Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
про відмову в закритті провадження у справі
17.06.2020 р. Справа № 520/6232/2020
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Шевченко О.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження клопотання представника відповідача про закриття провадження по справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_1 , з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просить суд:
- визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, щодо відмови у виконанні рішення Конституційного Суду України, від 25.04.2019 року рішення № 1-р(ІІ)/2019 у справі № 3-14/2019 (402/19, 1737/19), щодо положень частини третьої статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чор нобильської катастрофи» по перерахунку ОСОБА_1 пенсії обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати встановленої на 1 січня відповідного року (2019 р., 2020 р.) як норми прямої дії згідно висновків Конституційного Суду України викладених у рішенні від 25.04.2019 року № 1- р(ІІ)/2019, у справі № 3-14/2019(402/19,1737/19), злочинною, а також визнати протиправними дії по перерахунку належної позивачу пенсії по інвалідності, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати встановленої законом на 1 січня поточного року по формулі використаній в пункті 9-1 постанови Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківський області з 01.07.2019 року негайно провести за моїм бажанням перерахунок, обчислення і виплату ОСОБА_1 державної пенсії по інвалідності відповідно до частини третьої ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції Рішення Конституційного суду України від 25 квітня 2019 р. № 1-р (II) 2019 у справі № 3-14/2019 (402/19, 1737/19), як норми прямої дії мені ОСОБА_1 особі, яка брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження військової служби на ЧАЕС і внаслідок цього стала особою з інвалідністю - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року (2019р і 2020р.), згідно із законами про Державний бюджет України на відповідний рік., помноженої на процент втрати працездатності (80%) відповідно до довідки МСЕК ОСОБА_1 , без застосування пункту 9-1 постанови Кабінету Міністрів України №1210 від 23.11.2011 року, 2019 рік - ( 5 х 4173 ) х 80% =16692 грн. + доплати 2020 рік - ( 5 х 4723) х 80% = 18892 грн. + доплати де 80% процент втрати працездатності по 2-гій групі інвалідності, відповідно довідки МСЕК. Перерахунок обчислення і виплату позивачу державної пенсії проводити без обмеження розміру державної пенсії, як особі з інвалідністю), відповідно рішення №7-рп/2016 від 20 грудня 2016 року Конституційного Суду України;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківський області виплатити ОСОБА_1 різницю між належною до сплати та фактично виплаченою пенсією за період з 01.07.2019 року по 31.12.2019 р., і з 01.01.2020 р. по теперішній час, на момент перерахунку, та стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області суми протиправно не нарахованих та невиплачених мені частин пенсій за період з 01.07.2019 року по 31.12.2019 р., і з 01.01.2020 р. по теперішній час, на момент перерахунку, згідно ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківський області у разі зміни розміру мінімальної заробітної плати проводити ОСОБА_1 перерахунок пенсії, виходячи з п'яти мінімальних заробітних плат, встановленої законом на 1 січня відповідного року , згідно ч. 3 ст. 59 Закону України 796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», без застосування формули, зазначеної в Постанові Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в пункті 9-1.
12.06.2020 від Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області до суду надійшло клопотання, в якому відповідач просив закрити провадження по справі, оскільки ОСОБА_1 вже звертався до суду із вимогою про визнання протиправною бездіяльності ГУПФУ в Харківській області щодо відмови у виконанні рішення Конституційного Суду України від 25.05.2019 по перерахунку пенсії, обчисленої з п'яти кратного розміру мінімальної заробітної плати встановленої на 1 січня відповідного року, а також, щодо проведення перерахунку пенсії відповідно до ч.3 ст. 59 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. Харківським окружним адміністративним судом винесено рішення Харківського окружного адміністративного суду від 24.12.2019 року по справі №520/12513/19, яким, зокрема, зобов'язано ГУПФУ в Харківській області за бажанням ОСОБА_1 в період з 25.04.2019 по 30.06.2019 провести перерахунок та обчислення, з виплатою державної (основної) пенсії ОСОБА_1 з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, у відповідності до положення ч. 3 ст. 59 Закону України “Про статус соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, як норми прямої дії, згідно висновків Конституційного Суду України, викладених у Рішенні від 25.04.2019 №1- р(ІІ)/2019 у справі № 3-14/2019 (402/19, 1737/19). Управлінням виконано дане рішення, це відображено у протоколі про перерахунок пенсії від 22.04.2020 року.
На думку відповідача, оскільки позивач звернувся до суду з позовом по даній справі, при цьому не звертався до пенсійного органу із заявою про перерахунок йому пенсії, жодних актів у відношенні позивача, які б порушували його права, пенсійним органом не приймалося, отже, як вважає відповідач, даний позов не підлягає розгляду в адміністративному порядку, оскільки відповідно до ст. 17 КАС України в адміністративному порядку оскаржуються рішення суб'єкта владних повноважень.
Враховуючи відсутності рішень, або інших актів прийнятих управлінням щодо перерахунку пенсії позивачу, відсутній і предмет оскарження, відповідач вважає, що вимога позивача про визнання дій протиправним та зобов'язання вчинити певні дії є безпідставною, передчасною та такою, що не підлягає задоволенню та відповідно до п.1 ч.1 ст. 238 КАС України слід закрити провадження у даній справі, яку не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Вивчивши матеріали справи, оцінивши доводи у клопотанні представника відповідача, суд дійшов висновку про відмову в його задоволенні, виходячи з наступного.
Статтею 238 Кодексу адміністративного судочинства України визначені підстави для закриття провадження у справі.
Згідно п.4 ч. 1 статті 238 КАС України, суд закриває провадження у справі, якщо є такі, що набрали законної сили, постанова чи ухвала суду про закриття провадження у справі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 24.12.2019 року по справі №520/12513/19 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, стягнення заборгованості задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, щодо відмови у виконанні рішення Конституційного Суду України від 25.04.2019 по перерахунку пенсії обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня відповідного року (2019р.) Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області за бажанням ОСОБА_1 , в період з 25.04.2019 по 30.06.2019, провести перерахунок та обчислення, з виплатою державної (основної) пенсії ОСОБА_1 з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, у відповідності до положення ч. 3 ст.59 Закону України “Про статус соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, як норми прямої дії, згідно висновків Конституційного Суду України, викладених у Рішенні від 25.04.2019 №1- р(ІІ)/2019 у справі № 3-14/2019 (402/19, 1737/19). В іншій частині позовних вимог - відмовлено.
Рішення набрало законної сили.
Суд зауважує, що в позовній заяві по справі №520/12513/19, на яку посилається відповідач в клопотанні, позивач просив суд зобов'язати ГУПФУ в Харківський області здійснити йому перерахунок та виплату пенсії по інвалідності відповідно до частини третьої ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції Рішення Конституційного суду України від 25 квітня 2019 р. № 1-р (II) 2019 у справі № 3-14/2019 (402/19, 1737/19) за період з 25.04.2019 по 30.06.2019, тоді як по даній справі позивач просить суд зобов'язати пенсійний орган здійснити йому перерахунок (виплату) пенсії по інвалідності за інший період - з 01.07.2019 р. по 31.12.2019 р., і з 01.01.2020 р.
Таким чином, в справі №520/12513/19, на яку посилається відповідач, та в даній справі зовсім різні позовні вимоги.
На думку відповідача, яку викладено в клопотанні про закриття провадження, оскільки перш ніж подати до суду даний позов, позивач не звертався до пенсійного органу із заявою про проведення йому перерахунку пенсії, Головним управлінням не виносилося у відношенні позивача жодних рішень, які б порушили його право на пенсійне забезпечення, отже, як вважає відповідач, даний позов не підлягає розгляду в адміністративному порядку, оскільки відповідно до ст. 17 КАС України в адміністративному порядку оскаржуються рішення суб'єкта владних повноважень.
Виклавши свої міркування в клопотанні відповідач просив суд закрити провадження на підставі п.1 ч.1 ст. 238 КАС України, при цьому зазначив, що відповідно до ст. 17 КАС України в адміністративному порядку оскаржуються рішення суб'єкта владних повноважень.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 238 КАС України, суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Суд зауважує, що по-перше, стаття 17 КАС України визначає основні положення досудового врегулювання спорів, а по-друге, відповідно до п.1 ч.1 ст. 19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Отже, клопотання представника ГУПФУ в Харківській області про закриття провадження є безпідставним та задоволенню не підлягає, оскільки не містить жодної обґрунтованої з підстав для закриття провадження, передбачених статтею 238 КАС України.
Таким чином, суд приходить до висновку, що підстави для закриття провадження по даній адміністративній справі відсутні.
На підставі викладеного, керуючись положеннями статей 19, 238, 241 - 243, 248, 256, пункту 3 Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Клопотання представника відповідача про закриття провадження по справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя О.В.Шевченко