Постанова від 18.06.2020 по справі 908/3286/19

ЦЕНТРАЛЬНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18.06.2020 року м.Дніпро Справа № 908/3286/19

Центральний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Чус О.В. (доповідач),

суддів Кузнецової І.Л., Подобєда І.М.

розглянувши у приміщенні Центрального апеляційного господарського суду, в порядку письмового провадження, апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Місто для людей Запоріжжя» на рішення Господарського суду Запорізької області від 17.03.2020 (суддя Федорова О.В.; повне рішення складено 25.03.2020) у справі № 908/3286/19

за позовом Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» в особі Запорізьких міських електричних мереж, м. Запоріжжя

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Місто для людей Запоріжжя», м. Запоріжжя

про стягнення 26608,88 грн, -

ВСТАНОВИВ:

Короткий зміст позовних вимог і рішення суду першої інстанції.

Публічне акціонерне товариство «Запоріжжяобленерго» в особі Запорізьких міських електричних мереж звернулося до Господарського суду Запорізької області з позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Місто для людей Запоріжжя» заборгованості в розмірі 26608,88 грн за недовраховану електричну енергію.

Позов обґрунтований порушенням відповідачем вимог пункту 5.5.5 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 312 - підключення до електричної мережі, що не є власністю оператора системи розподілу, струмоприймача поза розрахунковими засобами обліку без порушення схеми обліку, виявлених позивачем внаслідок технічної перевірки електроустановки відповідача 09.07.2019.

Рішенням Господарського суду Запорізької області від 17.03.2020 у справі № 908/3286/19 позов задоволено.

Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю «Місто для людей Запоріжжя» на користь Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» в особі Запорізьких міських електричних мереж заборгованість за недовраховану електричну енергію у розмірі 26608,88 грн і витрати зі сплати судового збору в сумі 1921,00 грн.

Рішення місцевого господарського суду мотивоване доведеністю факту порушення відповідачем вимог пункту 5.5.5 Правил роздрібного ринку електричної енергії, що є підставою для стягнення обсягу недоврахованої електричної енергії.

Короткий зміст вимог та узагальнені доводи апеляційної скарги.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Місто для людей Запоріжжя» звернулося до Центрального апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Господарського суду Запорізької області від 17.03.2020 у справі № 908/3286/19 та ухвалити нове, яким у задоволенні позову відмовити.

Апеляційна скарга, з урахуванням відповіді на відзив, мотивована неповним з'ясуванням місцевим господарським судом обставин справи, внаслідок чого ухвалене необґрунтоване рішення.

В обґрунтування доводів апеляційної скарги відповідач зазначає, що він є управителем багатоквартирних будинків м. Запоріжжя, а не їх балансоутримувачем, в той час як споживачами електроенергії є співвласники багатоквартирних будинків, тому до нього не може бути застосована оперативно-господарська санкція за підключення до електромереж поза вузлами обліку електроенергії. Крім того, відповідно до пунктів 4.2.3-4.2.5 укладеного сторонами у даній справі договору № 14418 від 01.11.2017 про постачання електричної енергії, саме на споживачів електричної енергії, а не на Товариство з обмеженою відповідальністю «Місто для людей Запоріжжя», яке підписало даний договір від імені співвласників багатоквартирного будинку, покладається відповідальність за недовраховану електричну енергію.

На думку скаржника, у позивача відсутнє право застосовувати до споживачів електричної енергії оперативно-господарських санкцій по договору № 14418, оскільки договори про користування електричною енергією та договори про постачання електричної енергії припинили свою дію через анулювання постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1415 від 13.11.2018 ліцензії Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії.

Крім того, позивач не надав до господарського суду всіх додатків до договору № 14418, чому місцевий господарський суд не надав належної оцінки.

Відповідач вважає, що він не зобов'язаний оскаржувати оперативно-господарську санкцію щоб довести свою незгоду з рішенням прийнятим на підставі акта виявлених порушень, оскільки акт про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії є лише фіксацією порушення, яке було виявлено під час проведення перевірки, а оскарження самого лише факту складення такого акта, який не встановлює для споживача будь-яких обов'язків і є різновидом претензії, не передбачено чинним законодавством як спосіб захисту прав.

