Рішення від 16.06.2020 по справі 140/6800/20

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 червня 2020 року ЛуцькСправа № 140/6800/20

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Дмитрука В.В.,

розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) звернувся із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій щодо відмови у перерахунку пенсії по інвалідності по першій групі внаслідок трудового каліцтва, враховуючи стаж роботи у період з 01.07.2016 по 19.11.2019 у ВП «Шахта №9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля», зобов'язання зарахувати до пільгового та загального стажу період роботи з 01.07.2016 по 19.11.2019 у ВП «Шахта №9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» та призначити перерахунок пенсії з врахуванням стажу роботи у період з 01.07.2016 по 19.11.2019 у ВП «Шахта №9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з 27.11.2018 виходячи із розміру ЄСВ із нарахованої заробітної плати в цей період.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії по інвалідності внаслідок трудового каліцтва відповідно до статті 30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». Однак відповідач у листі від 24.02.2019 відмовив позивачу в перерахунку пенсії, посилаючись на відсутність необхідного страхового стажу, оскільки період роботи з 01.07.2016 по 31.12.2019 у ВП «Шахта №9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» не підлягає зарахуванню до страхового стажу через відсутність даних про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки роботодавцем ВП «Шахта № 9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» на його рахунки були перераховані відповідні страхові внески у передбаченому законом розмірі, що підтверджується довідкою роботодавця про доходи та повідомленням Головного управління ДПС у Волинській області, однак ці кошти були зараховані до ДПС в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені. З наведених підстав позивач просив позов задовольнити повністю.

Відповідно до ухвали судді Волинського окружного адміністративного суду від 19.05.2020 розгляд справи здійснено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач у відзиві на позовну заяву позовні вимоги не визнав, просив відмовити у їх задоволенні, мотивуючи тим, що позивач не звертався до Управління із заявою про перерахунок пенсії у встановленому порядку, а тому відповідачем не приймалось рішення про перерахунок або відмову у перерахунку пенсії. Також зазначив відповідач листом від 24.02.2019 повідомив позивача про відсутність правових підстав для перерахунку, оскільки період роботи з 01.07.2016 по 31.12.2019 у ВП «Шахта №9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» не підлягає зарахуванню до страхового стажу через відсутність даних про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню повністю з наступних мотивів та підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку з 27.11.2018 та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Позивач в період з 12.06.2010 по 31.12.2018 виконував підземні роботи в ВП «Шахта № 9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля», що підтверджується копією трудової книжки НОМЕР_1 , цивільно-правовим договором №8 від 24.06.2019, та йому за період роботи з листопада 2010 року по листопад 2019 року була нарахована та виплачена заробітна плата, що підтверджується довідкою ВП «Шахта № 9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» від 17.02.2020 №65 (а.с.10-14, 30).

Позивач звернувся до відповідача із заявою, у якій просив повідомити чи зарахований йому при призначені пенсії весь період роботи у ВП «Шахта №9» ДП «Волиньвугілля», а у разі не зарахування - провести перерахунок отримуваної пенсії (а.с.44).

Відповідач листом від 24.02.2020 №376-356/Р-02/8-0300/20 повідомив позивача, що період його роботи з 01.07.2016 по 31.12.2019 у ВП «Шахта №9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» не підлягає зарахуванню до страхового стажу через відсутність даних про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України (а.с.22-23).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у справах про оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно із частинами першою, другою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На думку суду, відповідач не довів правомірність оскаржуваних в даній адміністративній справі дій, з огляду на наступне.

Згідно із преамбулою Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (з наступними змінами та доповненнями, далі - Закон № 1058-IV) цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

За приписами статті 1 Закону № 1058-IV у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:

застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування;

пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом;

персоніфікований облік у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік) - організація та ведення обліку відомостей про застраховану особу, що здійснюється відповідно до законодавства і використовується в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування в установленому законодавством порядку;

працюючий пенсіонер - особа, якій призначено пенсію та яка є застрахованою відповідно до пунктів 1 - 7, 11 - 13 частини першої статті 11 цього Закону;

роботодавець - власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання; фізична особа, яка використовує працю найманих працівників (у тому числі іноземців, які на законних підставах працюють за наймом в Україні); власник розташованого в Україні іноземного підприємства, установи, організації (у тому числі міжнародної), філії та представництва, який використовує працю найманих працівників, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України;

страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;

страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування;

страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.

Згідно із абзацом першим частини першої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Як передбачено частиною другою статті 24 Закону № 1058-IV, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

За приписами частини четвертої статті 42 Закону №1058-IV у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

Відповідно до частини першої статті 15 Закону № 1058-IV платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.

