15 червня 2020 рокуЛьвівСправа № 1.380.2019.001145 пров. № А/857/4363/20
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Пліша М.А.,
суддів Судової-Хомюк Н.М., Ільчишин Н.В.,
за участю секретаря судового засідання Федак С.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 17 липня 2019 року (головуючий суддя Коморний О.І., м. Львів, повний текст складено 26.07.2020) по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Кам'янка-Бузької міської ради Львівської області , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Комунальне підприємство «Кам'янкаводоканал» про визнання протиправними та скасування рішень, -
ОСОБА_1 звернувся в суд першої інстанції з адміністративним позовом до Виконавчого комітету Кам'янка-Бузької міської ради Львівської області, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Комунальне підприємство «Кам'янкаводоканал» в якому просив визнати протиправним та скасувати рішення Виконавчого комітету Кам'янка-Бузької міської ради Львівської області від 29 січня 2019 року № 30, визнати протиправним та скасувати рішення Виконавчого комітету Кам'янка-Бузької міської ради Львівської області від 29 січня 2019 року № 31, визнати протиправними дії та бездіяльність Кам'янка-Бузької міської ради щодо не вирішення для ОСОБА_1 питання землекористування під встановленою тимчасовою спорудою площею 20 кв.м. за адресою АДРЕСА_1 ст АДРЕСА_2 , зобов'язати Кам'янка-Бузьку міську раду у встановленому законом порядку вирішити для ОСОБА_1 питання землекористування під встановленою тимчасовою спорудою площею 20 кв. м. за адресою АДРЕСА_3 -ІІІ ст.№1 АДРЕСА_4 м АДРЕСА_2 Бузька.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 17 липня 2019 року закрито провадження у справі у справі за позовом ОСОБА_1 про визнання протиправними та скасування рішень Виконавчого комітету Кам'янка-Бузької міської ради Львівської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет позову на стороні відповідача Комунальне підприємство «Кам'янкаводоканал» в частині вимог про визнання протиправними дії та бездіяльності Кам'янка-Бузької міської ради щодо не вирішення для ОСОБА_1 питання землекористування під встановленою тимчасовою спорудою площею 20 кв.м за адресою АДРЕСА_5 та в частині вимог про зобов'язання Кам'янка-Бузьку міську раду у встановленому законом порядку вирішити для ОСОБА_1 питання землекористування під встановленою тимчасовою спорудою площею 20 кв.м за адресою АДРЕСА_3 ІІІ ст АДРЕСА_2 .
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 17 липня 2019 року у задоволенні позову відмовлено.
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції ОСОБА_1 оскаржив його в апеляційному порядку та просив його скасувати, постановити рішення, яким позовні вимоги задовольнити.
В апеляційній скарзі зазначає, що судом не враховано, що правомірність розміщення тимчасової споруди(ТС) позивача не оспорюється.
Суд встановив, що ТС позивача розміщена у 2014 році на підставі виданого Відділом містобудування та архітектури Кам'янка-Бузької РДА 08.05.2014 паспорта прив'язки. Паспорт розроблено згідно схеми розміщення ТС та дозвільних рішень виконкому Кам'янка-Бузької міської ради №229 від 28.11.2013 (із змінами №29 від 06.03.2014) про розміщення кіоску по продажу продовольчих товарів по АДРЕСА_5 ст№1.
Згідно п.6. Порядку дозвіл міською радою на розміщення ТС надається на стадії складання схеми розміщення ТС, щорічне продовження дії дозволу не передбачено.
Правовою підставою розміщення ТС є лише один документ - паспорт прив'язки ТС (п2.1.,2.20 Порядку).
Строк дії паспорта прив'язки (який тотожній строку розміщення ТС у визначеному місці) встановлюється органом з питань містобудування та архітектури Кам'янка-Бузької РДА(п.2.17 Порядку).
Дію паспорта прив'язки тимчасової споруди позивача встановлено до 08.05.2024.
Не зважаючи на вищенаведене, з посиланням на Додаток№1 до Порядку в основу судового рішення закладено хибний висновок про залежність паспорта прив'язки ТС від наявності документа на землекористування.
Згідно з пунктами 2.3, 2.6 та 2.11 Порядку перелік документів для отримання паспорта прив'язки ТС є вичерпним і не встановлює залежність отримання паспорта прив'язки від наявності документів на землю.
