеляційної інстанції не спростовують і є безпідставними з наступних доводів та передбачених законом підстав.
Так, відповідно до статті 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», тут і далі в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, питання щодо управління об'єктами житлово-комунального господарства, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг населенню належать до повноважень органів місцевого самоврядування.
Згідно частин 4, 7 статті 10 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» державні комунальні підприємства по обслуговуванню та ремонту житла зобов'язані здійснювати обслуговування та ремонт приватизованого житла, надавати мешканцям комунальні та інші послуги за державними розцінками і тарифами. Колишні власники (їх правонаступники), які володіли багатоквартирними будинками до моменту приватизації, зобов'язані брати участь у фінансуванні їх ремонту та сприяти організації його проведення у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.
За змістом статті 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004р. №1875-IV залежно від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються на:
1) комунальні послуги (централізоване постачання холодної та гарячої води, водовідведення, газо- та електропостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо);
2) послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо);
3) послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків (балансоутримання, укладання договорів на виконання послуг, контроль виконання умов договору тощо);
4) послуги з ремонту приміщень, будинків, споруд (заміна та підсилення елементів конструкцій та мереж, їх реконструкція, відновлення несучої спроможності несучих елементів конструкцій тощо).
Відповідно до статті 23 цього Закону власник має право тримати на балансі та управляти належним йому майном. Власник має право доручати повністю або частково розпоряджатися та управляти належним йому майном відповідно до закону та договору балансоутримувачу або управителю. У разі спільної власності кількох співвласників рішення щодо утримання на балансі та/або управління майном приймається відповідно до закону.
Згідно пункту 1.4 Правил управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд, затв. наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 02.02.2009р. №13 та прийнятих на підставі Закону України «Про житлово-комунальні послуги», особою, що здійснює управління будинком, є: у разі самоуправління будинком - власники, співвласники будинку, створені ними органи, організації та об'єднання або балансоутримувач чи будь-яка інша особа, яка уповноважена від імені власників, співвласників будинку виконувати функції з управління будинком; у разі здійснення управління будинком відповідно до договору із власниками, співвласниками усіх житлових і нежитлових приміщень об'єкта або за їх дорученням із балансоутримувачем (далі - замовник) - управитель.
Управитель визначається власниками, співвласниками або за їх дорученням балансоутримувачем у встановленому законодавством порядку.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» об'єднання співвласників багатоквартирного будинку - юридична особа, створена власниками для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання неподільного та загального майна.
Відповідно до статті 6 цього Закону об'єднання може бути створене в будинку будь-якої форми власності з числа тих, хто приватизував або придбав квартиру, а також власника будинку або його уповноваженої особи, власників жилих приміщень, а також власників нежилих приміщень.
Для створення об'єднання скликаються установчі збори. Скликання установчих зборів здійснюється власником будинку або ініціативною групою, яка складається не менш як з трьох власників квартир або нежилих приміщень. Рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало не менше двох третин присутніх осіб, які мають право голосу. Установчі збори правомочні, якщо на них присутні більше п'ятдесяти відсотків власників.
Як встановлено апеляційним судом в ході розгляду справи оскаржуваним рішенням передбачено односторонню, без згоди власників чи співвласників будинків передачу їх управителем в самоуправління, такі положення обмежують передбачені права власників (співвласників) будинків самостійно вирішувати питання управління будинком чи передачу його в управління, а тому апеляційний суд обгрунтовано прийняв рішення про задоволення позовних вимог.
Відповідно до частини 1 статті 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо рішення, переглянуте в передбачених статтею 341 цього Кодексу межах, ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Таким чином, оскільки при ухваленні судового рішення суд апеляційної інстанції правильно застосував норм матеріального права, порушень норм процесуального права не допустив, тому суд дійшов висновку про залишення касаційної скарги без задоволення, а судового рішення - без змін.
Керуючись статтями 345, 349, 350, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України,
Касаційну скаргу Комунального підприємства «Муніципальна інвестиційна управляюча компанія» залишити без задоволення, а постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 24.05.2016р. - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Судді:
О.П. Стародуб
А.А. Єзеров
В.М. Кравчук