Постанова від 17.06.2020 по справі 420/1795/20

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 червня 2020 р.м.ОдесаСправа № 420/1795/20

Головуючий в 1 інстанції: Харченко Ю.В.

Судова колегія П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючого: Градовського Ю.М.

суддів: Крусяна А.В.,

Яковлєва О.В.

розглянувши в порядку письмового провадження в м.Одесі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 7 травня 2020р. по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до секретаря Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області Чоботарьової Ольги Миколаївни, Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області, голови Лиманської районної державної адміністрації Одеської області Приймака Василя Михайловича, голови Лиманської районної ради Одеської області Тефтула Геннадія Олександровича, третя особа: Фермерське господарство "Назари", про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, стягнення моральної шкоди,-

ВСТАНОВИЛА:

У березні 2020р. ОСОБА_1 звернувся в суд із позовом до секретаря Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області Чоботарьової О.М., Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області, голови Лиманської районної державної адміністрації Одеської області Приймака В.М., голови Лиманської районної ради Одеської області Тефтула Г.О., в якому просив:

- визнати протиправною бездіяльність Трояндівської сільської ради та секретаря сільради ОСОБА_2 , виконуючої з 19.02.2019р. повноваження сільського голови, в частині не вжиття заходів для оприлюднення повної інформації на офіційному веб-сайті Трояндівської сільської ради в порядку визначеному ЗУ "Про доступ до публічної інформації";

- визнати протиправною бездіяльність голови Лиманської РДА Приймака В.М. у відсутності контролю з протиправної бездіяльності Трояндівської сільської ради секретаря сільради Чеботарьової О.М., виконуючої з 19.02.2019р. повноваження сільського голови, щодо не вжиття заходів для оприлюднення всіх рішень Трояндівської сільської ради з 19.02.2019р. відповідно до ЗУ "Про доступ до публічної інформації";

- визнати протиправною бездіяльність голови Лиманської райради Тефтула Г.О. у відсутності контролю з протиправної бездіяльності Трояндівської сільської ради та секретаря сільради ОСОБА_2 , виконуючої з 19.02.2019р. повноваження сільського голови щодо не вжиття заходів для оприлюднення всіх рішень Трояндівської сільської ради з 19.02.2019р. відповідно до ЗУ "Про доступ до публічної інформації";

- зобов'язати Трояндівську сільську раду оприлюднити на своєму офіційному веб-сайті із зазначенням дати оприлюднення інформацію передбачену ч.1 ст.15 ЗУ "Про доступ до публічної інформації", протоколи, рішення сесії Трояндівської сільської ради, починаючи з 19.02.2019р. відповідно до ЗУ "Про доступ до публічної інформації";

- зобов'язати секретаря сільради Чеботарьову О.М., виконуючої з 19.02.2019р. повноваження сільського голови забезпечити оприлюднення всіх рішень Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області починаючи з 19.02.2019р. відповідно до ЗУ "Про доступ до публічної інформації";

- стягнути з Трояндівської сільської ради моральну шкоду у розмірі 50 000грн..

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що у відповідності до Законів України: "Про доступ до публічної інформації", "Про інформацію" та "Про місцеве самоврядування в Україні" на сільську раду та секретаря Чеботарьову О.М., яка більше року виконує повноваження сільського голови, покладено обов'язок оприлюднювати на своєму офіційному веб-сайті нормативно-правові акти, акти індивідуальної дії, проекти рішень, що підлягають обговоренню та іншої інформації про їх діяльність. Проте, Трояндівська сільська рада та ОСОБА_2 зазначені дії не здійснювали, а голова Лиманської РДА Приймак В.М. та голова Лиманської райради Тефтула Г.О. не контролювали оприлюднення на офіційному сайті рішень сільської ради, протоколів, розпоряджень, рішень та інших документів, а отже була допущена бездіяльність.

