П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
17 червня 2020 р.м.ОдесаСправа № 420/211/20
Головуючий в 1 інстанції: Радчук А.А.
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді -Кравченка К.В.,
судді -Джабурія О.В.,
судді -Вербицька Н.В.,
при секретарі -Поповій К.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги ОСОБА_1 та Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17 березня 2020 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області про визнання протиправним та скасування рішення, -
В січні 2020 року ОСОБА_2 (надалі - позивач) звернулася до суду з позовом до Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області (надалі - відповідач), в якому просила:
- визнати протиправним та скасувати рішення Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області від 11.07.2019 року №209-VII «Про скасування рішення виконкому Таїровської селищної ради» від 14.06.2019 року №142 «Про надання дозволу ОСОБА_2 на проведення робіт з благоустрою території комунальної власності в АДРЕСА_1 .
В обґрунтування позовних вимог було зазначено, що за результатами розгляду звернення позивача від 31.05.2019 року про надання дозволу на проведення робіт з благоустрою прилеглої території у вигляді облаштування місць для паркування автомобілів та озеленення території, виконкомом Таїровської селищної ради було прийнято рішення від 14.06.2019 року №142, яким позивачу було надано дозвіл на проведення таких робіт в смт. Таїрове, АДРЕСА_1 . Отримавши таке рішення, позивач почала його виконувати, а саме були проведені роботи з очищення від сміття та благоустрою території, придбане необхідне обладнання та будівельні матеріали. Однак, 11 липня 2019 року Таїровська селищна рада Овідіопольського району Одеської області рішенням №209-VII скасувала рішення виконкому Таїровської селищної ради від 14.06.2019 року №142, про надання позивачу дозволу на проведення вищезазначених робіт з благоустрою території. Позивач вважає, що відповідач неправомірно скасував вказане рішення виконкому, оскільки не мав для цього законних підстав.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 17.03.2020 року позовні вимоги задоволені.
Дану справу було розглянуто судом першої інстанції за правилами спрощеного позовного провадження.
Не погоджуючись з вказаним рішенням, ОСОБА_1 та відповідач подали апеляційні скарги, в яких вказуючи на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просять рішення суду першої інстанції скасувати, прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційних скарг, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що 14.06.2019 року Виконавчий комітет Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області, розглянувши звернення ОСОБА_2 , прийняв Рішення №142 «Про надання дозволу ОСОБА_2 на проведення робіт із благоустрою території комунальної власності в АДРЕСА_1 , яким вирішив:
1. Погодити ОСОБА_2 матеріали проекту благоустрою території комунальної власності площею 1246 кв. м., розташованої по
АДРЕСА_1 . Надати дозвіл ОСОБА_2 на проведення робіт із благоустрою території комунальної власності площею 1246 кв. м., розташованої по АДРЕСА_1 , в тому числі влаштування елементів благоустрою населеного пункту: а) тимчасової споруди КПП; б) лавки; в) стовпів із ліхтарями освітлення; г) дорожнього огородження з відбійником; д) шлагбаум;
3. Рекомендувати ОСОБА_2 за власний рахунок виконати роботи пов'язані із благоустроєм території відповідно до п.п.1, 2, цього рішення;
4. Зобов'язати ОСОБА_2 : отримати паспорт прив'язки тимчасової споруди; укласти з Таїровською селищною радою договір на благоустрій і обслуговування території строком на 10 (десять) років;
5. Контроль за виконанням даного рішення покласти на адміністративну комісію Таїровської селищної ради.
20.06.2019 року на адресу Таїровської селищної ради надійшла заява ОСОБА_1 , в якій заявник просив розібратись з незаконним будівництвом автостоянки перед його будинком, зазначивши, що будівництво активно триває без дозвільних документів під видом благоустрою території.
21.06.2019 року на адресу Таїровської селищної ради надійшло колективне звернення громадян, в якому зазначено, що Рішення від 14.06.2019 року «Про надання дозволу ОСОБА_2 на проведення робіт із благоустрою території» прийнято з грубим порушенням діючого законодавства без врахування інтересів громади, яка проживає на вул. Рибпортівська (не проведено громадські слухання, не затверджено проект благоустрою), у зв'язку з чим громадяни просили скасувати його як незаконне.
