Рішення від 17.06.2020 по справі 400/1157/20

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 червня 2020 р. № 400/1157/20

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Лісовської Н.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1

до відповідача:Миколаївського обласного військового комісаріату, вул. Спаська, 33, м. Миколаїв, 54030

про:визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про: визнання протиправною бездіяльності щодо непроведення перерахунку розміру грошового забезпечення для призначення пенсії з 13.09.2018 р. з урахуванням індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 р. по 12.09.2018 р. відповідно до довідки військової частини НОМЕР_1 від 13.12.2019 р. № 350/174/308/1069/ПС; зобов'язання повторно розглянути заяву позивача від 21.12.2019 р. про проведення перерахунку розміру грошового забезпечення для призначення пенсії з 13.09.2018 р. з урахуванням індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 р. по 12.09.2018 р. відповідно до довідки військової частини НОМЕР_1 від 13.12.2019 р. № 350/174/308/1069/ПС; зобов'язання провести перерахунок розміру грошового забезпечення для призначення пенсії з 13.09.2018 р. з урахуванням індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 р. по 12.09.2018 р. відповідно до довідки військової частини НОМЕР_1 від 13.12.2019 р. № 350/174/308/1069/ПС; зобов'язання надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Миколаївській області інформацію про грошове забезпечення позивача для перерахунку (призначення) пенсії з 13.09.2018 р. з урахуванням індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 р. по 12.09.2018 р. відповідно до довідки військової частини НОМЕР_1 від 13.12.2019 р. № 350/174/308/1069/ПС.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262). При призначенні пенсії не враховано індексацію грошового забезпечення, яку було виплачено на підставі рішення суду.

23.04.2020 р. відповідач подав відзив на позовну заяву (а. с. 29-30), в якому відзначив, що заяву позивача від 21.12.2019 р. було розглянуто та відмовлено в перерахунку розміру грошового забезпечення. Отже, вимога про повторний розгляд заяви необґрунтована. Грошові атестати і довідки про додаткові види грошового забезпечення видаються військовою частиною, в якій військовослужбовець перебував на грошовому забезпеченні. Довідка про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення має визначену форму, графа індексації в якій не передбачена. Індексація грошового забезпечення не відноситься до переліку видів грошового забезпечення, які враховуються для призначення пенсії.

30.04.2020 р. позивач подав відповідь на відзив (а. с. 36-42), яка аналогічна позову.

За заявою позивача справу розглянуто в письмовому провадженні.

З'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:

Позивач проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 , а з 13.09.2018 р. йому призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону № 2262 (а. с. 12).

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 30.01.2019 р. по справі № 400/2960/18 військову частину НОМЕР_1 зобов'язано здійснити позивачу перерахунок та виплату індексації грошового забезпечення з 01.01.2016 р. по 12.09.2018 р.

Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 21.04.2019 р. рішення суду першої інстанції залишене без змін.

На виконання рішення суду військовою частиною здійснено нарахування та виплату позивачу індексації з 01.03.2018 р. по 12.09.2018 р., що підтверджується довідкою від 13.12.2019 р. № 350/174/308/1069/ПС (а. с. 14).

Виплачена за рішенням суду індексація грошового забезпечення у розмірі 29044,39 грн не включена до розміру грошового забезпечення для призначення пенсії.

21.12.2019 р. позивач звернувся до відповідача із заявою, яка зареєстрована 24.12.2019 р., про проведення перерахунку розміру грошового забезпечення для призначення пенсії з 13.09.2018 р. з урахуванням індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 р. по 12.09.2018 р. відповідно до довідки військової частини НОМЕР_1 від 13.12.2019 р. № 350/174/308/1069/ПС та надати Головному Управлінню Пенсійного фонду України в Миколаївській області інформацію про грошове забезпечення позивача для перерахунку (призначення) пенсії з 13.09.2018 р. з урахування індексації грошового забезпечення (а. с. 15).

Листом від 23.01.2020 р. відповідач відмовив у задоволенні заяви у зв'язку з тим, що індексація не відноситься до додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються для призначення пенсії (а. с. 15).

Вирішуючи спір, що виник між сторонами, суд виходить з наступного:

Частиною першою ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закон № 2011) передбачено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

На підставі ч. 2 ст. 9 Закону № 2011 до складу грошового забезпечення входять:

посадовий оклад, оклад за військовим званням;

щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);

одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Згідно з ч. 1 ст. 15 Закону № 2011 пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсії.

Так, ч. 3 ст. 43 Закону № 2262 визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 р. № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Таким чином, Закон № 2262, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Частиною 3 ст. 9 Закону № 2011 передбачено, що грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України регульовано Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" (далі - Закон № 1282).

Згідно зі ст. 1 вказаного Закону індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Статтею 2 Закону № 1282 передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення).

Отже, індексація грошового забезпечення є однією з основних державних гарантій, спрямованою на підтримання купівельної спроможності населення України шляхом підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. При цьому проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковим для всіх юридичних осіб - роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

Враховуючи, що індексації підлягають усі грошові доходи населення, які не мають разового характеру, а не тільки грошове забезпечення військовослужбовців, а також те, що здійснення індексації врегульовано окремим законом, до якого ст. 9 Закону № 2011 містить відсилочну норму, суд дійшов висновку, що механізм індексації має універсальний характер і питання її врахування до складу грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугу років не регулюється положеннями Закону № 2011 або Закону № 2262.