Узагальнені доводи та заперечення інших учасників справи.

У відзиві на апеляційну скаргу Публічне акціонерне товариство «Запоріжжяобленерго» в особі Запорізьких міських електричних мереж заперечує проти її доводів і просить оскаржуване рішення місцевого господарського суду залишити без змін.

Враховуючи той факт, що на виконання рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради № 520 від 01.09.2017 та для забезпечення електропостачання багатоквартирних житлових будинків, що передані в управління Товариству з обмеженою відповідальністю «Місто для людей Запоріжжя», останнім укладено договір про постачання електричної енергії з Публічним акціонерним товариством «Запоріжжяобленерго», за умовами якого споживач зобов'язаний утримувати електроустановку у належному технічному стані, не допускати порушення Правил та нести відповідальність за невиконання або неналежне виконання взятих на себе зобов'язань. Позивач наполягає, що саме скаржник за умовами договору № 14418 від 01.11.2017 є споживачем електричної енергії.

У вказаному договорі, який підписаний сторонами на підставі вільного волевиявлення, сторони узгодили межі балансової відповідальності та інші істотні умови.

Позивач заперечує доводи скаржника, що договір про постачання електричної енергії № 14418 від 01.11.2017 втратив чинність, оскільки відповідно до пункту 6 Правил роздрібного ринку електричної енергії після укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії договори про користування електричною енергією та договори про постачання електричної енергії продовжують свою дію в частині регулювання відносин щодо заборгованості/переплати за цими договорами з відповідними правами та обов'язками, пов'язаними з такою заборгованістю/переплатою, а також щодо нарахування пені, неустойки, обмеження та припинення постачання електроенергії.

Позивач зазначає, що додатки № 8 і № 9 до договору № 14418 оглядалися місцевим господарським судом у судовому засіданні, водночас їх відсутність жодним чином не впливає на правовідносини сторін.

18.05.2020р. від відповідача за первісним позовом надійшла відповідь на відзив в якому останній вважає викладені у відзиві доводи та докази, необгунтованими, безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню. Просить задовольнити апеляційну скаргу.

Рух справи в суді апеляційної інстанції.

Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 26.05.2020 колегією суддів у складі головуючого судді Чус О.В. (доповідач), суддів Кузнецової І.Л., Подобєда І.М. відкрито провадження за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю «Місто для людей Запоріжжя» на рішення Господарського суду Запорізької області від 17.03.2020 у справі № 908/3286/19.

Розгляд скарги вирішено здійснити в порядку письмового провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Встановлені судом першої та апеляційної інстанції обставини справи.

Публічне акціонерне товариство «Запоріжжяобленерго» (постачальник електричної енергії) 01.11.2017 уклало з Товариством з обмеженою відповідальністю «Місто для людей Запоріжжя» (споживач) договір про постачання електричної енергії № 14418 (далі - Договір № 14418).

Відповідно до пункту 1 Договору № 14418 постачальник електричної енергії продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача згідно додатка № 5 з приєднаною потужністю, зазначеною у додатку № 1 «Обсяги постачання електричної енергії споживачу», а споживач оплачує постачальнику електричної енергії вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору.

У пункті 9.5 Договору № 14418 визначено, що цей договір набирає чинності з дня його підписання і діє до 31.12.2017, а в частині проведення розрахунків - до повного виконання сторонами своїх грошових зобов'язань.

Відповідно до пункту 9.2 Договору № 14418 межа відповідальності за стан та обслуговування електроустановок визначається відповідно до додатку № 9 «Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін» (крім випадків, передбачених пунктами 8.2 і 8.4).

У додатку № 2 до Договору № 14418 визначені точки продажу електричної енергії на електроустановки (об'єкти), вказані у додатку № 5 до цього договору, на межі балансової належності електричних мереж споживачів.