21.06.2019 року на адресу Таїровської селищної ради надійшов лист вих. №16-8019-19 від Іллічівської місцевої прокуратури Одеської області, в якому зазначено наступне: “Місцевою прокуратурою встановлено, що на офіційному веб-сайті Таїровської селищної ради у розділі Виконавчий комітет за 14.06.2019 року оприлюднено рішення виконавчого комітету «Про надання дозволу ОСОБА_2 на проведення робіт із благоустрою території комунальної власності в АДРЕСА_1 , згідно вказаного рішення ОСОБА_2 погоджено матеріали проекту благоустрою території комунальної власності площею 1246 м. кв., розташованої по АДРЕСА_2 Рибпортівська АДРЕСА_1 та дозволено розмістити тимчасову споруду КПП, лавки, стовпи із ліхтарями освітлення, дорожнє огородження з відбійником, шлагбаум. Вказані відомості, з урахуванням об'єктів прийнятого рішення, можуть свідчити про подальше огородження ділянки місцевості та обмеження доступу до земель комунальної власності жителів громади, використання землі для безпосереднього здійснення підприємницької діяльності, ухилення від укладання договору оренди землі та недоотримання коштів у бюджет. Наразі місцевою прокуратурою встановлюється наявність підстав для представництва інтересів держави у суді. З метою встановлення наявності підстав для представництва та реалізації функцій прокуратури прошу у стислі терміни до 05.07.2019 року надати до місцевої прокуратури належним чином посвідчену копію документів: рішення виконкому селищної ради «Про надання дозволу ОСОБА_2 на проведення робіт із благоустрою території комунальної власності в АДРЕСА_1 ; матеріали проекту благоустрою території комунальної власності площею 1246 м.кв., розташованої по АДРЕСА_1 , подані ОСОБА_2 ; повідомлення селищній раді щодо виконання вимог паспорта прив'язки тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності; укладений між Таїровською селищною радою та ОСОБА_2 договір на благоустрій і обслуговування території, строком на 10 (десять) років; квитанції щодо оплати ОСОБА_2 коштів за умовами договору; відомості базової вартості одного квадратного метра земель у межах населеного пункту, зокрема щодо земель по АДРЕСА_1 . Також, прошу повідомити про вжиті адміністративною комісією Таїровської селищної ради контрольні заходи щодо укладання договору, дотримання умов рішення в ході виконання робіт з благоустрою та недопущення будь-яких самоправних дій, не передбачених рішенням виконкому».
Рішенням Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області від 11.07.2019 року №209-VII, на підставі ст.25, ст.26, ч.9 ст.59, ст.73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», колективного звернення громадян, які проживають на АДРЕСА_3 . Рибпортівська смт. Таїрове, висновків та рекомендацій спільного засідання постійних комісій селищної ради, скасовано рішення Таїровської селищної ради від 14.06.2019 року №142 «Про надання дозволу ОСОБА_2 на проведення робіт з благоустрою території комунальної власності в АДРЕСА_1 ».
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що селищна рада може скасувати рішення виконавчого комітету цієї ради лише у випадку невідповідності такого рішення Конституції чи законам України, іншим актам законодавства, однак в оскаржуваному рішенні не зазначено, в чому саме полягає невідповідність рішення виконкому Таїровської селищної ради від 14.06.2019 року №142 Конституції чи законам України, іншим актам законодавства, тощо.
Суд першої інстанції також зазначив, що посилання в оскаржуваному рішенні на загальні норми Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», які надають їй право на скасування рішення виконавчого комітету, а також на колективне звернення громадян, лист прокуратури та висновки і рекомендації спільного засідання постійних комісій селищної ради, не доводять факту невідповідності рішення виконкому Таїровської селищної ради від 14.06.2019 року №142 вимогам законодавства.
Апелянт ОСОБА_1 з висновками суду першої інстанції не погоджується, вважаючи, що рішенням виконкому Таїровської селищної ради від 14.06.2019 року №142 позивачу фактично надано дозвіл на встановлення тимчасових споруд магазину, КПП, шлагбаумів, тощо для провадження підприємницької діяльності в порушення вимог законодавства без наявності у позивача права на землекористування.
Відповідач в своїй апеляційній скарзі зазначає, що оскаржуване рішення прийнято в межах його компетенції з урахуванням думки членів Таїровської об'єднаної територіальної громади, громадян, чия приватна власність межує з вулицею Рибпортівська, звернення органів прокуратури щодо порушення інтересів держави, а також висновків та рекомендацій засідання постійних комісій. Також відповідач зазначає, що спірним рішенням права та інтереси позивача не порушені, оскільки позивач не виконала певних умов, визначених скасованим рішенням, а саме, не отримала паспорт прив'язки тимчасової споруди та не уклала договір з відповідачем на благоустрій і обслуговування території.
При вирішенні даного спору, колегія суддів виходить з наступного.
З огляду на предмет спору, ключовим питанням для вирішення цього спору є наявність або відсутність у відповідача правових підстав для скасування рішення виконкому Таїровської селищної ради від 14.06.2019 року №142.