Незважаючи на наявність спеціального законодавства, зокрема Закону № 2262 та відповідних підзаконних нормативних актів, якими врегульовуються відносини щодо обчислення (призначення, перерахунку) пенсій військовослужбовцям та наявність спеціального законодавства, зокрема Закону № 2011, яким імперативно визначаються види (складові) грошового забезпечення військовослужбовців, натомість які не врегульовують питання віднесення індексації грошового забезпечення до видів грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, при вирішенні цього питання слід субсидіарно застосовувати положення спеціальних законів щодо механізму проведення індексації, її мети та правової природи (суті), зокрема Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії", Закону № 1282, та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. № 1078.

Субсидіарне застосування зазначених норм права дає підстави для висновку, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії за вислугу років, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист. В іншому випадку, не врахування індексації при обрахунку пенсії за вислугу років призвело б до застосування для визначення розміру пенсії знеціненого грошового забезпечення.

Вказаний правовий висновок сформований у постанові Верховного Суду від 05.02.2020 р. у справі № 638/13719/19.

Суд відхиляє посилання відповідача на те, що форма довідки про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення не має графи індексації, оскільки даний факт не може порушувати право позивача на врахування індексації до грошового забезпечення для призначення пенсії.

Посилання відповідача на те, що довідки про додаткові види грошового забезпечення видаються військовою частиною позивач і не заперечує. Довідка про розмір виплаченої позивачу за рішенням суду індексації грошового забезпечення видана військовою частиною НОМЕР_1 від 13.12.2019 р. за № 350/174/308/1069/ПС. Невідповідність такої довідки затвердженій формі не може мати наслідком позбавлення позивача права на перерахунок пенсії.

Таким чином, суд вважає обґрунтованими позовні вимоги в частині визнання протиправною бездіяльності щодо непроведення перерахунку розміру грошового забезпечення для призначення пенсії з 13.09.2018 р. з урахуванням індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 р. по 12.09.2018 р. відповідно до довідки військової частини НОМЕР_1 від 13.12.2019 р. № 350/174/308/1069/ПС; зобов'язання провести перерахунок розміру грошового забезпечення для призначення пенсії з 13.09.2018 р. з урахуванням індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 р. по 12.09.2018 р. відповідно до довідки військової частини НОМЕР_1 від 13.12.2019 р. № 350/174/308/1069/ПС; зобов'язання надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Миколаївській області інформацію про грошове забезпечення позивача для перерахунку (призначення) пенсії з 13.09.2018 р. з урахуванням індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 р. по 12.09.2018 р. відповідно до довідки військової частини НОМЕР_1 від 13.12.2019 р. № 350/174/308/1069/ПС.

Водночас, позовна вимога про зобов'язання повторно розглянути заяву позивача від 21.12.2019 р. не підлягає задоволенню, оскільки відповідач уже розглянув вказану заяву та надав мотивовану відповідь у передбачені чинним законодавством строки. Захист прав позивача буде забезпечено шляхом зобов'язання провести перерахунок розміру грошового забезпечення та зобов'язання надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Миколаївській області інформацію про грошове забезпечення позивача для перерахунку пенсії.

Не підлягає задоволенню вимога позивача щодо негайного виконання рішення суду, оскільки позовні вимоги не відповідають передбаченим ст. 371 КАС України вимогам.

До того ж, суд не вбачає достатніх підстав для задоволення вимоги позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання відповідача подати в установлений судом термін звіт про виконання судового рішення.

Так, ч. 1 ст. 382 КАС України встановлено, що суд, який ухвалив рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Таким чином, вказаною статтею передбачено право, а не обов'язок суду зобов'язати суб'єкт владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання рішення. В силу обов'язковості рішення суду, відсутні підстави вважати, що відповідач його не виконає.

Судові витрати по справі відсутні, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору в силу приписів п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір".

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код НОМЕР_3 ) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

2. Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо непроведення ОСОБА_1 перерахунку розміру грошового забезпечення для призначення пенсії з 13.09.2018 р. з урахуванням індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 р. по 12.09.2018 р. відповідно до довідки військової частини НОМЕР_1 від 13.12.2019 р. № 350/174/308/1069/ПС.

3. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 провести ОСОБА_1 перерахунок розміру грошового забезпечення для призначення пенсії з 13.09.2018 р. з урахуванням індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 р. по 12.09.2018 р. відповідно до довідки військової частини НОМЕР_1 від 13.12.2019 р. № 350/174/308/1069/ПС.

4. Зобов'язати Миколаївський обласний військовий комісаріат надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Миколаївській області інформацію про грошове забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії, призначеної з 13.09.2018 р., з урахуванням індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 р. по 12.09.2018 р. відповідно до довідки військової частини НОМЕР_1 від 13.12.2019 р. № 350/174/308/1069/ПС

5. У задоволенні позовної вимоги про зобов'язання повторно розглянути заяву позивача від 21.12.2019 р. про проведення перерахунку розміру грошового забезпечення для призначення пенсії з 13.09.2018 р. з урахуванням індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 р. по 12.09.2018 р. відповідно до довідки військової частини НОМЕР_1 від 13.12.2019 р. № 350/174/308/1069/ПС - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строк апеляційного оскарження продовжуються на строк дії такого карантину.

Дата складення повного судового рішення 17.06.2020 р.

Суддя Н.В. Лісовська