Стосовно Додатка 1 до Порядку яким передбачено надання інформації щодо площі земельної ділянки згідно з документами землекористування, Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України у листі від 21.02.2012 № 7/14-2737, роз'яснило, що така інформація наводиться у випадках, коли заявник уже є власником земельної ділянки і має намір розмістити ТС саме на цій земельній ділянці. В інших випадках надання такої інформації не є обов'язковим/
Отже, Додаток 1 до Порядку, не встановлює додатково до самого Порядку нових норм і правил поведінки, а лише визначає форму документа, що має назву «Паспорт прив'язки».
16.12.2013 між позивачем та Кам'янка-Бузькою міською радою укладений договір особистого сервітуту, предметом якого є земельна ділянка площею 20 кв.м. на розміщення кіоску по продажу продовольчих товарів. Строк дії сервітуту з 2013 року щорічно продовжувався виконкомом. З 01.01.2019 питання не вирішено.
Предметом спору є рішення виконавчого комітету Камя'нка-Бузької міської ради від 29.01.2019р. №30 про демонтаж ТС позивача площею 20 кв.м., що розташована за адресою вулНезалежності,66 в м.Кам'янка-Бузька біля ЗОШ 1-Ш ст№1 та №31 про облаштування зупинки для шкільних автобусів та легкового автотранспорту за вказаною адресою та демонтаж споруди. Послідовність вказаних рішень пояснена відповідачем необхідністю демонтувати ТС( №30) та облаштувати зупинку шкільного автобусу (№31).
Підставами демонтажу ТС вказано: у зв'язку з проведенням робіт по облаштуванню зупинки для шкільних автобусів та легкового автотранспорту (рішення №30 від 29.01.2019) « влаштування зупинки для шкільних автобусів та легкового автотранспорту з метою висадки та посадки учнів вул.Незалежності, 66 в м.Кам'янка-Бузька біля ЗОШ 1-Ш ст №1 (рішення №31 від 29.01.2019).
Правове регулювання демонтажу ТС визначено п.2.30 Порядку, перелік підстав вичерпаний: закінчення строку дії, анулювання паспорта прив'язки; самовільне встановлення ТС.
Суд невірно визначився з підставами оскаржених рішень відповідача та правовідносин сторін:
оскільки землекористування для тимчасової споруди з 01 січня 2019 року позивачем у встановленому законом порядку не оформлено, вказана земельна ділянка є самовільно зайнятою з врахуванням того, що у позивача відсутні належним чином оформлені права на земельну ділянку, суд дійшов висновку, що відповідачем обґрунтовано та правомірно прийнято рішення №30 та зобов'язано позивача забрати тимчасову споруду.
Оскільки текст і зміст рішень відповідача не містять жодного обґрунтування демонтажу ТС ані її самовільним встановленням, ані самовільним зайняттям земельної ділянки, ані відсутністю документа, що посвідчує право на ділянку під такою спорудою - висновки суду про «самовільне зайняття позивачем земельної ділянки» під ТС є хибними, спростовуються матеріалами та обставинами справи.
Поняття «самовільне зайняття земельної ділянки» та «відсутність документа що посвідчує права» на неї ототожнені судом також помилково.
За змістом ст. 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої. влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
Апелянт зазначає, що судом не враховано, що обставини правомірного оформлення розташованої на ділянці споруди (дозвіл, паспорт прив'язки) та набуття у 2013 року позивачем права користування ділянкою (особистий сервітут) не вказують на самовільне її зайняття.
Вимог про повернення «самовільно зайнятої земельної ділянки» в судовому порядку згідно положень ст. 212 ЗК України, на яку посилається суд у рішенні, відповідачем не заявлялось, тому застосування ст. 212 ЗК України до спірних правовідносин є помилковим.
Судом не взято до уваги, що виключно на пленарних засіданнях міської ради вирішуватися питання регулювання земельних відносин, розпорядження землями територіальних громад, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності(ст. 26 ЗУ «Про місцеве самоврядування», ст. 12 ЗК України).Виконком такими повноваженнями не наділений.
Судом не взято до уваги (провадження в цій частині закрито), що подана позивачем в листопаді 2018 року заява про землекористування міською радою відповідно до повноважень не вирішена.
Допущена відповідачем бездіяльність є предметом взаємопов'язаних позовних вимог. Залишаючи без правової оцінки обставини бездіяльності міської ради суд висновками про самовільне зайняття ділянки під ТС невмотивовано переклав відповідальність за цю бездіяльність на самого позивача.
