760/12563/20
1-кс/760/4420/20
10 червня 2020 року слідчий суддя Солом'янського районного суд м. Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря - ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого з особливо важливих справ 3-го відділу розслідування кримінальних проваджень слідчого управління фінансових розслідувань Головного управління ДФС у Київській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу прокуратури Київської області ОСОБА_4 про тимчасовий доступ до речей і документів в рамках досудового розслідування внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №32020110000000062 від 15.05.2020, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.212 КК України,-
слідчий за погодженням із прокурором звернувся до слідчого судді із клопотанням про надання дозволу на тимчасовий доступ до оригіналів документів що перебувають у володінні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), а саме: документів ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), які подавалися керівником (довіреними особами) підприємства для отримання ЕЦП, а саме: заповнена та підписана Реєстраційна картка з Додатком, договір про надання послуг ЕЦП або Картка приєднання до електронного договору про надання послуг ЕЦП, копії паспортів громадян України (1 - 6 сторінки) кожної особи, на підпис якої отримується сертифікат, копії довідок про присвоєння ідентифікаційних номерів кожної особи, на підпис якої отримується сертифікат, заявки на формування посилених сертифікатів ЕЦП кожної особи, на підпис якої отримується сертифікат, довіреність - у випадку, коли за сертифікатами звертається не керівник, копії документів про призначення на посаду кожної особи, на підпис якої отримується сертифікат, копія документа, що підтверджує державну реєстрацію підприємства, з подальшим вилученням оригіналів вказаних документів.
Також, слідчий просив проводити розгляд клопотання без виклику особи, у володінні якої знаходяться документи, оскільки наявні достатні підстави вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення документів.
Суд визнав за можливе провести розгляд даного клопотання без виклику особи, у володінні якої знаходяться документи, оскільки слідчим було доведено наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів.
Від слідчого до суду надійшла заява про розгляд клопотання без його участі, клопотання підтримує в повному обсязі та просить його задовольнити.
Згідно ст. 107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів не здійснювалось.
Перевіривши надані матеріали клопотання, дослідивши докази по даних матеріалах, слідчий суддя приходить до наступного висновку.
Відповідно до ч. 1 ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Пунктом 5 частини 2 ст. 131 КПК України передбачені такі види заходів забезпечення кримінального провадження, як тимчасовий доступ до речей і документів.
У відповідності до ч. 1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Тимчасовий доступ до електронних інформаційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв'язку здійснюється шляхом зняття копії інформації, що міститься в таких електронних інформаційних системах або їх частинах, мобільних терміналах систем зв'язку, без їх вилучення.
Згідно ч. 2 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
З матеріалів клопотання вбачається, що Слідчим управлінням фінансових розслідувань Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №32020110000000062 від 15.05.2020, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.212 КК України.
Також, обґрунтовуючи своє клопотання, слідчий зазначив, що досудове розслідування здійснюється щодо ухилення від сплати податків у особливо великих розмірах службовими особами ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) на загальну суму 8 791 731,26 грн., а саме занижено розмір земельного податку за періоді 2019 - 2020 років на суму 6 529 378,98 грн. (2019 - на суму 3 220 539,49 грн., 2020 - на суму 3 308 839,49 грн.) та занижено податок на додану вартість на загальну суму 2 262 352,28 грн.
Крім того, слідчий вказує, що згідно наявних інформаційних ресурсів встановлено, що ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) являється постійним користувачем земельних ділянок державної власності загальною площею понад 2 тис. га, які розташовані в місті Києві (Подільський та Оболонський райони), Київській області (Києво-Святошинський район), за які земельний податок. Всі землі за цільовим призначенням для ведення сільського господарства і для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови, але земельні ділянки використовуються не за призначенням, зокрема в АДРЕСА_1 більша частина ділянок забудована житловими будинками та об'єктами ринкової інфраструктури і використовуються в комерційних цілях.
Разом з цим, слідчий зазначає, що в ході проведених першочергових оперативних заходів, аналізу податкової звітності та наявних інформаційних ресурсів встановлено: земельна ділянка з кадастровим номером 8000000000:85:227:0300, площа - 7,9883 га, нормативна грошова оцінка одиниці площі земельної ділянки - 8843048,01 грн., цільове призначення - для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови для здійснення комплексного будівництва житлової та громадської забудови з об'єктами побутового призначення, інженерно-транспортною інфраструктурою та створенням озеленених територій загального користування.