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) № 1415 від 13.11.2018 (пункти 1, 2) постановлено:

- видати Публічному акціонерному товариству «Запоріжжяобленерго» (код ЄДРПОУ 00130926) ліцензію на право провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії у межах місць провадження господарської діяльності, а саме на території Запорізької області в межах розташування системи розподілу електричної енергії, що перебуває у власності Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго», та електричних мереж інших власників, які приєднані до мереж ліцензіата (з якими укладені відповідні договори згідно з законодавством);

- анулювати Публічному акціонерному товариству «Запоріжжяобленерго» (код ЄДРПОУ 00130926) з 01 січня 2019 року ліцензію на право провадження господарської діяльності з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами, видану відповідно до постанови Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 04 вересня 1996 року № 73, та ліцензію на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом, видану відповідно до постанови Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 04 вересня 1996 року № 74, на підставі пункту 13 розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ринок електричної енергії».

Згідно з підпунктом 3 пункту 3 вказаної постанови зобов'язано Публічне акціонерне товариство «Запоріжжяобленерго» до 01 січня 2019 року укласти договори про надання послуг з розподілу електричної енергії зі споживачами, електроустановки яких приєднані до системи розподілу електричної енергії Публічного акціонерного товариство «Запоріжжяобленерго», та договори електропостачальника про надання послуг з розподілу електричної енергії з електропостачальниками, які мають намір здійснювати діяльність з постачання електричної енергії таким споживачам, із відкладальною умовою набрання ними чинності з 01 січня 2019 року.

Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, 14.03.2018 прийнято постанову № 312 «Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії», відповідно до пунктів 1, 2 якої затверджено Правила роздрібного ринку електричної енергії, а також визначено, що укладення договорів між споживачами та іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії відповідно до вимог Правил здійснюється шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених з відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом, шляхом подання заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку до цієї постанови.

При цьому, умовами пункту 6 постанови НКРЕКП № 312 від 14.03.2018 встановлено, що до укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, який укладається зі споживачем, договірні відносини між споживачем та суб'єктом господарювання, що провадить діяльність з розподілу електричної енергії на підставі ліцензії з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами (або ОСР як правонаступником за договорами про користування електричною енергією та договорами про постачання електричної енергії), урегульовуються окремими положеннями діючих договорів про користування електричною енергією або договорів про постачання електричної енергії (у частині взаємовідносин споживача і електророзподільної організації), які не суперечать вимогам чинного законодавства у сфері електроенергетики. Зокрема сторони керуються вимогами діючих договорів про користування електричною енергією (про постачання електричної енергії) з питань потужності, якості електроенергії, окремих процедурних питань тощо. У разі виникнення суперечності між нормами діючих договорів про користування електричною енергією (про постачання електричної енергії) та нормами законодавства про електроенергетику сторони керуються вимогами чинного законодавства. Після укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії договори про користування електричною енергією та договори про постачання електричної енергії продовжують свою дію в частині регулювання відносин щодо заборгованості/переплати за цими договорами з відповідними правами та обов'язками, пов'язаними з такою заборгованістю/переплатою, а також щодо нарахування пені, неустойки, обмеження та припинення постачання електричної енергії тощо.

Публічне акціонерне товариство «Запоріжжяобленерго» 01.01.2019 уклало з Товариством з обмеженою відповідальністю «Місто для людей Запоріжжя» договір про надання послуг з розподілу електричної енергії шляхом підписання 21.12.2018 споживачем заяви-приєднання до публічного договору приєднання (договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинного договору про постачання електричної енергії № 14418. За даним договором позивач є оператором системи, а відповідач споживачем.

Відповідно до підпунктів 2, 3 пункту 6.2 договору про надання послуг з розподілу електричної енергії споживач зобов'язаний забезпечити належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх внутрішніх електромереж, електроустановок та електроприладів. Невідкладно повідомляти оператора системи про недоліки в роботі вузла вимірювання.