Право селищної ради скасовувати рішення виконавчих органів ради передбачено Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Зокрема, пунктом 15 ч.1 ст.26 цього закону передбачено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання скасування актів виконавчих органів ради, які не відповідають Конституції чи законам України, іншим актам законодавства, рішенням відповідної ради, прийнятим у межах її повноважень.
Частиною 9 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що рішення виконавчого комітету ради з питань, віднесених до власної компетенції виконавчих органів ради, можуть бути скасовані відповідною радою.
Крім того, статтею 19 Закону України «Про звернення громадян» також передбачено, що за результатами розгляду заяв чи скарг орган місцевого самоврядування зобов'язаний відмінити або змінити оскаржувані рішення у випадках, передбачених законодавством України, якщо вони не відповідають закону або іншим нормативним актам.
З наведених законодавчих норм слідує, що відповідач має право скасувати рішення виконавчого комітету Таїровської селищної ради шляхом прийняття рішення лише на пленарному засіданні і лише у випадку, якщо рішення виконавчого комітету не відповідає закону або іншим нормативним актам.
Отже, дискреційні повноваження органу місцевого самоврядування на скасування рішень своїх виконавчих органів можуть бути реалізовані виключно у випадку, коли рішення виконкому суперечить законодавству.
Колегія суддів зазначає, що відповідач дотримався порядку та форми винесення спірного рішення, оскільки воно прийнято на 12 сесії Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області VІІ скликання за результатами поіменного голосування депутатів всіх присутніх на сесії 26 депутатів, що підтверджується відповідним протоколом сесії (а.с.69-71), та оформлено у формі письмового рішення, підписаного головою та секретарем ради.
В той же час, аналіз змісту спірного рішення свідчить про те, що в цьому рішенні не зазначено жодного нормативного акту, якому б суперечило рішення виконкому Таїровської селищної ради від 14.06.2019 року №142.
Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Колегія суддів вважає, що оскаржуване рішення Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області від 11.07.2019 року №209-VII таким критеріям не відповідає, оскільки в ньому не зазначено обов'язкових підстав, за яких воно може бути винесено, а саме не зазначено конкретних норм законодавства, яким суперечить рішення виконкому Таїровської селищної ради від 14.06.2019 року №142.
Як вже зазначено вище, рішенням виконкому Таїровської селищної ради від 14.06.2019 року №142 позивачу надано певні права та покладено певні обов'язки, а саме:
- наданий дозвіл на проведення робіт із благоустрою території комунальної власності площею 1246 кв.м., розташованої по вул. Рибпортівська в смт. Таїрове Овідіопольського району Одеської області, в тому числі влаштування елементів благоустрою населеного пункту: а) тимчасової споруди КПП; б) лавки; в) стовпів із ліхтарями освітлення; г) дорожнього огородження з відбійником; д) шлагбаум;
- зобов'язано позивача отримати паспорт прив'язки тимчасової споруди; укласти з Таїровською селищною радою договір на благоустрій і обслуговування території строком на 10 (десять) років.
Правовідносини, пов'язані із благоустроєм території населених пунктів врегульовані Законом України «Про благоустрій населених пунктів», яким передбачені такі положення, що підлягають застосуванню при вирішенні даного спору:
- благоустрій населених пунктів - комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля (п.1 ст.1 закону);
- до об'єктів благоустрою населених пунктів належать: 1) території загального користування: а) парки (гідропарки, лугопарки, лісопарки, парки культури та відпочинку, парки - пам'ятки садово-паркового мистецтва, спортивні, дитячі, історичні, національні, меморіальні та інші), рекреаційні зони, сади, сквери та майданчики; б) пам'ятки культурної та історичної спадщини; в) майдани, площі, бульвари, проспекти; г) вулиці, дороги, провулки, узвози, проїзди, пішохідні та велосипедні доріжки; ґ) пляжі; д) кладовища; е) інші території загального
користування; 2) прибудинкові території; 3) території будівель та споруд інженерного захисту територій; 4) території підприємств, установ, організацій та закріплені за ними території на умовах договору. 2. До об'єктів благоустрою можуть належати також інші території в межах населеного пункту (ст.13 Закону);
- до повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить, зокрема: 1) забезпечення виконання місцевих програм та здійснення заходів з благоустрою населених пунктів; 5) здійснення самоврядного контролю за станом благоустрою та утриманням територій населених пунктів, інженерних споруд та об'єктів, підприємств, установ та організацій, майданчиків для паркування транспортних засобів (у тому числі щодо оплати послуг з користування майданчиками для платного паркування транспортних засобів), озелененням таких територій, охороною зелених насаджень, водних об'єктів тощо; 6) визначення місць стоянок транспортних засобів та майданчиків для паркування на об'єктах благоустрою; 9) залучення на договірних засадах коштів і матеріально-технічних ресурсів юридичних та фізичних осіб для здійснення заходів з благоустрою населених пунктів; 10) визначення обсягів пайової участі власників тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення в утриманні об'єктів благоустрою (ч.2 ст.10 закону).
