Справа № 161/8712/20
Провадження № 1-кс/161/4338/20
11 червня 2020 року м. Луцьк
Слідчий суддя Луцького міськрайонного суду Волинської області ОСОБА_1 ,
з участю секретаря судових засідань ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
представника володільця майна ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого СВ Луцького ВП ГУНП у Волинській області ОСОБА_5 , у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42020031010000021 від 30.01.2020, за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 190, ч. 2 ст. 367 КК України, про арешт майна,
01.06.2020 старший слідчий СВ Луцького ВП ГУНП у Волинській області ОСОБА_5 , за погодженням із прокурором Луцької місцевої прокуратури ОСОБА_3 , звернулася до слідчого судді Луцького міськрайонного суду Волинської області з клопотанням про накладення арешту на земельну ділянку з кадастровим номером 0710100000:21:029:0029 площею 1,0449 га за адресою: м. Луцьк, вул. Шевченка, 13, що є власністю Луцької міської ради, та часткове обмеження користування ТзОВ «ЖК Шевченка», ТзОВ «Промтекссервіс» вказаною земельною ділянкою, а саме здійснення її забудови багатоквартирним житловим будинком та завершення розпочатих будівельних робіт на вказаній земельній ділянці (а.с.1).
Клопотання обґрунтоване тим, що СВ Луцького ВП ГУНП в області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №42020031010000021 від 30.01.2020 за ознаками злочинів, передбачених ч. 4 ст.190, ч.2 ст.367 КК України, в ході якого встановлено, що при наявності об'єктів нерухомого майна за ТОВ «ЖК Шевченка», ТОВ «Волиньторгхліб», ТОВ «Промтекссервіс», які були до 01.08.2018 орендарями земельної ділянки з кадастровим номером 0710100000:21:029:0029 площею 1,0449 га за адресою: м. Луцьк, вул. Шевченка, 13, внаслідок неналежного виконання своїх службових обов'язків службовими особами Луцької міської ради через несумлінне ставлення до них, земельну ділянку комунальної власності незаконно забудовують, а до місцевого бюджету кошти від використання земельної ділянки не надходять, чим спричинено тяжкі наслідки територіальній громаді міста Луцька.
Крім того, в ході досудового розслідування у даному кримінальному провадженні встановлено факт неправомірних дій посадових осіб ТОВ «ЖК Шевченка» та ТОВ «Промтексмервіс», в діях яких вбачаються ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 190 КК України. Зокрема, посадові особи ТОВ «ЖК Шевченка», ТОВ «Промтекссервіс» не маючи в дійсності правових підстав на здійснення будівництва за адресою м. Луцьк вул. Шевченка, 13 на земельній ділянці з кадастровим номером 0710100000:21:029:0029, продовжують будівництво ЖК «River House» та здійснюють реалізації житлових квартир в ньому, чим вводять в оману мешканців міста Луцька щодо законності будівництва та заволодівають їх грошовими коштами в особливо великих розмірах.
Таким чином, на переконання слідства, з метою недопущення незаконного використання земельної ділянки з кадастровим номером 0710100000:21:029:0029 площею 1,0449 га за адресою: м.Луцьк, вул. Шевченка, 13, яка являється власністю територіальної громади міста Луцька в особі Луцької міської ради, та недопущення завдання збитків місцевому бюджету, з метою захисту законних інтересів громадян, виникла необхідність в застосуванні заходів забезпечення кримінального провадження, зокрема накладення арешту на вказану земельну ділянку.
Окрім того, в даному випадку не накладення арешту на земельну ділянку з кадастровим номером 0710100000:21:029:0029 площею 1,0449 га за адресою: м. Луцьк, вул. Шевченка, 13, може призвести до незаконного її використання ТзОВ «ЖК Шевченка» та ТзОВ «Промтекссервіс» у власних цілях та незаконне забудовування її багатоквартирним житловим будинком, в той же час до місцевого бюджету кошти від використання земельної ділянки не надходять, чим спричиняються тяжкі наслідки територіальній громаді міста Луцька.