Пунктом 8.7 договору про надання послуг з розподілу електричної енергії передбачено, що в разі виявлення представником оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених в місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії, розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої регулятором.

Акт про порушення підписується представником оператора системи та споживачем або представником споживача. Представником споживача є особа, яка знаходиться на території об'єкта споживача під час проведення перевірки та допустила представників оператора системи до перевірки об'єкту. У разі відмови споживача або представника споживача підписати акт про порушення в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт вважається дійсним, якщо він підписаний уповноваженим представником оператора системи та двома будь-якими незаінтересованими особами, за умови посвідчення їх осіб.

На підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідання комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг не облікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Рішення комісії оформлюється протоколом. На засідання комісії про внесення змін до протоколу запрошується споживач.

У додатку № 5 до Договору № 14418 наведено перелік точок розрахункового обліку споживача, серед яких об'єкт по вул. Героїв 93-ї бригади, 24, у м. Запоріжжя (комунальне навантаження, ліфт).

При здійсненні технічної перевірки об'єктів електропостачання відповідача, що знаходяться, по вул. Героїв 93-ї бригади 24, у м. Запоріжжя позивач 09.07.2019 виявив порушення відповідачем вимог пункту 5.5.5 Правил роздрібного ринку електричної енергії, а саме: підключення до електричної мережі, що не є власністю оператора системи розподілу, струмоприймача поза розрахунковими засобами обліку без порушення схеми обліку.

Порушення зафіксовано актом про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії від 09.07.2019 № 00001630.

Акт про порушення № 00001630 від 09.07.2019 підписаний трьома представниками енергопостачальної організації (Стасілович С.В., Гущин С.Ю. і Жиліна Н.М.). В акті зазначено, що він складений в присутності представників споживача ( ОСОБА_1 Г. ОСОБА_2 і ОСОБА_3 В. ОСОБА_4 ), які відмовились від його підпису, що засвідчили своїми підписами два свідки ( ОСОБА_5 і Говрилев В ОСОБА_6 П.), особи яких встановлено, про що зазначено в акті.

Акт про порушення від 09.07.2019 № 00001630 зі схемою до нього та запрошенням на комісію 29.07.2019 направлені споживачу рекомендованим листом і 30.07.2019 отримані споживачем, що підтверджується поштовим повідомленням.

На засіданні комісії 08.08.2019 з розгляду актів про порушення ПРРЕЕ за участю представника споживача - головного енергетика Гончар Т.І., за результатами розгляду акту про порушення від 09.07.2019 № 00001630 прийнято рішення про виконання розрахунку недоврахованої електроенергії по акту відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006 № 562 (чинна на момент складення акту про порушення; далі - Методика). У рішенні зазначено, що виявлене порушення відповідає підпункту 7 пункту 2.1 Методики.

Розрахунок по акту здійснено за період з 09.01.2019 по 09.07.2019, виходячи з 12 годин роботи обладнання, в розмірі 10323 кВт*год. на загальну суму 26608,88 грн, що оформлено протоколом від 08.08.2019.

Представник споживача не підписав протокол комісії.

Другий примірник протоколу комісії, розрахунок та рахунок до акту № 00001630 від 09.07.2019 відправлено споживачу 09.08.2019 рекомендованим листом, який останній отримав 12.08.2019, що підтверджується поштовим повідомленням.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Місто для людей Запоріжжя» суму вартості недоврахованої електричної енергії у розмірі 26608,88 грн Публічному акціонерному товариству «Запоріжжяобленерго» не сплатило.

Оцінка доводів учасників справи і висновків суду першої інстанції.

Відповідно до частини 1 статті 275 Господарського кодексу України, за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.

Згідно з частиною 6 статті 56 Закону України «Про ринок електричної енергії», постачання електричної енергії електропостачальниками здійснюється з дотриманням правил роздрібного ринку.

Частиною 1 статті 77 Закону України «Про ринок електричної енергії» встановлено, що учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом.