При цьому позивач наголошував, що у 2019р за користування ділянкою вже внесена плата, що відповідачем не заперечується.
Згідно із стст.316,317, 319, 321 ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. На зміст права власності не впливають місце проживання власника та місце знаходження майна.
Виходячи з того, що ТС належить позивачу на праві приватної власності, розміщена у визначеному відповідачем місці на законних підставах, не має ознак самовільно встановленої, відповідач не наділений повноваженнями втручатись у право приватної власності, а тому примусовий і безпідставний її демонтаж без судового рішення рівнозначний незаконній конфіскації такого майна .
Суд не надав оцінки відсутності проектів оскаржених рішень №№30,31 у переліку проектів рішень виконавчого комітету на січень 2019 року та відсутності відповідних віз.
Доказів включення питання демонтажу споруди та облаштування зупинки у план робіт на 1 квартал 2019 року та порядок денний засідання 29.01.2019р. матеріали справи не містять.
З протоколу засідання виконавчого комітету Кам'янка-Бузької міської ради від 29.01.2019 вбачається: відсутність переліку питань порядку денного; відсутність інформації про затвердження членами виконкому порядку денного засідання 29.01.2019;
У відповідності до вимог ч. 1 та ч. 2 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
Заслухавши суддю доповідача, вивчивши матеріали справи, та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних міркувань.
Судом першої інстанції встановлено, що Виконавчий комітет Кам'янка-Бузької міської ради рішенням від 28.11.2013 № 229 «Про надання дозволу на встановлення малої архітектурної форми» надав дозвіл позивачеві на розміщення малої архітектурної форми - кіоску по продажу продовольчих товарів на земельній ділянці розміром 20 кв.м. по АДРЕСА_3 (біля ЗОШ І-ІІІ ст. № 1) терміном на 1 рік. Між Кам'янка-Бузькою міською радою та позивачем 16.12.2013 укладено договір про встановлення особистого сервітуту строком до 28.11.2014. Відповідно до п.1.1. вказаного договору, особистий сервітут встановлюється відносно земельної ділянки площею - 20 кв.м в м. Кам'янка АДРЕСА_6 Бузька по вул АДРЕСА_7 Незалежності (біля ЗОШ І-ІІІ ст. № 1), яка належить Кам'янка-Бузькій міській раді в інтересах СЕРВІТУАРІЯ, на право розміщення малої архітектурної форми - кіоску про продажу продовольчих товарів, згідно рішення виконкому міської ради від 28.11.2013 № 229, згідно з схемою розміщення та благоустрою тимчасової споруди (додаток, який є невід'ємною частиною цього Договору).
Рішенням Виконавчого комітету Кам'янка-Бузької міської ради від 06.03.2014 № 29 «Про внесення змін і доповнень до рішення виконавчого комітету Кам'янка-Бузької міської ради №229 під 28.11.2013» надано дозвіл гр. ОСОБА_1 на розміщення тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності на земельній ділянці розміром 20 кв. м. по АДРЕСА_3 (біля АДРЕСА_3 -ІІІ ст. №1) терміном на 1 рік. Зобов'язано гр. ОСОБА_1 : - в місячний термін з дня прийняття даного рішення укласти договір особистого строкового сервітуту, - встановити плату за встановлення особистого сервітуту у грошовій формі в розмірі 10% від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки; звернутись у відділ регіонального розвитку та містобудування Кам'янка-Бузької РДА для виготовлення паспорту прив'язки тимчасової споруди та оформлення фасаду тимчасової споруди.
Рішенням Виконавчого комітету Кам'янка-Бузької міської ради від 28.10.2014 № 182 «Про продовження терміну дозволу, наданого на розміщення тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності» позивачеві продовжено термін дозволу на розміщення малої архітектурної форми - кіоску по продажу продовольчих товарів на земельній ділянці розміром 20 кв.м. по АДРЕСА_3 (біля АДРЕСА_3 -ІІІ ст. № 1) до 01.11.2015.
Відповідно укладено додаткову угоду до договору про встановлення особистого сервітуту від 16.12.2013, якою продовжено договір до 01.11.2015.
Рішенням Виконавчого комітету Кам'янка-Бузької міської ради від 22.12.2015 № 166 «Про продовження терміну дозволу, наданого на розміщення тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності» позивачеві продовжено термін дозволу на розміщення малої архітектурної форми - кіоску по продажу продовольчих товарів на земельній ділянці розміром 20 кв.м. по АДРЕСА_3 (біля АДРЕСА_3 -ІІІ ст. № 1) до 01.01.2017.