На думку позивача протиправні дії секретаря щодо нехтування заходів для оприлюднення повної інформації на офіційному веб-сайті сільської ради підриває довіру населення та сприяє формуванню у громадян негативного ставлення до даних структур, що завдало йому моральну шкоду у розмірі 50 000грн..

Посилаючись на вказані обставини ОСОБА_1 просив позовні вимоги задовольнити.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 7 травня 2020р. у задоволені позову відмовлено.

В апеляційній скарзі позивач, посилаючись на порушення норм права, просить рішення суду скасувати та прийняти нове рішення, яким задовольнити його позовні вимоги в повному обсязі.

Судова колегія вважає, що у відповідності до п.1 ч.1 ст.311 КАС України, апеляційну скаргу можливо розглянути в порядку письмового провадження, оскільки в матеріалах справи достатньо доказів для вирішення справи по суті.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідь судді-доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку про залишення скарги без задоволення, а рішення суду без змін, з наступних підстав.

Відповідно до ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Відмовляючи у задоволені позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що позов не обґрунтований, документально не підтверджений та є таким, що не ґрунтується на положеннях чинного законодавства.

Вирішуючи спір судова колегія вважає, що суд першої інстанції повно та об'єктивно дослідив обставини по справі, надані докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.

Так, судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи, що згідно рішення Трояндівської сільської ради за №339-VІІ від 13.02.2019р., ОСОБА_2 обрано секретарем Трояндівської сільської ради VII скликання.

Рішення Трояндівської сільської ради за №340-VІІ від 13.02.2019р. на секретаря Трояндівської сільської ради Чеботарьову О.М. покладено виконання повноважень сільського голови Трояндівської сільської ради.

Відповідно до Розпорядження Трояндівської сільської ради за №18/2019-КР від 19.02.2019р., ОСОБА_2 з 19.02.2019р. приступила до роботи на посаді секретаря Трояндівської сільської ради.

Відповідно до Розпорядження за №19/2019-КР від 19.02.2019р., ОСОБА_2 приступила до виконання повноважень сільського голови Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області з 19.02.2019р.

Підставою для звернення позивача до суду з даним позовом стало не вжиття Трояндівською сільською радою та секретаря Чеботарьової О.М., яка виконує повноваження сільського голови, заходів для оприлюднення повної інформації на офіційному веб-сайті Трояндівської сільської ради в порядку, визначеному ЗУ "Про доступ до публічної інформації".

Перевіряючи правомірність та законність дій відповідачів у спірних правовідносинах, з урахуванням підстав, за якими позивач пов'язує звернувся в суд, колегія судів виходить з наступного.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Положеннями ст.34 Конституції України гарантовано кожному право на вільне збирання, зберігання, використання і поширення інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір. Здійснення цих прав може бути обмежене законом лише в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя.

У відповідності до ч.11 ст.59 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні" акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до ЗУ "Про доступ до публічної інформації". Проекти актів органів місцевого самоврядування оприлюднюються в порядку, передбаченому ЗУ "Про доступ до публічної інформації", крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, коли такі проекти актів оприлюднюються негайно після їх підготовки.

Приписами ст.1 ЗУ "Про доступ до публічної інформації" визначено, що публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.

Згідно ч.1 ст.4 ЗУ "Про доступ до публічної інформації" доступ до публічної інформації відповідно до цього Закону здійснюється на принципах: прозорості та відкритості діяльності суб'єктів владних повноважень; вільного отримання, поширення та будь-якого іншого використання інформації, що була надана або оприлюднена відповідно до цього Закону, крім обмежень, встановлених законом; рівноправності, незалежно від ознак раси, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних або інших ознак.

Відповідно до ч.1 ст.5 ЗУ "Про доступ до публічної інформації" доступ до інформації забезпечується шляхом:

1) систематичного та оперативного оприлюднення інформації: в офіційних друкованих виданнях; на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет; на єдиному державному веб-порталі відкритих даних; на інформаційних стендах; будь-яким іншим способом;

2) надання інформації за запитами на інформацію.