Станом на 09.07.2019 - день проведення перевірки та складення акта про порушення № 00001630, діяли Правила роздрібного ринку електричної енергії, затверджені постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 312 (далі - ПРРЕЕ) в редакції із змінами і доповненнями від 21.12.2018.

Відповідно до пункту 1.1.1 ПРРЕЕ ці Правила регулюють взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами. Правила є обов'язковими для виконання усіма учасниками роздрібного ринку.

Згідно з підпунктами 1, 4, 19, 20 пункту 5.5.5 ПРРЕЕ, споживач електричної енергії зобов'язаний користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів); здійснювати оплату рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов договору; своєчасно вживати відповідних заходів для усунення виявлених порушень; не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача;

Відповідно до пункту 8.2.5 ПРРЕЕ у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача або представника споживача оформлюється акт про порушення.

В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил або методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором, та вихідні дані, необхідні для визначення обсягу необлікованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.

Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.

Акт про порушення підписується представником оператора системи та споживачем або представником споживача.

У разі відмови споживача або представника споживача підписати акт про порушення в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо він підписаний уповноваженим представником оператора системи та двома незаінтересованими особами (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення їх осіб.

Споживач має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта про порушення та викласти мотиви своєї відмови від його підписання, які зазначаються в акті про порушення або надаються (надсилаються) оператору системи окремим письмовим повідомленням.

Згідно з пунктом 8.2.6 ПРРЕЕ на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.

Отже єдиною підставою для визначення обсягу необлікованої електричної енергії та суми завданих споживачем збитків є акт про порушення, складений у відповідності до вимог пункту 8.2.5 ПРРЕЕ.

Апеляційним господарським судом встановлено, що акт про порушення № 00001630 від 09.07.2019 підписаний трьома представниками Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго», які проводили перевірку.

Представником споживача зазначений акт не підписаний, про що зазначено в акті і засвідчено відмову від його підписання двома незаінтересованими особами.

Враховуючи вищевикладене, апеляційний господарський суд доходить висновку, що акт про порушення № 00001630 від 09.07.2019 є належним доказом порушення відповідачем ПРРЕЕ, оскільки складений відповідно до вимог пункту 8.2.5 ПРРЕЕ.

Відповідно до статті 27 Закону України «Про електроенергетику» встановлено, що правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність. Правопорушеннями в електроенергетиці є, зокрема, крадіжка електричної і теплової енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку.

Як визначено Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 14.01.2020 у справі № 910/17955/17 вказані нарахування є платою за поставлену електричну енергію, розмір нарахування за недовраховану електроенергію визначається згідно із ПКЕЕ та відповідно до Методики за встановленими нею формулами.

Згідно з підпунктом 7 пункту 2.1 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ 04.05.2006 № 562 (яка була чинною на момент виникнення спірних відносин), Методика застосовується на підставі акта про порушення, складеного в порядку, установленому цією Методикою, з урахуванням вимог ПКЕЕ та в разі виявлення підключення до електричної мережі, що не є власністю енергопостачальника, електроустановок, струмоприймачів або електропроводки поза розрахунковими приладами обліку електричної енергії без порушення схеми обліку.

У разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпункті 7 пункту 2.1 Методики, недоврахована електрична енергія розраховується за формулою зазначеною у п. 2.9 Методики. Розрахунковий добовий обсяг споживання електричної енергії через проводи (кабелі), якими здійснене самовільне підключення (W доб.с.п., кВт.год), розраховується за формулою (2.7) Методики. Кількість днів у періоді, за який здійснюється перерахунок, визначається за формулою (2.6) Методики.

Оскільки остання технічна перевірка за адресою по вул. Героїв 93-ї бригади, 24, у м. Запоріжжя проводилася в 2018 році, що підтверджується копією акту про невідповідність метрологічних характеристик розрахункового обліку № 241 від 23.01.2018, розрахунок недоврахованої електроенергії позивачем здійснено за період, що відповідає загальній кількості робочих днів у шести календарних місяцях, які передували дню виявлення порушення.

