Постанова від 15.06.2020 по справі 580/211/20

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 580/211/20 Суддя (судді) першої інстанції: А.М. Бабич

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 червня 2020 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд в складі: головуючого - судді Лічевецького І.О., суддів - Мельничука В.П., Оксененка О.М., при секретарі - Рейтаровській О.С., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Черкаської міської ради на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 27 лютого 2020 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Черкаської міської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ

ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом, в якому просила суд:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача відносно залишення без розгляду його заяви від 26.06.2019 про затвердження документації із землеустрою та безоплатної передачі у власність земельної ділянки, площею 0,1 га, в АДРЕСА_1 (кадастровий номер 7110136700:02:008:0085)

- зобов'язати відповідача на черговому пленарному засіданні розглянути його заяву від 26.06.2019 про затвердження документації із землеустрою та безоплатної передачі у власність земельної ділянки, площею 0,1 га, в АДРЕСА_1 (кадастровий номер 7110136700:02:008:0085).

На обґрунтування своїх вимог позивач зазначав, що відповідач всупереч вимогам чинного законодавства у місячний строк з дня подачі заяви з документами не прийняв рішення щодо затвердження документації із землеустрою та безоплатної передачі у власність земельної ділянки.

Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 27 лютого 2020 року позов задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Черкаської міської ради щодо неприйняття рішення за наслідками розгляду його заяви від 26.09.2019 про затвердження проекту землеустрою та безоплатної передачі у власність земельної ділянки, площею 0,1 га, в АДРЕСА_1 (кадастровий номер 7110136700:02:008:0085). Зобов'язано Черкаську міську раду у порядку, межах, спосіб і строки, визначені законом, розглянути заяву ОСОБА_1 від 26.06.2019 про затвердження проекту землеустрою та безоплатної передачі у власність земельної ділянки, площею 0,1 га, в АДРЕСА_1 (кадастровий номер 7110136700:02:008:0085) з усіма доданими документами та у порядку, строк і спосіб, визначені законодавством, прийняти рішення з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

В апеляційній скарзі Черкаська міська рада, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати вказане судове рішення та прийняти нове, яким позов задовольнити в повному обсязі.

Зокрема апелянт зазначає, що Черкаська міська рада, як самостійний орган місцевого самоврядування не має передбачених законом повноважень щодо спонукання депутатів міської ради забезпечити розгляд і вирішити питання включені до порядку денного.

Крім того, зауважив, що 24.02.2020 позивач звернувся до Черкаської міської ради із заявою, в якій просив залишити без розгляду та повернути на доопрацювання справу № 49571-3 від 26.06.2019. Таким чином, предмет спору відсутній.

Перевіривши повноту встановлення окружним адміністративним судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, Шостий апеляційний адміністративний суд дійшов наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що 26.06.2019 ОСОБА_1 звернувся до Черкаської міської ради із заявою про затвердження документації із землеустрою та безоплатної передачі у власність земельної ділянки, площею 0,1 га, в АДРЕСА_1 (кадастровий номер 7110136700:02:008:0085). До заяви було додано документацію із землеустрою витяг з Державного земельного кадастру.

На підставі заяви позивача управлінням земельних ресурсів та землеустрою департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради 03.07.2019 було розроблено проект рішення Черкаської міської ради № 4414-8-3, яким передбачено затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в АДРЕСА_1 громадянина ОСОБА_1 , а також передати йому безоплатно у власність земельну ділянку площею 0,1 га в АДРЕСА_1 (кадастровий номер 7110136700:02:008:0085) для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).

Зазначений проект рішення переданий до відділу з питань роботи ради та опублікований на сайті 10.07.2019.

12.12.2019 питання про надання позивачу земельної ділянки було включено до порядку денного сімдесят четвертого пленарного засідання другої сесії Черкаської міської ради.

ОСОБА_1 , не отримавши жодного рішення за наслідками розгляду заяви від 26.09.2019 звернувся до суду з вказаним позовом.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (ч.2 ст.19 Конституції України).

Земельні відносини в Україні, відповідно до статті 3 Земельного кодексу України (далі за текстом - ЗК України) регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Норми безоплатної передачі земельних ділянок громадянам закріплені статтею 121 ЗК України

Так, за приписами вказаної статті кожен громадянин України має право на безоплатне отримання земельної ділянки із земель державної або комунальної власності.

Частинами першою-третьою статті 116 ЗК України встановлено, що громадяни набувають права власності земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться, зокрема, у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Частиною шостою статті 118 ЗК України, передбачено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Відповідно до частини восьмої статті 118 ЗК України проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.

Згідно статті 186-1 ЗК України проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності (крім земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи) підлягає обов'язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. Розробник подає на погодження до органу, визначеного в частині першій цієї статті, за місцем розташування земельної ділянки оригінал проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а до органів, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, - завірені ним копії проекту, а щодо земельної ділянки зони відчуження або зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, розробник подає оригінал проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на погодження до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, а до органів, зазначених у частині третій цієї статті, - завірені ним копії проекту. Органи, зазначені в частинах першій - третій цієї статті, зобов'язані протягом десяти робочих днів з дня одержання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або копії такого проекту безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої висновки про його погодження або про відмову в такому погодженні з обов'язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері. Підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.

Частиною дев'ятою статті 118 ЗК України встановлено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 року №280/97-ВР (далі - Закон №280/97-ВР) відповідно до Конституції України визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.

За приписами частини першої статті 10 Закону №280/97-ВР сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Як зазначає пункт 34 частини першої статті 26 Закону №280/97-ВР виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, як вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Відповідно до частин першої та другої статті 59 Закону № 280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

Сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць (ч.5 ст.46 Закону №280/97-ВР).

Проте, усупереч вказаних норм відповідачем не прийнято рішення за наслідками розгляду його заяви від 26.09.2019 про затвердження проекту землеустрою та безоплатної передачі у власність земельної ділянки, площею 0,1 га, в АДРЕСА_1 (кадастровий номер 7110136700:02:008:0085), чим допущено протиправну бездіяльність.

Оскільки протиправна бездіяльність відповідача полягає у неприйнятті ним жодного з рішень у визначений законом строк, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що належним способом захисту прав позивача є зобов'язання відповідача у порядку, межах, спосіб і строки, визначені законом, розглянути заяву позивача від 26.06.2019 про затвердження документації із землеустрою та безоплатної передачі у власність земельної ділянки, площею 0,1 га, в АДРЕСА_1 (кадастровий номер 7110136700:02:008:0085) з доданими документами і прийняти рішення за наслідками розгляду заяви, в якому мають бути чітко зазначені визначені законом підстави щодо вказаного у ньому результату його вирішення.

Доводи апелянта про те, що 24.02.2020 позивач звернувся до Черкаської міської ради із заявою, в якій просив залишити без розгляду та повернути на доопрацювання справу № 49571-3 від 26.06.2019 не свідчить про те, що відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, щодо наявності протиправної бездіяльності відповідача, оскільки не прийняв у встановлений законом строк рішення за наслідками розгляду поданого позивачем погодженого проекту землеустрою.

Доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду попередньої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.

За правилами ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ

Апеляційну скаргу Черкаської міської ради залишити без задоволення, а рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 27 лютого 2020 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття.

Касаційна скарга на постанову суду може бути подана безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя І.О. Лічевецький

суддя В.П. Мельничук

суддя О.М. Оксененко