Відповідно укладено додаткову угоду до договору про встановлення особистого сервітуту від 16.12.2013, якою продовжено договір до 01.01.2017.
Рішенням Виконавчого комітету Кам'янка-Бузької міської ради від 31.10.2016 № 157 «Про продовження терміну дозволу, наданого на розміщення тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності» позивачеві продовжено термін дозволу на розміщення малої архітектурної форми - кіоску по продажу продовольчих товарів на земельній ділянці розміром 20 кв.м. по АДРЕСА_3 (біля ЗОШ І-ІІІ ст. № 1) до 01.01.2018.
Відповідно укладено додаткову угоду до договору про встановлення особистого сервітуту від 16.12.2013, якою продовжено договір до 01.01.2018.
Рішенням Виконавчого комітету Кам'янка-Бузької міської ради від 21.12.2017 № 202 «Про продовження терміну дозволу, наданого на розміщення тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності» позивачеві продовжено термін дозволу на розміщення малої архітектурної форми - кіоску по продажу продовольчих товарів на земельній ділянці розміром 20 кв.м. по АДРЕСА_3 (біля АДРЕСА_3 -ІІІ ст. № 1) до 01.01.2019.
Відповідно укладено додаткову угоду до договору про встановлення особистого сервітуту від 16.12.2013, якою продовжено договір до 01.01.2019.
Рішенням Виконавчого комітету Кам'янка-Бузької міської ради від 29.01.2019 № 30 «Про розгляд заяви ОСОБА_1 » відмовлено позивачеві у продовженні терміну дії дозволу, наданого на розміщення тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності (продаж продовольчих товарів) біля будівлі Кам'янка-Бузької ЗОШ І-ІІІ ст. №1 ім. І.Франка (вулиця Незалежності, 66) у зв'язку проведенням робіт по облаштуванню зупинки для шкільних автобусів та легкового автотранспорту. Зобов'язано позивача в термін до 01 квітня 2019 року забрати тимчасову споруду, яка розміщена біля будівлі Кам'янка-Бузької ЗОШ І-ІІІ ст. №1 ім. І.Франка (вулиця Незалежності, 66, м. Кам'янка-Бузька).
Рішенням Виконавчого комітет Кам'янка-Бузької міської ради від 29.01.2019 №31 «Про влаштування зупинки автотранспорту біля ЗОШ І-ІІІ ст.№1 по вул. Незалежності, 66 м. Кам'янка-Бузька», керуючись підпунктом 1 пункту «а» ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», вирішено влаштувати зупинку шкільних автобусів та легкового автомобільного транспорту з метою висадки та посадки учнів по АДРЕСА_8 Незалежності, 66, м. Кам'янка-Бузька (біля будівлі ЗОШ І-ІІІ ст. №1 ім. І.Франка). Виконавчому комітету міської ради замовити в ліцензованій організації схему руху автотранспорту на вищевказаній ділянці дороги на якій передбачити зупинки шкільних автобусів та легкових автомобілів для посадки та висадки дітей.
Розглядаючи спір, судом першої інстанції вірно враховано, що суб'єктами права власності на землю відповідно до ст.80 Земельного кодексу України є, зокрема, територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування - на землі комунальної власності.
Громадяни та юридичні особи згідно з ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної та комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування і в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Відповідно до ч.ч. 2, 4 ст. 28 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - це одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.
Розміщення тимчасових споруд провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади з питань будівництва, містобудування та архітектури.
Суд першої інстанції також врахував, що розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється відповідно до Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 244 від 22.10.2011, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 22.11.2011 за № 1330/200068.
Згідно з п.2.2. цього Порядку замовник, який має намір встановити ТС звертається до відповідного виконавчого органу із відповідною заявою у письмовій формі про можливість встановлення ТС. До заяви додається вичерпний перелік документів, графічні матеріали з зазначенням бажаного місця розташування ТС, виконані замовником у довільній формі та топографічній основі М 1:500 креслення контурів тимчасової споруди з прив'язкою до місцевості, реквізити замовника (п.2.3. Порядку).