Виходячи з обґрунтувань клопотання, у зв'язку з тим, що на даний час відсутні правові підстави в ТзОВ «ЖК Шевченка» та ТзОВ «Промтекссервіс» на користування земельною ділянкою з кадастровим номером 0710100000:21:029:0029 площею 1, 0449 га за адресою: м.Луцьк, вул.Шевченка,13, тому з метою запобігання завдання збитків територіальній громаді міста Луцька, є необхідним накласти арешт на вказану земельну ділянку з позбавленням права користуватись нею ТзОВ «ЖК Шевченка» та ТзОВ «Промтекссервіс».
09.06.2020 до суду надійшла спільна заява керівників ТОВ «ПРОМТЕКССЕРВІС», «ТОВ «Волиньторгхліб» та ТОВ «ЖК ШЕВЧЕНКА», в якій останні виклали свої заперечення щодо поданого слідчим клопотання, які полягають у наступному.
29.05.2018 ТОВ «ЖК Шевченка», ТОВ «Промтекссервіс» та ТОВ «Волиньторгхліб» звернувся до Луцької міської ради з заявою про надання дозволу на поділ земельної ділянки №0710100000:21:029:0029 між власниками нерухомого майна, яке знаходиться на цій земельній ділянці.
14.06.2018 Луцькою міською радою в листі №п-46/47/212 було повідомлено ТОВ «ЖК Шевченка», що для поділу земельної ділянки і укладення договору оренди, можливо лише за умови повернення Луцькій міській раді земельної ділянки №0710100000:21:029:0029.
08.08.2018 на виконання вимог Луцької міської ради було підписано додаткову угоду про розірвання договору оренди та в Державному реєстрі речових прав зареєстровано припинення договору оренди земельної ділянки №0710100000:21:029:0029 між позивачем та Луцькою міською радою.
29.05.2019 згідно рішення Луцької міської ради від 29.05.2019 №57/13 «Про поділ земельної ділянки комунальної власності на вул. Шевченка, 13 (загальною площею 1,0449 га: земельна ділянка № 1 - 0,6149 га, земельна ділянка № 2 - 0,4068 га, земельна ділянка № 3- 0,0232 га)» земельну ділянку №0710100000:21:029:0029 було поділено на три частини для подальшої передачі в оренду для ТОВ «ЖК Шевченка», ТОВ «Промтекссервіс» та ТОВ «Волиньторгхліб».
19.07.2019 Луцька міська рада звернулася до державного реєстратора Держземкадастру у м. Луцьку з заявою про внесення зміни до державного земельного кадастру щодо поділу земельних ділянок, проте їй було відмовлено в реєстрації поділу земельної ділянки №0710100000:21:029:0029 (рішення від 19.07.2019 року №РВ- 0700424442019 «Про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру»),
ТОВ «ЖК Шевченка», ТОВ «Промтекссервіс» та ТОВ «Волиньторгхліб» не погоджуючись з відмовою про реєстрацію земельних ділянок звернулося до господарського суду Волинської області з позовом про зобов'язання зареєструвати Дерземкадастром зазначені земельні ділянки (копія ухвали суду додається).
У зв'язку із вище наведеним, на переконання володільців майна, в діях ТОВ «ЖК Шевченка», ТОВ «Промтекссервіс» та ТОВ «Волиньторгхліб» відсутній будь який умисел, щодо несплати орендної плати за використання земельних ділянок.
Окрім того наголошено, що у разі задоволення господарським судом позову прокуратури про стягнення орендної плати з ТОВ «ЖК Шевченка», ТОВ «Промтекссервіс» та ТОВ «Волиньторгхліб», збитки завдані місцевому бюджету будуть компенсовані.
Також зазначено, що в період з 10 по 21 лютого 2020 року Відділом державного архітектурно-будівельного контролю Луцької міської ради на підставі направлення для проведення планового (позапланового) заходу від 03 лютого 2020р. № 6 проводилась позапланова перевірка нового будівництва багатоквартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення по вул. Шевченка, 13 у м. Луцьку.
За результатами перевірки 21 лютого 2020 року було складено акт №28.1-2/53/2020, винесено припис, складено протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності та 28.02.2020 р. притягнуто до господарської відповідальності у вигляді накладення штрафу на суму 777 740 грн. згідно постанови про накладення штрафу від 28.02.2020 р. №28.1-2/63/2020.