Слідчий вказує, що в ході виїзду за місцем розташування вказаної земельної ділянки встановлено, що на ділянці розташований житловий комплекс « ІНФОРМАЦІЯ_3 » з об'єктами ринкової інфраструктури (магазини, кафе, ресторани та ін.), тобто фактично ділянка використовується за призначенням - для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку з об'єктами торгово-розважальної та ринкової інфраструктури.
Також слідчий зазначає, що відповідно до поданої звітності ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) встановлено, що підприємство сплачує земельний податок за вказану земельну ділянку за ставкою 1,5% за 2019 рік у сумі 1059613,81 грн. і за 2020 рік у сумі 971312,66 грн. Відповідно до Рішення ІНФОРМАЦІЯ_4 «Про встановлення місцевих податків і зборів у місті Києві» від 23 червня 2011 року N 242/5629 (зі змінами та доповненнями) ставка земельного 1,5 % податку застосовується для земельних ділянок для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови, а для земельних ділянок для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку з об'єктами торгово-розважальної та ринкової інфраструктури - 1%.
Відповідно до Наказу ІНФОРМАЦІЯ_5 від 25.11.2016 № 489 «Про затвердження Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів» для земельних ділянок, які використовуються для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови застосовується коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки (Кф) у значенні 0,7, а для земельних ділянок, які використовуються для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку з об'єктами торгово-розважальної та ринкової інфраструктури - у значенні 1,5.
Тобто, як зазначає слідчий, що при правильному розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки з кадастровим номером 8000000000:85:227:0300 повинен бути застосований коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки (Кф) у значенні 1,5, в результаті чого сума нормативної грошової оцінки складе 18949388,59 грн. та відповідно сума земельного податку складе 1513734 грн. за 2019 рік і 1513734 грн. за 2020 рік.
Таким чином, внаслідок не здійснення відповідних дій з перерахунку суми нормативної грошової оцінки занижується сума земельного податку на 454121 грн. за 2019 ріку і на 542421 грн. за 2020 рік.
Окрім того, як вказував слідчий, земельна ділянка з кадастровим номером 8000000000:91:066:0096, площа - 44,0615 га, нормативна грошова оцінка одиниці площі земельної ділянки - 7101782,84 грн., цільове призначення - для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови для здійснення комплексного будівництва житлової та громадської забудови з об'єктами побутового призначення, інженерно-транспортною інфраструктурою та створенням озеленених територій загального користування.
Разом з цим, слідчий вказує, що в ході виїзду за місцем розташування вказаної земельної ділянки встановлено, що на ділянці розташований житловий комплекс « ІНФОРМАЦІЯ_6 » з об'єктами ринкової інфраструктури (магазини, кафе, ресторани та ін.), тобто фактично ділянка використовується за призначенням - для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку з об'єктами торгово-розважальної та ринкової інфраструктури.
Водночас, як зазначив слідчий, що відповідно до поданої звітності ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) встановлено, що підприємство сплачує земельний податок за вказану земельну ділянку за ставкою 1,5% за 2019 рік у сумі 4693728,07 грн. і за 2020 рік у сумі 4693728,07 грн. Відповідно до Рішення ІНФОРМАЦІЯ_4 «Про встановлення місцевих податків і зборів у м. Києві» від 23 червня 2011 року N 242/5629 (зі змінами та доповненнями) ставка земельного 1,5 % податку застосовується для земельних ділянок для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови, а для земельних ділянок для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку з об'єктами торгово-розважальної та ринкової інфраструктури - 1%.
Відповідно до Наказу ІНФОРМАЦІЯ_5 від 25.11.2016 № 489 «Про затвердження Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів» для земельних ділянок, які використовуються для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови застосовується коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки (Кф) у значенні 0,7, а для земельних ділянок, які використовуються для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку з об'єктами торгово-розважальної та ринкової інфраструктури - у значенні 1,5.