Пунктами 2.4 та п.2.5. Порядку визначено, що орган з питань містобудування та архітектури визначає відповідність намірів щодо місця розташування ТС комплексній схемі розміщення ТС (у разі її наявності) будівельним нормам та повідомляє про результати відповідності замовника.
Пунктом 2.6 Порядку передбачено, що для оформлення паспорта прив'язки замовник звертається до органу з питань будування та архітектури із заявою щодо оформлення паспорта прив'язки ТС, до якої з іншими документами надає схему розміщення ТС, що затверджено Додатком 1 Порядку.
Додаток 1 Положення містить форму схеми розміщення ТС з вказівкою площі земельної ділянки згідно з документами на землекористування.
Документи для отримання паспорта прив'язки, мають містити дані щодо розміру земельних ділянок, які вносяться на підставі отриманих суб'єктом господарювання документів на право користування земельною ділянкою (п.2.6. додаток 1 Порядку).
Відповідно до п.2.27 Порядку внесення таких даних без наявних документів на право землекористування тягне за собою анулювання паспорта прив'язки.
Судом першої інстанції встановлено, що Виконавчий комітет Кам'янка-Бузької міської ради рішенням від 28.11.2013 № 229 «Про надання дозволу на встановлення малої архітектурної форми» надав дозвіл позивачеві на розміщення малої архітектурної форми - кіоску по продажу продовольчих товарів на земельній ділянці розміром 20 кв.м. по АДРЕСА_3 (біля ЗОШ І-ІІІ ст. № 1) терміном на 1 рік. У подальшому, 16.12.2013 між Кам'янка-Бузькою міською радою та позивачем укладено договір про встановлення особистого сервітуту строком до 28.11.2014. Оскільки позивачем укладено договір про встановлення особистого сервітуту строком до 28.11.2014, відділом містобудування, архітектури та будівництва Кам'янка-Бузької райдержадміністрації оформлено 08.05.2014 паспорт прив'язки.
Суд першої інстанції вірно зазначив, що отримання позивачем паспорта прив'язки тимчасової споруди для підприємницької діяльності, виданого відділом містобудування, архітектури та будівництва райдержадміністрації, не свідчить про виникнення у позивача права користування земельною ділянкою комунальної власності, оскільки право розпорядження якою належить до компетенції Ради.
Зазначений Порядок розміщення тимчасових споруд визначає механізм, реалізація якого передбачає наявність документів на землекористування, та не містить жодних положень щодо правових підстав набуття суб'єктами господарювання прав на земельні ділянки у зв'язку з розміщенням тимчасових споруд.
Такий висновок викладений у Постанові Касаційного господарського суду Верховного Суду від 16.05.18 у справі № 918/633/16.
Рішенням Виконавчого комітету Кам'янка-Бузької міської ради від 28.10.2014 №182 «Про продовження терміну дозволу, наданого на розміщення тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності» позивачеві продовжено термін дозволу на розміщення малої архітектурної форми - кіоску по продажу продовольчих товарів на земельній ділянці розміром 20 кв.м. по АДРЕСА_3 (біля ЗОШ І-ІІІ ст. № 1) до 01.11.2015. Відповідно укладено додаткову угоду до договору про встановлення особистого сервітуту від 16.12.2013, якою продовжено договір до 01.11.2015. Щороку Виконавчий комітет Кам'янка-Бузької міської ради продовжував термін дії дозволу на розміщення тимчасової споруди та укладав додаткову угоду до договору про встановлення особистого сервітуту від 16.12.2013, якою продовжував дію договору. В останнє, рішенням Виконавчого комітет Кам'янка-Бузької міської ради від 21.12.2017 № 202 «Про продовження терміну дії дозволу, наданого на розміщення тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності на території Кам'янка-Бузька» продовжено термін дії дозволу, наданого позивачеві на розміщення тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності (продаж продовольчих товарів) по АДРЕСА_3 ( АДРЕСА_9 ОСОБА_2 ст. №1 до 01.01.2019. Відповідно укладено додаткову угоду до договору про встановлення особистого сервітуту від 16.12.2013, якою продовжено договір до 01.01.2019.
В даній спірній ситуації судом першої інстанції вірно враховано, що відповідно до підпункт 7-1 пункту «а» частини першої статті 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження щодо прийняття рішень про розміщення, обладнання та функціонування майданчиків для паркування транспортних засобів та стоянок таксі на вулицях і дорогах населених пунктів, здійснення контролю за дотриманням визначених правилами паркування транспортних засобів вимог щодо розміщення, обладнання та функціонування майданчиків для паркування.