Згідно ухвали Волинського окружного адміністративного суду від 05.03.2020 р. у справі №140/2474/20, була зупинена дія припису про заборону будівництва винесена відділом Державного архітектурно-будівельного контролю Луцької міської ради (копія додається).
Тому, у зв'язку із тим, що на думку представників володільців майна, слідчий вимагаючи накласти арешт на земельну ділянку, позбавляє права товариства на розпорядження власним нерухомим майном та бере на себе повноваження органів місцевого самоврядування та державного архітектурно-будівельного контролю Луцької міської ради, а також враховуючи те, що в кримінальному провадженні не існує обґрунтованої підозри щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження, в задоволенні клопотання про арешт земельної ділянки відсутні будь-які підстави.
В судовому засіданні 11.03.2020 прокурор ОСОБА_3 клопотання підтримав, пояснивши, що Відділом ДАБК Луцької міської ради винесено три заборонні приписи на будівництво житлового будинку по АДРЕСА_1 , сам договір оренди земельної ділянки - припинено, однак навіть в супереч цим фактам, будівництво будинку продовжується з 08.08.2018.
Окрім того, прокурором зазначено, що очевидними є порушення, які полягають у тому, що спочатку задекларовано було будівництво дев'яти поверхів, натомість наразі будується одинадцять, які документально не легалізовані, що становить ризик неотримання інвесторами квартир. Будівництво, за попередніми даними, профінансоване лише на 25%, однак забудовники вже почали реалізовувати квартири інвесторам, тим самим, на думку слідства, вводячи останніх в оману, оскільки вже понад два роки проводяться будівельні роботи без належних на те документів. До того ж, на переконання прокурора, здійснення забудови вище дев'яти поверхів, як те передбачено генпланом може становити небезпеку, зокрема у зв'язку із особливим місцем розташування будинку - на березі річки Стир.
В судовому засіданні представник володільця майна ТзОВ «ЖК Шевченка» - адвокат ОСОБА_4 заперечив клопотання про арешт майна, пояснивши, що таке клопотання, на переконання володільців майна, є цілком необґрунтованим, а саме накладення арешту на вказану клопотанні земельну ділянку фактично зупинить будівництво, не дасть змоги зареєструвати права на ділянку, кошти за користування нею не будуть іти до місцевого бюджету, що в свою чергу завдасть збитків як Луцькій міській раді, так і ТОВ «ЖК Шевченка», ТОВ «Промтекссервіс» та ТОВ «Волиньторгхліб», останні з яких є власниками об'єктів нерухомості, що знаходяться на вказаній території.
Також представником зазначено, що ТОВ «ЖК Шевченка» у 2016 році отримано в оренду на 10 років вказану земельну ділянку, після чого на її забудову було видано містобудівні умови та обмеження 07.10.2016 та задекларовано початок виконання будівельних робіт та розпочався сам процес будівництва.
У 2018 році власники звернулися до Луцької міської ради з проханням про поділ вказаної земельної ділянки під оренду для ТОВ «ЖК Шевченка», ТОВ «Промтекссервіс» та ТОВ «Волиньторгхліб», на що надійшла відповідь що таке можливо лише за умови розірвання договору від 2016 року та, в подальшому, поділу вищевказаної земельної ділянки для формування меж відповідно до їх фактичного використання.
Між ТОВ «ЖК Шевченка», ТОВ «Промтекссервіс» і Луцькою міською радою укладено додаткову угоду від 01.08.2018 про припинення договору оренди.
З 2019 року Луцька міська рада, за поясненнями представника, зверталась до Держземкадастру про реєстрацію земельної ділянки, згідно рішення про поділ від 29.05.2019, однак отримала двічі відмову. В подальшому ТОВ «ЖК Шевченка», ТОВ «Промтекссервіс» та ТОВ «Волиньторгхліб» обидві ці відмови оскаржили до господарського суду. Окрім того були оскаржені та скасовані висновки перевірок, на підставі яких встановлено заборонні приписи на будівництво: припис від 24.12.2019 - скасовано, припис від 21.02.2020 - ухвалою від 05.03.2020 зупинено дію.