Тобто при правильному розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки з кадастровим номером 8000000000:91:066:0096 повинен бути застосований коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки (Кф) у значенні 1,5, в результаті чого сума нормативної грошової оцінки складе 15218106,09 грн. та відповідно сума земельного податку складе 6705325,81 грн. за 2019 рік і 6705325,81 грн. за 2020 рік.
Таким чином, як зазначав слідчий, що внаслідок не здійснення відповідних дій з перерахунку суми нормативної грошової оцінки занижується сума земельного податку на 2011597,74 грн. за 2019 ріку і на 2011597,74 грн. за 2020 рік.
Також слідчий вказує, що земельна ділянка з кадастровим номером 8000000000:91:066:0101, площа - 13,5766 га, нормативна грошова оцінка одиниці площі земельної ділянки - 11119437,14 грн., цільове призначення - для іншого сільськогосподарського призначення Для ведення сільськогосподарської діяльності.
Крім того зазначав, що в ході виїзду за місцем розташування вказаної земельної ділянки встановлено, що на ділянці розташовані житлові будинки з об'єктами ринкової інфраструктури (магазини, кафе та ін.), тобто фактично ділянка використовується за призначенням - для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку з об'єктами торгово-розважальної та ринкової інфраструктури.
Разом з цим, слідчий зазначив, що відповідно до поданої звітності ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) встановлено, що підприємство сплачує земельний податок за вказану земельну ділянку за ставкою 1% за 2019 рік у сумі 1509641,5 грн. і за 2020 рік у сумі 1509641,5 грн. Відповідно до Рішення ІНФОРМАЦІЯ_4 «Про встановлення місцевих податків і зборів у м. Києві» від 23 червня 2011 року N 242/5629 (зі змінами та доповненнями) для земельних ділянок для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку з об'єктами торгово-розважальної та ринкової інфраструктури - 1%.
Відповідно до Наказу ІНФОРМАЦІЯ_5 від 25.11.2016 № 489 «Про затвердження Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів» для земельних ділянок, які використовуються для сільськогосподарського призначення застосовується коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки (Кф) у значенні 1, а для земельних ділянок, які використовуються для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку з об'єктами торгово-розважальної та ринкової інфраструктури - у значенні 1,5.
Тобто при правильному розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки з кадастровим номером 8000000000:91:066:0101 повинен бути застосований коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки (Кф) у значенні 1,5, в результаті чого сума нормативної грошової оцінки складе 16679155,71 грн. та відповідно сума земельного податку складе 2264462,25 грн. за 2019 рік і 2264462,25 грн. за 2020 рік.
Таким чином, як вказує слідчий, внаслідок не здійснення відповідних дій з перерахунку суми нормативної грошової оцінки занижується сума земельного податку на 754820,75 грн. за 2019 ріку і на 754820,75 грн. за 2020 рік.
Серед іншого, слідчий зазначив, що за результатами первинного аналізу повноти нарахування і сплати земельного податку ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) встановлено його ймовірне заниження на загальну суму 6 529 378,98 грн. за період 2019-2020 років.
Крім того згідно аналізу ЄРПН встановлено, що в період 2019-2020 рр. ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) здійснювало придбання товарів у ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (« ІНФОРМАЦІЯ_10 ») (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_7 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_13 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_8 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_14 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_9 ), які створені для формування схемного податкового кредиту та документального прикриття безтоварних операцій, для постачання товарів (робіт, послуг) в таких обсягах не мають необхідних умов (наймані працівники, власні або орендовані офісні, складські, виробничі приміщення, транспортні засоби). В результаті документального відображення вказаних операцій ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) неправомірно сформувало податковий кредит на загальну суму 2 262 352,28 грн.
