Ухвала від 16.06.2020 по справі 465/5158/16-а

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 червня 2020 рокуЛьвівСправа № 465/5158/16-а пров. № 857/Н-34/20

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючої судді Хобор Р.Б.,

суддів: Попка Я.С., Сеника Р.П.

з участю секретаря судового засідання Смолинця А.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові заяву ОСОБА_1 про перегляд за виключними обставинами постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 17 серпня 2017 року у справі за апеляційною скаргою управління Пенсійного фонду України у Франківському районі міста Львова на постанову Франківського районного суду міста Львова від 09 грудня 2016 року у справі № 465/5158/16-а за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Франківському районі міста Львова про визнання протиправним рішення про відмову у перерахунку пенсії та зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку пенсії,

УСТАНОВИВ:

14 січня 2020 року ОСОБА_1 звернулася до Восьмого апеляційного адміністративного суду із заявою про перегляд постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 17 серпня 2017 року за виключними обставинами, в якій просить суд скасувати постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 17 серпня 2017 року по справі № 465/5158/16-а та прийняти постанову, якою апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України у Франківському районі міста Львова (правонаступник - Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області) залишити без задоволення, а постанову Франківського районного суду міста Львова від 09 грудня 2016 року без змін.

У обґрунтування вимог заяви ОСОБА_1 зазначає, що рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 року № 7-р(ІІ)/2019 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, яким було передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, що, на думку ОСОБА_1 , є підставою для перегляду постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 17 серпня 2017 року по справі № 465/5158/16-а за виключними обставинами.

Ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17 січня 2020 року відкрито провадження за заявою ОСОБА_1 про перегляд за виключними обставинами постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 17 серпня 2017 року та одночасно зупинено провадження до моменту отримання апеляційним судом матеріалів справи № 465/5158/16-а.

Матеріали справи № 465/5158/16-а надійшли на адресу Восьмого апеляційного адміністративного суду 28 травня 2020 року.

Ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 29 травня 2020 року заяву ОСОБА_1 про перегляд за виключними обставинами постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 17 серпня 2017 року призначено до розгляду на 16 червня 2020 року.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи заяви про перегляд судового рішення за виключними обставинами, апеляційний суд при вирішенні цієї заяви зазначає таке.

Апеляційний суд встановив те, що ОСОБА_1 з 23 квітня 2014 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Франківському районі міста Львова, правонаступником якого з 08.11.2017 року є Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області, та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-VІІ (в редакції, чинній на час призначення пенсії), виходячи з розрахунку 80% від суми грошового утримання.

23 серпня 2016 року ОСОБА_1 звернулася до відповідача з заявою про проведення перерахунку раніше призначеної пенсії за вислугу років відповідно до довідки прокуратури Львівської області № 18/1042 від 10 червня 2016 року про суму заробітної плати на посаді старшого прокурора відділу захисту інтересів громадян та держави при виконанні судових рішень, на якій позивачка працювала на час звільнення, для проведення відповідного перерахунку розміру пенсії.

Листом № 14031/03-20 від 26 серпня 2016 року відповідач відмовив позивачці у проведенні перерахунку пенсії, оскільки, згідно з пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213-VIII, з 01 травня 2015 року скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру».

Позивачка, вважаючи рішення відповідача про відмову у проведенні перерахунку пенсії незаконним, звернулася до суду з адміністративним позовом у якому просила визнати протиправним рішення управління Пенсійного фонду України у Франківському районі міста Львова про відмову у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 та зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Франківському районі міста Львова здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, виходячи із розміру 80% місячної заробітної плати, на підставі довідки прокуратури Львівської області № 18/1042 від 10 червня 2016 року, без обмеження максимального розміру пенсії, починаючи з 01 січня 2016 року.

Постановою Франківського районного суду міста Львова від 09 грудня 2016 року визнано протиправними дії управління Пенсійного фонду України у Франківському районі міста Львова щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Зобов'язано управління Пенсійного фонду України у Франківському районі міста Львова здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», на підставі заяви ОСОБА_1 .

Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 17 серпня 2017 року, яка залишена без змін постановою Верховного Суду від 04 грудня 2019 року, постанову Франківського районного суду міста Львова від 09 грудня 2016 року скасовано та прийнято нову постанову, якою в задоволенні позову відмовлено.

Скасовуючи рішення суду першої інстанції та відмовляючи у задоволенні позову, суд апеляційної інстанції виходив з того, що з набранням чинності 15 липня 2015 року Законом України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII (далі - Закон № 1697-VII) втратили чинність положення статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року № 1789-XII (далі - Закон № 1789-XII) щодо перерахунку пенсії працівникам прокуратури.

Закон № 1697-VII не містить аналогічної норми, яка б визначала умови та порядок перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури. Визначення таких умов та порядку покладено на Кабінет Міністрів України частиною 20 статті 86 Закону № 1697-VII та пунктом 13 Розділу ХІІІ Перехідних положень Закону № 1697-VІI.

Оскільки на момент звернення позивачки за перерахунком пенсії Кабінет Міністрів України відповідний нормативно-правовий акт не прийняв, а відповідач по справі є територіальним органом виконавчої влади, який керується у своїй діяльності Конституцією та законами України, указами Президента України, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що відповідач не мав правових підстав здійснювати перерахунок пенсії позивачеві на умовах та в порядку, закріплених нормою статті 50-1 Закону № 1789-XII.

Відповідно до пункту 1 частини 5 статті 361 КАС підставами для перегляду судових рішень у зв'язку з виключними обставинами є встановлена Конституційним Судом України неконституційність (конституційність) закону, іншого правового акта чи їх окремого положення, застосованого (не застосованого) судом при вирішенні справи, якщо рішення суду ще не виконане.

Рішенням Другого сенату Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Крім того, Конституційний Суд України встановив наступний порядок виконання цього рішення:

- частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;

- частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: «призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».

Статтею 91 Закону України «Про Конституційний Суд України» встановлено, що закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, тобто з 13 грудня 2019 року.

Отже, з 13 грудня 2019 року прокурори мають право на перерахунок пенсії відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII.

Апеляційний суд звертає увагу на те, що визнання неконституційними певних положень чинного законодавства в подальшому, не може мати наслідком визнання протиправними дій/рішень відповідача, які були вчинені/прийняті до визнання таких норм неконституційними, оскільки відповідач є територіальним органом виконавчої влади, який в своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету міністрів, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, а тому не наділений повноваженнями не враховувати чинні на час прийняття відповідного рішення норми законодавства.

Пунктом 1 частиною 4 статті 368 КАС України визначено, що за результатами перегляду рішення, ухвали за виключними обставинами суд може відмовити в задоволенні заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами та залишити відповідне судове рішення в силі.

Зважаючи на те, що Конституційний Суд України встановив те, що частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення про їх неконституційність та не встановив ретроспективну дію рішення від 13 грудня 2019 року, апеляційний суд дійшов до переконання в тому, що в задоволенні заяви ОСОБА_1 про перегляд постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 17 серпня 2017 року у справі № 465/5158/16а за виключними обставинами необхідно відмовити та залишити постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 17 серпня 2017року в силі.

Керуючись ч. 4 ст. 229, ст.ст. 308, 310, 321, 325, 328, 368, 369 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви ОСОБА_1 про перегляд постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 17 серпня 2017 року у справі № 465/5158/16а за виключними обставинами - відмовити.

Постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 17 серпня 2017 року у справі № 465/5158/16а залишити в силі.

Ухвала за наслідками провадження за виключними обставинами може бути оскаржена в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України для оскарження судових рішень суду відповідної інстанції.

Головуюча суддя Р. Б. Хобор

судді Я. С. Попко

Ухвала виготовлена 16.06.2020 року Р. П. Сеник