465/2084/20
2-а/465/494/20
про залишення без руху
"18" червня 2020 р. м. Львів
Франківський районний суд м.Львова в складі:
головуючої-судді Мигаль Г.П.
з участю секретаря Максимович М.М.
в процесі розгляду у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції у Львівській області Департаменту патрульної поліції, командира взводу старшого лейтенанта поліції роти 2 батальйону 3 Управління патрульної поліції у Львівській області Гончара Антона Геннадійовича про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення серії ЕАК №2222632 від 09.03.2020 року ,
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління патрульної поліції у Львівській області Департаменту патрульної поліції, командира взводу старшого лейтенанта поліції роти 2 батальйону 3 Управління патрульної поліції у Львівській області Гончара Антона Геннадійовича про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення серії ЕАК №2222632 від 09.03.2020 року.
Ухвалою судді Франківського районного суду м.Львова від 13.05.2020 відкрито провадження у справі.
На адресу суду надійшло клопотання від представника Управління патрульної поліції у Львівській області Департаменту патрульної поліції про залишення позовної заяви без розгляду, оскільки відповідно до правових висновків Великої Палати Верховного суду викладених у постанові від 18.03.2020 при розгляді справи № 543/775/17, яка відступила від правового висновку Верховного Суду України в постанові від 13 грудня 2016 року (провадження № 21-1410а16), вказавши, що чинне законодавство містить ставку судового збору, що підлягає сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги у справі про оскарження постанови про адміністративне правопорушення та подальшому оскарженні позивачем та відповідачем судового рішення.
Після відкриття провадження судом встановлено обставини, за яких поданий ОСОБА_1 позов не відповідає вимогам ст.ст. 160-161 КАС України, що є підставою для залишення позовної заяви без руху.
Вивчивши позовну заяву та дослідивши долучені до неї матеріали, суд дійшов висновку, що позовну заяву слід залишити без руху з наступних підстав.
Відповідно до ч. 13 ст.171 КАС України суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня вручення позивачу ухвали.
Так, позивачем до матеріалів справи не додано документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Частиною першою статті 132 КАС України визначено, що судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закону України «Про судовий збір» № 3674-VІ.
За статтями 1, 2 Закону № 3674-VІ судовий збір справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат. Платниками судового збору є: громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.
Частина друга статті 3 Закону №3674-VІ містить перелік об'єктів, за які не справляється судовий збір, а стаття 5 цього Закону - перелік суб'єктів, які звільняються від сплати судового збору за подання до суду позовів, заяв, скарг тощо, а також підстави звільнення від сплати судового збору осіб, які звертаються із заявами про захист не власних прав, а охоронюваних законом прав та інтересів інших осіб.
Відповідно до статті 4 цього ж Закону за подання, зокрема, до адміністративного суду позовних заяв розміри ставок судового збору диференційовано за характером спору (майновий/немайновий), а також за правовим статусом платника судового збору (фізична особа/фізична особа - підприємець/юридична особа/суб'єкт владних повноважень).
Водночас статтею 5 Закону України «Про судовийзбір» установлено пільги щодо сплати судового збору, згідно з пунктом 1 частини першої якої від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі - у справах про стягнення заробітної плати та поновлення на роботі.
Так, при подачі позову до суду ОСОБА_1 покликається на ч. 4 ст. 288 КУпАП як на підставу звільнення від сплати судового збору. Проте з таким твердженням позивача суд не погоджується з огляду на наступне.
Велика Палата Верховного Суду в постанові від 18.03.2020 при розгляді справи № 543/775/17 відступила від правового висновку Верховного Суду України в постанові від 13 грудня 2016 року (провадження № 21-1410а16), вказавши, що чинне законодавство містить ставку судового збору, що підлягає сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги у справі про оскарження постанови про адміністративне правопорушення та подальшому оскарженні позивачем та відповідачем судового рішення.
Отже, за системного, цільового та граматичного тлумачення до наведеного законодавчого регулювання відносин, пов'язаних зі сплатою судового збору, Велика Палата Верховного Суду в контексті фактичних обставин справи та зумовленого ними застосування норм процесуального права зазначає, що у справах щодо оскарження постанов про адміністративне правопорушення у розумінні положень статей 287, 288 КУпАП, як і в інших справах, які розглядаються судом у порядку позовного провадження, слід застосовувати статті 2-5 Закону № 3674-VІ, які пільг за подання позовної заяви, відповідних скарг у цих правовідносинах не передбачають.
Разом з тим, з огляду на необхідність однакового підходу у визначенні розміру судового збору, який підлягає застосуванню у справах щодо накладення адміністративного стягнення та справляння судового збору, він складає за подання позовної заяви 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Таким чином, позивачем не сплачено судовий збір при зверненні до суду з позовом та, враховуючи характер спору, йому необхідно сплатити судовий збір у розмірі 420,40 гривень, який необхідно сплатити на наступний рахунок: отримувач коштів УКуФранк.р м.Льв/Франківський/22030101,Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37965138, Банк отримувача Казначейство України (ЕАП),Код банку отримувача (МФО) 899998,Рахунок отримувача UA048999980313141206000013005 ,Код класифікації доходів бюджету 22030101.
На підтвердження сплати судового збору до суду необхідно надати оригінал квитанції про сплату судового збору або документи, що підтверджують підстави звільнення від його сплати відповідно до закону.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне застосувати вимоги ч. 13 ст.171 КАС України та надати позивачу строк для усунення вказаних недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
У зв'язку з наведеним залишення позову без руху з підстав, передбачених Законом, не є порушенням права на справедливий судовий захист, оскільки після усунення недоліків у строк, встановлений судом, суд продовжує розгляд справи, про що постановляє ухвалу не пізніше наступного дня з дня отримання інформації про усунення недоліків.
Керуючись ст.ст. 160, 161, 171 КАС України, суд
Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції у Львівській області Департаменту патрульної поліції, командира взводу старшого лейтенанта поліції роти 2 батальйону 3 Управління патрульної поліції у Львівській області Гончара Антона Геннадійовича про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення серії ЕАК №2222632 від 09.03.2020 року -залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху, роз'яснивши, що в іншому випадку позовна заява залишається без розгляду.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Г.П.Мигаль