Час використання самовільного підключення протягом доби у формулі 2.7 Методики приймається 12 год./добу.

Апеляційний господарський суд погоджується з висновком місцевого господарського суду про правильність розрахунку, доводи скаржника спростовуються вищенаведеними положеннями Методики.

Обов'язок споживача сплатити вартість електроенергії визначена у пункті 5.5.5 ПРРЕЕ, відповідно до якого споживач електричної енергії зобов'язаний здійснювати оплату рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов договору, а згідно пункту 8.2.7 споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день).

Доказів оплати рахунку на суму 26608,88 грн відповідачем не надано, тому суд першої інстанції правомірно задовольнив позовні вимоги в повному обсязі.

Доводи скаржника про помилкове визначення позивачем відповідача, як споживача послуг, тому що останній згідно з Законом України «Про житлово-комунальні послуги» є управителем багатоквартирного будинку, а не споживачем послуг та не має у своїй власності або господарському віданні електроустановки, що дані електроустановки є власністю співвласників багатоквартирного будинку, як спільне майно співвласників, колегією суддів визнані безпідставними, враховуючи наступне.

Відповідно до положень статті 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» управитель - особа, яка за договором з власником чи балансоутримувачем здійснює управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд (далі - управління будинком) і забезпечує його належну експлуатацію відповідно до закону та умов договору.

У статті 1 цього Закону визначено, що співвласник багатоквартирного будинку (далі - співвласник) - власник квартири або нежитлового приміщення у багатоквартирному будинку та спільне майно багатоквартирного будинку - приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди і його прибудинкова територія.

Правилами управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд, які затвердженні наказом Міністерства з питань ЖКГ України від 02.02.2009 № 13, визначено наступне:

- пункт 1.2 Правил: об'єкт управління (далі - об'єкт) - окремий житловий будинок, споруда або група будинків і споруд, які становлять цілісний житловий комплекс, разом з прилеглими до них прибудинковими територіями, що надається в управління. При цьому: а) житловий комплекс - єдиний комплекс нерухомого майна, що утворений земельною ділянкою в установлених межах, розміщеним на ній жилим багатоквартирним будинком або його частиною разом із спорудами та інженерними мережами, які утворюють цілісний майновий комплекс; б) спільне майно багатоквартирного будинку - приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче - огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди і його прибудинкова територія (підпункт 6 пункту 1 статті 1 Закону № 417-УІІІ);

- послуга з управління будинком - результат господарської діяльності, спрямованої на задоволення потреби власників, співвласників в ефективному управлінні належним їм майном, підтриманні об'єкта в належному технічному стані, організації забезпечення потреб мешканців об'єкта в житлово-комунальних послугах; управління будинком - дії, спрямовані на забезпечення сталого функціонування будинку та прибудинкової території відповідно до їх цільового призначення і збереження їх споживчих якостей, а також на організацію забезпечення потреби мешканців будинку в отриманні житлово-комунальних послуг відповідно до вимог нормативів, норм, стандартів, порядків і правил. Функції з управління будинком та забезпечення його належної експлуатації власники, співвласники або за їх дорученням балансоутримувач здійснюють самостійно чи через особу, яка за договором з власником чи балансоутримувачем здійснює управління будинком (управитель);

- пунктом 1.3. Правил визначено, що управління будинком передбачає виконання таких функцій: 1) планування заходів щодо збереження та сталого функціонування об'єкта, наданого в управління, та організацію забезпечення потреб мешканців об'єкта в отриманні житлово-комунальних послуг відповідно до вимог пункту 3.3 цих Правил; 2) організацію належної експлуатації та утримання об'єкта відповідно до його цільового призначення згідно з вимогами пунктів 3.7, 3.8 цих Правил; 3) організацію забезпечення потреб мешканців об'єкта в житлово-комунальних послугах відповідно до встановлених нормативів, норм, стандартів, порядків і правил згідно з вимогами пунктів 3.9-3.11 цих Правил;