Статтею 6 Закону України «Про дорожній рух» визначено, що до компетенції міських рад та їх виконавчих органів, районних рад та районних державних адміністрацій у сфері дорожнього руху належить організація дорожнього руху на території міста і району згідно з відповідними генеральними планами, проектами детального планування та забудови населених пунктів, автоматизованих систем керування дорожнім рухом, комплексних транспортних схем і схем організації дорожнього руху та з екологічно безпечними умовами.
Відповідно до частини 2 статті 152 ЗК власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Згідно положень статті 212 ЗК самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки. Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.
Відповідно до пункту 9 частини 1 статті 10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить: здійснення контролю за станом благоустрою та утриманням територій, інженерних споруд та об'єктів, підприємств, установ та організацій, їх озеленення, охорона зелених насаджень, водних об'єктів тощо.
Відповідно до ст. 20 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, встановлених законом.
З метою визначення порядку звільнення земельних ділянок, що зайняті без правових підстав та належать до комунальної власності територіальної громади м. Кам'янка-Бузька, Рішенням виконавчого комітету Кам'янка-Бузької міської ради від 06.12.2016 № 177 затверджено Положення про порядок звільнення земельних ділянок, що зайняті без правових підстав та належать до комунальної власності територіальної громади м. Кам'янка-Бузька,
Відповідно до пункту 2.1 Положення про порядок звільнення земельних ділянок, що зайняті без правових підстав та належать до комунальної власності територіальної громади м. Кам'янка-Бузька, демонтажу підлягають незаконно встановленні ТС, МАФ, а відповідна земельна ділянка підлягає приведенню у попередній стан та поверненню власнику у випадках: відсутність паспорта прив'язки ТС, МАФ, інших дозвільних документів; анулювання паспорта прив'язки ТС, МАФ, закінчення терміну його дії; самочинного розміщення ТС, МАФ; у разі невідповідності розташування ТС, МАФ, паспорту прив'язки, будівельним нормам; відсутність документа, що посвідчує право на земельну ділянку; за рішенням судових органів або поданням інших органів державної влади; в інших випадках, передбачених нормативно-правовими актами міської ради, її Виконавчого комітету, чинним законодавством України.
Як встановлено судом, що згідно протоколу №16 від 18.12.2018 постійної депутатської комісії з питань регулювання земельних відносин, архітектури та містобудування, охорони навколишнього середовища на засіданні комісії виступала директор школи №1 ОСОБА_3 яка зачитала лист-прохання від дирекції школи про те, що батьки учнів школи неодноразово зверталися з проханням про демонтаж або перенесення вуличних кіосків біля школи і що це все ускладнює рух автомобілів та створює корки біля школи, і що така ситуація може призвести до загрози життю людей. На вказаному засіданні також виступав депутат ОСОБА_4 який пояснив, що це надзвичайна ситуація та запропонував, щоб терміново зібрати засідання виконкому та погодити схему роз'їзду машин на даному перехресті та штрафувати порушників руху.
Допитаний у судовому засіданні в суді першої інстанції свідок ОСОБА_4 пояснив, що був присутній на засіданні постійної депутатської комісії з питань регулювання земельних відносин, архітектури та містобудування, охорони навколишнього середовища і комісія була не проти продовження використання землі, однак таке мала вирішувати сесія. Зазначив, що у місті відсутні схеми розміщення малих архітектурних форм. Підтвердив, що на комісії порушувалося питання про необхідність розроблення детального плану території. На засіданні виконкому під час прийняття спірних рішень присутнім не був. Зазначив, що є проблема з організацією руху через збільшення пасажиропотоку.
Враховуючи вказаний протокол №16 постійної депутатської комісії з питань регулювання земельних відносин, архітектури та містобудування, охорони навколишнього середовища Виконавчий комітет Кам'янка-Бузької міської ради Рішенням від 29.01.2019 № 30 «Про розгляд заяви ОСОБА_1 » відмовив позивачеві у продовженні терміну дії дозволу, наданого на розміщення тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності (продаж продовольчих товарів) біля будівлі Кам'янка-Бузької ЗОШ І-ІІІ ст. №1 ім. І.Франка (вулиця Незалежності, 66), у зв'язку з проведенням робіт по облаштуванню зупинки для шкільних автобусів та легкового автотранспорту. Зобов'язано позивача в термін до 01 квітня 2019 року забрати тимчасову споруду, яка розміщена біля будівлі Кам'янка-Бузької ЗОШ І-ІІІ ст. №1 ім. І.Франка ( АДРЕСА_3 , АДРЕСА_10 ).
Суд першої інстанції вірно вважав, з чим погоджується колегія суддів, що у позивача відсутні належним чином оформлені права на земельну ділянку, а тому відповідачем обґрунтовано та правомірно прийнято Рішення від 29.01.2019 № 30 «Про розгляд заяви ОСОБА_1 », яким відмовлено позивачеві у продовженні терміну дії дозволу, наданого на розміщення тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності (продаж продовольчих товарів) біля будівлі Кам'янка-Бузької ЗОШ І-ІІІ ст. №1 ім. І.Франка (вулиця Незалежності, 66) та зобов'язано позивача забрати тимчасову споруду.
Оскільки у відповідача виникла необхідність облаштування належним чином зупинки та стоянки шкільного автобуса, рішенням Виконавчого комітет Кам'янка-Бузької міської ради від 29.01.2019 №31 «Про влаштування зупинки автотранспорту біля ЗОШ І-ІІІ ст.№1 по вул. Незалежності, 66 м. Кам'янка-Бузька», керуючись підпунктом 1 пункту «а» ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», вирішено влаштувати зупинку шкільних автобусів та легкового автомобільного транспорту з метою висадки та посадки учнів по АДРЕСА_8 Незалежності, 66, м. Кам'янка-Бузька (біля будівлі ЗОШ І-ІІІ ст. №1 ім. І.Франка). Виконавчому комітету міської ради доручено замовити в ліцензованій організації схему руху автотранспорту на вищевказаній ділянці дороги на якій передбачити зупинки шкільних автобусів та легкових автомобілів для посадки та висадки дітей.
Судом також встановлено, що на виконання рішення Виконавчого комітету Кам'янка-Бузької міської ради від 29.01.2019 № 31 міською радою 15.02.2019 укладено договір із ТзОВ «ТМГ-Консалт» на виготовлення схеми організації дорожнього руху на перехресті вулиць Незалежності-Павлова-Панаса Мирного м. Кам'янка-Бузька, отже дане рішення є реалізованим.
Допитаний у судовому засіданні суду першої інстанції свідок керуюча справами виконкому А.Беднарська-Ханас надала пояснення, що оскаржувані рішення були включені за згодою голови виконкому в порядок денний в «різне». Це було погоджено з членами виконкому та підтвердила, що порядок денний був затверджений, але в протоколі це не відображено бо не передбачено формою протоколу.
Допитана в судовому засіданні свідок депутат ОСОБА_5 пояснила, що має сумнів у заяві директора школи та підтвердила, що земельне питання позивача на сесію не виносилося.
Відповідно до п. 4.6 Регламенту виконавчого комітету Камянка-Бузької міської ради перелік питань, включених до порядку денного засідання виконавчого комітету, складає керуючий справами виконавчого комітету на основі плану роботи виконавчого комітету та наданих проектів рішень.
Згідно з п.4.7 Регламенту виконавчого комітету Камянка-Бузької міської ради матеріали, подані для розгляду з порушенням строків, включаються у порядок денний засідання лише за згодою міського голови.
Відповідно до п.5.8 Регламенту, якщо проект рішення поданий з порушенням вимог, зазначених у цьому регламенті, або він потребує докорінної переробки, керуючий справами виконавчого комітету повертає його на доопрацювання з установленням терміну повторного подання.
Згідно протоколу №1 чергового засідання виконавчого комітету від 29.01.2019 оскаржувані рішення прийняті членами виконкому одноголосно, жодних застережень щодо їх включення у порядок денний чи щодо їх змісту протокол не містить.
З врахуванням наведеного вище, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про безпідставність позовних вимог.
Враховуючи зазначене суд апеляційної інстанції вважає, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а рішення відповідає нормам матеріального та процесуального права.
Керуючись ч. 3 ст. 243, ст. 308, ст. 310, п. 1 ч. 1 ст. 315, ст. 316, ст. 321, ст. 322, ст. 325, ст. 329 КАС України, суд, -
апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 17 липня 2019 року по справі № 1.380.2019.001145 - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя М.А. Пліш
Судді Н.М. Судова-Хомюк
Н.В. Ільчишин
повний текст складено 16.06.2020