На переконання представника, первинні документи підтверджують законність будівництва.
Жодної вини забудовників щодо несплати оренди за землю наразі немає, оскільки фактично нового договору оренди з міською радою укладено та зареєстровано не було, а тому кошти за таке користування ніде б не обліковувалися. Фактично, маючи рішення Луцької міської ради про поділ земельної ділянки забудовники продовжують будівництво, в той час як відмови реєстратора у реєстрації прав на неї наразі оскаржено і очікується рішення суду. Окрім того, на думку представника, слідством не наведено жодних доказів порушення забудовниками прав інвесторів, так само і підозри у кримінальному провадженні нікому не пред'явлено, а тому просив у задоволенні клопотання відмовити.
Дослідивши матеріали клопотання та заслухавши пояснення сторін, слідчий суддя приходить до наступних висновків.
Під час дослідження в судовому засіданні матеріалів клопотання, слідчим суддею встановлено, що на підставі рішення Луцької міської ради від 31.08.2016 №12/111 між Луцькою міською радою та ТзОВ «ЖК Шевченка» було укладено договір оренди земельної ділянки з кадастровим номером 0710100000:21:029:0029 площею 1, 0449 га за адресою: м. Луцьк, вул. Шевченка, 13, для будівництва та обслуговування багатоквартирного будинку з вбудовано-прибудованими нежитловими приміщеннями, згідно додаткам, що відповідно, що зареєстровано в Державному реєстрі речових прав 29.09.2016 (а.с.82-91).
07.10.2016 Луцькою міською радою для ТОВ «ЖК Шевченка» було видано містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки № 480-13-16(м) на об'єкт будівництва «Нове будівництво багатоквартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення по вул. Шевченка, 13 в. Луцьк» (а.с.92-98).
При реєстрації Декларації про початок виконання будівельних робіт ВЛ №083163081805 від 03.11.2016 р. було вказано, що будівництво буде здійснюватися на земельній ділянці з кадастровим номером 0710100000:21:029:0029, яка перебуває в користуванні і виділена для будівництва Луцькою міською радою, загальна площа будинку 8900,4 кв.м., площа забудови 1066,8 кв.м., умовна висота будинку 26,5 м., кількість поверхів 9 (а.с.99-104).
Починаючи з 03.11.2016 р. ТОВ «ЖК Шевченка» було розпочато нове будівництво багатоквартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення по вул. Шевченка, 13 в м. Луцьку.
Згідно договору оренди землі від 12.06.2017 Луцька міська рада передала в оренду ТОВ «ЖК Шевченка» та ТОВ «Промтекссервіс» на 10 років для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими нежитловими приміщеннями земельну ділянку з кадастровим номером 0710100000:21:029:0029 площею 1,0449 га за адресою м. Луцьк, вул. Шевченка, 13 часткою по кожному, що становить 0,5224 га (пункти 1, 2 , 7 договору). Договір оренди землі зареєстрований в Державному реєстрі речових прав 13.06.2017 за номером 20947297 та укладений на підставі рішення Луцької міської ради №20/66 від 21.03.2017. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на дату укладення договору становить 10650655,7 грн., з них частки ТОВ «ЖК Шевченка» 5325842,5 грн., частки ТОВ «Промтекссервіс» 5324823,20 грн. (а.с. 8-10).
На час укладення вказаного договору оренди земельної ділянки від 12.06.2017 відповідно до Державного реєстру речових прав на земельній ділянці з кадастровим номером 0710100000:21:029:0029 знаходились об'єкти нерухомого майна:
1. незавершеного будівництва виробничого корпусу Є-3 41% готовності (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 897104607101), придбаний ТОВ «ЖК «Шевченка» 06.04.2016 згідно договору купівлі продажу №921 у ТОВ «МОЛ», зареєстроване в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 06.04.2016, номер запису про право власності 14077514.
2. незавершеного будівництва виробничого корпусу Є-3 41% готовності (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 897104607101), придбаний ТОВ «Промтекссервіс» згідно договору купівлі продажу №3336 від 06.10.2016 у ТОВ «ЖК «Шевченка», зареєстроване в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 06.10.2016, номер запису про право власності 16774991.