За правилами п.2 ч.1 ст.15 ЗУ "Про доступ до публічної інформації" передбачено, що розпорядники інформації зобов'язані оприлюднювати нормативно-правові акти, акти індивідуальної дії (крім внутрішньоорганізаційних), прийняті розпорядником, проекти рішень, що підлягають обговоренню, інформацію про нормативно-правові засади діяльності.

Згідно із ч.2 ст.15 ЗУ "Про доступ до публічної інформації" інформація, передбачена частиною першою цієї статті, підлягає обов'язковому оприлюдненню невідкладно, але не пізніше п'яти робочих днів з дня затвердження документа. У разі наявності у розпорядника інформації офіційного веб-сайту така інформація оприлюднюється на веб-сайті із зазначенням дати оприлюднення документа і дати оновлення інформації.

Таким чином, зазначений Закон чітко встановлює строки та спосіб оприлюднення нормативно-правових актів та актів індивідуальної дії, до яких відносяться і рішення місцевих рад, і передбачає, що такі рішення підлягають оприлюдненню, в тому числі на веб-сайті (у разі наявності), невідкладно, але не пізніше 5 робочих днів з моменту їх затвердження.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено під час апеляційного розгляду, що у Трояндівської сільської ради не створювався офіційний веб-сайт.

З метою оприлюднення своїх рішень Трояндівська сільська рада звертається до Лиманської районної ради Одеської області з клопотанням розмістити тексти прийнятих рішень на сайті Лиманської районної ради Одеської області в розділі Трояндівська сільська рада за посиланням http://lymanska-rada.odessa.gov.ua/silski-ta-selyshhni-rady/kirovska-selyshhna-rada/kirove-08/.

За таких обставин, а також враховуючи, що позивач пов'язує протиправну бездіяльність сільської ради саме з неоприлюдненням інформації виключно на офіційному веб-сайті сільради, судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції про безпідставність та необґрунтованість позовних вимог в частині визнання протиправною бездіяльність Трояндівської сільської ради та секретаря сільради ОСОБА_2 , яка виконує повноваження сільського голови щодо оприлюднення повної інформації на офіційному веб-сайті Трояндівської сільської ради в порядку визначеному ЗУ "Про доступ до публічної інформації". Позов в цій частині вимог задоволенню не підлягає. Інші позовні вимоги є похідними у розумінні положень п.23 ч.1 ст.4 КАС України, а тому також не підлягаю задоволенню.

За таких обставин, апеляційний суд погоджується із висновком суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позову ОСОБА_1 .

Що стосується посилань апелянта на наявність у відповідачів можливості створити офіційний сайт Трояндівської сільської ради, то судова колегія вважає їх безпідставними, оскільки приписами ст.5 ЗУ "Про доступ до публічної інформації" передбачено й інші способи оприлюднення інформації, зокрема в офіційних друкованих виданнях, на інформаційних стендах, отримання за запитом, тощо. Проте, позивач не пов'язує порушенням своїх прав з не надання йому інформації у інший спосіб.

Доводи апеляційної скарги про протиправне не звернення ОСОБА_2 до Верховної Ради України з клопотанням щодо призначення позачергових виборів сільського голови Трояндівської сільської ради, внаслідок чого Верховна Рада України позбавлена можливості дострокового припинення повноважень голови Трояндівської сільської ради не приймається судом до уваги, оскільки не є предметом спору по даній справі.

Отже, викладені у скарзі доводи не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи порушення норм процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи по суті.

За таких обставин, судова колегія вважає, що рішення суду ухвалено з додержанням норм процесуального та матеріального права, а тому не вбачає підстав для його скасування.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.311, 315, 316, 322 КАС України, колегія суддів,-

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 7 травня 2020р. - залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня отримання судового рішення.

Головуючий: Ю.М.Градовський

Судді: А.В.Крусян

О.В.Яковлєв