В ході досудового розслідування встановлено, що для ведення фінансово-господарської діяльності ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) видано наступні сертифікати електронного цифрового підпису:
ДП АГРОКОМБІНАТ « ІНФОРМАЦІЯ_15 », термін дії 23.04.2019 - 22.04.2021 (підписання печатка);
ДП АГРОКОМБІНАТ « ІНФОРМАЦІЯ_15 », термін дії 23.04.2019 - 22.04.2021 (шифрування печатка);
ДП АГРОКОМБІНАТ « ІНФОРМАЦІЯ_15 », термін дії 09.04.2019 - 22.04.2021 (підписання печатка);
ДП АГРОКОМБІНАТ « ІНФОРМАЦІЯ_15 », термін дії 09.04.2019 - 22.04.2021 (шифрування печатка);
ОСОБА_5 , термін дії 23.04.2019 - 22.04.2021 (підписання директор);
ОСОБА_5 , термін дії 23.04.2019 - 22.04.2021 (шифрування директор);
ОСОБА_6 , термін дії 23.04.2019 - 22.04.2021 (підписання бухгалтер);
ОСОБА_6 , термін дії 23.04.2019 - 22.04.2021 (шифрування бухгалтер);
ОСОБА_7 , термін дії 09.04.2019 - 22.04.2021 (підписання директор);
ОСОБА_7 , термін дії 09.04.2019 - 22.04.2021 (шифрування директор).
Слідчий стверджував, що на даний час виникла необхідність у проведенні почеркознавчої експертизи по документах ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), які надавалися для отримання електронного цифрового підпису з метою встановлення ким саме поставлені підписи на документах від імені керівника та головного бухгалтера підприємства.
Наголошував, що вилучення оригіналів документів ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), які подавалися керівниками (довіреними особами) підприємств для отримання ЕЦП, а саме: заповнена та підписана Реєстраційна картка з Додатком, договір про надання послуг ЕЦП або Картка приєднання до електронного договору про надання послуг ЕЦП, копії паспортів громадян України (1 - 6 сторінки) кожної особи, на підпис якої отримується сертифікат, копії довідок про присвоєння ідентифікаційних номерів кожної особи, на підпис якої отримується сертифікат, заявки на формування посилених сертифікатів ЕЦП кожної особи, на підпис якої отримується сертифікат, довіреність - у випадку, коли за сертифікатами звертається не керівник, копії документів про призначення на посаду кожної особи, на підпис якої отримується сертифікат, копія документа, що підтверджує державну реєстрацію підприємств, можуть бути використані як докази, а також з метою використання при проведенні судових експертизах, забезпечивши таким чином виконання завдань кримінального провадження щодо швидкого, повного та неупередженого розслідування, необхідно отримати тимчасовий доступ до вказаних документів.
Враховуючи те, що в матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вказані речі і документи мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у досудовому розслідуванні, слідчий просив надати тимчасовий доступ до речей і документів, які перебувають у володінні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ).
Відповідно до ч. 5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Відповідно до ч.6 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Відповідно до п.4 ч.1 ст.162 КПК України до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, відносяться відомості, які можуть становити комерційну таємницю.
Згідно ч. 7 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Перевіривши надані матеріали клопотання, дослідивши докази по даних матеріалах, слідчий суддя приходить до висновку про необхідність задоволення клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, оскільки вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вказана інформація, має суттєве значення для встановлення обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні. Крім того, слідчим було доведено можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів.
Керуючись ст.ст. 27, 131, 132, 159-164, 166, 309, 369-372 КПК України, слідчий суддя,-
клопотання задовольнити.
Надати слідчим СУ ФР ГУ ДФС у Київській області ОСОБА_3 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , слідчим слідчої групи та особам які будуть діяти виключно за дорученням (постановою) слідчого, прокурора, тимчасовий доступ до оригіналів документів що перебувають у володінні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), а саме: документів ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), які подавалися керівником (довіреними особами) підприємства для отримання ЕЦП, а саме: заповнена та підписана Реєстраційна картка з Додатком, договір про надання послуг ЕЦП або Картка приєднання до електронного договору про надання послуг ЕЦП, копії паспортів громадян України (1 - 6 сторінки) кожної особи, на підпис якої отримується сертифікат, копії довідок про присвоєння ідентифікаційних номерів кожної особи, на підпис якої отримується сертифікат, заявки на формування посилених сертифікатів ЕЦП кожної особи, на підпис якої отримується сертифікат, довіреність - у випадку, коли за сертифікатами звертається не керівник, копії документів про призначення на посаду кожної особи, на підпис якої отримується сертифікат, копія документа, що підтверджує державну реєстрацію підприємства, з подальшим вилученням оригіналів вказаних документів.
Строк дії ухвали - один місяць з дня її постановлення.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1