Справа № 761/9612/20
Провадження № 3/761/3226/2020
15 травня 2020 року суддя Шевченківського районного суду м. Києва Мальцев Дмитро Олександрович, розглянувши матеріали, які надійшли від Управління патрульної поліції в м. Києві про притягнення до адміністративної відповідальності -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянинаУкраїни, не працюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ст. 124 КУпАП,-
До Шевченківського районного суду м. Києва на розгляд надійшли матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення Серія ДПР18 № 080869 від 11.03.2020 року.
Вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, вважаю, що справа підлягає направленню до Управління патрульної поліції в м. Києві для дооформлення, з наступних підстав.
Разом з тим, згідно ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Згідно ч. 1 ст. 276 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення.
Справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 80, 81, 121 - 126, 127 1 - 129, частинами першою, другою, третьою і четвертою статті 130 і статтею 139 (коли правопорушення вчинено водієм) цього Кодексу, можуть також розглядатися за місцем обліку транспортних засобів або за місцем проживання порушників (ч. 2 ст. 276 КУпАП).
Як вбачається з матеріалів справи, правопорушення було вчинене в м. Київ, на перехрестя вул. Хрещатик та вул. Бессарабська, при цьому в протоколі відсутні дані про номер будинку, де сталась ДТП, або інші дані з прив'язкою до сталих орієнтирів, вказаних на Схемі ДТП, які свідчили б про те, що вказана подія сталась в Шевченківському районі міста Києва. Крім цього, адреса проживання гр. ОСОБА_1 зазначена: АДРЕСА_1 , що не відноситься до територіальної юрисдикції Шевченківського районного суду м. Києва. Місце обліку транспортного засобу не вказано.
За таких обставин, суд позбавлений можливості повно й об'єктивно розглянути справу про адміністративне правопорушення відносно гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та прийняти законне й обґрунтоване рішення.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне повернути справу органу, який склав протокол про адміністративне правопорушення для направлення справи до належного суду.
На підставі викладеного, керуючись ст. 124, 253, 256, 276, 278, 283-285 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя, -
матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності гр ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ст. 124 КУпАП повернути Управлінню патрульної поліції в м. Києві - для належного оформлення та направлення до належного суду.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: