про повернення заяви про забезпечення без розгляду
16 червня 2020 року ЛуцькСправа № 140/8637/20
Суддя Волинського окружного адміністративного суду Плахтій Н.Б., розглянувши заяву Баківцівської сільської ради Луцького району Волинської області про забезпечення позову в адміністративній справі за позовом Баківцівської сільської ради Луцького району Волинської області до Головного управління Держгеокадастру у Волинській області про визнання протиправним наказу, зобов'язання вчинити дії,
Баківцівська сільська рада Луцького району Волинської області звернулася з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Волинській області визнання протиправним наказу, зобов'язання вчинити дії.
Одночасно з позовною заявою подано заяву про забезпечення адміністративного позову шляхом зупинення дії наказу від 03.06.2020 року №3-5038/15-20-СГ Головного управління Держгеокадастру у Волинській області та його структурним підрозділам вчиняти будь-які дії та приймати будь-які рішення;
- накладення арешту на вказану земельну ділянку та забороною органам, які здійснюють реєстрацію земельної ділянки та реєстрацію речових прав на нерухоме майно, здійснювати будь-які реєстраційні дії щодо спірної земельної ділянки, в тому числі внаслідок її поділу чи об'єднання з іншими ділянками;
- заборони Головному управлінню Держгеокадастру у Волинській області вчиняти із спірною земельною ділянкою дії, спрямовані на зміну цільового призначення земельної ділянки, її поділу чи об'єднання з іншими ділянками, укладати договори, вчиняти інші правочини щодо неї.
Аналізуючи аргументи, викладені в заяві, суд приходить до висновку, що заява про забезпечення позову підлягає поверненню без розгляду з огляду на таке.
Згідно з частиною першою статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України (далі- КАС України) суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
Відповідно до частини другої статті 150 КАС України забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо: 1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; 2) або очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Статтею 152 КАС України встановлено вимоги до заяви про забезпечення позову.
Згідно із частиною четвертою статті 152 КАС України до заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі.
Частиною першою статті 3 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 №3674-VI (далі - Закон №3674-VI) визначено, що судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Відповідно до частини першої статті 4 Закону №3674-VI судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Підпунктом 6 пункту 3 частини другої статті 4 зазначеного Закону встановлено, що ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду заяви про забезпечення доказів або позову, заяви про видачу виконавчого документа на підставі рішення іноземного суду, заяви про зміну чи встановлення способу, порядку і строку виконання судового рішення у розмірі 0,3 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» з 01.01.2020 року встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб у розмірі 2102,00 грн.
Таким чином, заява про забезпечення адміністративного позову повинна бути оплачена судовим збором у розмірі 630,60 грн.
Проте, в порушення вимог частини четвертої статті 152 КАС України, до заяви про забезпечення позову заявником не долучено документ про сплату судового збору.
Відповідно до частини сьомої статті 154 КАС України суд, встановивши, що заяву про забезпечення позову подано без додержання вимог статті 152 цього Кодексу, повертає її заявнику без розгляду, про що постановляє ухвалу.
Аналізуючи вищевикладене, слід дійти висновку про те, що оскільки позивачем не додержано вимог статті 152 КАС України, зокрема, подано заяву про забезпечення позову без надання документів, що підтверджують сплату судового збору у визначеному розмірі, тому остання підлягає поверненню Баківцівській сільській раді Луцького району Волинської області без розгляду.
Керуючись статтями 152, 154, 248 КАС України, суддя
Заяву Баківцівської сільської ради Луцького району Волинської області про забезпечення позову повернути без розгляду.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення, з врахуванням вимог пункту 3 розділу VI «Прикінцеві положення» КАС України.
Суддя Н.Б.Плахтій