Крім того, згідно з пп.7 п.а ст.30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить, організація благоустрою населених пунктів, залучення на договірних засадах з цією метою коштів, трудових і матеріально-технічних ресурсів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також населення; здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян.
Отже, рішення виконкому Таїровської селищної ради від 14.06.2019 року №142 прийнято на реалізацію виконкомом власних повноважень у сфері благоустрою населених пунктів стосовно об'єкту благоустрою, що знаходиться по вул. Рибпортівська в смт. Таїрове, шляхом залучення на договірних засадах коштів і матеріально-технічних ресурсів фізичної особи - ОСОБА_2 .
При цьому, колегія суддів не може погодитися з обґрунтованістю доводів апелянта ОСОБА_1 про те, що рішенням виконкому Таїровської селищної ради від 14.06.2019 року №142 позивачу фактично надано дозвіл на встановлення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, оскільки, по-перше - з тексту рішення цього не вбачається, а по-друге - створення позивачем на підставі цього рішення об'єкту благоустрою не породжує автоматично для позивача прав власності чи користування на такий об'єкт. Такі права можуть виникати у позивача на підставі окремого рішення органу місцевого самоврядування чи договору.
Також, колегія суддів не може погодитися з посиланнями відповідача в апеляційній скарзі на те, що належною підставою для скасування рішення виконкому Таїровської селищної ради від 14.06.2019 року №142 є невиконання позивачем пункту 4 цього рішення, яким позивача зобов'язано отримати паспорт прив'язки тимчасової споруди та укласти з Таїровською селищною радою договір на благоустрій і обслуговування території строком на 10 (десять) років.
По-перше, рішенням виконкому Таїровської селищної ради від 14.06.2019 року №142 не визначено чіткого терміну, протягом якого позивач була зобов'язана виконати пункт 4 цього рішення; по-друге - відповідач не посилається на факт встановлення позивачем будь-якої тимчасової споруди без отримання паспорту прив'язки; по-третє - відповідач скасував вказане рішення виконкому вже 11 липня 2019 року, тобто менше ніж через місяць після винесення такого рішення, що вказує на обґрунтованість доводів позивача про те, що виконати пункт 4 рішення виконкому вона не встигла до дня його скасування.
Не можна також погодитися і з доводами відповідача про те, що скасування судом першої інстанції спірного рішення відбулось суто з формальних підстав, що вказує на наявність «правового пуризму» у судовому рішенні.
Колегія суддів вважає, що відсутність в оскаржуваному рішенні посилань на конкретні законодавчі положення, яким суперечить рішення виконкому Таїровської селищної ради від 14.06.2019 року №142, як обов'язкової умови для прийняття такого рішення, не можна вважати суто формальним недоліком, який не впливає на оцінку правомірності спірного рішення.
Крім того, в рамках даної справи суд не може надавати правову оцінку рішенню виконкому Таїровської селищної ради від 14.06.2019 року №142, оскільки це рішення не є предметом оскарження у даній справі.
Отже, прийняття оскаржуваного рішення Таїровської селищної ради без зазначення в ньому обов'язкових підстав для його прийняття вказує на недотримання відповідачем вимог ч.2 ст.19 Конституції України, якою передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Також є безпідставними посилання відповідача на висновки та рекомендації засідання постійних комісій комісії, які були підставою для прийняття оскаржуваного рішення, оскільки суду не було надано таких висновків чи рекомендацій, з яких можливо було б встановити в чому полягає невідповідність рішення виконкому Таїровської селищної ради від 14.06.2019 року №142 Конституції чи законам України, іншим актам законодавства, тощо.
Підсумовуючи все вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, порушень матеріального та процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в апеляційних скаргах доводи правильність висновків суду не спростовують.
За таких обставин апеляційні скарги задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.315, ст.316, ст.321, ст.322, ст.325, ст.329 КАС України, апеляційний суд, -
Апеляційні скарги ОСОБА_1 та Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області - залишити без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17 березня 2020 року - без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення з підстав, передбачених ст.328 КАС України.
Повне судове рішення складено та підписано 18 червня 2020 року.
Головуючий суддя Кравченко К.В.
Судді Джабурія О.В. Вербицька Н. В.