3.приміщення трансформаторної підстанції (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 1232687507101), зареєстроване за ТОВ «Волиньторгхліб» в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 19.04.2017, номер запису про право власності 20123624. Реєстрація проведена на підставі договору інвестування будівництва від 14.05.2007 № 14/1, договору відступлення права вимоги нерухомого майна від 02.11.2015 № 1, акт приймання-передачі від 02.11.2015 (а.с.12-22).
Відповіддю Виконавчого комітету Луцької міської ради від 14.06.2018 №п-46147/212 надано згоду на поділ орендованої земельної ділянки, і додатковим роз'ясненням порядку здійснення процедури поділу (а.с.104-106).
Додатковою угодою від 01.08.2018 договір оренди землі від 12.07.2017, укладений між Луцькою міською радою та ТОВ «ЖК Шевченка», ТОВ «Промтекссервіс» припинено, земля повернута міській раді за актом прийому передачі. Про припинення права оренди для ТОВ «ЖК Шевченка» та ТОВ «Протекссервіс» внесено запис до Державного реєстру речових прав 03.08.2018 (а.с.107-109).
Рішенням міської ради від 29.05.2019 №57/13 земельну ділянку комунальної власності по вул. Шевченка, 13 у м. Луцьку розділено між ТОВ «ЖК Шевченка», ТОВ «Промтекссервіс» та ТОВ «Волиньторгхліб» у відповідних площах (а.с.110-111).
На виконання рішення від 29.05.2019 Луцька міська рада звернулась до реєстратора відділу у м. Луцьку Головного управління Держгеокадастру у Волинській області 08.07.2019 із заявою про внесення відомостей до Державного земельного кадастру, за результатами якої винесено рішення №РВ-0700424422019 від 19.07.2019 про відмову у внесенні відомостей у зв'язку із відсутністю висновку експертизи документації із землеустрою (а.с.112-113).
На виконання рішення від 29.05.2019 Луцька міська рада повторно звернулась до реєстратора відділу у м. Луцьку Головного управління Держгеокадастру у Волинській області 06.03.2020 із заявою про внесення відомостей до Державного земельного кадастру, за результатами якої винесено рішення №РВ-0700572632020 від 19.03.2020 про відмову у внесенні відомостей у зв'язку із невідповідністю виду використання земельної ділянки коду цільового призначення (а.с.114-118).
26.05.2020 Господарським судом Волинської області відкрито провадження у справі №9/903/307/20 за позовом ТОВ «ЖК Шевченка», ТОВ «Промтекссервіс» та ТОВ «Волиньторгхліб» до Державного кадастрового реєстратора Відділу у м. луцьк Головного управління Держгеокадастру у Волинській області ОСОБА_6 про визнання незаконними та скасування рішень та зобов'язати вчинити дії (а.с.119).
Крім того, в провадженні Волинського окружного адміністративного суду перебуває справа №140/2474/20 за позовом ТОВ «ЖК Шевченка» до заступника начальника відділу державного архітектурно-будівельного контролю Луцької міської ради ОСОБА_7 , відділу державного архітектурно-будівельного контролю Луцької міської ради про визнання протиправними та скасування наказу, припису та постанови.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду про забезпечення позову від 05.03.2020 у справі №140/2474/20 до набрання законної сили рішенням суду у цій справі зупинено дію припису заступник начальника відділу державного архітектурно-будівельного контролю Луцької міської ради ОСОБА_7 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 21.02.2020 (а.с.120-123).
До матеріалів клопотання додано копію позовної заяви від 22.04.2020 до Господарського суду Волинської області Луцької місцевої прокуратури в інтересах держави про стягнення з ТОВ «ЖК Шевченка», ТОВ «Промтекссервіс» та ТОВ «Волиньторгхліб» 503329,58 гривень безпідставно збережених коштів за користування земельною ділянкою розташованої за адресою: м. Луцьк, вул. Шевченка, 13 (а.с.27-39).
Як вбачається з Єдиного державного реєстру судових рішень, Господарським судом Волинської області 04.05.2020 відкрито провадження у справі №903/292/20 за вищевказаним позовом та призначено до розгляду.