- пунктом 1.4. Правил визначено, що особою, що здійснює управління будинком, є: 1) у разі здійснення управління будинком відповідно до договору із власниками, співвласниками усіх житлових і нежитлових приміщень об'єкта або за їх дорученням із балансоутримувачем (далі - замовник) - управитель; 2) управитель відповідає за стале функціонування і збереження споживчих властивостей об'єкта, наданого в його управління, відповідно до його цільового призначення, а також за організацію забезпечення потреби мешканців об'єкта в отриманні житлово-комунальних послуг відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил;

- пунктом 1.5. Правил визначено, що для здійснення функції з управління будинком власники, співвласники можуть самостійно укласти з управителем договір (далі - договір про управління), що оформляється відповідно до законодавства, або уповноважити будь-яку іншу особу на здійснення від їх імені таких дій;

- пунктом 1.7. Правил визначено, що для забезпечення належного функціонування і збереження споживчих властивостей об'єкта та організації забезпечення потреб мешканців об'єкта житлово-комунальними послугами відповідно до стандартів, нормативів, норм, порядків і правил особа, що здійснює управління будинком, у порядку, передбаченому законодавством, укладає договори: із мешканцями об'єкта - про надання житлово-комунальних послуг; із виробниками - про умови надання житлово-комунальних послуг; із виконавцями - про надання житлово-комунальних послуг (у разі якщо особа, що здійснює управління будинком, не є виконавцем цих послуг).

Рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради від 01.09.2017 № 520 «Про призначення управителів багатоквартирних будинків м. Запоріжжя» призначено управителем, зокрема, Товариство з обмеженою відповідальністю «Місто для людей Запоріжжя».

Як було зазначено вище, відповідачем на виконання цього рішення укладено договір про постачання електричної енергії з Публічним акціонерним товариством «Запоріжжяобленерго».

З доданої до акту про порушення схеми електропостачання відповідача вбачається, що точка самовільного підключення знаходиться на лінії електропостачання, за яку, як споживач, відповідальний відповідач.

Таким чином, управителем житлового будинку по вул. Героїв 93-ї бригади, 24, у м. Запоріжжя є саме відповідач і відповідальність за порушення ПРРЕЕ повинен нести у вигляді сплати вартості недоврахованої електроенергії саме відповаідач.

Місцевий господарський суд обґрунтовано спростував доводи відповідача про те, що спірний акт підписано Публічним акціонерним товариством «Запоріжжяобленерго» як представником постачальника електричної енергії, а не оператором системи розподілу, а отже не може бути належним доказом, вказавши на те, що зазначення у бланку застарілого зразку формулювання «представники постачальника електричної енергії» не спростовує проведення перевірки об'єкту саме представнками Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» та факту виявленого ними порушення відповідачем ПРРЕЕ.

Відтак, доводи апеляційної скарги спростовані вище наведеними положеннями чинного законодавства та встановленими обставинами справи, і апеляційним судом відхиляються.

Висновки за результатами розгляду апеляційної скарги.

Відповідно до частини 1 статті 269 Господарського процесуального кодексу України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Відповідно до статті 276 Господарського процесуального кодексу України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

За таких обставин апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а рішення місцевого господарського суду зміні або скасуванню.

Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги покладаються на скаржника.

Відповідно до положень частин 4, 5 статті 240 Господарського процесуального кодексу України в разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.

Керуючись статтями 129, 269, 275, 276, 281-283 Господарського процесуального кодексу України, апеляційний господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Місто для людей Запоріжжя» на рішення Господарського суду Запорізької області від 17.03.2020 у справі № 908/3286/19 залишити без задоволення.

Рішення Господарського суду Запорізької області від 17.03.2020 у справі № 908/3286/19 залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття і не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, зазначених у пункті 2 частини 3 статті 287 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст постанови складено 18.06.2020.

Головуючий суддя О.В. Чус

Суддя І.Л. Кузнецова

Суддя І.М. Подобєд