Згідно із частиною другою статті 20 Закону № 1058-IV обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5 - 7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Як передбачено частинами четвертою - шостою, дев'ятою, десятою статті 20 Закону № 1058-IV, сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду - суб'єкта другого рівня системи пенсійного забезпечення. Страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків. Страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є: для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць. Днем сплати страхових внесків вважається: у разі перерахування сум страхових внесків у безготівковій формі з банківського рахунку страхувальника на банківський рахунок органу Пенсійного фонду - день списання установою банку, органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з банківського (спеціального реєстраційного) рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Крім того, згідно із частиною шостою статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI (з наступними змінами та доповненнями) за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.

Системний аналіз вказаних вище нормативно-правових актів дає підстави дійти висновку про те, що до страхового стажу зараховується період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески. При цьому, на думку суду, виходячи із змісту наведених вище правових норм, порушення страхувальником вимог законодавства щодо порядку та строків сплати страхових внесків (у зв'язку із чим утворилася заборгованість зі сплати таких внесків) тягне негативні наслідки лише щодо самого страхувальника (зокрема, у вигляді сплати недоїмки, штрафних санкцій та пені, а у разі їх наявності - сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення) та не може мати негативних наслідків для застрахованої особи у вигляді не зарахування до страхового стажу періоду роботи, протягом якого такій особі нараховувалася заробітна плата, на яку у свою чергу нараховувалися страхові внески, проте не з вини застрахованої особи сплачені страхові внески зараховувалися в рахунок сплати заборгованих страхувальником сум недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.

Як вбачається із матеріалів справи, спір між сторонами виник щодо відмови відповідача у зарахуванні до страхового стажу для перерахунку пенсії періоду роботи позивача з 01.07.2016 по 19.11.2019 у зв'язку з несплатою страхових внесків.

Водночас, позивачу у період з липня 2016 року по вересень 2019 року була нарахована та виплачена, а за період з жовтня по листопад 2019 року нарахована заробітна плата, що підтверджується довідкою ВП «Шахта № 9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» від 17.02.2020 № 317 (а.с.30).

Крім того, відповідно до листа Головного управління ДПС у Волинській області від 14.02.2020 №4234/10/03-20-56-33 проведеним аналізом картки особового рахунку ВП «Шахта № 9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» встановлено, що єдиний внесок ВП «Шахта № 9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» не сплачено за період з травня 2017 року по листопад 2019 року, тому відсутні підстави для зарахування перерахованих коштів за період з травня 2017 року по листопад 2019 року ВП «Шахта № 9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» на сплату страхових внесків за ОСОБА_1 (31-32).

Разом з тим, суд звертає увагу, що відсутність за даними системи індивідуальних відомостей про застраховану особу про сплату страхових внесків у спірному періоді на ВП «Шахта № 9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» не може бути підставою для не зарахування цих періодів до страхового стажу під час перерахунку пенсії позивачу, оскільки обов'язок щодо нарахування та сплати ЄСВ покладено саме на страхувальника.

Відтак, на думку суду, відповідач протиправно відмовив ОСОБА_1 у зарахуванні до страхового стажу періоду його роботи з 01.07.2016 по 19.11.2019 у ВП «Шахта № 9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля».

Посилання відповідача на те, що позивач не звертався до Управління із заявою про перерахунок пенсії у встановленому порядку судом до уваги не взято, оскільки з матеріалів справи вбачається, що відповідачем неправильно порахований пільговий стаж позивача ще при призначенні пенсії по інвалідності з 27.11.2018, а відтак дотримання форми заяви не має визначального значення для об'єктивного вирішення справи. При цьому, судом враховано, що заява містила не лише прохання щодо надання інформації, але й вимогу щодо перерахунку пенсії із зарахуванням до стажу роботи періоду роботи на ВП «Шахта №9».

З урахуванням встановлених обставин справи, наведених норм чинного законодавства України, виходячи із наданих частиною другою статті 245 КАС України повноважень, суд у даній справі дійшов висновку про задоволення позовних вимог шляхом прийняття рішення про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у зарахуванні позивачу до пільгового та загального стажу періоду роботи з 01.07.2016 по 19.11.2019 у ВП «Шахта № 9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля», зобов'язання здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії по інвалідності з 27.11.2018, зарахувавши до пільгового та загального стажу період роботи з 01.07.2016 по 19.11.2019 у ВП «Шахта №9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля».

Керуючись статтями 243, 245, 246, 257, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо відмови ОСОБА_1 у зарахуванні до пільгового та загального стажу періоду роботи з 01 липня 2016 року по 19 листопада 2019 року у ВП «Шахта № 9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії по інвалідності з 27 листопада 2018 року, зарахувавши до пільгового та загального стажу період роботи з 01 липня 2016 року по 19 листопада 2019 року у ВП «Шахта №9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля».

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Порядок набрання законної сили рішенням та його апеляційного оскарження застосовується з врахуванням пункту 3 розділу VI «Прикінцевих положень» КАС України.

Суддя В.В. Дмитрук