Відповідно до протоколу огляду місця події за адресою м. Луцьк, вул. Шевченка, 13, від 06.05.2020 встановлено, що будівля має побудованих 11 поверхів, що стверджується фотознімками з місця огляду (а.с.23-26).
Відповідно до протоколу огляду інформації, розміщені в мережі Інтернет за пошуковим запитом «ЖК «River House» від 07.05.2020, станом на день огляду від забудовника здійснюється продаж житлових квартир у новобудові по АДРЕСА_1 , за ціною від 15 300 грн./м.кв. (а.с.40-43).
З бухгалтерської довідки від 09.06.2020 ТОВ «ЖК Шевченка» встановлено, що станом на 09.06.2020 профінансовано будівництво 855 кв.м., що становить 25% від загальної площі квартир на суму 11 186 000 гривень (а.с.124).
Частиною 1 ст. 131 КПК України встановлено, що заходи кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Відповідно до статей 94, 132, 173 КПК України при вирішенні питання про арешт майна слідчий суддя повинен врахувати правову підставу для арешту майна, можливість використання майна як доказу у кримінальному провадженні або застосування щодо нього спеціальної конфіскації, наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, розумність та співрозмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження, а також наслідки арешту майна для підозрюваного, третіх осіб.
Такі дані мають міститися і у клопотанні слідчого, який звертається з проханням про арешт майна, оскільки згідно зі статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод будь - яке обмеження власності повинно здійснюватися відповідно до закону, а отже, суб'єкт, який ініціює таке обмеження, повинен обґрунтувати свою ініціативу з посиланням на норми закону.
Згідно із частиною першою статті 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому КПК України порядку.
Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження.
Окрім того, відповідно до п. 3. ч. 2, ч. 5 ст. 170 КПК України, арешт накладається на майно підозрюваного, обвинуваченого, засудженого або юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, за наявності достатніх підстав вважати, що суд у випадках, передбачених Кримінальним кодексом України, може призначити покарання у виді конфіскації майна або застосувати до юридичної особи захід кримінально-правового характеру у виді конфіскації майна.
Згідно із частиною першою статті 173 КПК України слідчий суддя, суд відмовляють у задоволенні клопотання про арешт майна, якщо особа, що його подала, не доведе необхідність такого арешту, а також наявність ризиків, передбачених абзацом другим частини першої статті 170 цього Кодексу.
Як зазначено у клопотанні, метою арешту вказаної земельної ділянки визначено недопущення незаконного використання такої ділянки, недопущення завдання збитків місцевому бюджету, а також, захист законних інтересів громадян.
Як вбачається із документів наданих для доручення до матеріалів справи представником володільців майна разом із запереченням, зокрема беручи до уваги рішення Луцької міської ради про поділ земельної ділянки від 29.05.2019 №57/13, між територіальною громадою міста Луцька в особі Луцької міської ради, ТОВ «ЖК Шевченка», ТОВ «Промтекссервіс» та ТОВ «Волиньторгхліб» вирішено питання щодо порядку користування вказаною земельною ділянкою, окрім того, враховуючи звернення Луцької міської ради до Держгеокадастру з метою внесення відомостей про реєстрацію щодо такої ділянки до Держземкадастру, оскарження забудовниками відмов державного реєстратора, які наразі перебувають на розгляді у Волинському окружному адміністративному суді і питання щодо правомірності яких досі не вирішено, сторонами здійснюються активні дії щодо оформлення належних прав на вказану земельну ділянку.
Так, відповідно до положень п.2 ч. 10 ст. 170 КУпАП, не може бути арештовано майно, якщо воно перебуває у власності добросовісного набувача, крім арешту майна з метою забезпечення збереження речових доказів.
Слідчим суддею враховано той факт, що з 2016 року сторонами даних договірних відносин ведеться оформлення усієї належної документації щодо ведення будівництва, користування земельною ділянкою тощо.
Зокрема, слід зазначити той факт, що неправомірність припинення орендної плати ТОВ «ЖК Шевченка», ТОВ «Промтекссервіс» та ТОВ «Волиньторгхліб» наразі ще не встановлена Господарським судом Волинської області, оскільки провадження у справі №903/292/20 відкрито лише 04.05.2020.
Факт недобросовісності набуття у користування вказаною земельною ділянкою ТОВ «ЖК Шевченка», ТОВ «Промтекссервіс» не встановлено в судовому порядку.
Ні слідчим, ні прокурором взагалі не доводилась і не обґрунтовувалась відповідність майна (земельної ділянки), питання про арешт якого вирішується слідчим суддею, критеріям, визначеним ст. 98 КПК України.
Посилання прокурора в судовому засіданні на те, що будівництво ведеться досі неправомірно наразі не знаходить свого підтвердження, оскільки, як встановлено слідчим суддею, рішення головного інспектора будівельного нагляду за діяльністю органів з питань архітектури та містобудування Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Волинській області ОСОБА_8 від 26.12.2019 №567 про зупинення дії містобудівних умов та обмежень від 07.10.2016 №480-13-16(м) скасовано рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 01.04.2020 у справі №140/198/20, а дію припису заступника начальника відділу державного архітектурно-будівельного контролю Луцької міської ради ОСОБА_7 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 21 лютого 2020 року, виданого Товариству з обмеженою відповідальністю «ЖК Шевченка» - зупинено до набрання законної сили рішенням суду у справі №140/2474/20 ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 05.03.2020.
Крім того, у кримінальному провадженні, в межах якого подано клопотання про арешт майна, відсутня обґрунтована підозра у вчиненні особою кримінального правопорушення або суспільно небезпечного діяння, що підпадає під ознаки діяння передбаченого законом України про кримінальну відповідальність.
Оцінюючи усі наявні матеріали клопотання, слідчим суддею зокрема встановлено, що в матеріалах відсутні достатні докази, що вказують на вчинення посадовими особами ТОВ «ЖК Шевченка», ТОВ «Промтекссервіс» та ТОВ «Волиньторгхліб» та службовими особами Луцької міської ради кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 190, ч. 2 ст. 367 КК України.
Також слідчим суддею беруться до уваги наслідки арешту майна для ТОВ «ЖК Шевченка», ТОВ «Промтекссервіс» та ТОВ «Волиньторгхліб», серед яких, відповідно, є зупинення подальшого будівництва багатоквартирного житлового будинку, унеможливлення здійснення будь-яких реєстраційних процедур, можливе фактичне зупинення підприємницької діяльності.
Таким чином, з огляду на можливі наслідки застосування арешту земельної ділянки як заходу забезпечення кримінального провадження, вбачається неузгодженість з принципами, закріпленими в п.5 ч. 2 ст. 173 КПК України, а саме розумності та співмірності обмеження власності володільців завданням кримінального провадження, визначених ст. 2 КПК України, зокрема пропорційності публічному інтересу.
Оцінюючи обґрунтування мети застосування арешту, викладені у клопотанні та уточнені прокурором в судовому засіданні, слідчий суддя зауважує, що ані слідчим у клопотанні, а ні прокурором в судовому засіданні не доведено необхідності застосування арешту щодо земельної ділянки №0710100000:21:029:0029 що за адресою: м. Луцьк, вул. Шевченка, 13, та обмеження у праві користування ТОВ «ЖК Шевченка», ТОВ «Промтекссервіс» вказаною земельною ділянкою, а саме здійснення забудови багатоквартирним житловим будинком та завершення розпочатих будівельних робіт на вказаній земельній ділянці, а отже у задоволенні клопотання слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 170-173, 372, 376 КПК України, слідчий суддя,-
В задоволенні клопотання старшого слідчого СВ Луцького ВП ГУНП у Волинській області ОСОБА_5 про арешт майна, а саме земельної ділянки з кадастровим номером 0710100000:21:029:0029 площею 1,0449 га за адресою: м.Луцьк, вул.Шевченка,13, що є власністю Луцької міської ради, та часткове обмеження користування ТзОВ «ЖК Шевченка», ТзОВ «Промтекссервіс» вказаною земельною ділянкою, а саме здійснення її забудови багатоквартирним житловим будинком та завершення розпочатих будівельних робіт на вказаній земельній ділянці - відмовити.
На ухвалу може бути подана апеляційна скарга до Волинського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.
Повний текст ухвали складено 12.06.2020.
Слідчий суддя ОСОБА_1